Ochraniacze na buty


Głównym zadaniem ochraniaczy na buty jest ochrona przed zimnem, wiatrem i deszczem. Choć jest to dość prosty element ubioru, swoje zadanie spełnia doskonale. Ma kształt dużej skarpety, w podeszwie zaś otwór na bloki. W przypadku ochraniaczy szosowych otwór ten jest dość mały, sprzęt do mtb ma często podeszwę "otwartą" na rzep, z opaską zapobiegającą spadaniu.


Ochraniacz dobiera się do buta. Jeśli więc mamy obuwie o większej objętości, powinniśmy do niego dobrać większy ochraniacz. Należy o tym pamiętać przede wszystkim przy dobieraniu ochraniaczy pod buty turystyczne.

s3000r Jeśli zależy nam, by być bardziej widocznym na drodze, możemy wybrać werje żółtą.. Ochraniacze na buty mają często elementy odblaskowe, które sprawiają, że rowerzysta jest widziany nocą z daleka. Przykładem takiego sprzętu jest model Shimano S3000R NPU+. Model zbudowany jest z grubej, 3-milimetrowej warstwy neoprenu, który zatrzymuje ciepło i chroni przed wiatrem.


Dzięki klejonym szwom, ochraniacz jest odporny na mały i średni opad deszczu. Producent podaje, że ochraniacze te można stosować w temperaturze od -15 stop. C do +5 stop. C. Mogłoby się wydawać, że tak gruby ochraniacz jest niewygodny i odstaje od buta. Nic bardziej mylnego! Dzięki wycięciu noska techniką trójwymiarową, S3000R NPU+ doskonale przylega do buta. Aby ułatwić wkładanie ochraniacza, wyposażono go w zamek oraz rzep.

Kupując model Shimano S3000 NPU+ należy pamiętać, że wersja S3000R przeznaczona jest do butów szosowych, a S3000X do butów MTB.

Ochraniacze Shimano S1000R H2O są, podobnie jak S3000 NPU+, bardzo zaawansowane technicznie. Zbudowano je również z neoprenu (2-milimetrowego), mają także klejone szwy i modelowane trójwymiarowo noski. W przeciwieństwie do "cieplejszego brata", S1000R H2O przeznaczone są na temperatury od 0 stop. C do 5 stop. C. Model S1000R H2O skierowany jest do kolarzy szosowych, a S1000X H2O do górali.


Ochraniacze Shimano S2000D przeznaczone są zarówno dla kolarzy szosowych jak i górskich. Zbudowane są z neoprenu o grubości 2 milimetrów. Ochraniacz nie posiada podeszwy - dół zapinany jest na rzep. Podobnie jak modele opisane powyżej, zapewnia ochronę przed wiatrem, wodą i zimnem. Producent radzi, by S2000D używać w temperaturach od -5 stop. C do +5 stop. C.

Większość modeli ochraniaczy wykonana jest z neoprenu. To materiał, którego nazwa handlowa należy od 1931 roku do koncernu DuPont. Dzięki swoim właściwościom, neopren wykorzystywany jest do produkcji m.in. skafandrów nurkowych. Ochraniacze Shimano Basic nie są tak zaawansowane techniczne, jednak dzięki neoprenowej budowie zatrzymają ciepło i niewielki opad. Ochraniacze przeciwdeszczowe Shimano na buty mają za zadanie, jak sama nazwa mówi, chronić przed wodą.

Sprzęt przeznaczony jest dla kolarzy szosowych. Zakładanie ułatwia uszczelniany zamek błyskawiczny i rzep umieszczony od spodu. Materiał ochraniacza jest elastyczny, dzięki czemu łatwo dostosowuje się on do kształtu buta.

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku