Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Sztywne widelce rowerowe

Zastanawiasz się, w jaki sposób odchudzić swój rower? A może chcesz poprawić technikę jazdy? W obu przypadkach może pomóc sztywny widelec rowerowy. To minimalistyczne rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, z których niedoświadczony rowerzysta może nie zdawać sobie nawet sprawy. A co więcej – jest również znacznie tańsze niż zakup porządnego amortyzatora. Przejrzyj ofertę sklepu internetowego CentrumRowerowe.pl i wybierz widelec do roweru najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom!

499 ,99 zł 499,99
-17% 599 zł
Dostawa GRATIS
549 ,99 zł 549,99
-8% 599 zł
Dostawa GRATIS

Odbiór
w punkcie

Dowiedz się więcej

Widelce rowerowe sztywne są komponentami montowanymi w wielu typach jednośladów. Obecnie najczęściej wykonane są z lekkiego, ale wytrzymałego aluminium, ale na rynku można również spotkać solidne egzemplarze stalowe oraz coraz popularniejsze, wykonane z włókna węglowego, będące najlepszym rozwiązaniem.

Widelec sztywny przeważnie można spotkać w modelach, które zwykło używać się na płaskiej powierzchni, gdzie tłumienie drgań nie jest najważniejsze, takich jak: rowery miejskie, szosowe, trekkingowe czy crossowe. Jednakże coraz częściej decydują się na niego także posiadacze innych typów jednośladów, nawet MTB, rezygnując tym samym z amortyzatora.

Widelec sztywny zamiast amortyzatora

Jakie korzyści płyną z zamienienia amortyzatora na widelec rowerowy sztywny? Pierwszą odczujemy już przy samym zakupie, ponieważ nie da się ukryć, że jednolite konstrukcje są znacznie tańsze niż wersje amortyzowane, szczególnie te renomowanych marek, których ceny potrafią być zaskakująco wysokie.

Drugi plus dosłownie poczujemy, gdy tylko będziemy musieli swój rower wyciągnąć i przenieść, ponieważ widelec do roweru jest lżejszy od mogących ważyć nawet 2,5 kg amortyzatorów. Różnica będzie szczególnie odczuwalna, gdy zdecydujemy się na widelec karbonowy, cechujący się niska masą w połączeniu z ogromną wytrzymałością.

Trzecim argumentem za taką zamianą jest brak konieczności serwisowania i ciągłego czyszczenia widelca. Prosta, jednolita konstrukcja jest łatwa w eksploatacji i mało awaryjna, przez co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, które konieczne byłyby, by odpowiednio zadbać o stałą sprawność amortyzatora.

Sztywny widelec a bardziej satysfakcjonująca jazda

Oprócz wymienionych korzyści wynikających z różnic między dwoma wskazanymi rozwiązaniami sprzętowymi, warto pamiętać, że zastosowanie sztywnego widelca do roweru może również znacznie odmienić same odczucia płynące z jazdy na jednośladzie.

Wspominana niższa masa całej konstrukcji pozwala osiągnąć wyższe prędkości, gdyż łatwiej jest wprowadzić lekki rower w ruch, a część energii nie jest pochłaniana na tłumienie drgań. Ponadto poprawie powinna ulec także sama technika jazdy. Amortyzator niwelując odczucie nierówności, wpływa również negatywnie na wyczucie roweru i precyzję sterowania. Bez niego znaczniej dokładniej odczuwamy teren, co może być szczególnie ważne podczas jazdy po górach czy lasach.

Sztywny widelec do roweru to również większa odporność na zmienne warunki atmosferyczne i gwarancja stałego działania, bez względu na pogodę za oknem.