Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Bałtyk-Bieszczady Gravel Tour – maraton rowerowy przez całą Polskę!

Data aktualizacji: 15-04-2021

Z pewnością każdy rowerzysta choć raz marzył, by pokonać na dwóch kółkach całą długość Polski, od wybrzeża Morza Bałtyckiego aż do naszych pięknych gór. Jeśli dodalibyśmy do tego jeszcze wyzwanie czasowe i sportową rywalizację z innymi kolarzami, powstałby jeden z najciekawszych wyścigów rowerowych w naszym kraju. I mamy dobrą wiadomość – ultramaraton Bałtyk-Bieszczady Gravel Tour spełnia wszystkie te wymagania! To nie lada gratka dla każdego miłośnika długich dystansów.  

Pierwsza edycja ultramaratonu Bałtyk-Bieszczady Gravel Tour startuje
 29.07.2021 r. w Świnoujściu!

Zdjęcie z eventu Bałtyk-Bieszczady Tour non-stop 2020 r.

Od morza do gór – czyli maraton przez całą Polskę

Pomysł na trasę łączącą skrajne punkty na rowerowej mapie Polski z pewnością działa na wyobraźnię. W końcu przebiega ona między dwiema najbardziej oddalonymi od siebie miejscowościami w naszym kraju – nadmorskim Świnoujściem a Ustrzykami Górnymi w Bieszczadach. Po drodze mijać będziemy takie miasta jak Drawsko Pomorskie, Bydgoszcz, Włocławek, Łódź czy Rzeszów.

Szlak stanowi nie lada wyzwanie. Na dystansie 1250 km rowerzyści będą musieli zmierzyć się z różnymi typami nawierzchni – głównie drogami asfaltowymi i betonowymi, ale także leśnymi dutkami czy wymagającymi odcinkami szutrowymi. Dlatego też najlepiej sprawdzą się do tego zadania uniwersalne rowery trekkingowe oraz gravele, jednak organizatorzy nie wykluczają także możliwości pokonania szlaku na dobrym modelu szosowym.

Choć do publikacji oficjalnego przebiegu trasy pierwszej edycji wyścigu pozostało jeszcze trochę czasu, to możemy śmiało przewidywać, że będzie się działo! To bez wątpienia pozycja warta odnotowania w kalendarzu najważniejszych amatorskich eventów rowerowych w naszym kraju.

Zdjęcie z eventu Bałtyk-Bieszczady Tour non-stop 2020 r.

Księga zasad – czyli dla kogo jest wyścig Bałtyk-Bieszczady Gravel Tour

Nie ma wyraźnych ograniczeń, dotyczących udziału w maratonie. Może poza granicą wiekową – wyścig przeznaczony jest dla osób pełnoletnich (ukończony 18. rok życia).

Jak wspominają sami organizatorzy, BBGT to zawody, w których swoich sił mogą spróbować na równi rowerowi wyjadacze, co osoby początkujące w tego typu zmaganiach. Niezbędne jest jednak pewne doświadczenie w jeździe dystansowej bez dłuższych przerw, ze względu na obowiązujące limity czasowe.

Ile jest czasu na ukończenie zawodów?

Maksymalny czas na ukończenie Bałtyk-Bieszczady Gravel Tour to 130 godzin. Jednak zawodnicy przy rejestracji muszą określić swój przydział do jednej z trzech grup startowych:

  • ponad 100 godz. na ukończenie trasy
  • między 70 a 100 godz. na ukończenie trasy
  • poniżej 70 godz. na ukończenie trasy

Od wybranego limitu zależeć będzie także termin startu. Każdy zawodnik samodzielnie musi ocenić swoje możliwości i wybrać optymalne rozwiązanie.

Zdjęcie z eventu Bałtyk-Bieszczady Tour non-stop 2020 r.

Co czeka na uczestników maratonu?

Bałtyk-Bieszczady Gravel Tour to zawody, które każdy rowerzysta zapamięta na całe życie. Choć ustalony limit czasowy nie pozwala na zwiedzanie, to pięknych widoków z pewnością nie zabraknie.

Trasa jest długa i wymagająca, dlatego też rowerzyści otrzymają od organizatorów aplikację oraz możliwość pobrania śladu GPX, które pozwolą pokonać ją, nie zbaczając z obranego szlaku i nie omijając punktów kontrolnych. Postępy zawodników śledzone będą za pośrednictwem nadajników GPS, tak by rywalizację obserwować mogli sędziowie, ale także kibice!

W wyznaczonych punktach kontrolnych oraz na mecie zawodnicy będą mogli skorzystać z oferowanego wsparcia żywnościowego, technicznego i sanitarnego, a także odpocząć w wyznaczonych do tego miejscach.

Każdy, kto ukończy zawody w limicie 130 godz. otrzyma medal oraz koszulkę z unikatowym wzorem, które z pewnością stanowić będą wspaniałą pamiątkę. Dodatkowo zaliczenie wyścigu jest równoważne z kwalifikacją do przyszłorocznego ultramaratonu Bałtyk-Bieszczady Tour 1008 km non-stop.

Warto także pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, które może być niezbędne na trasie. Poza kaskiem oraz żywnością, niezastąpione mogą okazać się podstawowe akcesoria naprawcze, takie jak pompka, narzędzia czy łatki. Warto zaopatrzyć się także w odpowiednie sakwy do przewozu rzeczy, choć organizatorzy przewidują także limitowany transport toreb ze startu na metę.