Darmowa
dostawa
Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Uprawiając aktywną, bardziej wymagającą jazdę na dwóch kółkach, dobrze jest wyposażyć się w odpowiedni strój oraz profesjonalne obuwie. Buty szosowe, przeznaczone do rowerów szosowych mogą poprawić jakość Twojej jazdy. Profesjonalne obuwie zwiększa efektywność pedałowania – ogranicza straty energii. Właśnie dlatego dobór odpowiedniego modelu powinien stanowić podstawową kwestię dla każdego kolarza. Dobre buty do jazdy szosowej powinno być bardzo sztywne, lekkie oraz przewiewne. Egzemplarze cechujące się takimi parametrami będą lepiej przenosić siłę z mięśni do pedałów.
Darmowa
dostawa
Zakupy na raty
nawet w 15 minut
Buty szosowe SPD to istotny element ekwipunku kolarza myślącego nie tylko o dobrych wynikach, ale też dużej przyjemności z jazdy. Z uwagi na dużą powierzchnię styczną i złożony przynajmniej z trzech otworów układ bloków buty szosowe SPD SL zapewniają bardzo dobre trzymanie stopy na pedale. Na tle innych rodzajów obuwia rowerowego buty szosowe Sidi i innych producentów wyróżniają się sztywnością podeszwy. Godną podkreślenia cechą jest też niska waga obuwia, którą osiąga za sprawą używanego w produkcji włókna węglowego. Te dwie właściwości przekładają się na bardzo wydajne przenoszenie mocy na układ napędowy i łatwość w rozwijaniu dużych prędkości. Z drugiej strony konstrukcja tzw. espedeków szosowych, w których mechanizm zatrzaskowy znacznie wystaje poza profil podeszwy, uniemożliwia chodzenie w nich. Cholewka w butach szosowych powstaje ze sztucznej skóry. Celem zapewnienia wentylacji intensywnie pracującej stopy cholewkę pokrywa się siateczkowymi panelami z nylonu lub wykonuje w niej liczne perforacje. W efekcie buty szosowe Shimano zapewniają duży komfort nawet w trakcie długich treningów i wyścigów. Buty do rowerów szosowych wyposaża się w systemy zapewniające optymalne dopasowanie do stopy. Zwykle służą do tego dwa-trzy paski na rzepy oraz klamry (zapadki) z mechanizmem mikrometrycznym. W wyższych modelach do regulacji służą żyłki oraz mechanizm napinający. Dzięki tym rozwiązaniom buty szosowe Giro idealnie opinają stopę w każdym miejscu, nie powodując nadmiernego ucisku.
Im sztywniejsza, tym lepiej. Topowe modele mają ją wykonaną z domieszką karbonu. Indeks sztywności podeszwy dla butów szosowych wynosi zwykle przynajmniej 7 w 10-stopniowej skali. Sztywna podeszwa wpływa na efektywne przekazywanie mocy z nóg zawodnika do napędu. Jej wadą jest jednak niewielki komfort chodzenia. Spacery utrudniają także wystające bloki.
W najwyższych modelach butów szosowych producenci używają zwykle regulacji, opartej na pokrętłach. Ma ona kilka zalet.
Inne rozwiązania to – podobnie jak w butach do MTB – klamry i rzepy. Można je spotkać w różnej konfiguracji – na przykład dwa rzepy i górny pasek z klamrą. Co ciekawe, renesans w modelach szosowych przeżywają sznurowadła. Zakłada się je do nawet wysokich modeli. Pozwalają one precyzyjnie dopasować but do stopy, ale z regulacją podczas jazdy jest już problem.