Tacx


Holenderska firma Tacx to potentat w produkcji trenażerów (więcej o typach trenażerów). Swoje produkty oferuje dziś w ponad osiemdziesięciu krajach. A wszystko zaczęło się niemal sześćdziesiąt lat temu...

Neo może wszystko

1 maja 1957 roku Tacx uruchamia sklep z rowerami i punkt serwisowy w Wassenaar w Holandii. Dwanaście lat później sklep z rowerami zamienia się w małą fabrykę. W 1972 roku Tacx rozpoczął produkcję trenażerów rolkowych. Wówczas był to bardzo mały rynek, ale właściciel firmy zna holenderskich kolarzy i postanawia im pomóc. W 1987 roku na powierzchni 10000 metrów kwadratowych powstaje fabryka Tacxa. Oprócz rolek, firma wprowadza do sprzedaży trenażery na tylne koło. Na przełomie wieków Tacx, jako pierwsza firma, łączy swoje trenażery z komputerami. Ekran pozwala nie tylko na kontrolowanie parametrów, ale także na wirtualne wycieczki czy ściganie się z przeciwnikami.


W 2014 roku firma wprowadza na rynek trenażery, które komunikują się z urządzeniami peryferyjnymi za pomocą technologii bezprzewodowych - ANT+ i Bluetooth. Od tej pory Tacx może łączyć się ze smartfonami i tabletami firm, które korzystają z tych samych protokółów wymiany danych. Naturalnym rozwinięciem tej technologii jest seria Smart. Szczytowym osiągnięciem jest trenażer Neo.


Trening na trenażerze nie musi być nudny - trenażery z serii Smart posiadają możliwość podłączenia do komputera i ścigania się w czasie rzeczywistym.

Jedzie nawet w dół

Neo Smart potrafi wygenerować olbrzymią moc 2200 watów, co przekłada się na podjazd o nachyleniu 25 procent. Jednak to nie wszystko - aby jazda po górach była bardziej realistyczna, Neo symuluje zjazd. To wszystko możliwe jest przy niemal bezgłośnej pracy. Tacx Neo nie posiada dodatkowych elementów transmisyjnych oraz elementów ruchomych. Po prostu zapinasz rower i jedziesz, jak po szosie.

Neo komunikuje się z innymi urządzeniami dzięki technologiom Bluetooth oraz ANT+ FE-C. Trenażer działa zarówno z kablem, jak i bez - w tym drugim przypadku możliwe jest symulowanie tylko podjazdów (bez zjazdów). Neo Smart można podłączyć do smartfona, tabletu czy komputera. Pełnię możliwości otwiera ten trzeci związek - z PC-etem. Na komputer dostępne są dłuższe trasy treningowe w jakości HD oraz Blu-Ray. Najważniejszą cechą oprogramowania są jednak wirtualne trasy. Jazda na nich pozwala poczuć się, jak prawdziwy pros. Musimy walczyć z przeciwnikami, ukształtowaniem terenu oraz pogodą. Możemy wybrać rower, strój czy kolor skóry.

Trenażer i-Genius Multiplayer Smart TTS 4 T2010 jest niemal tak zaawansowany technologicznie, jak Neo. Jedną z głównych różnic jest konstrukcja - i-Genius ma budowę klasyczną, z rolką oporową. Silnik, zastosowany w modelu potrafi wygenerować moc 1500 Wat, co symuluje podjazd o nachyleniu 20 procent oraz zjazd o nachyleniu 5 procent.

W Geniusie zastosowano łączność znaną z Neo - Bluetooth oraz ANT+ FE-C. Oznacza to, że sprzęt bardzo szybko łączy się z aplikacjami i oprogramowaniem Tacx, a dane z treningu mogą być wyświetlane na kilku urządzeniach. Najważniejszą cechą jest jednak możliwość połączenia trenażera z komputerem za pomocą programu Tacx Trainer Software 4. Mamy wtedy większe możliwości niż w przypadku aplikacji mobilnych - np. dłuższe trasy w wysokiej jakości, wirtualne przejazdy z rywalizacją z innymi i jazdą przy zmiennych warunkach pogodowych.

Jak w Calpe

Genius Smart T2080 to kolejny model z serii. Wyposażony jest w zaawansowany układ oporowy, który potrafi zamienić kawałek podłogi w wąską asfaltówkę, położoną w Calpe. 1500 Wat wystarczy, byś pokonywał podjazd o nachyleniu 20 procent i 5-procentowy zjazd. Podobnie jak w innych modelach z serii, za komunikację odpowiadają Bluetooth oraz ANT+ FE-C. Bushido Smart T2780 ma bardzo podobne cechy, jak poprzednicy. Ma jednak nieco mniejszą moc - 1400 Wat - która pozwala symulować podjazdy do 15 procent. Trenażera nie trzeba podłączać do zasilania, wadą tego rozwiązania jest brak możliwości symulowania zjazdów. Funkcje "komunikacyjne" są podobne jak w wyższych modelach.


Vortex Smart T2180 posiada podobne funkcje jak drożsi poprzednicy. Maksymalny generowany opór to 950 Wat pozwala na zrobienie większości treningów. Trenażer można podłączyć do urządzeń mobilnych oraz komputera. Satori Smart T2400 to najtańszy trenażer z całej serii. Układ oporowy wykorzystuje neodymowy magnes, który został połączony z elektronicznym chipem. Dzięki temu mamy możliwość śledzenia aktualnej prędkości, kadencji oraz mocy na ekranie naszego smartphona lub tableta z wykorzystaniem aplikacji Tacx Cycling. Trenażer komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą technologii ANT+ i Bluetooth 4.0. Opór ustawiamy za pomocą 10-pozycyjnej manetki, którą montujemy na kierownicy. Aby połączyć jeden z powyższych trenażerów z komputerów, należy zakupić zestaw uzupełniający Smart.


Booster T2500 to trenażer, którego opór sterowany jest manetką na kierownicy. Nie ma on możliwości komunikowania się z innymi urządzeniami, za to posiada magnetyczny układ oporowy, który generuje spory opór już przy niskich prędkościach. 10-stopniowa manetka i maksymalny opór 1050 Wat - to główne cechy Boostera. Blue Matic pozwala na uzyskanie nieco mniejszej mocy - 700 Wat, za to również posiada 10-stopniową manetkę zmiany oporu.

Nie tylko na tylne koło


Trenażer rolkowy Galaxia to propozycja dla tych, którzy w domu ćwiczą też technikę. Rolki Galaxia przemieszczają się razem z rowerzystą. Dzięki nim, możesz stawać na pedały i nagle przyspieszać bez ryzyka upadku. System ten został opatentowany przez firmę Tacx.

Powrót do kategorii

4.7 /5
95% klientów poleca ten sklep
19 511 opinii od 2009 roku