Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Ultra trasa rowerowa Katowice – Roztocze

Typ roweru Szosa
Czas 3 dni
Dystans 515 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Jakub Miczołek, znany pod pseudonimem Pyndalarz

Miłośnik kolarstwa długodystansowego. Jego propozycje tras rowerowych obejmują prawie każdy zakątek Polski oraz cieszą się dużym uznaniem wśród entuzjastów tego sportu. Można go spotkać zarówno na samotnych wyprawach, jak i w trakcie maratonów typu Tour de Silesia.

https://www.youtube.com/watch?v=J4RhRZ109fw


Trasa z Katowic do Roztocza to podróż pełna kontrastów i niezapomnianych widoków. Z jednej strony dynamiczne miasto w sercu Górnego Śląska, znanego ze swojego przemysłu i nowoczesności. Z drugiej Roztocze, urokliwy region na wschodnich obrzeżach Polski, wypełniony malowniczymi krajobrazami, bujną przyrodą i kulturowym dziedzictwem.


Trasa Katowice-Roztocze została przeznaczona dla doświadczonych kolarzy, którzy chcą sprawdzić i wzmocnić swoją formę przed maratonami na ultra dystansach. Ze względu na jej długość, niewiele ponad 515 kilometrów, będzie najlepsza dla osób, które mają doświadczenie w pokonywaniu tak długich dystansów. Przejechanie całości nie powinno zająć więcej niż ok. 20 godzin, nie wliczając w to przerw na odpoczynek i jedzenie, ustalanych według potrzeb.

Droga asfaltowa na rowerowej trasie Katowice-RoztoczeNa trasie Katowice-Roztocze czekają głównie asfaltowe nawierzchnie. (fot. Pyndalarz)

Trasa prowadzi w 98% drogami asfaltowymi, więc w podróż najlepiej wybrać się rowerem szosowym. Suma przewyższeń wynosi 2 085 metrów, a spadków 2 168. Jest kilka podjazdów, które mogą dać w kość.

Start zaplanowano w Katowicach na ulicy Szopienickiej nieopodal Przedszkola numer 32. Stąd należy jechać w kierunku Mysłowic. Najlepiej wybrać przejazd drogą numer 79, która doprowadzi niemalże do samego Jaworzna. Za tą miejscowością trzeba przeciąć – na węźle Byczyna – autostradę A4 i kierować się na Chrzanów, a potem Trzebinię skąd prosta droga do Krakowa. W stolicy Małopolski można zaplanować krótki odpoczynek, uzupełnić bidony i zapasy jedzenia, a także zobaczyć na przykład piwne SPA w Krakowie.

Po pauzie trzeba ruszyć w dalszą drogę, bo trochę jest jeszcze do przejechania. Z Krakowa warto obrać kierunek na wschód w stronę Kolbuszowej. Tym razem droga ma numer 776 prowadzi przez Wzgórza Krzesławickie do Luborzycy, a ten odcinek może dać się we znaki ze względu na dość duże przewyższenie. Potem czeka już tylko zjazd, meldując się w miejscowościach: Biórków Mały, Posądza i Proszowice. W ostatnim miejscu należy jechać aż do zjazdu na Górkę Stogniowską. Lokalne drogi prowadzą przez Piekary, Bobin, Czajęczyce, Książnice Małe aż do Koszyc i Sokołowic. Tam przy hotelu Huzar należy odbić w prawo i jechać drogą numer 768 w stronę Rząchowy. Po kilku kilometrach pojawi się rondo, a na nim trzeba zjechać trzecim zjazdem, w drogę nr 964 w kierunku Szczurowa. Mijane będą wsie: Rylowa, Zabawy, Biskupice Radłowskie. Przejeżdżając mostem nad Dunajcem, na najbliższym rondzie należy zjechać drugim zjazdem i dalej trzymać się drogi 975, która prowadzi przez Żabno, Studzienki. Za miejscowością Morzychna należy obrać kierunek na Dąbrowę Tarnowską i kontynuować podróż do Nieczajnej Górnej. Następnie jadąc przez Luszowice dotrze się do Smykwa, po którego minięciu trzeba skręcić w lewo, w drogę numer 984. To także miejsce, w którym kończy się woj. małopolskie, a zaczyna się woj. podkarpackie.

Tą drogą należy jechać przez Radomyśl Wielki, Piątkowiec, Wolę Mielecką, aż do Mielca. Kierując się dalej na wschód, mijane będą również: Przyłęk, Siedlanka, Świerczów, Kolbuszowa Dolna. Tutaj znowu można uzupełnić bidony i coś zjeść. Od Krakowa doszło około 140 kilometrów, więc warto odpocząć i zregenerować się trochę przed dalszą jazdą.

Rower stojący na tle wody na trasie Katowice-Roztocze.Na trasie nie brakuje urokliwych miejsc na postój. (fot Pyndalarz)

Po zasłużonym odpoczynku można kontynuować jazdę drogą numer 875 przez Nowy Dzikowiec, Staniszewskie, Mazury, Korczowiska, Kamień, Nowy Kamień, za którym trzeba przeciąć trasę S19, czyli Via Carpatię i dalej podróżować przez Krzywdy, Groble, Łętownia i Krzeszów. Na rondzie w Krzeszowie należy zjechać drugim zjazdem, w ulicę Biłgorajską, którą dojeżdża się do miejscowości Harasiuki. Dalej powinno się dojechać do miejscowości Derylaki i za lasem skręcić w prawo, w stronę Huty Krzeszowskiej i dalej do Huty Starej.

Kawałek dalej woj. podkarpackie kończy się i zaczyna się woj. lubelskie. Pierwszą miejscowością są Ciosmy, a kolejno Dąbrowica i Biłgoraj. Stamtąd trzeba kierować się drogą numer 835 do wsi Smólsko Małe i dalej do Aleksandrowa Czwartego, w którym trzeba skręcić w lewo za tartakiem i jechać w stronę miejscowości Margole. Za nią po kilku kilometrach będzie niewielki zbiornik wodny. Po jego minięciu, pod kołami nawierzchnia zmienia się w nieutwardzoną, a do tego dochodzi przewyższenie zaczynające się od wsi Bukownica aż do Panasówki pod Górą Kamienicą. Jadąc ostro w dół, należy dotrzeć do Zwierzyńca. Tutaj ponownie można odpocząć, zwiedzić Roztoczański Park Narodowy i nabrać sił do dalszej drogi.

A ta zaczyna się od wyjechania ze Zwierzyńca ulicą Chodorowskiego i dojechaniu do miejscowości Obrocz, z której należy kierować się do Bondyrza i dalej do Krasnobrodu. Ulica Tadeusza Kościuszki doprowadzi do kolejnej miejscowości Wólka Husińska, a tuż przed nią znów znajduje się górka do pokonania.

W Długim Kącie – kolejnej miejscowości za Wólką – trzeba wjechać na drogę numer 853 w kierunku Józefowa. Na rondzie należy zjechać drugim zjazdem, w drogę numer 849, która dosłownie kawałek dalej ponownie zmieni numer na 853 i dojechać nią aż do Aleksandrowa Pierwszego. To dłuższy odcinek prowadzący lasem. Na wysokości szkółki drzew i krzewów ogrodowych trzeba obić w lewo i minąć miejscowości Podsośnina, Chmielek, Korchów Pierwszy i Tarnogród.

W mieście należy wjechać na drogę numer 835, minąć Pierogowiec, Majdan Sieniawski, Adamówkę, Sieniawę, Ubieszyn, Wólkę Małkowską, Gorliczyną i dojechać do Przeworska. To dobra okazja na uzupełnienie zapasów jedzenia i picia, choć cel podróży jest coraz bliżej. Do końca zostało około 45 kilometrów. Zanim pojawi się meta, trzeba z Przeworska wyjechać drogą 94, a na rondzie pojechać pierwszym zjazdem, w drogę numer 835. Długo nie należy nią jechać, bo przy gazowni Przeworsk czeka skręt w lewo i podróż do ulicy 1579R, która doprowadzi do przydrożnej kapliczki. Tam ponownie należy skręcić w lewo i dojechać do Korniaktowa Południowego, a następnie Białobrzegów oraz Dębiny.

Teraz już prosta droga do celu, czyli do Łańcuta, ale pojawi się jeszcze mały podjazd przy wjeździe. Z ulicy Kochanowskiego należy skręcić w lewo, w Dębnik i dojechać do Podzwierzyńca, a następnie ulicą Kolejową aż do stacji. W oczekiwaniu na pociąg można zwiedzić Zamek w Łańcucie.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Najprościej i najszybciej można dojechać do Katowic pociągiem. Aktualną siatkę połączeń warto uprzednio sprawdzić w Internecie i wybrać najodpowiedniejszą. Będąc już na mecie, tuż przy dworcu PKP, powrotnym środkiem transportu również może być kolej. Dobrze sprawdzić, czy jest możliwość przewozu roweru na wybranym połączeniu oraz, czy są pobierane dodatkowe opłaty z tego tytułu.

Atrakcje na trasie

  • Rynek w Krakowie – znajduje się w sercu Starego Miasta od ponad 700 lat. Miejsce przyciąga rzesze turystów z całego kraju i Europy, którzy chcą przechadzać się jego uliczkami, podziwiać architekturę oraz obowiązkowo wstąpić do znajdujących się tam Sukiennic czy Kościoła Mariackiego.

Kościół Mariacki w Krakowie.Kościół Mariacki w Krakowie to jedna z najsłynniejszych polskich atrakcji. (fot. Pyndalarz)

  • Kościół Mariacki – znany również jako Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Krakowie. Została zbudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. Co godzinę z wieży rozlega się Hejnał Mariacki, tradycyjna melodia grana na trąbce, którą Polacy bardzo dobrze znają.

