Tło

1.04 otwieramy sklep w Warszawie. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa nad Zalew Mietkowski

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 51,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 92%, Piach 8%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Trasa nad Zalew Mietkowski to odpowiednia dla osób początkujących, ale jednocześnie lubiących wyzwania. Chociaż 92% drogi to asfalt, to na pozostałych 8% pełnych piachu i kamieni możesz się nieco zmęczyć. Kolejnym utrudnieniem są samochody, które mogą poruszać się po 90% trasy. Musisz przez cały czas być czujny i skoncentrowany.

Droga jest zróżnicowana pod względem rzeźby terenu. Przez pierwsze 20 km będziesz się musiał zmagać z wzniesieniami, więc przyda się dobra kondycja. Po ich przejechaniu czeka Cię płaski odcinek, który pozwoli na zebranie sił przed kolejnymi wyzwaniami. Ostatnie kilometry trasy znów obfitują w nierówności. Jedynym, co może być dla Ciebie pewną rekompensatą za cały ten wysiłek są liczne atrakcje na drodze. Zamki, pałace, plaża i zalew to tylko niektóre z nich. Trasa jest pętlą, więc wyjeżdżając ze Świdnicy możemy kierować się albo na Sulisławice, albo na Niegoszów.

Panorama Świdnicy Panorama Świdnicy, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Trasa przebiega następująco: Świdnica – Niegoszów Panków – Śmiałowice – Klecin –Krasków – Domanice – Maniów Mały, Borzygniew – Pożarzysko – Siedlimowice –Wierzbna – Wiśniowa – Zawiszów – Świdnica.

Trasa zaczyna się w Świdnicy, obok Zalewu Witoszówka. Mieszkańcy i turyści spędzają nad nim czas, chętnie łowiąc ryby. Następnie mijasz Lodowisko OSiR Świdnica oraz Park Centralny. Zaraz potem kończy się asfalt. Będziesz musiał się zmierzyć z drogą piaszczystą i miejscami kamienistą. Na szczęście łącznie ten odcinek nie ma więcej niż 5 km.

Gdy już wyjedziesz ze Świdnicy, należy kierować się na Niegoszów. Powinieneś się przygotować na to, że nie będzie to prosty kawałek drogi. Liczne pagórki i wzniesienia wymagają wytrwałości. Uwagę od trudności mogą odciągnąć widoki na okoliczne pola i łąki. Te w Polsce zawsze są piękne.

Zalew Witoszówka Zalew Witoszówka, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Niecałe 2,5 km za Niegoszowem mamy Panków i pierwszy zabytek. Możesz zobaczyć coś ciekawego i jednocześnie przez chwilę odpocząć od jazdy na rowerze. Ruiny zamku w Pankowie znajdują się na sztucznej wyspie otoczonej fosą wypełnioną wodą z rzeki Bystrzyca. Aby do nich dotrzeć, musisz przejść przez kamienny most.

Gdy już obejrzysz pozostałości zamku w Pankowie, to pora ruszać dalej. Kolejnym ciekawym punktem na Twojej drodze jest Pomnik Przyrody Morwa Biała w Śmiałowicach. To drzewo naturalnie występuje w Chinach, Japonii, Korei i Indiach. Do Europy przywędrowało w czasach wczesnego średniowiecza.

ruiny zamku w Pankowie Ruiny zamku w Pankowie, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Po chwili wytchnienia kieruj się na Klecin, a następnie na Krasków. Od Śmiałowic do tej ostatniej miejscowości niestety znowu trasa biegnie przez górki i pagórki. Za to w Kraskowie czeka Cię ciekawa atrakcja. Jest nią Pałac i Dobra Krasków - ośrodek rozwoju osobistego. W dawnych czasach była to reprezentacyjna śląska posiadłość z dużym folwarkiem. Dzisiaj jest to miejsce, w którym można się zrelaksować i zajrzeć w głąb siebie. Organizowane są tam zajęcia jogi, medytacji, mindfulness.

