Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Kreta rowerem – wyprawa przez Kanion Imbros i przełęcz Kalikratis

Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 4 h
Dystans 48 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autorka trasy

Katya Gasenko

Podróżniczka i miłośniczka wyzwań outdoorowych, która łączy pasję do turystyki z jazdą na rowerze. Na dwóch kółkach przemierza najciekawsze zakątki Europy. Nie boi się nawet najbardziej wymagających tras w górach. 

Jej przygody można śledzić na profilu na Instagramie: @cyclingkatya


Przemierz jedną z najpiękniejszych dróg południowej Krety, obfitującą z zapierające dech w piersiach widoki na Kanion Imbros, szczyty Parku Narodowego Samaria i Morze Libijskie. To podróż dla pasjonatów trudnych górskich szlaków, szukający na równi wyzwania, co i wartej zapamiętania przygody.

Widok na wybrzeże Krety.

Trasa ma długość 48 km i liczy aż 1494 m przewyższeń. Podjazdy są tu strome, a nachylenie dochodzi do 12%, jest to więc opcja dla rowerzystów z naprawdę dobrym przygotowaniem fizycznym. Nawierzchnia w 100% jest asfaltowa, w niektórych miejscach jednak asfalt nie jest w idealnej kondycji.

Początek i koniec trasy ustalono przy parkingu, a konkretniej przy wejściu na pieszy szlak przez Kanion Imbros. Droga biegnie zgodnie ze wskazówkami zegara, zataczając pętlę, którą można jednak przejechać w obu kierunkach.

Rower oparty o barierki na trasie rowerowej po Krecie.


Przebieg trasy rowerowej przez Kanion Imbros i przełęcz Kalikratis

Odcinek: Imbros - Asfendou

Po pierwszych 2 km trasa skręca z szerokiej drogi na wąską asfaltówkę w kierunku Asfendou i Kalikratis. Jest ona mało uczęszczana, ale należy uważać na przeszkody takie jak osypujące się kamienia czy wolno spacerujące kozy. Ruch samochodowy jest tutaj niewielki, aczkolwiek warto się mieć na baczności.

Droga z Imbros do Asfendou.

Pierwszy podjazd, prowadzący niemal od samego startu, kończy się po 6 kilometrach, a droga zmierza w dół aż do wsi Asfendou. W sezonie letnim można się tutaj zatrzymać na kawę czy jedzenie, zimą i wiosną jednak wszystkie oznaczone na mapach tawerny są zamknięte. Brak też sklepów czy źródeł wody pitnej, dlatego jedzenie i napoje należy zabrać ze sobą.

Odcinek: Asfendou - Kalikratis

Kolejna miejscowość to urokliwe Kalikratis, które leży mniej więcej na 17. kilometrze trasy. Stąd jeszcze węższą, ale za to gładka i utwardzana droga podąża w kierunku przełęczy o tej samej nazwie, biegnąc wzdłuż wąskiego koryta sezonowej rzeki.

Malownicza wioska Kalikratis.

Odcinek: Przełęcz Kalikratis i piękna serpentyna

Na 22. kilometrze znajduje się wspomniana przełęcz Kalikratis, skąd otwiera się niesamowity widok na jeden z najpiękniejszych zjazdów/podjazdów wyspy oraz na Morze Libijskie. W jasny dzień można też dostrzec zarysy wybrzeża Afryki leżące po drugiej stronie akwenu.

Droga do przełęczy Kalikartis

Ów zjazd pędzi z przełęczy do wsi Patsianos przez niespełna 7 km. Jest on bardzo wąski z 27 ciasnymi agrafkami. Dwa samochody mogą się minąć tylko w określonych miejscach, więc należy uważać również jadąc na rowerze.

Serpentyny na przełęczy.

Odcinek: Patsianos - Przełęcz Imbros

Na odcinku od Patsianos do Komitades można nieco odpocząć, a w sezonie letnim również zatrzymać się na przekąskę czy obiad. Bowiem już na 36. kilometrze należy przygotować się na kolejne 12 kilometrów wspinaczki.

Serpentyny na trasie.

Od Komitades trasa wije się w górę do przełęczy Imbros piękną serpentyną. Droga ta jest nowa, szeroka, praktycznie na całej długości ma całkiem dobre pobocze. Nachylenie jest łagodniejsze, niż na innych podjazdach trasy, a widoki dostarczają pozytywnych emocji. Ten podjazd poleca się przejechać tuż przed zachodem słońca, gdyż sceneria wówczas jest jeszcze bardziej czarująca.

Droga o zachodzie słońca.

Mapa i ślad GPX


Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Na Krecie samochód jest najlepszym środkiem lokomocji. Przylatując na wyspę można skorzystać z licznych opcji wynajmu aut zarówno na lotniskach w Chanii lub Heraklionie, jak i w każdej miejscowości turystycznej.

Punkt początkowy trasy znajduje się w odległości 54 km od Chani, a dojazd samochodem zajmuje około godziny. Z Heraklionu zaś ta odległość wzrasta do 130 km, a czas dojazdu do 2 godzin. 

