Program
lojalnościowy
5,0/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Kamienne kręgi na Kaszubach to miejsce bardzo tajemnicze. Do dziś nie wiadomo dokładnie, jaką pełniły rolę. Niektórzy twierdzą nawet, że dają życiodajną energię. Położenie w Szwajcarii Kaszubskiej sprawia, że to idealna miejscówka na rowerową wycieczkę.
Kaszuby są wyjątkowe. Legenda głosi, że Bóg, tworząc świat, zapomniał o tym miejscu. Dlatego chcąc wynagrodzić to faux pas, dał Kaszubom wszystko – jeziora, lasy i góry. Najwyższy szczyt – Wieżyca, ma 329 m n.p.m., a z tarasu widokowego można, przy dobrej pogodzie, oglądać odległe o 50 km morze.
Cały region poprzecinany jest szlakami rowerowymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej zadowoleni będą użytkownicy rowerów MTB i szosówek. W niektóre miejsca można dotrzeć np. na trekkingach.
Szlak rowerowy kamienne kręgi to jedna z propozycji właśnie dla miłośników MTB. Można oczywiście spróbować przejechać go na rowerze z węższymi oponami, ale może to być trudne. Dominującą nawierzchnią są drogi gruntowe. Długość trasy to 32 km. Szlak zaczyna się w miejscowości Ostrzyce, w jednej z najważniejszych w regionie. Całość prowadzi po pagórkach. Wokół jest mnóstwo jezior i rzek. Trasa pokazuje piękno Kaszub.
Szlak kamienne kręgi to także piękno kaszubskich krajobrazów.
O trudnościach świadczą przewyższenia. Na nieco ponad 30-kilometrowej trasie pokonujemy niemal 400 metrów w górę, więc jest niemal jak w niskich górach, a to Kaszuby! Pokonanie całej trasy zajmuje od 1,5 godziny (ale wtedy nic nie zobaczysz) do 3-5, jeśli jedziesz spokojnie. Poniżej przebieg szlaku (za stroną pomorskie.travel).
Największą atrakcją są oczywiście kamienne kręgi i cmentarzysko kurhanowe w Trątkownicy. Te ostatnie nazywane są czasami „Kamiennym Weselem”. Popularna nazwa wywodzi się od legendy, że skupisko tworzy orszak weselny, zaklęty w głazy. Kucharka, która miała przygotować dla gości strawę nie zdążyła i rzuciła na nich czary. Inne wyjaśnienie mają naukowcy. Według nich to może być cmentarzysko Gotów, które powstało na początku naszej ery. Tworzy je pięć dużych kurhanów i ponad 60 grobów rozrzuconych wokół. Podczas prac archeologicznych odkryto, poza ludzkimi szczątkami, ozdoby oraz przedmioty z tamtego okresu.
Kim byli Goci i skąd się wzięli w Polsce? To sąsiednie plemię, zamieszkujące Półwysep Skandynawski. Z północy przepędziła ich pogoda, dlatego osiedlili się na Pomorzu. Później ekspansja zaprowadziła ich do Włoch i Hiszpanii.
20 km na zachód od Ostrzyc znajduje się jeszcze bardziej imponujące miejsce. W pobliżu wsi Węsiory są trzy kamienne kręgi, 20 kurhanów i 110 grobów. Do końca nie jest znany cel ich tworzenia. Naukowcy twierdzą, że poza funkcją funeralną, kręgi mogły być miejscem spotkań plemiennej starszyzny. Miała się ona naradzać i dyskutować, chłonąc jednocześnie energię przodków.
Około 50 km na południe od tych dwóch miejsc, w pobliżu wsi Odry, znajdują się bodaj najbardziej znane kamienne kręgi w Polsce. Można tam dojechać czarnym szlakiem rowerowym z Tucholi do miejscowości Bachorze. Droga w większości prowadzi asfaltami, jedynie czasami zbacza na leśne gruntówki. Całość ma długość 113 km.
Kaszuby są pokryte gęstą siecią szlaków turystycznych - także rowerowych.
Miejsce to jest imponujące. Utworzony tam rezerwat ma powierzchnię niemal 17 hektarów. W jego skład wchodzi 10 kręgów i 29 kurhanów. We wsi utworzono ekspozycję, na której można oglądać naczynia, znalezione na terenie rezerwatu.
Nie brakuje kontrowersji, które są związane z tym miejscem. Rezerwat archeologiczny odwiedzały między innymi kobiety, które chciały zajść w ciążę. Niektóre ocierały się brzuchami o kamienie, ścierając przy tym porosty mające 2000 lat. Inni medytowali w pobliżu kręgów, zdarzały się też osoby, pobierające energię. Miejscem fascynował się Heinrich Himmler, jeden z przywódców III Rzeszy. Nakazał je nawet otoczyć w 1940 roku płotem. Chciał udowodnić, że tereny te zamieszkiwali Germanie.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.