Manetki Shimano XTR

Data aktualizacji: 14-12-2017

Grupy osprzętu - XTR 


Najwyższa grupa osprzętu do użytku terenowego. W tej klasie debiutują nowinki technologiczne, które w kolejnych latach wędrują do niższych kategorii sprzętowych jak XT, SLX czy Deore. Osprzęt XTR jest znacząco droższy od odpowiedników z niższych grup modelowych i zazwyczaj nie przekłada się to na trwałość komponentów. XTR to przede wszystkim najniższa możliwa waga części i płynność działania mechanizmów. Jest to sprzęt wykorzystywany przez zawodowców i zasobnych amatorów. W obecnej odsłonie (2016) pod wspólną nazwą XTR kryją się dwie serie komponentów:


XTR M9000 (11 rzędowa) - przeznaczona np. dla zawodników ścigających się w cross country. Osprzęt jest zoptymalizowany do użytkowania w terenie pagórkowatym, na stromych podjazdach i trudnych technicznie zjazdach, ale nie w wysokich górach.


XTR M9020 (11 rzędowa) - przeznaczona dla amatorów jazdy w wyższych górach. Komponenty napędu mają inaczej zestopniowane przełożenia i są nieco cięższe, ale za to wytrzymalsze niż odpowiedniki z serii 9000.


Obie serie są ze sobą w większości kompatybilne i można łączyć komponenty, jeśli tylko producent wyraźnie tego nie odradził.


Manetki XTR: 


SL-M9000-R

- manetka prawa XTR

 Manetki XTR SL-M9000 SL-M9000 - manetki 11-rzędowe w systemie Rapidfire Plus, mocowane do kierownicy za pomocą zintegrowanej obejmy. Częściowo wykonane z materiałów kompozytowych. Dzięki zastosowaniu łożyska kulkowego pracują lekko i płynnie. W stosunku do poprzedniej generacji manetek XTR siłę potrzebną do zmiany przełożenia zredukowano, aż o 20%. Nowy kształt dźwigni sterujących jest bardziej ergonomiczny, a praca mechanizmu daje wyraźniejsze informacje zwrotne, gdy zmieniany bieg się załącza. Manetki wykorzystują systemy wspomagające zmianę przełożeń Two way release, Instant Release i Multi Release.


SL-M9000-IL - manetka lewa XTR I-spec II

SL-M9000-IR - manetka prawa XTR I-spec II

SL-M9000-I - manetki o takich samych parametrach jak model SL-M9000, różniące się jedynie sposobem mocowania do roweru. Dodatkowe I w nazwie oznacza I-spec II, czyli system montażu manetki do obejmy klamki hamulcowej. W serii 9000 zadebiutowała druga generacja mocowania, jest ona niekompatybilna z wcześniejszymi wersjami I-spec A oraz I-spec B.

XTR Di2 M9050 - pierwsza elektroniczna grupa osprzętu przeznaczona do rowerów MTB. Cechuje ją perfekcyjna praca w każdych warunkach pogodowych ponieważ za zmianę przełożeń w przerzutkach odpowiadają silniczki elektryczne. Wyeliminowanie tradycyjnych linek i pancerzy to wielka zaleta. Minusem jest to, że na rowerze musi być zainstalowana bateria. Rozładowanie akumulatora lub przecięcie któregoś z kabli podczas jazdy, zamienia rower w Single Speed.

SW-M9050-R - manetka elektroniczna 11-rzędowa XTR Di2 prawa

SW-M9050-L - manetka elektroniczna 11-rzędowa XTR Di2 lewa

SW-M9050 - manetki Firebolt, technicznie są to elektroniczne przełączniki z grupy XTR Di2. Poszczególna manetka ma dwa przyciski o krótkim i wyraźnym skoku. Po podłączeniu elementu sterującego napędem Di2 w danym rowerze do komputera, manetki SW-M9050 mogą zostać zaprogramowane do pracy w różnych trybach. Ponieważ różne grupy napędów elektronicznych Shimano łączy się za pomocą jednego typu kabli E-Tube, można zastosować powyższe manetki np. do obsługi szosowych przerzutek Di2. Manetki SW-M9050 w konfiguracji z przerzutkami XTR Di2 obsługują tryb zmiany biegów Synchro Shift.

Sl-M980 - manetki XTR 10 rzędowe

Sl-M980 - manetki XTR 10 rzędowe wykorzystujące technologię Dyna-Sys. W tej serii zadebiutowało zintegrowane mocowanie I-Spec. Komponenty wykonane są z aluminium i kompozytów, dzięki czemu są bardzo lekkie. Mają wielołożyskową budowę co zapewnia płynną pracę. Manetka przerzutki przedniej posiada regulację i może pracować z 2 lub 3 rzędowym mechanizmem korbowym.

Obie manetki wykorzystują systemy wspomagające zmianę przełożeń Two way release, Instant Release i Multi Release.

SL-M980-A-L – manetka lewa 2/3 rzędowa XTR montowana do kierownicy za pomocą obejmy.

SL-M980-A-R - manetka prawa 10 rzędowa XTR montowana do kierownicy za pomocą obejmy.

SL-M980-B-IL – manetka lewa 2/3 rzędowa XTR montowana do obejmy klamki hamulcowej za pomocą systemu I-Spec B

SL-M980-B-IR – manetka prawa 10 rzędowa XTR montowana do obejmy klamki hamulcowej za pomocą systemu I-Spec B