Za niecały kilometr znajdziesz się na drodze szutrowej do studni Woda Życia z Kryształowej Góry w Kraskowie. Obecnie niestety jest zamknięta. Jednak wcześniej można było odwiedzić to miejsce mocy i napić się cudownej wody. Słynęła ona między innymi z tego, że przywracała zdrowie i witalność. Miejsce samo w sobie jest niezwykle urokliwe.

Następnym punktem, na Twojej drodze jest Pałac i Park Przypałacowy w Domanicach. Obecnie jest w rękach prywatnych. Wcześniej był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje. Koniecznie obejrzyj wspaniały park wokół tego zabytku z fontanną!

Do następnego obiektu (Pałac w Domanicach) masz do pokonania dłuższy odcinek. W dodatku, jego część jest piaszczysta i kamienista. Nie brakuje również wzniesień. Po drodze natrafiasz na punkt widokowy, przy którym możesz sobie zrobić krótki przystanek. Następną atrakcją są ruiny dzwonnicy i Pałacu Chwałowice. Znajdują się na dawnym cmentarzu ewangelickim z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie to miejsce jest nieco zaniedbane.

Następną bardzo dużą (również pod względem powierzchni) atrakcją jest Zalew Mietkowski. Obok niego znajdują się dwie plaże i zapora wodna w Mietkowie. Przy okazji możesz również zajrzeć do okolicznej hodowli koni.

Zalew Mietkowski Zalew Mietkowski, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Ciekawą miejscówką na Twojej trasie są też Siedlimowice. Warto w nich zobaczyć ruiny pałacu z 1875 roku rodziny von Korn (do 1945 r.) oraz stary młyn. Więcej o tych miejscach, napiszemy jeszcze w dalszej części.

Aby wrócić do Świdnicy, musisz minąć Pomnik przyrody Morwa Biała i kierować się już do miasta i na zasłużony odpoczynek.


Dojazd do trasy

Trasa zaczyna się obok zalewu Witoszówka, który mieści się niedaleko dworca PKP. Do zbiornika możesz również dojechać własnym samochodem i zostawić go na parkingu.

