Evoc

Evoc - od rowerzystów dla rowerzystów

Historia firmy Evoc zaczęła się od przypadku, a właściwie wypadku. Podczas nagrywania filmu o snowboardzistach zeszła lawina. Były zawodnik Holger Feist wpadł na pomysł, by z plecakiem zintegrować ochraniacz kręgosłupa. Pomysł mógł też mieć zastosowanie w kolarstwie górskim. Szczególnie, że używane wówczas plecaki były bardzo niewygodne. "Czułem się, jakbym miał piłkę na plecach" - podsumował Holger po trzydniowej wyprawie rowerowej przez Tybet na Mount Everest Base Camp.


Boliwia na początek

Sympatycy zaangażowani w projekt zaczęli majsterkować, eksperymentować i szyć. Pierwszy plecak powstał w 2003 roku, a "objechano" go na kultowych trasach w La Paz w Boliwii. Jednak podczas dojazdu na miejsce okazało się, że na lotnisku rower, zapakowany w specjalną torbę, spadł z karuzeli do transportu bagażu. Co prawda nie uległ zniszczeniu, ale części trzeba było zbierać po podłodze. Holger wpadł więc na pomysł zaprojektowania torby na rower, która zniesie wszystko.Na początku zarówno plecaki jak i torby na rower były robione na własne potrzeby. Pewnego dnia z Hong Kongu zadzwonił znajomy i towarzysz wypraw - Bernd Stucke. Zabrał on rower na przegląd do legendarnego sklepu "Flying Ball". Jednoślad był zapakowany w torbę, zrobioną przez entuzjastów. Gdy zobaczył ją Mr Lee, właściciel sklepu, był pod takim wrażeniem, że od razu zamówił 50 sztuk. Tak zrodziło się pierwsze zamówienie na torby. Był rok 2008 i właśnie narodziła się marka Evoc. Firmę Evoc założyli więc rowerzyści dla innych rowerzystów. Dziś jej wyroby sprzedaje się w ponad czterdziestu krajach świata.

"Żółwia" wymienią bezpłatnie

ochraniacz kręgosłupa evoc Schemat działania ochraniacza na kręgosłup w plecakach Evoc. Pasja jest obecna w produktach Evoca do dziś. Jeden z bardziej zaawansowanych plecaków w kolekcji - FR Supertrial Bolivia - swoją nazwę wziął od dziewiczego szlaku, odkrytego przez założycieli firmy w 2003 roku. Pamiątką po tamtym wydarzeniu jest przebieg szlaku, naniesiony na plecaku. 20-litrowy plecak jest wyposażony w Evoc Liteshield Back Protector. Jest to system, który łączy maksymalną ochronę pleców przed upadkami z niską wagą i dużą elastycznością. W konstrukcji wykorzystano piankę EPS, znaną z kasków rowerowych, choć na potrzeby zastosowania w plecaku została ona przeprojektowana. Użycie takiego materiału pozwala na pochłonięcie nawet 95 procent energii, pochodzącej z urządzenia. Co ważne, żółw (ochraniacz) jest demontowalny. Poza systemem ELBP, w plecaku zastosowano tak oczywiste rozwiązania, jak pokrowiec przeciwdeszczowy, uchwyty do kasku i na ochraniacze, szeroko otwieraną kieszeń, do której można włożyć narzędzia czy możliwość zastosowania bukłaka o pojemności trzech litrów. Co ciekawe, plecak produkowany jest w trzech rozmiarach, w zależności od wzrostu użytkownika. Podobnie, jak wszystkie zaawansowane modele. Producent chwali się, że w razie poważnej "gleby" wymienia bezpłatnie "żółwia". System Evoc Liteshield Back Protector stosuje się we wszystkich zaawansowanych modelach plecaków firmy.

Gwizdek na wypadek

Jednak Evoc to nie tylko sprzęt dla hardcorowców, którzy podczas każdej jazdy igrają z życiem. Sporą część kolekcji stanowią plecaki bez "żółwia", który nie jest potrzebny. Jeśli ktoś używa plecaka podczas udziału w maratonie rowerowym albo objeżdżając łatwe ścieżki, plecak bez ochraniacza będzie praktyczniejszy. W sporej części z nich zastosowano Air Pad System.

Składa się on z sześciu strategicznie rozmieszczonych klocków, wykonanych z materiału Air Mesh. Są one tak rozlokowane, że tworzą pięć kanałów wentylacyjnych - jeden główny i cztery pomocnicze. Dzięki nim, cyrkulacja powietrza jest bardzo dobra, a plecy suche. Dodatkowo paski naramienne posiadają duże otwory wentylacyjne, dzięki czemu powietrze może swobodnie przez nie przepływać.

Brace Link to specjalny patent, dzięki któremu pasy barkowe dostosowują się do szerokości ramion. Powoduje to lepszy rozkład ciężaru i jednocześnie zmniejsza powierzchnię kontaktu systemu nośnego z plecami. Air Circulation to system, który jest wykorzystywany we wszystkich plecakach Evoc. Zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, ale jednocześnie zapobiega nadmiernemu schłodzeniu nerek nawet podczas wysokiej aktywności. Swobodny przepływ powietrza zapewniony jest dzięki głównemu kanałowi, kanały boczne umożliwiają dodatkowe rozchodzenie się powietrza.

Poza zdefiniowanymi systemami, plecaki Evoc mają wiele rozwiązań, które ułatwiają życie. Należą do nich: uchwyt na tylną lampę, kieszeń na telefon i okulary lub gogle, klip do kluczy, gwizdek do wezwania pomocy czy organizator na narzędzia.

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku