Oświetlenie rowerowe
Program
lojalnościowy
5,0/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Kask rowerowy MTB powinien znaleźć się w szafie każdego rowerzysty, któremu zdrowie i życie miłe. Pozwala w znacznym stopniu zminimalizować skutki wypadków. A tych w jeździe po górach i leśnych ścieżkach nie brakuje. Kaski rowerowe MTB powinny być lekkie i wytrzymałe. Dobrze, jeśli mają dużo otworów wentylacyjnych – dzięki nim głowa jest chłodzona nawet podczas największych upałów. Jaki kask MTB wybrać? Wszystko zależy od tego, jak jeździmy. Dla maratończyków będzie się liczyła niska masa, endurowców – dobra ochrona potylicy, zjazdowców – pełne zabezpieczenie, włącznie ze szczęką.
POLECAMY
8 opinii
POLECAMY
8 opinii
POLECAMY
11 opinii
POLECAMY
1 opinia
POLECAMY
11 opinii
POLECAMY
1 opinia
POLECAMY
1 opinia
POLECAMY
9 opinii
POLECAMY
Wyprzedaż
60 opinii
Wyprzedaż
60 opinii
12 opinii
10 opinii
10 opinii
12 opinii
12 opinii
12 opinii
12 opinii
12 opinii
42 opinie
10 opinii
12 opinii
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Kask rowerowy MTB nie jest wymagany przepisami polskiego prawa. Zdecydowanie warto z niego korzystać. Zabezpiecza to, co dla większości z nas najważniejsze – głowę i mózg.
Kolarze MTB są częściej narażeni na urazy niż np. trekkingowcy. W polskim prawie nie ma zapisu o obowiązku ochrony głowy, choć wielokrotnie się do tego przymierzano. Kask MTB powinien jednak znaleźć się w szafie każdego rowerzysty, któremu zależy na zdrowiu.
Kask MTB ma skomplikowaną konstrukcję, która musi łączyć pozornie sprzeczne cechy. Przede wszystkim ma być wytrzymały – prędkości osiągane na rowerze górskim mogą być spore. Nie może się to jednak odbić na ich wadze, im są lżejsze, tym lepiej. Do tego muszą być dobrze wentylowane. Jazda w kasku ze słabym przepływem powietrza podczas upałów może być bardzo męcząca.
Kask na rower MTB niemal zawsze wyposażony jest w daszek, który chroni przed słońcem. Dla porównania modele szosowe go nie mają. Jego zadaniem jest ochrona przed promieniami słonecznymi.
Kaski rowerowe MTB możemy podzielić na kilka rodzajów. Modele do XC i maratonów są najlżejsze i najbardziej przypominają te na szosę. Duża liczba otworów sprawia, że powietrze chłodzi głowę nawet podczas największych upałów.
Nieco inaczej są zbudowane kaski enduro. W lepszym stopniu chronią potylicę – w tej dyscyplinie więcej urazów dotyczy właśnie tyłu głowy. Są one zwykle nieco cięższe niż modele do typowego MTB.
Najbardziej ekstremalne modele to full face. Kaski te są zabudowane – chronią nie tylko głowę, ale także szczękę. Używa się ich podczas zjazdu. Nie muszą być bardzo lekkie, mają przede wszystkim zapewnić pełną ochronę.
Kask rowerowy enduro ma zwykle budowę jednoczęściową i nie zabezpiecza szczęki. Jego zaletą jest za to niższa masa i lepsza wentylacja niż w przypadku kasków fullface. Kaski enduro mtb różnią się od innych lepszą ochroną potylicy. Wynika to z tego, że podczas urazów na rowerze enduro tył głowy jest szczególnie narażony.
Zobacz także: