Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Płyny hamulcowe do roweru

Płyn hamulcowy to jeden z najbardziej niepozornych elementów roweru, który jednak ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wypełnia przewody w hamulcach hydraulicznych, odpowiadając za skuteczność ich pracy, a tym samym za bezpieczeństwo rowerzysty. Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje płynów i warto zwrócić uwagę na ich zastosowanie oraz zalety i wady, ponieważ różnią się od siebie znacząco.

Polecane marki
Pozostałe marki
brak wyników
Od
Do
3,5

2 opinie

39 ,99 zł
Cena katalogowa: 53 zł
Dostawa GRATIS

Odbiór
w punkcie

Dowiedz się więcej
5,0

1 opinia

4,9

25 opinii

43 ,99 zł
Cena katalogowa: 49 zł
Dostawa GRATIS
5,0

2 opinie

44 ,99 zł
Cena katalogowa: 57,90 zł
Dostawa GRATIS

Nowość

5,0

2 opinie

49 ,99 zł
Cena katalogowa: 50 zł
Dostawa GRATIS
5,0

2 opinie

53 ,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

5 opinii

55 ,99 zł
Cena katalogowa: 62 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

59 ,99 zł
Cena katalogowa: 69 zł
Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

59 ,99 zł
Dostawa GRATIS

Darmowa
dostawa

Dowiedz się więcej
5,0

5 opinii

113 ,99 zł
Cena katalogowa: 155 zł
Dostawa GRATIS

Nowość

5,0

2 opinie

139 ,99 zł
Dostawa GRATIS
Zakupy na raty Santander

Zakupy na raty
nawet w 15 minut

Dowiedz się więcej

Oświetlenie rowerowe

Logo Eyen

Niskie ceny
i świetna jakość

Zobacz ofertę
Produkty z dostawą od 72 godzin
102 ,99 zł
Dostawa GRATIS

Odbiór
w punkcie

Dowiedz się więcej

Darmowa
dostawa

Dowiedz się więcej

W jaki sposób działa płyn hamulcowy do roweru?

Hamulce hydrauliczne coraz częściej montowane są w rowerach wyższej i średniej klasy, w miejsce stanowiących do tej pory standardowe wyposażenie wersji mechanicznych. Powodem takiego stanu rzeczy w dużej mierze jest właśnie płyn hamulcowy, który umieszczany jest w przewodzie łączącym klamkę z zaciskiem. W porównaniu do klasycznej linki stalowej to rozwiązanie oferuje o wiele efektywniejszą pracę całego układu hamulcowego, a także lepiej chroni go przed przegrzewaniem.

Dodatkowo dobrze dobrany produkt zwiększy płynność i zakres pracy hamulców rowerowych oraz ochroni ich wrażliwe części przed wilgocią i korozją. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna w sezonie zimowym, kiedy osadzające się wewnątrz przewodów drobinki wody mogłyby zamarzać, uniemożliwiając zatrzymanie roweru w razie potrzeby. Płyn przedłuża także żywotność układu hamulcowego oraz skutecznie go uszczelnia.

Jaki płyn hamulcowy do roweru zastosować?

Płyn hamulcowy to nieodzowny element układów hydraulicznych, które obecnie zaczynają dominować na rynku rowerowym. Nic w tym zresztą dziwnego, oferują one bardzo efektywną pracę i dużą siłę hamowania, a przy tym zachowują swoją skuteczność  w trudniejszych warunkach pogodowych. I wiele z tych zalet zależy właśnie od jakości płynu. Na rynku spotkać możemy jego dwa podstawowe rodzaje: płyn hamulcowy mineralny (nazywany także olejem mineralnym) oraz płyn DOT.

Wariant mineralny stosowany jest przede wszystkim do układów hamulcowych od japońskiej marki Shimano, czyli jednego z czołowych dostawców części rowerowych na świecie. Jest to substancja naturalna i z tego też powodu postrzegana jest jako bardziej przyjazna dla środowiska, a przy tym lepiej radzi sobie w warunkach wysokiej wilgotności.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest płyn Motorex DOT, który może kojarzyć się właścicielom samochodów. I nie bez przyczyny, w końcu jest on stosowany także w układach hamulcowych tych nieco bardziej skomplikowanych maszyn. W rowerach najczęściej spotkać możemy się z wersją Motorex 4.0 lub 5.1. Jego największą zaletą jest skuteczne zapobieganie przegrzewaniu się hamulców, o wiele efektywniejsze niż w przypadku oleju mineralnego.

Warto jednak pamiętać, że wybór płynu do hamulców rowerowych zazwyczaj narzucany jest przez ich producenta i powinniśmy zawsze stosować się do wskazanej przez niego wersji.