Otwieranie i zamykanie tego menu:
Ctrl + M
Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Poznaniu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Sellaronda – najsłynniejsza trasa rowerowa Dolomitów

Region Europa rowerem
Typ roweru Szosa
Czas 5 h
Dystans 52 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Selleronda – najważniejsze informacje

Autorka trasy

Katya Gasenko

Podróżniczka i miłośniczka wyzwań outdoorowych, która łączy pasję do turystyki z jazdą na rowerze. Na dwóch kółkach przemierza najciekawsze zakątki Europy. Nie boi się nawet najbardziej wymagających tras w górach. 

Jej przygody można śledzić na profilu na Instagramie: @cyclingkatya


Wyrusz na jeden z najbardziej kultowych szlaków w Europie i zmierz się z czterema wymagającymi przełęczami. Sellaronda to najsłynniejsza trasa rowerowa w Dolomitach, która sprawdzi nie tylko Twoje przygotowanie fizyczne, ale także technikę jazdy oraz determinację. Jej pokonanie zapewni jednak satysfakcję, jaką oferuje niewiele innych kolarskich wyzwań. 



Widok na górskie miasteczko na starcie trasy Selleronda.

Sellaronda, znana również jako Giro dei Quattri Passi (z j. wł. Wycieczka przez cztery przełęcze), jak sama nazwa wskazuje prowadzi przez 4 niesamowicie piękne przełęcze:

  • Passo Pordoi – na wysokości 2.239 m n.p.m.

  • Passo Campolongo, sięgającej na 1 875 m n.p.m.

  • Passo Gardena na 2.121 m n.p.m.

  • oraz najwyższej sięgającą Passo Sella na 2.240 m n.p.m.

Trasa w formie pętli przebiega w 100% po asfalciedlatego najlepiej sprawdzi się tu rower szosowy. Ma łączną długość niemal 52 kilometrów, a suma przewyższeń to aż 1650 metrów. Pokonać ją można w teorii w obu kierunkach, choć preferowany przez kolarzy, a tym samym zalecanym jest objazd Sellerondy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (tak jak opisano w tym artykule).


Mapa i ślad GPX


Dojazd do startu trasy Sellaronda

Dojazd do punktu startu trasy możliwy jest z czterech kierunków, drogami:

  • SS 48 od strony Canazei 
  • SS 242 w Selvie
  • SS 244 od Corvary
  • oraz SR 48 w Arabbie


Rondo w miasteczku startowym trasy Selleronda.

Najbliższe lotniska znajdują się w Mediolanie i Wenecji, z nich jednak najłatwiej dostać się w okolicę trasy samochodem (możliwość wynajmu na obu lotniskach).

Przebieg wycieczki przez cztery przełęcze i atrakcje

Sellaronda jest trasą wymagającą bardzo dobrej kondycji fizycznej. Cztery podjazdy czekające na kolarzy są dość strome, a ponadto wysokości na jakich są położone nie ułatwiają dostarczania odpowiedniej ilości tlenu do mięśni i mózgu.

Pierwsza przełęcz: Passo Pordoi

Najdłuższą wspinaczką jest odcinek z Canazei do Passo Pordoi. Jest to podjazd drugiej kategorii o długości 12,1 km i 786 m przewyższeń. Średnie nachylenie stanowi 6,5%, a Garmin pokazuje w porywach do 12%. Jest to jeden z najbardziej znanych podjazdów w Dolomitach ze względu na zapierające dech widoki oraz 25 malowniczych agrafek.

Rowerzyście na serpentynie w przełęczy Pordoi.

Na szczycie znajdziecie kilka restauracji, gdzie można się posilić miejscowymi przysmakami, napić się kawy czy innych napojów. Zjazd z Passo Pordoi ma długość 9 kilometrów, nachylenie pozwala bardzo szybko się rozpędzić, ale liczne agrafki wymagają skupienia i dobrego panowania nad rowerem. Ten odcinek prowadzi do Arabby, gdzie również znajdzie się kilka miejscówek z dobrym jedzeniem i napojami.

Widok na agrafki na trasie z Passo Pordoi.

Druga przełęcz: Passo Campolongo

Z Arabby do Passo Campolongo do pokonania jest zaledwie 3,9 km, jednak ze średnim nachyleniem 7,1%. Campolongo to najmniej wybitna przełęcz z czterech, jednak zjazd z niej do Corvary to już zupełnie inna historia. Piękna, dość regularna serpentyna z 15 agrafkami prowadzi do niesamowitej panoramy na Sassongher, czyli szczytu-wizytówki tego miasteczka.

Widok na trasę z Arabby do Passo Campolongo.

Corvara leży w dolinie Alta Badia i jest jedną z najbardziej popularnych baz wypadowych dla odwiedzających Dolomity. Stąd można szybko się dostać do takich słynnych atrakcji naturalnych jak: Lago di Braies, Tre Cime di Lavaredo czy Torri del Vajolet.

Dolna Alta Badia.


Trzecia przełęcz: Passo Gardena

Z Corvary na przełęcz Gardena wije się kolejny podjazd drugiej kategorii o długości 9,1 km i 600 m przewyższeń. Średnie nachylenie utrzymuje się na poziomie 6,6%. 

Podjazd z Corvary na przełęcz Gardena.

Przełęcz Gardena, znana również jako Grödner Joch, jest położona między górami Sella Group na południu i szczytami Cir na północy. Łączy Val Gardena z Val Badia. 

Można tutaj znaleźć liczne trasy piesze, od łatwych do wymagających bardzo dobrej kondycji, jak również kilka via ferrat (szlaków turystycznych o charakterze wspinaczkowym) oferujących niezapomniane wrażenia i bajeczne widoki.

Górskie zbocza przełęczy Gardena.

Czwarta przełęcz: Passo Sella

Po krótkim i wyjątkowo łagodnym zjeździe do Plan de Gralba, na rowerzystów czeka ostatnie wyzwanie - podjazd na przełęcz Sella, leżącą o 1 metr wyżej od Pordoi. Jest to wspinaczka trzeciej kategorii, nie ustępuje jednak nachyleniem żadnej z trzech ją poprzedzających. Na odcinku 5,3 km suma przewyższeń wynosi 375 m ze średnią nachylenia 7,1%. 

Podjazd na przełęcz Sella.

Passo Sella to czarująco piękna przełęcz górska łącząca Val Gardenę z Val di Fassa. Masyw Sassolungo (Langkofel) koronuje przełęcz potężnymi nagimi szczytami. Ich piękno możemy podziwiać z różnych stron dzięki widoczności zarówno stąd, jak i z Passo Gardena. 

Widok na masyw Sassolungo.

Noclegi lub miejsca postojowe w dolinie Val Gardena

Baza noclegowa w okolicy doliny Val Gardena jest bardzo duża i różnorodna. Można się zatrzymać zarówno na kempingu, jak i w wytwornym górskim hotelu. Zatem, znajdzie się tu opcja na każdą kieszeń i wymagania. 

Najlepiej zakwaterowania poszukać w miejscowościach takich jak Ostisei, Santa Cristina Valgardena, Corvara in Badia czy Colfosco.

Posiłek na trasie – warto to wiedzieć!

Jeśli planujesz zatrzymać się po drodze na lunch, warto wystartować wcześnie rano. Restauracje we Włoszech serwują dania obiadowe maksymalnie do 14, po tej godzinie w większości lokali będzie można wyłącznie napić się kawy z ewentualną przekąską. I tak aż do godziny 19, kiedy zaczyna się pora kolacyjna. 

Kiedy wybrać się na trasę i czym jest Sellaronda Bike Day?

Poza dwoma dniami w roku, kiedy Sellaronda zamknięta jest dla ruchu samochodów, trasa jest dostępna dla wszystkich. Najlepiej jednak udać się tutaj od początku czerwca do końca września, gdyż w innych miesiącach przełęcze mogą być oblodzone lub zasypane śniegiem. 

Górska droga z barierkami na trasie Selleronda.


Sellaronda Bike Day – co trzeba wiedzieć?

Dwa razy w roku: na początku czerwca i w połowie września, trasa gości wspaniałe wydarzenie – Sellaronda Bike Day. Jest to event celebrujący i promujący pasję rowerową w fantastycznych okolicznościach przyrody. Tysiące kolarzy z całego świata zjeżdżają się do tego najpiękniejszego łańcucha Alp Włoskich, by wspólnie pokonać słynną na cały świat trasę.

Ozdobiony szlak w dniu Sellaronda Bike Day.

Podczas Bike Day od 8:30 do 16:00 droga jest zamknięta dla samochodów i oddana w 100% do użytku kolarzy. W wydarzeniu uczestniczy zazwyczaj nawet do 20 000 entuzjastów rowerów wszelkiej maści. 

Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest darmowe, warto jednak uwzględnić, że w tych dniach zapotrzebowanie na noclegi w regionie jest zdecydowanie większe, warto więc zarezerwować coś z dużym wyprzedzeniem. 

O czym warto pamiętać pokonując Sellarondę?

Wybierając się na Sellarondę należy zdrowo ocenić własne możliwości, ponieważ pętla ta nie ma żadnych skrótów. Warto również pamiętać, że różnica temperatur pomiędzy najniższym a najwyższym punktem trasy może sięgać nawet 10 stopni, zatem zabranie wiatrówki, a nawet ocieplaczy na nogi może znacznie podnieść komfort jazdy. Nie można także zapominać o kasku, dużym zapasie wody i ochronie przed słońcem – w postaci nie tylko filtra UV, ale również okularów przeciwsłonecznych oraz czapki. 

Widok z lotu ptaka na jedną z dróg trasy Sellaronda.

Pamiętaj o sprawdzeniu prognozy pogody przed wyjazdem na Sellarondę, ponieważ burze na tych wysokościach są zjawiskiem znacznie bardziej niebezpiecznym niż na terenach nizinnych. 

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.