Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wulkaniczna oaza spokoju – trasa rowerowa przez Półwysep Methana

Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 60 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autorka trasy

Katya Gasenko

Podróżniczka i miłośniczka wyzwań outdoorowych, która łączy pasję do turystyki z jazdą na rowerze. Na dwóch kółkach przemierza najciekawsze zakątki Europy. Nie boi się nawet najbardziej wymagających tras w górach. 

Jej przygody można śledzić na profilu na Instagramie: @cyclingkatya


Wybierz się w malowniczą podróż przez Półwysep Methana, aby odkryć jeden z najpiękniejszych regionów Grecji z poziomu siodełka. Wschód Peloponezu to obszar pełen malowniczych widoków, sielankowych miasteczek i satysfakcjonujących podjazdów. To przygoda, którą z całą pewnością zapamiętasz na całe życie. 



widok na wyspę wulkaniczną

Proponowana trasa rowerowa pozwala okrążyć Półwysep Methana, prowadząc w 100% przez drogi asfaltowe. Dlatego też sprawdzi się tu większość rowerów, a zwłaszcza modele szosowe, gravelowe czy trekkingowe. Niektóre odcinki mają nieco gorszą jakość nawierzchni, ale większość drogi przebiega gładko. Choć znaczna część trasy prowadzi główną arterią komunikacyjną półwyspu, w okresie zimowym spotyka się tu nieliczne samochody. 

Jest to trasa przede wszystkim dla wielbicieli pedałowania w ciszy w otoczeniu natury, jak również dla zwolenników wyzwań wspinaczkowych – zawiera bowiem sporo wymagających podjazdów (1663 m przewyższeń). Ma długość 60 km, a dystans ten można przejechać w około 5 godzin. Po drodze do pokonania są dwa długie i dość strome odcinki z nachyleniem sięgającym 15% i kilka krótkich, lecz nie mniej stromych.

Autorka trasy na stromym podjeździe

Jest to pętla, którą można przejechać w obu kierunkach, jak również zmienić punkt start-meta. Na samym półwyspie, wśród skał wulkanicznych można również znaleźć wiele opcji spania „na dziko” nieopodal drogi.

Przebieg trasy rowerowej po Półwyspie Methana

Metamorfosi - Methana

Start trasy znajduje się na „dzikim” polu kempingowym przy plaży Dariza w Metamorfosi. Tutaj też można bez problemu rozbić namiot czy zatrzymać się na nocleg kamperem.

Szlak biegnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwsze kilometry prowadzą wzdłuż linii brzegowej wąską drogą o niezbyt gładkiej nawierzchni. Ten odcinek zawiera również pierwszy krótki podjazd, który kończy się we wsi Taktikopouli, gdzie skręcamy na drogę główną półwyspu.

Dom na tle wody i góry Methana

Po 12 kilometrach od startu i dwóch krótkich podjazdach na trasie pojawia się pierwsza długa, 9-kilometrowa wspinaczka. Na 16. kilometrze trasy znajduje się parking, od którego prowadzi piesza ścieżka do krateru jednego ze śpiących wulkanów, Kameno Vouno. To właśnie tutaj odnotowano ostatnią lądową erupcję w 230 r. p.n.e.

Spacer jest krótki, bo tylko 600 m w jedną stronę, i niezbyt wymagający, więc można się skusić. Rower jednak trzeba będzie zostawić w okolicach parkingu, warto więc pamiętać o zabraniu zapięcia. 

W trakcie wspinaczki na trasie ukazują się piękne widoki na stożki wulkaniczne, zatoczki morskie, liczne wyspy i część lądową Argolidy. Podjazd kończy się w pobliżu Wulkanu Methana i od razu zaczyna się równie długi zjazd prowadzący przez wieś Makrylongos. Po drodze można podziwiać piękne panoramy morskie urozmaicone wieloma Cykladami.

Skalna ścieżka na Methanie

Wraz z 30. kilometrem drogi zaczyna się drugie co do trudności wyzwanie podjazdowe o długości 7 kilometrów. Jeśli jednak zabraknie sił lub weny, można na 33. kilometrze pojechać prosto, drogą główną przez Kypseli. Tym sposobem trasę można skrócić o około 3 kilometry i ściąć blisko 300 metrów przewyższeń. 

