Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jakie pedały do gravela?

Data aktualizacji: 07-12-2021

Pedały rowerowe do gravela budzą sporo kontrowersji. Zdania na temat tego, czy postawić na klasyczne wersje platformowe, czy lepiej jednak na SPD są podzielone. Do cieszących się coraz większą popularnością „szutrówek” pasują zarówno jedne, jak i drugie modele, tylko które z nich spełnią nasze oczekiwania?

rower gravel

Gravele, jak wiele innych modeli rowerów sprzedawane są zazwyczaj bez pedałów, wiec do przyszłego właściciela należy decyzja, co wybierze. To całkiem rozsądne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu nasz sprzęt możemy dopasować do naszych potrzeb. Jeżeli nasza wymarzona „szutrówka” miałaby fabrycznie zamontowane pedały platformowe, a nam jednak bliżej do SPD i odwrotnie, wymiana na pasującą nam wersję byłaby i tak nieunikniona.

Jakie pedały do gravela – SPD czy platformowe?

Styl jazdy i nasze osobiste preferencje – to dwa czynniki determinujące wybór pedałów. Jak wiadomo, gravel to hybryda pomiędzy rowerem szosowym a MTB, dlatego wiele zależy od tego, w którym kierunku zmierza specyfikacja naszego modelu. Jeśli bliżej jej do utwardzonych dróg i dynamicznej jazdy, to można zdecydować się na szosowe pedały zatrzaskowe. Zazwyczaj jednak do rowerów długodystansowych najlepiej sprawdzają się klasyczne modele SPD, jakie spotykamy również w MTB.

Gravel ma także inne oblicze. Oprócz „żwirowego” zacięcia może służyć jako codzienny środek lokomocji. Co prawda, prawdziwi miłośnicy bikepackingu i mający prawdziwą żyłkę sportowca nie będą przychylni, by zgodzić się z takim przeznaczeniem, ale jest ono jak najbardziej realne. W takim wypadku pedały SPD niekoniecznie będą dobrym wyborem. Solidne „platformówki” w zupełności wystarczą, dlatego lepiej sprawdzą się od wersji zatrzaskowych, zwłaszcza jeżeli ktoś ma problemy z wpięciem i wypięciem się butów z pedałów.

Pedały SPD do gravela

Wybór pedałów SPD przez miłośników graveli jeżdżących dynamicznie wydaje się wręcz oczywisty. Jakie są zalety właśnie takich modeli?

Zapewniają optymalne przeniesienie mocy dzięki sztywnemu połączeniu „but-pedał”. Energia włożona w pedałowanie jest jeszcze lepiej wykorzystana do napędzania roweru. Ponadto stopy są ustabilizowane i pewnie zespolone z pedałem, dlatego można je utrzymać w jednym miejscu. Nie ma obaw o wyślizgnięcie się ich na trasie, co przy dużych prędkościach mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Pedały SPD zamontowane w gravelu pozwalają zachować większą kontrolę podczas prowadzenia po nierównym gruncie. Wybierając się nie tylko w dalekie trasy, często możemy napotkać nieutwardzone nawierzchnie, będące żywiołem dla „szutrówek”, ale niech osiągi naszej maszyny nie uśpią naszej czujności. Jadąc dynamicznie po luźnej drodze pokrytej kamieniami, niejednokrotnie będziemy chcieli ominąć większe, pojedyncze sztuki wystające z drogi. By zachować przyczepność, pedały SPD pomagają zapobiec gwałtownym ruchom stóp, mogących prowadzić do utraty jednego z trzech punktów podparcia.

Wersje zatrzaskowe dość dobrze radzą sobie z oczyszczaniem z błota i kurzu niż „platformy”, co w przypadku podróży po bezdrożach nie jest bez znaczenia. Nie musimy obawiać się, że zabrudzenia będą uniemożliwiały prawidłowe wpięcie buta.

Na jakie pedały SPD do gravela dobrze jest postawić? Warto rozejrzeć się wśród modeli dedykowanych do MTB, jakie znajdziemy w ofercie Shimano. Ze względu na użycie dobrych jakościowo materiałów są wytrzymałe, więc jeżeli zniosą górskie eskapady, na pewno poradzą sobie również na trasie.

Popularnym modelem często wybieranym przez gravelowców jest Shimano PD-M520. Jego kompaktową konstrukcję korpusu cechują otwarte wiązania, przyczyniające się do ułatwienia wpinania. Mechanizmowi zatrzaskowemu niestraszne błoto, a regulacja ustawienia naprężenia jest bardzo pomocna w bezproblemowej obsłudze. 

Tę ostatnią możliwość ma również model PD-ES600 z szeroką platformą. Co prawda, producent stworzył go z myślą o rowerach szosowych, stąd bardzo niska masa – 279 g, ale pedały zostały również zoptymalizowane pod kątem jazdy miejskiej. Obecność jednostronnego systemu zatrzaskowego SPD pozwala na jazdę również w zwykłym, nierowerowym obuwiu.

Shimano Deore XT PD-M8100 to propozycja dla bardziej zaawansowanych gravelowców, podróżujących często bez względu na warunki atmosferyczne. Mechanizm SPD w tym modelu sprawdza się doskonale, przez co stopy są na sztywno złączone z pedałami. Na jego nienaganną pracę wpływają uszczelniane łożyska wewnętrzne oraz otwarta konstrukcja. 

Alternatywna propozycja – pedały Look X Track do gravela

Z podobnego systemu bloków korzystają pedały Look X Track, które są kompatybilne z SPD od Shimano. Choć serię projektowano z myślą o kolarstwie MTB, a także w latach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o gravelach, to ich konstrukcja świetnie sprawdza się w rowerach szutrowych. 

Za ich najważniejsze atuty pedałów X-Track należy uznać: łatwość wpinania i wypinania, wytrzymałość mechanizmu, a także szeroką powierzchnię podparcia, która zapewnia lepszą stabilność butom. Z kolei ich łatwa konstrukcja ułatwia czyszczenie, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku pedałów do gravela.

Pedały platformowe do gravela

Nie wszyscy jednak preferują obecność mechanizmu zatrzaskowego w pedałach do gravela i wolą sięgać po popularne „platformówki”. Zwolenników tradycyjnego rozwiązania jest nadal dość sporo, co można wywnioskować, chociażby po wpisach użytkowników graveli na forach internetowych, poszukujących porad na temat wyboru klasycznych pedałów. Jeżeli również należysz do tego grona, dobrze jest rozejrzeć się za modelami wyposażonymi w uszczelnione łożyska maszynowe, oferujące płynne pedałowanie na każdej nawierzchni.

Pedały Shimano SPD – popularny wybór do graveli:

POLECAMY

4,9

380 opinii

149 ,99 zł
Cena katalogowa: 205 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

POLECAMY

4,9

110 opinii

259 ,99 zł
Cena katalogowa: 342 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie

POLECAMY

4,9

128 opinii

299 ,99 zł
Cena katalogowa: 351 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

POLECAMY

5,0

8 opinii

589 ,99 zł
Cena katalogowa: 689 zł
Dostawa GRATIS
Dostępny tylko
stacjonarnie
Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie
5,0

3 opinie

189 ,99 zł
Cena katalogowa: 216 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
429 ,99 zł
Cena katalogowa: 509 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
4,9

39 opinii

399 ,99 zł
Cena katalogowa: 478 zł
Dostawa GRATIS
Dostępny tylko
stacjonarnie we Wrocławiu
Znajdziesz w naszych salonach: Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa