Jak wybrać rower dziecięcy?

Dorośli mają łatwiej niż dzieci, przynajmniej w kwestii doboru roweru. Gdy już zdecydują się na konkretny model, pozostaje wybór jednego z kilku dostępnych rozmiarów ramy. Pożądana wielkość kół czy poziom wyposażenia zależą tylko od własnych preferencji i zasobności portfela. Zupełnie inaczej jest gdy przychodzi rower dla własnej pociechy.

rowerek biegowy kinderkraft runner

Dziecko ledwo chodzi, ale już jeździ

Wbrew starej szkole, dziecko nie musi mieć pięciu czy sześciu lat, by spróbować swoich sił na rowerze. Wystarczy, że chodzi. Na początek idealny jest rower biegowy. Nie ma on pedałów, a dziecko porusza się, odpychając się nogami. Głównym wyzwaniem podczas jazdy na takim rowerze jest złapanie równowagi i umiejętność kontrolowania kierunku jazdy.

Rowery biegowe dostępne na rynku zbudowane są z różnych materiałów. Podstawowa półka cenowa to rowerki stalowe, które są wytrzymałę ale stosunkowo ciężkie. Droższe modele wykonane są z lekkiego aluminium. W ostanich latach pojawiły się rowerki drewniane, które także są lekkie, wytrzymałe mechanicznie i ekologiczne. Rowery biegowe są czasami wyposażone w hamulec typu V-brake. To wyrabia w dziecku odruch hamowania ręką, co przyda się w dalszej karierze rowerowej.

rower author stylo z 16-calowymi kołami

Mamo! Ja pedałuję!

Kolejny etap to rower z pedałami. Tu producenci się rozjeżdżają - niektórzy proponują, by taki rower stał na kołach 12-calowych, jeszcze inni na 16-calowych a są tacy, którzy proponują od razu 20 cali. Te dwa pierwsze rowery skierowane są zwykle do dzieci nie niższych niż 95 centymetrów. Rowery na kołach 20 cali są przeznaczone dla dzieciom powyżej 110 cm wzrostu. Sęk w tym, że każdy producent stosuje inne ramy, dlatego najlepiej do każdego roweru podejść indywidualnie. Niektórzy producenci reklamują, że ich rowery rosną razem z użytkownikiem. Stosują ramy z dużym przekrokiem i długie sztyce. Rowery na tych kołach są już całkiem "prawdziwe". Niektóre posiadają nawet przerzutkę, wolnobieg i dwa hamulce. Często można też spotkać błotniki i stopkę.

Prawie jak dorosły

Rower na 24-calowych kołach to już coś. Aby na niego wsiąść, trzeba mieć przynajmniej 120 centymetrów (często więcej). Taki pojazd jest zwykle kupowany na komunię. Producenci oferują nawet repliki swoich topowych maszyn w tym rozmiarze. Taki rower jest już tak samo funkcjonalny jak "dorosły", tyle że jest mniejszy.

rower komunijny kross modo koła 24-calowe

Dobrze, żeby taki rower umożliwiał zmianę biegów. Niech to będzie jedna, tylna przerzutka - jej obsługa nie jest skomplikowana, a znacznie ułatwia jazdę.

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku