Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Z Opola nad Jeziora Turawskie

Region Opolskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 h
Dystans 34,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Przemysław Supernak

Autor trasy

Przemysław Supernak

Podróżnik i fotograf, prowadzi bloga SuperGlob (sprawdź pod linkiem www.facebook.com/superglob1). Autor trasy rowerowej wraz z dokumentacją fotograficzną "Z Opola nad Jeziora Turawskie" i wielu innych. Propozycja wycieczki opublikowana została, dzięki uprzejmości Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola. Na stronie internetowej instytucji znajdziesz opisy innych szlaków, prowadzących w równie ciekawe miejsca regionu (https://www.opole.pl/dla-turysty/trasy-turystyczne).

Zapach lasu, śpiew ptaków i szum wody nad jeziorem jest dla większości z nas synonimem wspomnień o idealnych wakacjach z dzieciństwa. Nic dziwnego, że trasa rowerowa z Opola nad Jeziora Turawskie jest jednym z ulubionych szlaków okolicznych mieszkańców. Doskonała baza turystyczna sprawia, że chce się tu przyjeżdżać jak najczęściej!  

Jezioro Turawskie Duże.Jezioro Turawskie Duże to jedno z najpiękniejszy miejsc do zobaczenia na trasie.

Mapa i ślad GPX

Z Opola nad Jeziora Turawskie – opis trasy

Przyjemna trasa rowerowa z Opola nad Jeziora Turawskie jest idealnym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego popołudnia dla każdego rowerzysty. Bez problemu poradzą sobie na szlaku początkujący oraz rodziny z dziećmi. Niespełna 35 km szlak wiodący po asfalcie i drogach piaszczystych pokonasz, w zależności od umiejętności, w maksymalnie 3 h. Drogę najłatwiej będzie przebyć na rowerach crossowych, trekkingowych i gravelach.

Trasa nie stanowi części żadnego innego, większego szlaku. Punktem startu i mety jest Opole. Rozpoczyna się w centrum miasta przy pl. Jana Pawła II. Następnie wiedzie ul. Ozimską oraz al. Witosa. Na rondzie skręca w ul. Wygonową. W miejscu, w którym asfalt zmierza w prawo, my wkraczamy na polne drogi, wiodące do obwodnicy miasta. Gdy dotrzemy do wiaduktu, przejeżdżamy pod nim, a za torami kolejowymi w lewo, by jechać przy ogródkach działkowych. Kierujemy się w stronę miejscowości Zbicko, a gdy dotrzemy do zabudowań, kierujemy się na lewo do lasu. Nad rzeką Chrząstawą skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez most. W ten sposób podążamy do Niwek. Na głównym skrzyżowaniu w Niwkach należy kierować się na lewo. Asfaltowa droga wiedzie do wału nad zachodnim brzegiem Jeziora Turawskiego Dużego. Kolejno mijamy Jezioro Turawskie Średnie i Jezioro Turawskie Małe. Powrót z trasy wiedzie od asfaltu przy wale na jeziorze dużym przez wieś Zawady, aby wrócić do punktu rozpoczęcia wycieczki. Gdy dojedziemy do Opola, kierujemy się ulicami: Wodociągową, Zieloną, Orzechową, Zapłocie i dalej znanymi już Witosa i Ozimską.

Ze względu na niewielką odległość i krótki czas jazdy, pętla z punktem kulminacyjnym nad Jeziorami Turawskimi może być doskonałą propozycją na spędzenie letniego dnia na plaży. W okolicy zbiorników wodnych zostało doskonale przygotowane zaplecze do uprawiania sportów wodnych i plażowania.

Dawne koszary w Opolu.Dawne koszary przy ul. Ozimskiej i Plebiscytowej (Opole).

Dojazd do trasy

Opole jest miejscowością bardzo dobrze skomunikowaną. Do stolicy województwa opolskiego bez problemu dotrzemy komunikacją publiczną. Najwygodniejszą opcją będzie wybór kolei, jednak istnieje także możliwość dojazdu autobusem. Jeśli decydujemy się na dotarcie autem, warto poszukać miejsca parkingowego w centrum miasta, gdzie rozpoczyna się trasa. Musimy się jednak liczyć z opłatami parkingowymi.

Atrakcje na trasie

Trasa rowerowa rozpoczyna się w samym centrum Opola. Biegnie bezpośrednio przy teatrze im. Jana Kochanowskiego. Jeżeli przyjeżdżasz z daleka i planujesz zostać w okolicy dłużej, warto sprawdzić aktualny repertuar. Dobrym pomysłem dla miłośników kultury jest także odwiedzenie Galerii Sztuki Współczesnej (pl. Teatralny 12), gdzie wystawiane są prace czołowych polskich i światowych twórców. Wstęp jest biletowany.

Zanim skierujesz się na leśne drogi, będziesz mijać także zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła. Świątynia została wybudowana w 1925 r. według projektu Arthura Kicktona. Wyróżnia się nowoczesnym, bazylikowym stylem. W ołtarzu tego trzynawowego kościoła znajdują się relikwie św. Klementyny i św. Diodory.

Widok na Jezioro Turawskie Duże.

Najważniejszym punktem wycieczki są wyjątkowe tereny nad wodą. Jezioro Turawskie Duże to wybudowany tuż przed II wojną światową zbiornik retencyjny o powierzchni 24 km². Powstał nie tylko po to, aby regulować poziom wody na Odrze, ale także w celach rekreacyjnych. Co ciekawe, budowa wymagała przesiedlenia kilkudziesięciu rodzin do Ligoty Turawskiej oraz likwidacji trzech miejscowości z dwoma przysiółkami. 

Dzisiaj Jezioro Turawskie na brzegach północnym i południowym to przede wszystkim centrum rekreacji dla okolicznych mieszkańców. Plażowanie, sporty wodne i wędkarstwo są bardzo popularne, dzięki czemu w okolicy powstała rozbudowana infrastruktura turystyczna z miejscami noclegowymi. Zachodni kraniec zbiornika stanowi ok. 6 km zapora, zaś brzeg wschodni jest dziki. Teren w całości jest obszarem chronionego krajobrazu. 

W niedalekiej odległości na południe znajdują się równie popularne Jezioro Turawskie Średnie i Jezioro Turawskie Małe. Powstały po wybudowaniu Dużego – w miejscach, w których wybierano żwir do budowy zapory. Dzisiaj są także lubianym miejscem rekreacji. 

Jedną z największych atrakcji turystycznych nad jeziorami są sporty wodne. Na miejscu jest kilka punktów, które umożliwiają skorzystanie z tej formy letniego wypoczynku. Nad Jeziorem Turawskim Średnim znajdziesz dwie wypożyczalnie rowerów wodnych. Pierwsza jest położona przy plaży północnej. Łatwo ją zlokalizować po charakterystycznym, ogromnym metalowym dachu. Druga znajduje się na samym początku głównej plaży – naprzeciw domków letniskowych. Przy południowym brzegu Jeziora Turawskiego Dużego trafisz do popularnej "Przystani Turawa". Wypożyczysz tu zarówno rowery wodne, kajaki, jak i katamarany czy żaglówki. Na miejscu jest także pole biwakowanie oraz domki letniskowe. Natomiast przy północnym brzegu zbiornika, u zbiegu Promenady z ul. Pływacką, znajdziesz "Wypożyczalnię Montechristo". Co ważne, nie ma problemu z wjazdem rowerem na Promenadę.

Rowery wodne na Jeziorze Turawskim Średnim.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie rowerowej raczej nie znajdziesz typowych miejsc obsługi dla rowerzystów, jednak jest wiele punktów, w których odpoczynek stanowić będzie prawdziwą przyjemność. W upalny dzień schronić się można w lesie lub na plaży. 

Chociaż trasa jest krótka, a jej pokonanie zajmie niewiele czasu, warto pozostać w regionie na dłużej. Jedną z możliwości jest zorganizowanie miejsca noclegowego w Opolu. Dzięki zróżnicowanej i bogatej bazie znajdziesz tu nocleg, który spełni Twoje oczekiwania. Szczególnie latem warto zastanowić się nad kwaterą przy jeziorze. Zarówno nieopodal Jeziora Turawskiego Dużego, jak i Małego oraz Średniego znajdziesz miejsce, by spędzić noc w pięknej okolicy. Mieszczą się tu duże ośrodki oraz kameralne domki letniskowe.

Gdzie zjeść

Opole jest miejscowością, w której bez problemu wybierzesz restaurację serwującą Twoją ulubioną kuchnię. W szczycie sezonu turystycznego najpewniej zjesz także bezpośrednio nad Jeziorami Turawskimi. Na trasie rowerowej znajdziesz także bardzo popularny i przyjazny cyklistom bar w Niwkach. Umiejscowiony jest tuż przy głównym skrzyżowaniu (ul. Wiejska 29, Niwki).

Dobrze wiedzieć

Jeziora Turawskie kuszą możliwościami wodnego wypoczynku. Nawet jeżeli nie planujesz plażowania, zabierz ze sobą ręcznik i strój kąpielowy. Być może upalny dzień sprawi, że spontanicznie zmienisz plany.

Praktyczne wskazówki

Najlepszym terminem na wyruszenie nad Jeziora Turawskie jest sezon letni. Należy się jednak spodziewać, że na trasie spotkasz wielu miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i amatorów sportów wodnych. Jeżeli wolisz unikać tłumów ciekawą propozycją na wyruszenie na szlak wydają się być ciepłe dni wiosny i jesieni.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Ujście Nysy Kłodzkiej - Opole
Region Opolskie
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 3 h
Dystans 59,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 40%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Opole-Góra Świętej Anny na weekendową przejażdżkę
Region Opolskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 76 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Piach 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Jednodniowa wycieczka rowerem z Opola do Pałacu w Mosznej
Region Opolskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 77,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 10%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?