Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa nad Zalew Mietkowski

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 51,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 92%, Piach 8%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Trasa nad Zalew Mietkowski to odpowiednia dla osób początkujących, ale jednocześnie lubiących wyzwania. Chociaż 92% drogi to asfalt, to na pozostałych 8% pełnych piachu i kamieni możesz się nieco zmęczyć. Kolejnym utrudnieniem są samochody, które mogą poruszać się po 90% trasy. Musisz przez cały czas być czujny i skoncentrowany.

Droga jest zróżnicowana pod względem rzeźby terenu. Przez pierwsze 20 km będziesz się musiał zmagać ze wzniesieniami, więc przyda się dobra kondycja. Po ich przejechaniu czeka Cię płaski odcinek, który pozwoli na zebranie sił przed kolejnymi wyzwaniami. Ostatnie kilometry trasy znów obfitują w nierówności. Jedynym, co może być dla Ciebie pewną rekompensatą za cały ten wysiłek, są liczne atrakcje na drodze. Zamki, pałace, plaża i zalew to tylko niektóre z nich. Trasa jest pętlą, więc wyjeżdżając ze Świdnicy, możemy kierować się albo na Sulisławice, albo na Niegoszów.

Panorama Świdnicy Panorama Świdnicy, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Trasa przebiega następująco: Świdnica – Niegoszów Panków – Śmiałowice – Klecin –Krasków – Domanice – Maniów Mały, Borzygniew – Pożarzysko – Siedlimowice –Wierzbna – Wiśniowa – Zawiszów – Świdnica.

Trasa zaczyna się w Świdnicy, obok Zalewu Witoszówka. Mieszkańcy i turyści spędzają nad nim czas, chętnie łowiąc ryby. Następnie mijasz Lodowisko OSiR Świdnica oraz Park Centralny. Zaraz potem kończy się asfalt. Będziesz musiał się zmierzyć z drogą piaszczystą i miejscami kamienistą. Na szczęście łącznie ten odcinek nie ma więcej niż 5 km.

Gdy już wyjedziesz ze Świdnicy, należy kierować się na Niegoszów. Powinieneś się przygotować na to, że nie będzie to prosty kawałek drogi. Liczne pagórki i wzniesienia wymagają wytrwałości. Uwagę od trudności mogą odciągnąć widoki na okoliczne pola i łąki. Te w Polsce zawsze są piękne.

Zalew Witoszówka Zalew Witoszówka, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Niecałe 2,5 km za Niegoszowem mamy Panków i pierwszy zabytek. Możesz zobaczyć coś ciekawego i jednocześnie przez chwilę odpocząć od jazdy na rowerze. Ruiny zamku w Pankowie znajdują się na sztucznej wyspie otoczonej fosą wypełnioną wodą z rzeki Bystrzyca. Aby do nich dotrzeć, musisz przejść przez kamienny most.

Gdy już obejrzysz pozostałości zamku w Pankowie, to pora ruszać dalej. Kolejnym ciekawym punktem na Twojej drodze jest Pomnik Przyrody Morwa Biała w Śmiałowicach. To drzewo naturalnie występuje w Chinach, Japonii, Korei i Indiach. Do Europy przywędrowało w czasach wczesnego średniowiecza.

ruiny zamku w Pankowie Ruiny zamku w Pankowie, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Po chwili wytchnienia kieruj się na Klecin, a następnie na Krasków. Od Śmiałowic do tej ostatniej miejscowości niestety znowu trasa biegnie przez górki i pagórki. Za to w Kraskowie czeka Cię ciekawa atrakcja. Jest nią Pałac i Dobra Krasków - ośrodek rozwoju osobistego. W dawnych czasach była to reprezentacyjna śląska posiadłość z dużym folwarkiem. Dzisiaj jest to miejsce, w którym można się zrelaksować i zajrzeć w głąb siebie. Organizowane są tam zajęcia jogi, medytacji, mindfulness.

