Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Hulajnoga wyczynowa dla dzieci – jaką kupić?

Data aktualizacji: 10-05-2020

Hulajnogi przeżywają prawdziwy renesans zainteresowania. Zyskują na popularności zwłaszcza wśród młodzieży, która coraz chętniej kieruje swój wzrok na dawno zapomniane rampy i skocznie. Natłok modeli o różnej specyfikacji sprawia, że decyzja zakupowa może przyprawić rodzica o ból głowy. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią hulajnogę wyczynową dla dziecka i na co warto zwrócić uwagę. 

Hulajnoga wyczynowa – jak wybrać najlepszą dla dziecka

Hulajnogi wyczynowe stanowią dość charakterystyczny segment rynku ze względu na brak amortyzacji, regulacji wysokości, czy też zdecydowanie sztywniejszą konstrukcję. Z tego względu raczej nie stosuje się ich do jazdy rekreacyjnej.

Wybierając hulajnogę dla dziecka, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na konstrukcję oraz zastosowane w niej materiały. To bardzo ważne nie tylko dla bezpieczeństwa pociechy, ale także wygody użytkowania. Wyróżnić można trzy materiały najczęściej wykorzystywane w hulajnogach wyczynowych:

  • tworzywo sztuczne
  • stal
  • aluminium

W przypadku części, takich jak widelec, kierownica, podest czy progi najczęściej stosuje się wkład metalowy, czyli ze stali lub aluminium. Od ich proporcji w dużej mierze zależy cena końcowego produktu. Im więcej jest lekkiego stopu aluminium, tym z droższym modelem mamy do czynienia. Wynika to przede wszystkim z masy, stal choć jest trwała i wytrzymała, jest również sporo cięższa, co ma znaczenie szczególnie przy wykonywaniu skoków i powietrznych akrobacji. Droższe modele wykorzystują więc przede wszystkim aluminium, które pozwala ograniczyć masę nawet o kilka kilogramów.

Rampa i hulajnogi.Moda na jazdę freestylową znów zyskuje na popularności.

Kółka również mają znaczenie

Warto zwrócić baczną uwagę, na to jak wykonane są kółka w hulajnodze wyczynowej. Choć element ten może wydawać się błahy, to ma duże znaczenie dla prędkości oraz zwrotności całego modelu. Należy przede wszystkim rozpatrzyć trzy elementy: łożyska, miękkość gumy oraz rdzeń kółek.

Właściwości gumy możemy wyczytać ze specyfikacji modelu. Koła miękkie oznacza się symbolami 85A, 86A i 87A, wszystkie oznaczenia powyżej 88A są stosowane dla twardej mieszanki. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecane są sztywniejsze koła, ze względu na ich zachowanie oraz właściwości. Jednak będą się one także szybciej zużywać i wymagają nieco więcej wprawy.

W przypadku rdzenia możemy spotkać się na ogół z dwoma materiałami. Tworzywo sztuczne to najbardziej podstawowa i najtańsza opcja. Polecana jest raczej dla początkujących użytkowników, którzy chcą wybadać swoje możliwości. Materiał nie jest zbyt trwały i raczej należy traktować go jako przejściowy. Aluminium pozwala za to na szybszą jazdę, jest wytrzymałe i nie podlega odkształceniom, zawsze oferując zbliżone właściwości. Takie kółka są sporo droższe, dlatego poleca się je raczej dla zaangażowanych użytkowników.

Dobranie odpowiedniego łożyska to połowa sukcesu przy wyborze hulajnogi wyczynowej. To od niego zależy płynność i efektywność jazdy, tak ważna przy próbach wykonania bardziej skomplikowanych tricków. Odczytać parametry łożyska możemy dzięki standaryzowanej skali ABEC, w której im wyższa klasa, tym lepiej przekładają się one na szybkość hulajnogi.

Warto wiedzieć!

Większość hulajnóg wyczynowych korzysta z małych kółek, co może być pewnym zaskoczeniem osób mniej obeznanych z tematem. W końcu większe kółka zapewniają lepszą stabilizację i komfort w trakcie jazdy. Jednak w modelach wyczynowych liczy się przede wszystkim zwrotność oraz niska masa, dlatego też najczęściej montuje się w nich kółka o średnicy między 100 mm a 120 mm.


Dziecko skacze na hulajnodze.Odpowiednio dobrana hulajnoga to gwarancja dobrej zabawy.

Jak dobrać wysokość hulajnogi wyczynowej dla dziecka?

Czy hulajnoga wyczynowa dla 10-latka będzie się różnić znacząco od tej dla 12-latka? Z pewnością, chociaż wcale nie w samej specyfice konstrukcji. Hulajnoga elektryczna czy rekreacyjna na ogół posiada bardzo duże pole do regulacji, tak by mogła ona rosnąć razem z dzieckiem. Dzięki ustawianiu wysokości kierownicy czy nawet rozstawu kółek, możemy ją dopasować, nawet jeśli nie jest idealnie sparowana ze wzrostem użytkownika. W przypadku hulajnogi wyczynowej jest jednak zupełnie inaczej.

Takie modele posiadają jednolitą budowę widelca i kierownicy, która nie pozwala na dodatkową regulację. Wynika to przede wszystkim z potrzeby większej sztywności konstrukcji, która jest zdecydowanie bardziej obciążana niż w przypadku rekreacyjnych produktów. Z tego względu musimy przy zakupie dobrać wysokość idealnie do potrzeb dziecka. Jak to zrobić?

Wysokość hulajnogi wyczynowej powinna sięgać dziecku między biodra a talię. Niektórzy preferują bardziej pochyloną pozycję, można w takim przypadku dopasować ją do wysokości pachwin. Najłatwiej pomiar wykonać po prostu testując produkt, jednak można także zmierzyć dziecko przy pomocy zwykłej domowej miary.

Ważnym, choć często pomijanym aspektem, jest także waga dziecka. Warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie może utrzymać dany model hulajnogi. Nadmierne obciążenie konstrukcji może spowodować szybsze zużywanie się kółek lub nawet pęknięcia na obudowie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając hulajnogę wyczynową dla dziecka?

Jest jeszcze kilka elementów, które trzeba wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na konkretny model hulajnogi. Wiele zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania dziecka w jeździe wyczynowej, preferowanego przez nie stylu jazdy, wykonywanych najczęściej sztuczek, ale także naszego budżetu. Przyjrzyjmy się najważniejszym spośród nich:

System kompresji dostępny jest w konfiguracjach: ICS, SCS, PCS, TCS i w końcu HIC oraz IHC. I to właśnie te dwa ostatnie są najczęściej spotykane i najbardziej zalecane do modeli wyczynowych. Odpowiadają za ograniczanie luzów w hulajnodze, które pojawiają się w trakcie wykonywania sztuczek. HIC oraz IHC są do siebie zbliżone konstrukcją, różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Pierwszy dokręcamy, drugi jest częściowo wbudowany w widelec, dzięki czemu jest znaczne lżejszy i zalecany do ostrzejszej jazdy.

Pegi to metalowe, najczęściej aluminiowe szyny przykręcane do osi kół. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie większej liczby tricków, szczególnie związanych z grindem. To rozwiązanie jest bardzo popularne w jeździe ulicznej, czyli w hulajnogach typu street. Jeśli interesujący nas model ich nie ma, możemy dokupić je osobno, należy jednak zwrócić uwagę na dopasowanie do długości ośki.

Podest, czyli podstawa, na której stoi dziecko. Tworzy się ją zazwyczaj z aluminium pokrytego warstwą antypoślizgową. Warto jednak przyjrzeć się długości i szerokości podestu, ponieważ nie wszystkie służą do tego samego. Krótsze podesty lepiej sprawdzają się w trakcie ulicznej jazdy, na torach oraz skateparkach częściej używane są dłuższe warianty.

Dobra wyczynowa hulajnoga, czyli zabawa i bezpieczeństwo

Najlepsze hulajnogi dla dziecka to te odpowiadające dokładnie jego potrzebom. Warto więc przed podjęciem decyzji zakupowej skonsultować się z młodym sportowcem i dowiedzieć się jak najwięcej o jego wymaganiach. Zależnie czy ma być to hulajnoga street, czy też model do skateparku, wymagania sprzętowe mogą być różne. Konfiguracji jest sporo, od poszerzania podestu, zwężania rozstawu kółek, ich miękkości oraz rdzenia, modyfikacjach progów czy zacisków. Najlepszym ekspertem będzie docelowy użytkownik hulajnogi. Jeśli dziecko dopiero zaczyna, i nie wie jeszcze czego tak naprawdę potrzebuje, to nie warto inwestować w drogie modele. Przyjdzie na nie czas, gdy już wkręci się w tę zabawę na poważnie.