Komponenty Shimano SLX

Data aktualizacji: 14-12-2017

Grupa SLX - w zamyśle Shimano jest to średnia półka osprzętu, przeznaczona do szerokiego spektrum zastosowań w rowerach górskich. Od roku 2016 SLX stał się 11-rzędowy w połączeniu z mechanizmami korbowymi 1 x 11 i 2 x 11. Istnieje też wariant z 3-rzędową korbą, współpracującą tylko z kasetą 10-biegową.

Dla wielu rowerzystów jest to złoty środek pod względem stosunku ceny komponentów do jakości. SLX oferuje część technologii obecnych w serii Deore XT, ale jest bardziej przystępny cenowo. Po raz pierwszy SLX zostało zaprezentowane przez Shimano w roku 2008 jako nowa grupa MTB.

Oznaczenia modelowe poszczególnych części rozpoczynały się od cyfry 6, wcześniej zarezerwowanej dla grupy osprzętu Deore LX. Powstał wtedy pewien galimatias, ponieważ osprzęt Deore LX nadal znajdował się w sprzedaży, ale przeprojektowany pod kątem droższych rowerów trekkingowych.


Od czasów debiutu grup XTR i XT są one nieprzerwanie oferowane jako klasa premium, natomiast komponenty Shimano pozycjonowane jako średnia półka MTB co parę lat się zmieniały. W ostatnich 30 latach japoński gigant proponował grupy STX-RC, Deore DX czy Deore LX.


Obecna popularność SLX pozwala sądzić, że producent z Osaki znalazł receptę na rowerowy odpowiednik samochodowej klasy Golfa. Cenowo rowery "klasy kompaktowej" kosztują od około 3 tys. zł w górę.)