Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Kije trekkingowe

Kijki trekkingowe w góry pakują zarówno początkujący, jak i doświadczeni turyści. To element wyposażenia outdoorowego, który ułatwia wspinaczkę oraz asekurację w trudnym terenie. Kijki w góry warto zabrać zwłaszcza wtedy, gdy będziemy wędrować z ciężkim plecakiem. Jakie kijki do chodzenia po górach najlepiej wybrać? Tego rodzaju sprzęt musi być lekki i wytrzymały, a po złożeniu powinien zajmować jak najmniej miejsca. Lekkie kije trekkingowe produkowane są najczęściej z aluminium. Największą popularnością cieszą się kijki trekkingowe teleskopowe, które blokujemy poprzez skręcanie lub z użyciem specjalnej dźwigni. Warto też przemyśleć zakup modelu wyposażonego w system antywstrząsowy.

Polecane marki
Od
Do
Produkty z dostawą od 72 godzin
Zakupy na raty Santander

Zakupy na raty
nawet w 15 minut

Dowiedz się więcej
169 ,99 zł
Cena katalogowa: 179,99 zł
Dostawa GRATIS
3,0

1 opinia

279 ,99 zł
Cena katalogowa: 299,90 zł
Dostawa GRATIS

Oświetlenie rowerowe

Logo Eyen

Niskie ceny
i świetna jakość

Zobacz ofertę

Odbiór
w punkcie

Dowiedz się więcej

Kijki do trekkingu to podstawowy sprzęt turystyczny. Powodują że mniej się męczymy podczas marszu, pozwalają utrzymać równowagę w trudnym terenie, zmniejszają też przeciążenia stawów i wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Przydają się zwłaszcza, gdy dźwigamy ciężki plecak. Kijki trekkingowe w góry zabierają zarówno turyści amatorzy, jak i doświadczeni alpiniści.

Co to są kijki trekkingowe?

Kijki do chodzenia po górach mają budowę przypominającą kije narciarskie lub kije do nordic walking. Muszą być jednak bardziej poręczne, by w razie potrzeby przytroczyć je lub schować do plecaka. Dlatego są to najczęściej kijki trekkingowe składane. Regulacja wysokości umożliwia dopasowanie ich do użytkowników z różnym wzrostem. Muszą też być wytrzymałe i lekkie. Dlatego zwykle produkowane są z różnych stopów aluminium.

Kijki turystyczne mogą mieć rączki wytworzone z różnych materiałów. Do wyboru mamy zwykle plastik, korek lub piankę. Przed wypadnięciem kijów z ręki zabezpiecza przymocowany do uchwytu, regulowany pasek.

Jakie kije trekkingowe w góry kupić?

Wybierając kijki w góry, należy kierować się przede wszystkim ich masą (im lżejsze, tym lepiej) oraz sposobem składania i zapinania. Przed zakupem kijków trekkingowych warto zwrócić też uwagę na modele wyposażone w system amortyzacji. Wiele z nich ma też możliwość wymiany zużytych końcówek.

Składane kije trekkingowe

Największą popularnością cieszą się kije trekkingowe 3 segmentowe, które pozwalają na złożenie ich do stosunkowo niewielkich rozmiarów przy zachowaniu dużej stabilności podczas użytkowania. Dostępne są też wersje 2 segmentowe (najbardziej stabilne) oraz 4 segmentowe (zajmują najmniej miejsca po złożeniu).

Najczęściej spotykane modele to kijki trekkingowe teleskopowe. W najpopularniejszych rozwiązaniach poszczególne elementy blokuje się poprzez skręcanie lub za pomocą dźwigni zaciskowej. Niektóre lekkie modele z górnej półki mają elementy połączone linką i składają się podobnie, jak stelaż namiotu.

Jak dobrać kije trekkingowe?

Standardowe modele kijków trekkingowych będą pasować do wzrostu większości osób dorosłych. Zwykle mają możliwość ustawienia wysokości w przedziale od 60 do 140 cm. Producenci oferują także krótsze modele przeznaczona dla pań oraz kije trekkingowe dla dzieci.

Jak ustawić kijki trekkingowe? W pozycji stojącej i wyprostowanej należy zgiąć ręce w łokciach pod kątem 90 stopni. Trzymany w ten sposób kijek powinien dotykać podłoża.

Kije trekkingowe – jak chodzić?

Chodzenie z kijami trekkingowymi jest bardzo łatwe do opanowania. Każdemu wykonanemu krokowi powinno towarzyszyć podparcie się kijkiem trzymanym po przeciwnej stronie. Kilka minut ćwiczeń wystarczy, by dojść do wprawy. Długość kijków warto dopasować do stopnia nachylenia terenu. Podczas marszu w górę wygodniej będzie je nieco skrócić, a w trakcie schodzenia – wydłużyć.

Końcówki i nakładki na kije trekkingowe

Końcówki widiowe do kijów trekkingowych dość łatwo ulegają zużyciu. Na szczęście sprzęt możemy szybko przywrócić do pełnej funkcjonalności. Wystarczy dokupić części zamienne. W ofercie producentów znajdują się też talerzyki pomagające poruszać się w głębokim śniegu oraz gumowe osłony, które przydaję się na asfalcie.