Otwieranie i zamykanie tego menu:
Ctrl + M
Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Poznaniu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim 2025 – sportowe emocje w sercu Krakowa

Data aktualizacji: 10-07-2025

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim są najważniejszą imprezą rowerową organizowaną dla środowiska akademickiego w Polsce. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 4-6 maja. Startowało w niej prawie 170 zawodników i zawodniczek z 38 szkół wyższych. 

Grupa kolarzy ścigająca się i widzowie za bandami.Po rocznej przerwie AMP wróciło do Krakowa / fot. Okapi Studio Live

Trasa tegorocznego wyścigu została poprowadzona zaledwie 6 km od krakowskiej starówki. Organizatorzy, czyli Klub Uczelniany AZS AGH Kraków przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica oraz Akademickiego Związku Sportowego (AZS) zadbali o to, aby zapewnić uczestnikom niezapomniane emocje. Było to możliwe dzięki współfinansowaniu imprezy przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz sponsora strategicznego – Grupę PZU S.A.

Świetna organizacja wyścigu w Lasku Wolskim

Zmagania odbywały się w jednym z największych parków leśnych w Polsce, czyli w Lasku Wolskim. Wyjątkowa baza zawodów, na terenach zielonych Hotelu Forest i Zamku w Przegorzałach, wprowadzała uczestników w klimat rywalizacji.

AMP w kolarstwie górskim są jedną z 47 imprez rozgrywanych w ramach cyklu Akademickich Mistrzostw Polski prowadzonego przez Akademicki Związek Sportowy. Jest to najważniejsze wydarzenie sportowe w kraju przeznaczone dla członków AZS łączących studia z aktywnością fizyczną – wyjaśnia Michał Laskowski z AZS AGH Kraków.

Świetna organizacja z profesjonalnym zapleczem zagwarantowała komfortowe warunki podczas wyścigu. Na kolarzy czekały pakiety startowe z materiałami od sponsorów. Zawodnicy mogli liczyć na wsparcie techniczne, punkty serwisowe oraz strefy regeneracji. Dzięki temu AMP przebiegły w komfortowych i bezpiecznych warunkach.


Kolarz przekraczający linię mety.AMP przyciągnęło uczestników z 38 szkół wyższych / fot. Okapi Studio Live


Organizatorzy zaplanowali trasę biegnącą jednymi z najbardziej wymagających, naturalnych szlaków znajdujących się w Lasku Wolskim. Każda runda była 4 km dystansem, na którym czekało ok. 170 m przewyższeń z Kopcem Piłsudskiego na czele. Takie ukształtowanie terenu sprawiło, że AMP były sprawdzianem kondycji, precyzji i umiejętności technicznych.

Trasa przygotowana na AMP w kolarstwie górskim została wytyczona w taki sposób, aby każdy uczestnik Mistrzostw, niezależnie od umiejętności, był w stanie ją pokonać. Dodatkowo zostały wykonane przeszkody techniczne pozwalające zawodnikom reprezentującym wyższy poziom sportowy na odrobinę zabawy, a także uzyskanie przewagi czasowej przy sprawnym ich pokonaniu – dodaje Michał Laskowski.

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim – format imprezy

Same zawody rozgrywane były przez dwa dni. W poniedziałek 5 maja zaplanowano treningi, indywidualną jazdę na czas kobiet i mężczyzn oraz dekoracje wyścigu. Wtorek przebiegł pod znakiem finałów. Rozgrywki mężczyzn podzielono na etapy – do finału A zakwalifikowani zostali zawodnicy, którzy osiągnęli najwyższy wynik dzień wcześniej. Kobiety, ze względu na mniejszą reprezentację, startowały razem. Zwieńczeniem Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim była dekoracja główna.


Kobiety na rowerach ścigające się na leśnym szlaku.W tegorocznej edycji AMP wzięły udział 43 kobiety / fot. Okapi Studio Live


Utytułowani zawodnicy i zacięta rywalizacja

W 2025 roku w AMP w kolarstwie górskim wzięło udział 166 zawodników, w tym 43 zawodniczki i 125 zawodników, reprezentujących 38 uczelni z całej Polski. Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci Polski na Akademickich Mistrzostwach Świata w Kostaryce. W kategorii jazda indywidualna na czas najlepsi okazali się: Matylda Szczecińska z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Maksymilian Wiśniowski z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W klasyfikacji ogólnej uczelni wyższych podium należy do kobiet z Uniwersytetu Gdańskiego oraz mężczyzn z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rywalizacja jest nie tylko sportowym wyzwaniem, ale także okazją do integracji środowiska akademickiego. Zawodnicy łączą pasję do kolarstwa z ambicją reprezentowania swoich uczelni, co nadaje wydarzeniu wyjątkowy charakter. W 2025 roku tytuły mistrzowskie w wyścigu głównym zdobyli Matylda Szczecińska i Filip Surdyk, a w klasyfikacji generalnej uczelni triumfowała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

– W ramach przerwy między sezonami cyklu Akademickich Mistrzostw Polski prowadzone są dyskusje nad przyszłym wyglądem poszczególnych imprez - także i tej w kolarstwie górskim. W przypadku ponownej organizacji AMP w kolarstwie górskim przez KU AZS AGH Kraków prawdopodobnie zostałaby przygotowana nowa trasa wyścigu, pozwalająca uczestnikom na zmierzenie się z nowymi wyzwaniami – podkreśla reprezentant AZS AGH Kraków.

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także okazja do promocji zdrowego stylu życia, integracji studentów oraz budowania relacji między uczelniami. Tegoroczna edycja udowodniła, że sport akademicki może być zarówno emocjonujący, jak i inspirujący.