Atrakcje na trasie

 • Zalew Witoszówka - powstał w latach 1975-79. Chociaż brzeg jest uregulowany, to raczej nie można się w nim kąpać z uwagi na niezbyt czystą wodę. Za to możliwość łowienia ryb uszczęśliwi każdego wędkarza.
 • Ruiny Zamku w Pankowie - został wybudowany prawdopodobnie przez właściciela tych ziem Christopha von Bocka. Zabytek był częściowo zamieszkały w czasie II wojny światowej. Po niej stał się ruiną i tak pozostało do dzisiaj.
 • Pomnik Przyrody Morwa Biała – istniejące od ponad 300 lat okazałe drzewo o imponujących rozmiarach (430 cm w obwodzie).
 • Stary Młyn Siedlimowice – do dzisiaj mieli się w nim mąkę. Wybudowano go w XV wieku, ale jego obecna forma pochodzi z pierwszej połowy XIX stulecia. Właściciele organizują w nim zajęcia i warsztaty dla grup zorganizowanych.
 • Ruiny Pałacu Siedlimowice – to szczątki dawnego majątku rodziny Kornów, zamożnych, wrocławskich wydawców, którzy kupili wieś w 1867 roku. Niestety z każdym rokiem niszczeją i nie przypominają swojej formy za czasów świetlności.
 • Zapora Wodna w Mietkowie – tama ma 3,2 km długości i 17 m wysokości, więc same rozmiary sprawiają, że to wyjątkowe miejsce, warte zobaczenia.
 • Zalew Mietkowski – to największe jezioro w województwie dolnośląskim. Ma powierzchnię ponad 9 km2 i maksymalną głębokość 13 m. W jeziorze wydobywa się kruszywo, a jego dno jest przez cały czas pogłębiane. To obszar chroniony programem Natura 2000.
Zalew MietkowskiRowerzystka nad zalewem Mietkowskim, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 
 • Pałac i ruiny Dzwonnicy Chwałowicach – to całkowicie opuszczone miejsce. Nie nadaje się do zwiedzania. Jedynie z daleka możesz zrobić mu zdjęcie i przyjrzeć się pozostałościom.
 • Pałac w Domanicach wraz z parkiem – powstał na miejscu gotyckiego zamku rycerskiego. Został wielokrotnie przebudowany. Obecny wygląd nadała mu przebudowa w 1821 roku. Zamek otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 10 ha.
 • Woda Życia z Kryształowej Góry w Kraskowie Królestwo Kryształów CRISTALLICA – można dużo usłyszeć o jej prozdrowotnych właściwościach. Podobno dodaje sił witalnych i leczy wiele chorób. Kryształową Górę nazywa się miejscem mocy. Można się tutaj naładować energią witalną.
 • Pałac Krasków – od 1996 roku znajduje się w nim pierwszy hotel Pałacowy na Śląsku. To miejsce, w którym można odzyskać siły duchowe i fizyczne. Warto skorzystać z warsztatów jogi, medytacji, mindfulness i innych wydarzeń nakierowanych na rozwój osobisty.
 • Dawna wieża wodna – wybudowana została przed 1683 r. w celu zaopatrywania majątku klasztornego w wodę. To tynkowa budowla powstała na planie kwadratu. Obecnie ponad 30 m i 6 kondygnacji. Nazwano ją na cześć poety świdnickiego, wieżą Paula Kellera.
 • Ruiny Pałacu Sulisławice – to pozostałość po barokowej rezydencji z XVIII w. Ruiny znajdują na terenie byłego PGR-u, dookoła są dawne budynki gospodarcze oraz dworek.
 • Gniazdo bocianów białych w Niegoszowie – ptaki są pod ochroną. Gniazdują tu od wielu lat. Można je tylko zobaczyć z daleka.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa liczy sobie ponad 50 km, a jej przejechanie zajmie kilka godzin, dlatego szukanie noclegu nie jest konieczne. Jeżeli jednak ktoś chce zrobić sobie dłuższą przerwę na sen, może zatrzymać w Starym Młynie lub nieopodal Świdnicy w Hotelu Pod Wierzbą.

Gdzie zjeść?

Smaczne dania oferują restauracje w Starym Młynie oraz w Hotelu pod Wierzbą. Możesz wpaść też do Tre Monti – miejsca sprofilowanego na kuchnię włoską. Na trasie jest również Marina Mietków.

Dobrze wiedzieć

Trasa jest przejezdna o każdej porze roku, ale należy zwracać uwagę na pewne utrudnienia, np. liczne wzniesienia. Gdy połączymy je z piaszczystymi i kamienistymi odcinkami, to niewątpliwie dobra kondycja musi odgrywać tutaj pierwsze skrzypce. Oprócz niej, warto ubrać się odpowiednio do warunków pogodowych – latem postawić na przewiewną odzież, okulary przeciwsłoneczne i ochronę głowy, a wiosną lub jesienią na coś cieplejszego (może nawet na komin, rękawki i nogawki).

Praktyczne wskazówki

Nie należy zapominać również o kasku i podstawowym zestawie naprawczym do roweru. Na tak długiej trasie naprawdę wszystko może się wydarzyć. Chociaż jedziesz przez wsie i nie brakuje tutaj sklepów, to mimo wszystko na wszelki wypadek warto mieć ze sobą własny prowiant. Szczególnie, gdy jedziesz po południu i te mniejsze sklepiki mogą być już zamknięte.


 

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna wycieczka po Świdnicy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 15,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Kamienie 24%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak Zabytków Techniki
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 61,4 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Piach 10%
Co oznaczają parametry trasy?