Jak należy odczytywać rozmiar opon, obręczy i dętek?

W przemyśle rowerowym stosowane są trzy standardy zapisu rozmiaru opon i dętek:
 • metryczny, inaczej francuski (700 x 35C)
 • calowy (28 x 1.4)
 • ETRTO (622 x 37)
 • rozmiary zewnętrzne i wenętrzne kół o najpopularniejszych średnicach

  W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się trend stosowania maksymalnie szerokich obręczy rowerowych. Moda wywodzi się z MTB, gdzie rosnąca liczba rowerzystów stosuje opony bezdętkowe i pompuje je do bardzo niskich ciśnień. Szerokie obręcze dają takim oponom dodatkowe podparcie i zapewniają większą powierzchnię kontaktu gumy z podłożem. Wraz z ekspansją systemów Tubeless do segmentu opon trekkingowych i szosowych, także "zwykli" rowerzyści zaczynają stosować szersze obręcze. Należy pamiętać, że opony rowerowe zmieniają swoją szerokość w zależności od szerokości felgi, na jakiej zostały zamontowane. Aby po zakupie nowych opon nie zdziwić się, że nie mieszczą się w ramie roweru, należy pamiętać, że większość producentów ogumienia rowerowego stosuje się do standardów organizacji ETRTO. Jest to ciało powołane do ujednolicenia zasad zapisywania rozmiarów opon. Z poniższej tabelki można wyczytać jakiej szerokości obręcze stosowane są do mierzenia szerokości posadowionych na nich opon. Przykładowo opony szosowe o szerokości 25 mm mogą być bezpiecznie zakładane na obręcze o szerokości od 13 do 17 mm. Coraz modniejsze pośród szosowców felgi 19 mm nie są zalecane. Jako, że zalecenia ETRTO biorą pod uwagę producenci ram rowerowych i osprzętu, zbyt szeroka felga może powodować, że opona nie zmieści pomiędzy hamulcem szosowym i widełkami ramy.


  Rozmiar calowy

  W zapisie tego typu w pierwszej kolejności podawana jest średnica opony/dętki (i tym samym rozmiar dopasowanej do nich obręczy) w calach, zaś po znaku "x" podana jest - także w calach - szerokość.

  Typowym rozmiarem opony zapisywanym w ten sposób jest popularny rozmiar opony 26x2,1, co oznacza, że opona taka ma zewnętrzną średnicę ok. 26 cali i szerokość 2,1 cala.

  System ten jest stosunkowo prosty, lecz w przypadku niestandardowych kół może prowadzić do nieprawidłowego dopasowania opony do koła, dlatego jego znaczenie słabnie.


  standardy zapisu rozmiarów opon rowerowych

  Rozmiar metryczny

  Zapis w tym systemie składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest orientacyjna średnica wewnętrzna opony, drugą - zapisaną po znaku "x" - jest szerokość opony w milimetrach, a trzecią jest litera (uzyskujemy więc np. rozmiar 700x35C, odpowiadający niezbyt szerokiej oponie trekkingowej).

  Pierwsza liczba razem z literą wyznacza precyzyjnie rozmiar opony (jest to niezwykle ważne, gdyż np. opony w rozmiarze 700A nie będą pasowały na obręcze w rozmiarze 700C!), co czyni ten system bardziej precyzyjnym, lecz jest on przez niektórych rowerzystów uznawany za niewygodny.


  Rozmiar ETRTO

  System ETRTO (od ang. European Tyre and Rim Technical Organisation - Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy) jest od strony technicznej najlepszy, gdyż nie pozostawia wątpliwości co do rozmiarów opony, dętki lub obręczy.

  Rozmiar w formacie ETRTO jest zapisywany z wykorystaniem dwóch liczb oddzielonych myślnikiem. Pierwsza z nich oznacza szerokość w milimetrach, a druga - dokładną realną średnicę opony lub obręczy (w efekcie uzyskujemy np. rozmiar 23-622, odpowiadający typowej oponie do roweru szosowego).

  System ten jest bardzo praktyczny, gdyż daje gwarancję, że opona w rozmiarze 622 będzie pasowała do obręczy w rozmiarze 622 (o ile tylko dopasuje się odpowiednio szerokość opony).

  Warto zauważyć, że opona o rozmiarze 23-622 mogłaby nie pasować do opon "tej samej wielkości" wg innych systemów (istnieje kilka standardów obręczy 27- oraz 28-calowych i kilka standardów obręczy o średnicy 700!). Z tego właśnie powodu zdecydowanie polecamy stosowanie systemu ETRTO.


  Sprawdź ofertę:

  Opony rowerowe 29"

  Opony rowerowe 28"

  Opony rowerowe 27,5"

  Opony rowerowe 26"

  Opony rowerowe 24"

  Opony rowerowe 20"

  Opony rowerowe - nietypowe rozmiary

  Opony zimowe - z kolcami

  Powrót do kategorii

  4.7 /5
  95% klientów poleca ten sklep
  19 511 opinii od 2009 roku