Buty Rowerowe

Buty rowerowe to jeden elementów, który odróżnia rowerzystę początkującego od tego bardziej zaawansowanego. Dzięki spięciu odpowiednich butów z pedałami, możemy mieć znacznie większą kontrolę nad rowerem.

Buty rowerowe dzielą się na takie, których możemy używać z pedałami SPD i takie, które działają z pedałami platformowymi. Te pierwsze stosowane są w znacznej większości dyscyplin rowerowych - MTB, kolarstwie szosowym, triathlonie (standard SPD-SL). Drugie mają zastosowanie w bardziej hardkorowych odmianach - enduro czy downhillu. Więcej o różnicach piszemy tutaj:

Co dają buty rowerowe SPD?

Przede wszystkim lepszy kontakt buta z pedałem. Dzięki zatrzaskowi but jest niemal przymocowany do pedała. Oczywiście w sytuacjach awaryjnych (na przykład wywrotka) możemy but wypiąć. W zwykłym użytkowaniu możemy pedał pchać, ale także go ciągnąć. Poza tym but nie ślizga się po powierzchni pedała.

Dobra przyczepność to główna zaleta zastosowania butów rowerowych z pedałami platformowymi. Za połączenie odpowiada płaska i miękka podeszwa buta, oraz platforma najeżona pinami. Taki zestaw nie jest równie efektywny co but SPD, ale w przypadku "cięższych" dyscyplin bardziej praktyczny - jeżdżąc na platformach można się w każdej chwili podeprzeć.

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku