Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Łódź jest miastem cieszącym się coraz lepszą renomą i z roku na rok przyciąga więcej turystów. Nie dzieje się to bez przyczyny – miasto ma bogatą historię, którą coraz lepiej eksponuje z pomocą atrakcji czy odrestaurowanej dawnej zabudowy. Poza tym, na miejscu znaleźć można mnóstwo interesujących miejsc kultury oraz, co równie ważne, terenów zielonych. Proponowana trasa wiedzie właśnie szlakiem parków i lasów. Wybierając ją, można nie tylko odkryć najważniejsze atrakcje Łodzi, ale i aktywnie spędzić czas pośród natury oraz odpocząć od miejskiego zgiełku.
Sercem trasy jest słynne Muzeum Kinematografii w Łodzi. (foto. Księży Młyn Łódź).
Trasa jest pętlą zlokalizowaną w całości w Łodzi i jej okolicach. Została zaplanowana jaka indywidualna propozycja wycieczki wiodącej przez atrakcje oraz punkty przyrodnicze wokół historycznego miasta włókniarzy. Pętla przebiega między innymi przez Las Łagiewnicki, dzięki czemu oferuje możliwość aktywności wśród zieleni.
Pokonać trzeba 44 kilometry, z czego połowę z nich stanowi powierzchnia asfaltowa. Mniejsza część to drogi nieutwardzone czy żwirowe. Do pokonania tej trasy idealny będzie rower trekkingowy lub MTB, ze względu na zróżnicowaną powierzchnię. Poziom trudności oceniany jest jako umiarkowany, trasę bez problemu pokona niedoświadczony rowerzysta, a także dziecko w wieku nastoletnim. Ponad 40 kilometrów i zróżnicowana nawierzchnią to może być jednak zbyt dużym wyzwaniem dla najmłodszych członków rowerowej rodziny.
Na przejechanie całej odległości należy poświęcić około 4-5 godzin. Zależne jest to oczywiście od tempa oraz liczby i długości postojów. W związku z tym, że trasa jest pętlą, można ją rozpocząć w dowolnym punkcie. Przyjmując jednak, że najwygodniejszym miejscem startowym będzie dworzec główny PKP, można najpierw wyruszyć w stronę Muzeum Kinematografii oraz Palmiarni oraz otaczających je parków – Źródliska I i II. Następnie rekomendowane jest udanie się w okolicę Księżego Młyna i dalej na północ w kierunku Lasu Łagiewnickiego, z uwzględnieniem przystanków po drodze. W drodze powrotnej do centrum miasta, warto wstąpić do Parku Poniatowskiego.
Do Łodzi można bez problemu dojechać na wiele sposobów. Dworzec Łódź Fabryczna położony jest blisko trasy, jest główną stacją kolejową w mieście. Oferuje liczne połączenia krajowe.
W pobliżu punktów na trasie znajduje się wiele przystanków autobusów i tramwajowych, co ułatwia transport po mieście.
Łódź ma bogatą, robotniczą historię. Jest także niekwestionowaną stolicą polskiego filmu. Najbardziej zasłużeni dla krajowego kina aktorzy i reżyserowie często są absolwentami łódzkiej „filmówki”. Poza tym, w mieście położonych jest wiele parków oraz terenów leśnych. Wszystko to sprawia, że atrakcji w Łodzi naprawdę nie brakuje i jeden dzień może nie wystarczyć, by w całości nacieszyć się urokami tego wciąż niedocenianego miejsca na mapie Polski.
Obiekt Rekreacyjny Arturówek
To interesujące miejsce, położone na osiedlu Łagiewniki. Kompleks oferuje liczne atrakcje, w tym plażę z kąpieliskiem, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz nowoczesne ścieżki piesze i rowerowe. Na najmłodszych czeka wodny plac zabaw. Znajdują się tam także m.in. fabryka wody oraz kaczkomat. Dzięki swojej infrastrukturze i zielonemu otoczeniu „Arturówek” jest idealnym miejscem na chwilę odpoczynku wśród natury.
Księży Młyn
Planując zwiedzanie atrakcji Łodzi warto pamiętać o przemysłowej historii miasta. Przed I Wojną Światową było ono jednym z najgęściej zaludnionych na całym świecie. W XIX wieku, Karol Schreiber nakazał wybudowanie kompleksu fabrycznego. W jego obrębie znajdowały się mieszkania robotnicze, szpital, przędzalnia czy nawet bocznica kolejowa. W skrócie – najbogatszy fabrykant w mieście wybudował praktycznie samowystarczalne osiedle na potrzeby swojego biznesu. Inspirował się angielskimi osadami o podobnym przeznaczeniu.
Nazwa „Księży Młyn” może być nieco myląca, jednak ma uzasadnienie historyczne. Wcześniej umiejscowiona była tam wieś młyńska będąca własnością księdza, a jej historia sięga XV wieku. Do dziś odwiedzającym imponuje zabudowa tego miejsca – spójna i harmonijna, która pozwala poczuć ducha epoki, kiedy Łódź była potężnym przemysłowym punktem na mapie Europy. Osiedle położone jest nad rzeką Jasień, co z pewnością jest dodatkowym atutem.
Dzisiaj jest to modne miejsce na mapie miasta, organizowane są tam liczne wydarzenia kulturalne oraz usytuowane popularne lokale gastronomiczne. Na uwagę zasługuje też „koci szlak”, a więc 7 figur kotów naturalnych rozmiarów. Rozmieszczone są w okolicy dawnego imperium bogatego fabrykanta. Wyróżniają je różne atrybuty i stroje, mające symbolizować dawnych pracowników i ich funkcje. Jest tam więc na przykład kot kolejarz czy kot stróżujący.
Las Łagiewnicki
Dawniej był częścią nieistniejącej już Puszczy Łódzkiej. Dziś jest jednym z największych miejskich lasów Europy. Część terenu jest rezerwatem przyrody.
W Lesie Łagiewnickim znajdują się dwie urokliwe, drewniane kapliczki barokowe. Jedna z nich jest poświęcona św. Rochowi i św. Sebastianowi, a druga św. Antoniego – przy okazji jest to najstarszy zachowany budynek na terenie Łodzi. Wewnątrz kapliczki mieści się studnia z wodą źródlaną, która uważana jest za sprawiająca cuda. Część uzdrowień potwierdziła komisja z Watykanu. Zgodnie z legendą, w miejscu jej powstania, objawiał się właśnie św. Antoni.
Poza tym, las jest świadkiem historii i wielu wydarzeń, także smutnych. Stacjonowali tam Powstańcy Styczniowi przed stoczeniem Bitwy pod Dobrą. Ta okazała się tragiczna w skutkach. Połowa bojowników została zabita lub trafiła do rosyjskiej niewoli. 40 lat później, w okolicy Kapliczki św. Antoniego rozpoczęła się manifestacja, która następnie przerodziła się w bunt robotników przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Był to pierwszy taki zryw proletariatu w historii Rosji. Podczas II Wojny Światowej, Niemcy zorganizowali w lesie miejsce straceń. Życie straciło tam 15 Polaków, w tym były Prezydent Łodzi. Celem hitlerowców było pozbycie się polskiej inteligencji na okupowanych terenach.
Dużym atutem trasy jest to, że znajduje się wzdłuż niej mnóstwo edukacyjnych tablic z informacjami nt. lokalnej flory. Teren lasu wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. W jego obrębie znajduje się więc mnóstwo punktów widokowych.
Muzeum Kinematografii
Łódź, miasto powszechnie kojarzące się ze słynną „Szkołą Filmową” to prawdziwa stolica polskiego kina. Oferuje niezliczone atrakcje związane z kinematografią i jej historią, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Muzeum mieści się w przepięknym budynku – Pałacu Karola Scheiblera, jednego z najbogatszych przemysłowców XIX-wiecznego Królestwa Polskiego. Lokacja ta służyła jako plan filmowy do ponad 30 produkcji, a od roku 1986 stanowi siedzibę Muzeum. Jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto odwiedza to miasto - nie tylko miłośników kina.
Od nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa, przez historię polskiej kinematografii, aż po najbardziej kultowe plany filmowe – muzeum zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż przez świat ekranowych doświadczeń. Dzięki wystawie o kinematografii można zapoznać się z wydarzeniami kształtujące kino znane dziś. Obecne na wystawie liczne eksponaty, takie jak zabytkowe kamery pozwalają lepiej wyobrazić sobie jak wyglądały początki sztuki filmowej.