  • Niedaleko Krakowa znajduje Kopalnia Soli w Wieliczce. To miejsce również chętnie odwiedzane przez turystów. Można tam podziwiać podziemne korytarze, zjeżdżając na głębokość nawet 135 metrów pod powierzchnię ziemi.

  • Piwne SPA w Krakowie – to niezwykle unikalne i kameralne miejsce. Tutaj, w atmosferze delikatnego światła świec i przy dźwiękach relaksującej muzyki, można odprężyć się i skorzystać z zabiegów. Te łączą się z degustacją doskonałych trunków. To, co wyróżnia Beernarium Piwne Spa Kraków, to nie tylko wyjątkowa oferta, ale również niezwykła atmosfera i serdeczna obsługa.

  • Uniwersytet Jagielloński – Collegium Maius – to najstarszy uniwersytet w Polsce. Jego początki sięgają XIV wieku. Na tej renomowanej uczelni kształciło się wielu wybitnych, polskich naukowców, w tym słynny Mikołaj Kopernik oraz wielu znanych profesorów z zachodniej Europy. Dzięki Collegium Kraków stał się znaczącym centrum alchemii.

  • Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu – architektoniczna perełka zlokalizowana w powiecie zamojskim. Historyczny budynek wykonano z cegły i kamienia, a jednonawowe wnętrze ma charakter barokowy. Sercem świątyni jest wyjątkowa polichromia autorstwa Łukasza Smuglewicza z XVIII wieku.

Kościół św. Jana Nepomucena w ZwierzyńcuKościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu. (fot. Pyndalarz)
  • Smocza Jama w Krakowie – wapienna jaskinia pod Wawelem to jedna z najbardziej znanych atrakcji Krakowa. Związana jest z legendą Smoka Wawelskiego z okresu XIII wieku. Aby uczcić tę tajemniczą istotę, w 1972 roku postawiono tu rzeźbę owego smoka, której autorem jest Bronisław Chromy.

  • Roztoczański Park Narodowy – istnieje od 1974 roku i zajmuje obszar około 85.4 tysiąca hektarów. Jest to obszar chroniony o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, pełen unikalnych ekosystemów. Znajdują się tu różne typy lasów, w tym buczyny karpackie, lasy łęgowe i grądy. Można to również spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym takie chronione gatunki jak żubr, orzeł, wilk i orzeł przedni. W parku stoi najstarszy dąb w Polsce – Dąb Bartek.

  • Zamek w Łańcucie – arystokratyczna siedziba znana z wyjątkowych wnętrz oraz fascynującej kolekcji pojazdów konnych. Na jej terenie znajduje się urokliwy park w stylu angielskim, pawilony i historyczne zabudowania pełniące funkcje gospodarcze, które kiedyś były ściśle związane z życiem codziennym mieszkańców łańcuckiej rezydencji.

Zamek w ŁańcucieZamek w Łańcucie. (fot. Pyndalarz)

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa stanowi dobry trening przed ultra maratonami, więc trzeba ją pokonać bez konieczności robienia przerw na nocleg. Jeżeli ten natomiast jest konieczny, po drodze znajduje się sporo miejsc, w których można zjeść, uzupełnić zapasy i wypocząć. Na całym odcinku nie brakuje stacji benzynowych, gdzie nie zaszkodzi zrobienie pauz.

Gdzie zjeść

Dla każdego znajdzie się odpowiednia opcja. Szybki posiłek można zjeść na stacjach benzynowych, a obiad zaplanować w knajpie po drodze, by spróbować lokalnych pyszności.

Dobrze wiedzieć

Trasa nie jest przeznaczona dla dzieci. Najlepiej przejechać ją wiosną, latem i jesienią, kiedy pogoda dopisuje. Większość dystansu odbywa się po drogach publicznych z dużym ruchem samochodowym, więc rozwaga i ostrożność są wręcz wskazane.

Praktyczne wskazówki

Z uwagi na charakter trasy trzeba być samowystarczalnym, aby jak najlepiej przygotować się do potencjalnego startu w zawodach. Obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty powinien być zestaw naprawczy, czyli łatki, dętki i łyżki do opon. Do tego przydadzą się klucze, a najlepiej multitool, dobre oświetlenie, power bank. Nie można zapominać o najważniejszym elemencie – kasku na głowę. Do tego trzeba wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe – najlepiej zabrać kurtkę przeciwdeszczową, a nawet komplet odzieży na zmianę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ultra trasa Katowice – Białystok
Region Lubelskie, Mazowsze, Podlasie, Śląsk, Świętokrzyskie
Typ roweru Szosa
Czas 3 dni
Dystans 577 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 99%, Szuter 1%
Co oznaczają parametry trasy?
Ultra trasa – Mała Fatra i Beskidy
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 2 dni
Dystans 252 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?