Wzdłuż Kanionu znajduje się kilka bezpłatnych parkingów, jednak warto uważać na właścicieli tawern, którzy bezprawnie roszczą sobie żądania wobec miejsc postojowych, wymuszając na turystach zakup jedzenia i napojów w zamian za bezpieczne pozostawienie auta.

Atrakcje na trasie

Trasa rowerowa w okolicach Kanionu Imbros i przełęczy Kalikratis nie jest skupiona wokół antycznych zabytków czy starożytnych świątyń. Zamiast tego oferuje ona przede wszystkim w malownicze widoki.  Do atrakcji trasy zaliczyć więc można:

  • Widoki na Kanion Imbros, Park Narodowy Samaria i Morze Libijskie – urokliwy kanion rozpoczynający się w wiosce Imbros to ok. 7-kilometrowy szlak, który z uwagi na kamieniste podłoże i skalne progi pokonać trzeba pieszo. Nagroda jednak jest tego warta: spektakularne widoki na Park Narodowy Samaria czy Morze Libijskie na długo zapadają w pamięć. Można więc rozważyć pozostawienie roweru i pieszą wyprawę do wieńczącego kanion Komitades, gdzie czekają liczne tawerny i restauracje serwujące lokalną kuchnię. Jeśli jednak preferujesz kontynuowanie jazdy, to z samej trasy również nie zabraknie ciekawych widoków na te miejsca.

Odległy kanion Imbros


  • Przełęcz Kalikratis i serpentyna z 27 agrafkami – legendarna droga z Kalikratis do Kapsodasos to jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń drogowych w Europie. Składająca się 27 ostrych zakrętów droga to, zależnie od obranego kierunku pokonywania pętli, niezwykle wymagający podjazd lub bardzo szybki i techniczny zjazd. Warto tu uważać ze względu na wąską drogą oraz brak barierek ochronnych. Na trasie można podziwiać górskie widoki oraz panoramę na morze.

Przełęcz Kalikratis z serpentynami.

  • Możliwość zobaczenia wybrzeża Afryki przy dobrej pogodzie – niewątpliwą zaletą pokonywania przełęczy Kalikratis jest możliwość zobaczenia przy dobrej pogodzie odległego wybrzeża Afryki. Dodaje to temu trudnemu odcinkowi dodatkowego uroku.

  • Malownicze górskie wioski – w regionie znajduje się wiele górskich wiosek, które zachowały swoją tradycyjną architekturę. Dzięki temu mają prawdziwie grecki klimat, choć przeplatają się tu także wpływy innych kultur.  Wśród nich warto odwiedzić zwłaszcza Imbros, Komitades czy Chora Sfakion. 

Charakterystyczna grecka zabudowa na Krecie.

Noclegi lub miejsca postojowe

Z uwagi na długość trasy nocleg nie jest konieczny, ale jeśli planujesz zostać w okolicy nieco dłużej, to warto poszukać pensjonatów w Chanii lub okolicznych wioskach. W sezonie może być wymagana rezerwacja ze sporym wyprzedzeniem. 

Gdzie zjeść

Lokalnych potraw spróbować można w wielu tawernach w okolicznych wioskach. Na samej trasie znaleźć je można chociażby w Asfendou i Patsianos. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że większość z tych przybytków jest sezonowa, więc może być nieczynna w okresie późnojesiennym oraz zimowym. 

Na trasie brakuje sklepów czy źródeł wody pitnej, więc konieczne jest zabranie ze sobą sporych zapasów wody. Całkowite minimum stanowić będą dwa bidony po 750 ml, ale warto przemyśleć także plecak z pojemnym bukłakiem. Spakuj także przekąski energetyczne, aby nie zabrakło sił podczas wymagających podjazdów. 

Praktyczne wskazówki

Najlepszym okresem na pokonanie trasy będzie późna wiosna lub wczesna jesień. Jeśli chcesz połączyć to z wypoczynkiem nad greckim wybrzeżem można także rozważyć okres letni, choć towarzyszące mu wysokie temperatury nie sprzyjają tak poważnemu wysiłkowi fizycznemu.

Kreta to przy tym bardzo wietrzna wyspa, co może znacząco utrudniać pokonanie górskich odcinków. Przed wyjazdem na rower, warto zatem sprawdzić temperaturę i szansę opadów, ale również siłę wiatru. Przy silnych porywach jazda staje się nie tylko trudna, ale i niebezpieczna, zwłaszcza na zjazdach. Przygotuj się także do tego pod kątem odzieży na rower. Nawet w ciepłe dni warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwwiatrową oraz oddychające rękawki czy nogawki, które ochronią też skórę przed słońcem. Nie zapomnij również o kasku i okularach rowerowych z dobrym filtrem UV.  

Trasa nie jest dobrze oznakowana, więc należy zabrać ze sobą mapę, przewodnik z opisanym szlakiem lub w pełni naładowaną nawigację GPS z wgranym śladem. Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą także powerbank. Z uwagi na brak serwisów rowerowych na trasie niezbędne mogą okazać się również zapasowa dętka i podstawowe narzędzia na wypadek awarii.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.