Komponenty Shimano Dura Ace

Data aktualizacji: 14-12-2017

Dura Ace to Najwyższa grupa osprzętu szosowego Shimano, naturalny wybór kolarzy w zawodowym peletonie i zasobnych amatorów.

Grupa Dura Ace po raz pierwszy pojawiła się w ofercie Shimano już w roku 1973 i od początku była pozycjonowana jako najwyższa w linii szosowej. W 1984 roku właśnie Dura Ace jako pierwsza została wyposażona w technologię S.I.S czyli indeksowanej zmiany biegów, która to technologia przyczyniła się do wielkiego sukcesu rynkowego Japończyków.

Analogicznie jak w grupach MTB, przepaść cenowa pomiędzy topową Dura Ace i szczebel niższą Ultegrą jest spora. Płaci się nie za jakość działania mechanizmów, bo ta jest podobna w najwyższych klasach osprzętu, ale za jak najmniejszą wagę części. Około 250 gram różnicy pomiędzy pełnymi grupami wyposażenia kosztuje sporo, niemniej jeśli zależy nam na zwycięstwie w wyścigu, warto inwestować w Dura Ace. Od niedawana (2015) dostępna jest odmiana Dura Ace DI2, w której tradycyjne linki i pancerze zostały zastąpione przewodami elektrycznymi, baterią i silniczkami zmieniającymi biegi. Można także kupić wariant z tarczowymi hamulcami hydraulicznymi..

)