Oryginalna, a zarazem trudniejsza trasa prowadzi jednak pomiędzy kolejnymi stożkami wulkanicznymi, w tym Kossona, Mokrisa i Gouri Prini. Równoważący podjazd 7-kilometrowy stromy zjazd kończy się w stolicy półwyspu – Methanie, gdzie można zatrzymać się na jedzenie lub kawę. 

Methana - Taktikoupoli

Tuż po wyjeździe z Methany, na pierwszym wzgórzu warto zrobić przystanek przy stojącej przy drodze altance. Stąd otwiera się piękny widok na całe miasteczko.

widok na miasteczko Methana

Pozostałe 15 kilometrów trasy prowadzą drogą główną półwyspu wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża. Po przejechaniu przesmyku, w miejscowości Taktikoupoli można zatrzymać się na obiad lub kolację w jednej z miejscowych restauracji, serwujących owoce morza i tradycyjne greckie dania. W okresie zimowym jednak większość knajp jest zamkniętych.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Półwysep wulkaniczny Methana oddalony jest o około 150 km drogą lądową od stolicy Grecji - Aten. Najłatwiej dojechać tu samochodem, autostradą A8, która tuż za Kanałem Korynckim skręca na trasę nr 10 w kierunku Epidavros. W okolicy Aten zlokalizowane jest lotnisko, na które prowadzi kilka połączeń lotniczych z Polski.

Atrakcje na trasie

Wulkany Półwyspu Methana

Na Półwyspie Methana (grec. Μέθανα) znajduje się około 32 wulkanów, w tym wulkan Methana, które w większości są andezytowymi i dacytowymi kopułami lawowymi. Aktywność wulkaniczna na półwyspie rozpoczęła się milion lat temu i trwała sporadycznie do 300 lat temu. Ostatnie erupcje miały miejsce w 1700 roku na podmorskim wulkanie na północ od Kameni Chora. 

Góry wulkaniczne na półwyspie

Methana znajduje się w północno-zachodniej części grupy wulkanów cykladzkich, które uważa się za aktywne (Milos, Santorini i Nisyros). Na półwyspie znajdują się źródła termalne i mofety (wyziewy gazowe). Methana jest poprzecinana wieloma uskokami tektonicznymi, dlatego jest obszarem wysokiego ryzyka występowania trzęsień ziemi. Największy uskok przecina miasto Methana z zachodu na wschód.

Methana i Termy Methańskie

Samo miasteczko Methana nosi ślady przeszłej świetności i popularności wśród turystów. Aktualnie jednak wiele budynków jest porzuconych, zaś wciąż funkcjonujące hotele są w różny stopniu zaniedbania.

Widok na miasto Methana

Jedną z ciekawostek jest porzucony kompleks wypoczynkowy z dużym naturalnym basenem termalnym. Termalne źródła Methany wykorzystywane były w celach wypoczynkowych i relaksacyjnych od III wieku p.n.e. W swoim Opisie Grecji, uważanym przez naukowców za „pierwszy na świecie przewodnik turystyczny”, grecki pisarz Pauzaniasz wspomina o korzystaniu przez miejscowych z gorących źródeł ze względu na ich uzdrawiającą moc – w tamtym czasie uważaną za dzieło bogów olimpijskich.

porzucony kompleks wypoczynkowy z dużym naturalnym basenem termalnym

Na przełomie XX wieku użytkowane przez lokalnych mieszkańców źródła stały się szczególnie popularną atrakcją, pozwalającą odpocząć od zgiełku Aten. Gdy uzdrowiska i wody mineralne zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, w 1917 roku tuż za miastem Methana zbudowano duże termy. Zaprojektowane w neoklasycystycznym stylu przez Ernsta Zillera SPA osiągnęło szczyt popularności w latach 50. i 60. XX wieku, goszcząc dziesiątki tysięcy wczasowiczów, którym w imię dobrego samopoczucia nie przeszkadzały siarkowe zapachy.

Termy zostały niestety zamknięte w 2017 r., jednak woda w basenach pozostaje naturalnie ciepła i wyróżnia się mleczno-turkusowym kolorem.

Starożytny Epidauros

W Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa w świecie antycznym.

Amfiteatr

Według legendy, gdy w 293 p.n.e. szalała w Rzymie zaraza, księgi sybillińskie nakazały sprowadzić z Epidauros (rzymskiego Epidaurus) uzdrawiającego boga Asklepiosa (Eskulapa). Specjalna delegacja wysłana do Epidauros sprowadziła do Rzymu świętego węża, symbolizującego boga. Na Polu Marsowym wąż wślizgnął się do rzeki Tyber i popłynął na wysepkę Tyberyjską, gdzie zniknął, wskazując w ten sposób miejsce budowy świątyni, ukończonej w 290 p.n.e.

pole przy amfiteatrze

Z całego miasta najlepiej zachował się imponujący amfiteatr, który jest główną atrakcją przyciągającą tysiące turystów przez cały rok.

Nauplion (gr. Ναύπλιο, zromanizowana nazwa: Náfplio) 

To nadmorskie miasto założone w starożytności, które stało się ważnym portem morskim w średniowieczu, w okresie Frankokracji, jako część terytorium Argos i Nauplii. Początkowo znajdowało się w rękach rodu de la Roche po IV krucjacie, następnie przeszło pod władzę Republiki Weneckiej, a ostatecznie Imperium Osmańskiego. Miasto było drugą stolicą Pierwszej Republiki Greckiej i Królestwa Grecji od 1827 do 1834 roku.

Nauplion

Tereny otaczające Nafplio były zamieszkane od czasów starożytnych, ale poza murami Akronauplii pozostało po nich niewiele widocznych śladów. Miasto pełniło kilkakrotnie rolę twierdzy w okresie starożytności. Wydaje się, że jest ona wymieniona w egipskiej inskrypcji nagrobnej Amenhotepa III jako Nuplija.

Pauzaniasz mówi nam, że Naupilowie byli Egipcjanami należącymi do kolonii, którą Danaos przywiózł do Argos; a biorąc pod uwagę położenie ich miasta na cyplu wcinającym się w morze, co znacznie różni się od położenia wcześniejszych miast greckich, nie jest nieprawdopodobne, że pierwotnie była to osada założona przez przybyszów ze Wschodu.

Nauplion

Nauplion pozostawał stolicą królestwa greckiego do 1834 roku, kiedy to król Otton podjął decyzję o przeniesieniu stolicy do Aten.

Noclegi lub miejsca postojowe

Nocleg można znaleźć zarówno na samym półwyspie w Methanie, gdzie skupiona jest większość obiektów gościnnych. Warto też rozejrzeć się za lokum w oddalonym o niespełna 40 km na północny zachód Epidauros, gdzie znajdziesz kilka kempingów nad samym morzem lub uroczym miasteczku portowym, położonym nad zatoką Argolidzką Nauplionie, 70 km od Methany, oferującym sporo różnorodnych opcji zakwaterowania. Tutaj również znajdziesz wiele restauracji z rozmaitością dań i ofertami na każdą kieszeń.

Koszt noclegów w niskim sezonie zaczyna się od 20 euro od osoby (w pokoju 2-osobowym). Obiad z przystawką i daniem głównym będzie Cię kosztować od 20 euro za osobę.

Praktyczne wskazówki

Na wyprawę po Półwyspie Methana warto dobrze się przygotować. W plecaku rowerowym, sakwie czy torbie bikepackingowej z pewnością powinno znaleźć się miejsce na:

  • Przekąski, minimum 1 batonik energetyczny czy żel na każde 40-60 minut drogi.

  • Powerbank wraz z kablami o odpowiednich końcówkach.

  • W pełni naładowany telefon, komputer rowerowy (lub prosty licznik), i nawigację GPS (w zależności od wyposażenia).

  • Dodatkową dętkę i zestaw naprawczy do opon rowerowych (łatki, klej, łyżki).

  • Pompkę ręczną lub CO2 z nabojami (min 2 szt.). 

  • Multitool, taki jak Eyen Hexy S8.

Z uwagi na trudny charakter trasy z licznymi podjazdami, trzeba zadbać także o spory zapas napojów – minimum dwa bidony 750 ml, a w upalne dni co najmniej 3l wody w bukłaku, najlepiej z izotonikiem.

Warto także pamiętać o wyposażeniu roweru w zestaw lampek rowerowych, przednią oraz tylną, z dobrymi akumulatorami, gdyż na asfaltowym szlaku można napotkać samochody.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.