Muzeum pozwala także przenieść się na plan „Ziemi Obiecanej”, kultowego dzieła Andrzeja Wajdy. Wśród niezwykłych eksponatów znajduję się także statuetka Akademii Filmowej, którą zdobył film „Ida” w 2015 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny. Jedną z najpopularniejszych części muzeum jest wystawa poświęcona dawnym bajkom, która wywołuje uśmiech na twarzy każdego odwiedzającego, zarówno tego młodszego i starszego. Można odwiedzić chatkę Misia Uszatka czy zajrzeć do budy Reksia i przywołać miłe wspomnienia z dziecięcych lat.
Podczas wizyty w muzeum, oprócz fascynującej podróży przez historię kina, można także zwiedzić część Pałacu, w której kiedyś mieszkała rodzina Scheiblerów. Te niezwykłe wnętrza pozwalają odkryć, jak żyli najbogatsi mieszkańcy Łodzi w czasach jej przemysłowej świetności. Bilety do muzeum można zakupić online lub bezpośrednio w kasie biletowej, a ceny to 28 zł za bilet normalny i 18 zł za ulgowy. Dodatkowo w środy jest możliwość wstępu za darmo.
Palmiarnia
Usytuowana w samym sercu Parku Źródliska, zdecydowanie warta jest odwiedzenia. Od samego wejścia do budynku można poczuć się jak w tropikalnym raju i w otoczeniu bujnej roślinności odpocząć od miejskiego zgiełku. Od malutkich roślin do ogromnych palm sięgających sufitu –odwiedzający mają okazję podziwiać niezwykłe piękno przyrody. Warto wspomnieć, że niektóre z najwyższych palm maja nawet 150 lat, co zdecydowanie robi wrażenie.
Spacerując po wyznaczonych ścieżkach można zrelaksować się w egzotycznej atmosferze i z łódzkiego parku przenieść się prosto do tropikalnego lasu pełnego kolorowych kwiatów oraz niezwykłych stworzeń. Ławeczki schowane wśród roślinności pozwalają na chwile rozmarzenia i wytchnienia. Oprócz roślin goście palmiarni mogą zobaczyć tez żółwie i oczka wodne pełne karpi koi. Dodatkowo będąc w ogrodzie można ujrzeć latające po palmiarni przepiękne motyle o skrzydłach we wszystkich kolorach tęczy. W palmiarni znajduje się także urocza kawiarnia, a także sklepik pamiątkowy, w którym można zakupić rośliny. Ceny biletów to 16 zł za bilet normalny, 8 zł za bilet ulgowy.
Chociaż trasa nie jest czasochłonna, to z pewnością Łódź jest miastem, w którym warto spędzić trochę więcej czasu. Aby jak najlepiej połączyć pokonanie trasy z odkrywaniem „polskiego Manchesteru” dobrze jest wybrać nocleg w centrum. Baza hotelowa w mieście jest bardzo rozwinięta, dlatego wybór hoteli czy budżetowych hosteli jest naprawdę różnorodny.
Warto zainteresować się zwłaszcza kilkoma miejscami:
Hell’s Kitchen
Położona w pobliżu uniwersytetu, na terenie miasteczka akademickiego restauracja serwuje dania główne w atrakcyjnych cenach, łącząc smak i przystępność. Przyjazna i swobodna atmosfera lokalu przyciąga licznych gości. Jednym z największych atutów restauracji są domowej roboty burgery wołowe, które każdy klient może skomponować według własnych preferencji i upodobań. W restauracji znajduje się także szeroki wybór przekąsek, które doskonale smakują się z piwem serwowanym w lokalu. Dla miłośników tradycyjnych dań, takich jak klasyczne fish and chips czy karkówka z masłem czosnkowym, oferta jest równie różnorodna. Ceny dań głównych wahają się od 30 do 40 zł, co sprawia, że restauracja należy do jednych z bardziej przystępnych cenowo miejsc w Łodzi.
