Jak poprawnie dobrać ciśnienie powietrza w oponach?

Dobór odpowiedniego ciśnienia w oponach ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy na rowerze, szybkości jazdy oraz tempa zużywania się opon i innych elementów roweru. Ostateczny dobór ciśnienia optymalnego dla danego rowerzysty i określonych warunków jazdy najlepiej jest dobrać w oparciu o własne doświadczenia, istnieje jednak kilka podstawowych zasad:
  1. Nie należy przekraczać minimalnej ani maksymalnej wartości ciśnienia podanej na ścianie bocznej opony, gdyż grozi to uszkodzeniem opony i wypadkiem!
  2. Im mocniej napompujemy dętkę, tym lepiej będą się toczyły nasze koła, tzn. osiągniemy wyższą prędkość przy tym samym nakładzie energii, stracimy za to na komforcie jazdy, gdyż wszystkie nierówności będziemy odczuwali znacznie wyraźniej.
  3. Im więcej waży rowerzysta, tym większe ciśnienie w oponie jest mu przeważnie potrzebne
  4. Niższe ciśnienia pozwalają na odkształcanie się opony i tym samym ułatwiają utrzymanie przyczepności podczas jazdy w terenie; zbyt niskie ciśnienie, szczególnie przy wysokiej wadze rowerzysty, grozi jednak uszkodzeniem dętki i obręczy po najechaniu na przeszkodę.
  5. Ciśnienie w dętce/oponie należy kontrolować przynajmniej raz na miesiąc; najlepiej jest używać do tego manometru, a nie tylko uciskać oponę palcem.

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku