Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Data aktualizacji: 10-06-2021

Hulajnogi elektryczne to już nie chwilowa moda, a stały i nieodzowny element każdego miejskiego krajobrazu. Coraz większa popularność tych urządzeń nie powinna zresztą dziwić. To ekologiczny, niedrogi i szybki środek transportu, za którego sprawą można zapomnieć o korkach czy zatłoczonej komunikacji publicznej. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór modelu hulajnogi, tak aby na pewno był dobrze dopasowany do naszych preferencji, a przy tym także bezpieczny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.   

mężczyzna na hulajnodze elektrycznej w mieścieHulajnogi elektryczne opanowały miasta na całym świecie.

Hulajnoga elektryczna – jak wybrać odpowiednią i na co zwrócić uwagę?

Wszystkie hulajnogi elektryczne na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo podobne, w końcu ich kształt, ograniczenia silnika czy podstawowe wyposażenie regulują spójne przepisy. Jednak tak jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, tym co odróżnia od siebie modele, są szczegóły.

Zasięg hulajnogi elektrycznej jest jednym z najważniejszych parametrów, które powinniśmy sprawdzić, rozważając zakup danego modelu. Zależy on przede wszystkim od pojemności i wydajności zamontowanego akumulatora. O ile efektywność jego pracy ciężko jest sprawdzić bez dokładniejszej analizy, to pojemność możemy bez problemu zweryfikować w specyfikacji produktu.

W tańszych modelach zazwyczaj wynosić będzie ona około 100 Wh, a w droższych dochodzić może nawet do 500 Wh. Pojemność znacząco wpływa na zasięg urządzenia – i tu różnice już działają na wyobraźnię: tanie hulajnogi elektryczne najczęściej oferują od ok. 15 do 20 km jazdy po pełnym naładowaniu baterii, gdzie droższe mogą przejechać nawet do 40 km bez podpinania do gniazda. Oczywiście zasięg nie zależy wyłącznie od pojemności akumulatora, wpływają na niego również inne czynniki, takie jak chociażby napięcie silnika, pokonywane najczęściej trasy (zwłaszcza ich nachylenie) czy nawet waga użytkownika.


Czas ładowania hulajnogi elektrycznej to cecha bezpośrednio powiązana z akumulatorem. Zazwyczaj proces ładowania inicjuje się poprzez podłączenie urządzenia do prądu sieciowego. Różnice mogą polegać na miejscu podpięcia samego przewodu – niektóre hulajnogi ładuje się przy kierownicy lub podeście, inne zasilacze podłącza się bezpośrednio do baterii. Największą popularnością cieszą się modele, których akumulatory można bez trudu wymontować, co znacznie ułatwia ich ładowanie, zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni.

To, ile ładuje się hulajnoga elektryczna, zależy w dużej mierze od akumulatora i zastosowanego w nim napięcia. Najszybsze pod tym względem modele potrzebują do zapełnienia ok. 60 minut, a inne wymagają nawet kilku godzin. Parametr ten ma oczywiście wpływ na koszt ładowania hulajnogi elektrycznej, która im dłużej podpięta jest do prądu, tym więcej zużywa energii.


Masa hulajnogi elektrycznej również ma niebagatelne znaczenie. Podobnie jak w przypadku dobrej klasy rowerów, z im lżejszym produktem mamy do czynienia, tym bardziej działa to na naszą korzyść. Oczywiście są od tego wyjątki, nie da się jednak ukryć, że lżejsze hulajnogi łatwiej jest przenosić, a także zużywają one mniej energii w trakcie jazdy.

Ważną kwestią jest maksymalne obciążenie, czyli parametr określający najwyższy próg wagi użytkownika korzystającego z hulajnogi. Zazwyczaj niższa masa modelu idzie w parze z mniejszą jego wytrzymałością. Cięższe osoby, powinny więc zwrócić baczną uwagę na tę kwestię, ponieważ ma ona wpływ nie tylko na efektywność jazdy, ale i trwałość sprzętu. Przy przekroczonym obciążeniu poszczególne elementy konstrukcji mogą się szybciej zużywać, co dotyczy zwłaszcza kół oraz platformy.

Czy wiesz, że…

Zgodnie z obowiązującymi od 20.05.2021 r. przepisami wszystkie hulajnogi muszą być wyposażone w światła pozycyjne przednie oraz tylne, sprawny hamulec, powierzchnie odblaskowe oraz sygnalizator dźwiękowy. Warto więc zadbać o to, żeby wybrany przez nas model spełniał te wymogi. Dodatkowym atutem mogą być inne przydatne akcesoria, takie jak chociażby koszyk czy stópka, pozwalająca postawić hulajnogę bez opierania jej o ścianę.

Przeczytaj więcej o nowych przepisach o e-hulajnogach.

dwie osoby na hulajnogach elektrycznychW dużych ośrodkach aglomeracyjnych nie brakuje miejskich hulajnóg elektrycznych do wynajęcia.

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych, a jaka dla dzieci?

O tym, jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza, decydują zazwyczaj podstawowe parametry techniczne, które opisaliśmy powyżej. Jednak model należy dopasować także do wzrostu oraz wieku konkretnego użytkownika.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, hulajnogi elektryczne dostępne są dla osób, które mają ukończony 10. rok życia. Oznacza to, że mogą korzystać z nich na równi dorośli i dzieci. Aby zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo, warto wybierać niższe i lżejsze modele, które w razie upadku nie przygniotą dziecka. Dobrze jest sprawdzić również fabryczne ograniczenie prędkości – według przepisów hulajnoga elektryczna nie może przekraczać 20 km/h. 

Często popełnianym błędem jest za to szukanie modelu o mniejszych kółkach, które niestety mogą utrudniać pokonywanie przeszkód czy krawężników. Należy zadbać także o bezpieczeństwo dziecka, dobierając do hulajnogi elektrycznej odpowiedni kask oraz ochraniacze. Nie zapominajmy również o aspektach wizualnych, które mogą zachęcić dziecko do częstszej jazdy. Hulajnoga elektryczna dla 10-latki czy podobny model dla 10-latka mogą się znacznie różnić stylistyczne i warto skonsultować docelowy wygląd pojazdu z jego przyszłym użytkownikiem jeszcze przed samym zakupem.

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych? Starsi użytkownicy mają nieco większe pole do manewru. Przede wszystkim powinni wybrać hulajnogę elektryczną, na której wygodnie będą mogli ułożyć ręce podczas jazdy. Zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest, gdy podróżując mamy łokcie zgięte pod kątem prostym. Oznacza to, że kierownica powinna znajdować się nieco powyżej wysokości pasa. Dzięki temu zachowujemy większą kontrolę nad pojazdem, a ręce mniej się meczą. Najlepszym rozwiązaniem są hulajnogi z regulowaną sztycą, znacznie ułatwiającą dopasowanie jej wysokości do naszych potrzeb. Warto zadbać także o odpowiednią szerokość podestu, na którym powinniśmy wygodne postawić obie stopy w bucie obok siebie – dzięki temu niezależnie jaką pozycję przyjmiesz, zawsze zachowasz stabilność podczas jazdy.

Czy wiesz, że…

Możliwy jest zakup modelu dla młodszego dziecka niż 10 lat. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że według przepisów może ono jeździć tylko po drogach niepublicznych (teren prywatny lub strefy zamieszkania) i wyłącznie pod nadzorem dorosłego opiekuna. Dlatego na rynku dostępne są hulajnogi elektryczne dla 7-latka czy nawet młodszych dzieci – zazwyczaj to modele o lekkiej budowie z tworzywa sztucznego i prędkości ograniczonej do poziomu 10 km/h.