Restauracja/Kawiarnia Tubajka
Zlokalizowana w sercu Parku Źródliska, urokliwa kawiarnia zaprasza do spróbowania wyśmienitych deserów, smacznych przekąsek i aromatycznych napojów. Przytulne wnętrze, otoczone bujną zielenią, stanowi idealne miejsce do odpoczynku. Goście mogą cieszyć się nie tylko wspaniałym klimatem, ale także domowymi wypiekami. Kawiarnia oferuje również pyszne śniadania w godzinach porannych, które dostarczą energii na resztę podróży. Najbardziej polecane w menu są bajgle oraz tosty francuskie, podawane w zestawie z przepyszną kawą lub herbatą. W porze lunchu Tubajka serwuje różnorodne dania, a menu zmienia się w zależności od pory roku. Oprócz przytulnego wnętrza, kawiarnia oferuje także miejsca na świeżym powietrzu, gdzie wśród zieleni można się wyciszyć i zrelaksować. Menu pełne jest różnorodnych pozycji, w tym ofert sezonowych, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Browar Księży Młyn
Zlokalizowana w centrum historycznego osiedla Księży Młyn restauracja oferuje różnorodne dania inspirowane smakami z całego świata, w przystępnych cenach. Industrialny wystrój, nawiązuje do historii tego miejsca. Tworzy on ciekawą atmosferę zachęcającą do odwiedzenia lokalu i odkrycia licznie chwalonych przez klientów dań. Polecane specjały to między innymi wyśmienity tatar czy rozgrzewająca zupa z owocami morza. W karcie można znaleźć także pozycje wegetariańskie, np. makaron ze szpinakiem i mascarpone czy focaccię z caponatą i pecorino. Dla miłośników kuchni azjatyckiej restauracja przygotowała m.in. kurczaka curry oraz ramen. Dodatkowo lokal słynie z piwa warzonego na miejscu i oferuje niezwykle bogaty wybór, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny dań głównych wahają się od 35 do 50 złotych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że restauracja stanowi wręcz idealny przystanek na trasie.
Restauracja Fatamorgana
Restauracja położona w jednym z najbardziej malowniczych miejsc na mapie Łodzi – Księży Młyn. Łączy ona tradycyjną polską kuchnię z nowoczesnymi trendami europejskiego świata kulinarnego. Doceniana zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Restauracja ma krótką, ale urozmaiconą kartę dań, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Goście mają okazję spróbować tradycyjnej zupy pochodzącej właśnie z Łodzi i okolic – zalewajki. Wśród regionalnych specjałów widnieją także takie pozycje, jak gulasz z dzika czy kluseczki żelazne. Dla miłośników mniej tradycyjnych smaków w karcie znajdują się burgery, frytki czy pizze (przygotowywane na własnym zakwasie). Zakończeniem wizyty w Fatamorganie może być przepyszne ciasto marchewkowe lub szarlotka z domowymi lodami. Cena dań głównych to około 50 zł. Kameralna atmosfera i przemiła obsługa wychwalana przez klientów sprawia ze pobyt w restauracji to prawdziwa przyjemność.
Trasę najlepiej przejechać wiosną, latem lub wczesną jesienią. Korzystne będą panujące wtedy warunki atmosferyczne. Wiedzie ona przez parki, których podziwianie będzie najbardziej satysfakcjonujące jeszcze przed opadnięciem liści z drzew.
Mimo, że trasa nie jest szczególnie wymagającym wyzwaniem to warto wziąć ze sobą bukłak lub bidon z zapasem wody. Nieodzowne będą również przekąski i żele energetyczne, a także podstawowy zestaw naprawczy do roweru, np. w formie multitoola. Przydać się może również tradycyjna mapa z zaznaczonymi atrakcjami czy rowerowy GPS.
Kluczowe jest dobranie odpowiedniej odzieży sportowej – takiej, która przepuszcza powietrze, ale zapewnia optymalny komfort termiczny. W chłodne miesiące warto zabrać ze sobą zwijaną kurtkę przeciwwiatrową, czapkę i rękawiczki, tak aby móc odpocząć na ławeczce w parku czy rozkoszować się kawą na świeżym powietrzu. Latem za to warto do torby czy sakwy spakować strój kąpielowy, jeśli w planach jest zahaczenie o kąpielisko „Arturówek”.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.