Za niecały kilometr znajdziesz się na drodze szutrowej do studni Woda Życia z Kryształowej Góry w Kraskowie. Obecnie niestety jest zamknięta. Jednak wcześniej można było odwiedzić to miejsce mocy i napić się cudownej wody. Słynęła ona między innymi z tego, że przywracała zdrowie i witalność. Miejsce samo w sobie jest niezwykle urokliwe.

Następnym punktem, na Twojej drodze jest Pałac i Park Przypałacowy w Domanicach. Obecnie jest w rękach prywatnych. Wcześniej był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje. Koniecznie obejrzyj wspaniały park wokół tego zabytku z fontanną!

Do następnego obiektu (Pałac w Domanicach) masz do pokonania dłuższy odcinek. W dodatku, jego część jest piaszczysta i kamienista. Nie brakuje również wzniesień. Po drodze natrafiasz na punkt widokowy, przy którym możesz sobie zrobić krótki przystanek. Następną atrakcją są ruiny dzwonnicy i Pałacu Chwałowice. Znajdują się na dawnym cmentarzu ewangelickim z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie to miejsce jest nieco zaniedbane.

Następną bardzo dużą (również pod względem powierzchni) atrakcją jest Zalew Mietkowski. Obok niego znajdują się dwie plaże i zapora wodna w Mietkowie. Przy okazji możesz również zajrzeć do okolicznej hodowli koni.

Zalew Mietkowski Zalew Mietkowski, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Ciekawą miejscówką na Twojej trasie są też Siedlimowice. Warto w nich zobaczyć ruiny pałacu z 1875 roku rodziny von Korn (do 1945 r.) oraz stary młyn. Więcej o tych miejscach, napiszemy jeszcze w dalszej części.

Aby wrócić do Świdnicy, musisz minąć Pomnik przyrody Morwa Biała i kierować się już do miasta i na zasłużony odpoczynek.


Dojazd do trasy

Trasa zaczyna się obok zalewu Witoszówka, który mieści się niedaleko dworca PKP. Do zbiornika możesz również dojechać własnym samochodem i zostawić go na parkingu.

