Oświetlenie rowerowe
Program
lojalnościowy
5,0/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Rowery szosowe stają się coraz popularniejsze. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które producenci podzielili na kilka grup. Klasyczna szosa pozwala na przejechanie sporego dystansu w dobrym czasie. Jest dość wygodna i pozwala się ścigać. Rowery aero służą do pokonywania względnie krótkich odcinków w jak najkrótszym czasie. Nie liczy się wygoda, ważne są urwane waty. Rower szosowy endurance jest prawdziwym maratończykiem. Przejechanie kilkuset kilometrów w miarę komfortowych warunkach jest na nim możliwe. Kolarstwo się zmienia, choć to jeden z najbardziej konserwatywnych gatunków rowerów.
1 opinia
1 opinia
1 opinia
1 opinia
2 opinie
Odbiór
w punkcie
Darmowa
dostawa
Rowery szosowe mają już ponad sto lat. Od czasu powstania nieustannie się zmieniają, a producenci robią wszystko, by je ulepszyć. Co to znaczy? Rower kolarski ma być lekki, sztywny, aerodynamiczny i dawać jak najwięcej frajdy z jazdy. Kiedy tak naprawdę powstała kolarzówka? Jej historia wiąże się nierozerwalnie z Tour de France. W 1903 roku zorganizowano pierwszą edycję najsłynniejszego wyścigu świata na dwóch kółkach. Zawody podzielono na sześć etapów, a zwycięzca – Maurice Garin – przejechał je ze średnią prędkością 25 km/h.
Producenci rowerów wprowadzili dość wąską specjalizację. Dlatego rower szosowy ma wiele twarzy i nie można wyznaczyć jednego wzorca dla branży. Jeśli można mówić o szosówce w czystej postaci, to jest nią rower szosowy. Czyli maszyna do ścigania. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim ma zapewnić przejechanie odcinka z punktu A do punktu B w jak najkrótszym czasie. Zwykle odcinek ten jest dość długi (powiedzmy między 100 a 200 km), dlatego rower musi zapewnić choć odrobinę komfortu.
Rower szosowy damski przeznaczony jest przede wszystkim dla aktywnych kobiet, które pasjonują się kolarstwem i lubią intensywne treningi oraz szybkie wyścigi. To idealny wybór do dynamiczniej jazdy po asfalcie. Choć na rynku przeważają modele męskie, to jednak trend ten ciągle ulega zmianie i coraz więcej dostępnych jest wersji dla pań. W przeciwieństwie do innych typów jednośladów, w tym wypadku oba warianty są do siebie bardzo podobne. Różnicę stanowi między innymi design. Kolory w wersjach żeńskich są jaśniejsze, a cała oprawa bardziej stylowa.
Cechy „typowej” szosówki:
Oprócz standardowych rowerów kolarskich, można wyznaczyć następujące typy szósówek:
Rowery aero stworzone są do pokonania jak najszybciej odległości z punktu A do punku B. Jednak, w odróżnieniu od klasycznej szosówki, odcinek ten nie jest długi. Powiedzmy maksymalnie 180 km, czyli triathlonu na dystansie Ironman. Zwykle są to dużo mniejsze dystanse (90 km lub 45 km). W tym przypadku nie ma być wygodnie, ma być skutecznie, czyli szybko. Każdy element roweru aero zaprojektowany jest tak, by zmniejszyć opory powietrza i wygrać wyścig. Producenci rowerów prześcigają się, by urwać choćby pojedyncze waty. Jedno jest pewne: przy prędkości 40 km/h zyski ze zmniejszenia oporów aerodynamicznych są bardzo odczuwalne i przekładają się na dziesiątki sekund na mecie.
Rower endurance to taki maratończyk wśród kolarzówek. Zamierzeniem konstruktorów tego gatunku jednośladów jest stworzenie wygodnej maszyny na asfalt. Ma się lekko toczyć, ale jazda nie ma być udręką.
W jaki sposób rowery endurance zapewniają komfort?
Rozmiar ramy roweru szosowego to bardzo ważny parametr. Jeśli szkielet roweru ma złą wielkość, będziemy się na nim męczyć. Żeby dowiedzieć się jaką szósówkę wybać, musimy wykonać kilka czynności. Pierwsza czynność to zmierzenie przekroku. Aby to zrobić, należy poprosić kogoś o pomoc. Stajemy tyłem do ściany, pomiędzy nogi wkładamy książkę. „Pomocnik” mierzy odległość od jej górnej krawędzi do podłogi. Uzyskany wynik mnożymy przez 0,66. Otrzymujemy w ten sposób teoretyczny rozmiar ramy w centymetrach. Dla osoby, która ma przekrok 80 cm, będzie to 52,8 cm. W przypadku cali mnożymy pomiar przez 0,26. Otrzymujemy 20,8 cala. Rama, która ma taką długość rury podsiodłowej powinna na nas pasować. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, skontaktujmy się z obsługą sklepu.