Shimano Tourney TX i Tourney

Tourney TX: 8-rzędowa grupa osprzętu zbliżona wyglądem do droższych linii komponentów, ale przeznaczona do rowerów dostępnych w marketach i kosztujących poniżej 900 zł. Znajdziemy tu system indeksowanej zmiany biegów w przerzutkach przedniej i tylnej, kasety zamiast wolnobiegów, a nawet mechaniczne hamulce tarczowe.

mechanizm korbowy tourney fc-tx801
Tourney to podstawowa grupa osprzętu produkowana przez Shimano, dostępna w odmianach 6- i 7-rzędowych. Komponenty Tourney montowane są w najtańszych rowerach wyróżniających się na tle konkurencji obecnością jakichkolwiek komponentów z logiem Shimano. Jest to jedyna grupa wyposażenia, w której dostępne są jeszcze wolnobiegi (współistniejące z kasetami) i manetki nieindeksowane (tylko dla przedniej przerzutki).

Shimano zaczęło korzystać z nazwy Tourney już w latach 70 ubiegłego wieku. Pierwsze przerzutki z logiem Tourney pojawiły się w ofercie we wczesnych latach 80. Tourney znaczy po angielsku turniej, co mogłoby sugerować wyczynowe przeznaczenie tej grupy osprzętu, ale od początku była to podstawowa linia komponentów. Ponieważ Tourney miał być jak najtańszy, jego produkcja została bardzo szybko przeniesiona poza Japonię.


Zobacz też:

Komponenty Shimano Tourney A070

Komponenty Shimano Altus i Shimano Acera

Komponenty Shimano Alivio

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku