GORE Bike Wear

Historia marki Gore Bike Wear zaczęła się w roku 1985. Wtedy to powstała kurtka Giro - pierwsza wodoodporna i wiatroszczelna kurtka rowerowa, zrobiona z materiału GORE-TEX. Poza wodoodpornością, kurtka oddychała, co było niewątpliwą innowacją. Giro miała także przedłużony tył, element niespotykany w tamtych czasach. Dwa lata później kurtki Giro wykorzystała grupa Superconfex (późniejszy Rabobank) podczas wyścigu Tour de France. W 1990 roku firma zmieniła nazwę na GORE-TEX Bike Wear.

Dwa lata później wprowadzono pierwsze produkty, wyposażone w membranę WINDSTOPPER. Odzież w nią wyposażona ma ochronić ciało przed wiatrem i chłodem. W przeciwieństwie do membrany GORE-TEX, WINDSTOPPER nie chroni tak skutecznie przed deszczem. W 1993 roku do sprzedaży weszły pierwsze koszulki i getry, sygnowane nazwą firmy. Ta zaś zmieniła nazwę trzy lata później na Gore Bike Wear, w logo pojawiła się sama nazwa bez żadnych elementów graficznych. Od tego czasu firma nieustannie się rozwija. Poza ubiorami dla rowerzystów, wprowadzono także specjalne kolekcje, przeznaczone dla biegaczy.

Jak działa GORE-TEX?

Historia marki Gore Bike Wear jest trwale związana z materiałem GORE-TEX. Jego działanie opiera się na wprasowanej w tkaninę półprzepuszczalnej membranie, wykonanej z porowatego teflonu. Pojedyncze molekuły wody, z których składa się pot, przenikają na zewnątrz materiału poprzez mikrootwory. Te same mikrootwory chronią ciało przed deszczem, ponieważ są mniejsze niż wielocząsteczkowe pakiety, z jakich składa się woda w stanie ciekłym. To jednak nie wszystko - różnica stężeń pary wodnej po dwu stronach membrany powoduje powstanie ciśnienia osmotycznego, co umożliwia transport pary wodnej z ośrodka o większym stężeniu do ośrodka o mniejszym, a jednocześnie membrana jest nieprzepuszczalna dla wody. Pisząc prostym językiem, tkaniny gore-texowe chronią ciało przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają wydajne odprowadzanie pary wodnej (potu) w kierunku od ciała na zewnątrz.

Z GORE-TEX-u wykonuje się między innymi moskitiery na owady, użyto go także do produkcji membran, osłaniających głośnik w telefonie Ericsson R310s. Przez pewien czas tego materiału używano do budowy pancerzy linek hamulców i przerzutek. Odzież z GORE-TEX-u wykorzystywana jest podczas niezliczonej ilości wypraw, np. na biegun czy w Himalaje. Ale sprawdza się nie tylko na Ziemi. W 1981 roku z GORE-TEX-u uszyto skafandry kosmiczne, wykorzystane przez astronautów podczas pierwszej misji wahadłowca Columbia.

GORE-TEX a WINDSTOPPERgore
GORE-TEX -wyposażony jest w 2-, 2,5- i 3-warstwową membranę. Jest całkowicie nieprzemakalny i nieprzewiewny. Charakteryzuje się też dobrą oddychalnością i niską wagą materiału. Doskonale nadaje się do jazdy w deszczu i wietrze.


gore

GORE WINDSTOPPER jest nieprzewiewny, szybkoschnący, odpycha cząsteczki wody i oddycha. Dzięki swoim cechom, można go używać podczas jazdy w wietrze i lekkim deszczu. Membrana ta zapewnia też ochronę przed zimnem.


Zobacz też:

Przeciwdeszczowe kurtki rowerowe z membraną

Membrany - przegląd technologii

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku