Kamienne kręgi na Kaszubach to miejsce bardzo tajemnicze. Do dziś nie wiadomo dokładnie, jaką pełniły rolę. Niektórzy twierdzą nawet, że dają życiodajną energię. Położenie w Szwajcarii Kaszubskiej sprawia, że to idealna miejscówka na rowerową wycieczkę.
Kaszuby są wyjątkowe. Legenda głosi, że Bóg, tworząc świat, zapomniał o tym miejscu. Dlatego chcąc wynagrodzić to faux pas, dał Kaszubom wszystko – jeziora, lasy i góry. Najwyższy szczyt – Wieżyca, ma 329 m n.p.m., a z tarasu widokowego można, przy dobrej pogodzie, oglądać odległe o 50 km morze.
Cały region poprzecinany jest szlakami rowerowymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej zadowoleni będą użytkownicy rowerów MTB i szosówek. W niektóre miejsca można dotrzeć np. na trekkingach.
Kamienne kręgi w gminie Somonino
Szlak rowerowy kamienne kręgi to jedna z propozycji właśnie dla miłośników MTB. Można oczywiście spróbować przejechać go na rowerze z węższymi oponami, ale może to być trudne. Dominującą nawierzchnią są drogi gruntowe. Długość trasy to 32 km. Szlak zaczyna się w miejscowości Ostrzyce, w jednej z najważniejszych w regionie. Całość prowadzi po pagórkach. Wokół jest mnóstwo jezior i rzek. Trasa pokazuje piękno Kaszub.
Szlak kamienne kręgi to także piękno kaszubskich krajobrazów
O trudnościach świadczą przewyższenia. Na nieco ponad 30-kilometrowej trasie pokonujemy niemal 400 metrów w górę, więc jest niemal jak w niskich górach, a to Pomorze! Pokonanie całej trasy zajmuje od 1,5 godziny (ale wtedy nic nie zobaczysz) do 3-5, jeśli jedziesz spokojnie. Poniżej przebieg szlaku (za stroną pomorskie.travel).
- 0 km – Ostrzyce, parking przy punkcie informacji turystycznej
- 6,3 km – Goręczyno. Kościół barokowy z 1639 r. z cennym wystrojem wnętrza
- 9,9 km – Somonino. Duża miejscowość gminna
- 13,2 km – Wyczechowo, dwór z XIX w
- 14,3 km – Trątkownica. Na wschód od wsi położone są kamienne kręgi i cmentarzysko kurhanowe
- 15,3 km – Kręgi kamienne po raz drugi
- 17,3 km – Mały Dwór
- 19,4 km – Wyczechowo
- 21,5 km – Nowy Dwór
- 26,0 km – Miejsce widokowe z Sławkach
- 28,3 km – Rąty. Szachulcowa chata kaszubska z XIX w., cmentarz ewangelicki.
- 29,8 km – Koszowatka. "Łosiowa Dolina".
- 32,4 km – Ostrzyce (powrót na parking)
Największą atrakcją są oczywiście kamienne kręgi i cmentarzysko kurhanowe w Trątkownicy. Te ostatnie nazywane są czasami „Kamiennym Weselem”. Popularna nazwa wywodzi się od legendy, że skupisko tworzy orszak weselny, zaklęty w głazy. Kucharka, która miała przygotować dla gości strawę nie zdążyła i rzuciła na nich czary. Inne wyjaśnienie mają naukowcy. Według nich to może być cmentarzysko Gotów, które powstało na początku naszej ery. Tworzy je pięć dużych kurhanów i ponad 60 grobów rozrzuconych wokół. Podczas prac archeologicznych odkryto, poza ludzkimi szczątkami, ozdoby oraz przedmioty z tamtego okresu.
Kim byli Goci i skąd się wzięli w Polsce? To sąsiednie plemię, zamieszkujące Półwysep Skandynawski. Z północy przepędziła ich pogoda, dlatego osiedlili się na Pomorzu. Później ekspansja zaprowadziła ich do Włoch i Hiszpanii.
Dotknij kamień, a zajdziesz w ciążę
20 km na zachód od Ostrzyc znajduje się jeszcze bardziej imponujące miejsce. W pobliżu wsi Węsiory są trzy kamienne kręgi, 20 kurhanów i 110 grobów. Do końca nie jest znany cel ich tworzenia. Naukowcy twierdzą, że poza funkcją funeralną, kręgi mogły być miejscem spotkań plemiennej starszyzny. Miała się ona naradzać i dyskutować, chłonąc jednocześnie energię przodków.
Około 50 km na południe od tych dwóch miejsc, w pobliżu wsi Odry, znajdują się bodaj najbardziej znane kamienne kręgi w Polsce. Można tam dojechać czarnym szlakiem rowerowym z Tucholi do miejscowości Bachorze. Droga w większości prowadzi asfaltami, jedynie czasami zbacza na leśne gruntówki. Całość ma długość 113 km.
Kaszuby są pokryte gęstą siecią szlaków turystycznych - także rowerowych
Miejsce to jest imponujące. Utworzony tam rezerwat ma powierzchnię niemal 17 hektarów. W jego skład wchodzi 10 kręgów i 29 kurhanów. We wsi utworzono ekspozycję, na której można oglądać naczynia, znalezione na terenie rezerwatu.
Nie brakuje kontrowersji, które są związane z tym miejscem. Rezerwat archeologiczny odwiedzały między innymi kobiety, które chciały zajść w ciążę. Niektóre ocierały się brzuchami o kamienie, ścierając przy tym porosty mające 2000 lat. Inni medytowali w pobliżu kręgów, zdarzały się też osoby, pobierające energię. Miejscem fascynował się Heinrich Himmler, jeden z przywódców III Rzeszy. Nakazał je nawet otoczyć w 1940 roku płotem. Chciał udowodnić, że tereny te zamieszkiwali Germanie.