Atrakcje na trasie

  • Zalew Witoszówka - powstał w latach 1975-79. Chociaż brzeg jest uregulowany, to raczej nie można się w nim kąpać z uwagi na niezbyt czystą wodę. Za to możliwość łowienia ryb uszczęśliwi każdego wędkarza.
  • Ruiny Zamku w Pankowie - został wybudowany prawdopodobnie przez właściciela tych ziem Christopha von Bocka. Zabytek był częściowo zamieszkały w czasie II wojny światowej. Po niej stał się ruiną i tak pozostało do dzisiaj.
  • Pomnik Przyrody Morwa Biała – istniejące od ponad 300 lat okazałe drzewo o imponujących rozmiarach (430 cm w obwodzie).
  • Stary Młyn Siedlimowice – do dzisiaj mieli się w nim mąkę. Wybudowano go w XV wieku, ale jego obecna forma pochodzi z pierwszej połowy XIX stulecia. Właściciele organizują w nim zajęcia i warsztaty dla grup zorganizowanych.
  • Ruiny Pałacu Siedlimowice – to szczątki dawnego majątku rodziny Kornów, zamożnych, wrocławskich wydawców, którzy kupili wieś w 1867 roku. Niestety z każdym rokiem niszczeją i nie przypominają swojej formy za czasów świetlności.
  • Zapora Wodna w Mietkowie – tama ma 3,2 km długości i 17 m wysokości, więc same rozmiary sprawiają, że to wyjątkowe miejsce, warte zobaczenia.
  • Zalew Mietkowski – to największe jezioro w województwie dolnośląskim. Ma powierzchnię ponad 9 km2 i maksymalną głębokość 13 m. W jeziorze wydobywa się kruszywo, a jego dno jest przez cały czas pogłębiane. To obszar chroniony programem Natura 2000.
Zalew MietkowskiRowerzystka nad zalewem Mietkowskim, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 
  • Pałac i ruiny Dzwonnicy Chwałowicach – to całkowicie opuszczone miejsce. Nie nadaje się do zwiedzania. Jedynie z daleka możesz zrobić mu zdjęcie i przyjrzeć się pozostałościom.
  • Pałac w Domanicach wraz z parkiem – powstał na miejscu gotyckiego zamku rycerskiego. Został wielokrotnie przebudowany. Obecny wygląd nadała mu przebudowa w 1821 roku. Zamek otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 10 ha.
  • Woda Życia z Kryształowej Góry w Kraskowie Królestwo Kryształów CRISTALLICA – można dużo usłyszeć o jej prozdrowotnych właściwościach. Podobno dodaje sił witalnych i leczy wiele chorób. Kryształową Górę nazywa się miejscem mocy. Można się tutaj naładować energią witalną.
  • Pałac Krasków – od 1996 roku znajduje się w nim pierwszy hotel Pałacowy na Śląsku. To miejsce, w którym można odzyskać siły duchowe i fizyczne. Warto skorzystać z warsztatów jogi, medytacji, mindfulness i innych wydarzeń nakierowanych na rozwój osobisty.
  • Dawna wieża wodna – wybudowana została przed 1683 r. w celu zaopatrywania majątku klasztornego w wodę. To tynkowa budowla powstała na planie kwadratu. Obecnie ponad 30 m i 6 kondygnacji. Nazwano ją na cześć poety świdnickiego, wieżą Paula Kellera.
  • Ruiny Pałacu Sulisławice – to pozostałość po barokowej rezydencji z XVIII w. Ruiny znajdują na terenie byłego PGR-u, dookoła są dawne budynki gospodarcze oraz dworek.
  • Gniazdo bocianów białych w Niegoszowie – ptaki są pod ochroną. Gniazdują tu od wielu lat. Można je tylko zobaczyć z daleka.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa liczy sobie ponad 50 km, a jej przejechanie zajmie kilka godzin, dlatego szukanie noclegu nie jest konieczne. Jeżeli jednak ktoś chce zrobić sobie dłuższą przerwę na sen, może zatrzymać w Starym Młynie lub nieopodal Świdnicy w Hotelu Pod Wierzbą.

Gdzie zjeść?

Smaczne dania oferują restauracje w Starym Młynie oraz w Hotelu pod Wierzbą. Możesz wpaść też do Tre Monti – miejsca sprofilowanego na kuchnię włoską. Na trasie jest również Marina Mietków.

Dobrze wiedzieć

Trasa jest przejezdna o każdej porze roku, ale należy zwracać uwagę na pewne utrudnienia, np. liczne wzniesienia. Gdy połączymy je z piaszczystymi i kamienistymi odcinkami, to niewątpliwie dobra kondycja musi odgrywać tutaj pierwsze skrzypce. Oprócz niej warto ubrać się odpowiednio do warunków pogodowych – latem postawić na przewiewną odzież, okulary przeciwsłoneczne i ochronę głowy, a wiosną lub jesienią na coś cieplejszego (może nawet na komin, rękawki i nogawki).

Praktyczne wskazówki

Nie należy zapominać również o kasku i podstawowym zestawie naprawczym do roweru. Na tak długiej trasie naprawdę wszystko może się wydarzyć. Chociaż jedziesz przez wsie i nie brakuje tutaj sklepów, to mimo wszystko na wszelki wypadek warto mieć ze sobą własny prowiant. Szczególnie, gdy jedziesz po południu i te mniejsze sklepiki mogą być już zamknięte.


 

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna wycieczka po Świdnicy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 15,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Kamienie 24%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak Zabytków Techniki
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 61,4 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Piach 10%
Co oznaczają parametry trasy?