Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

SKAV200 – nowość na mapie gravelowych maratonów rowerowych

Data aktualizacji: 09-03-2023

Popularność graveli sprawia, że z roku na rok rośnie liczba imprez dedykowanych miłośnikom tego rodzaju rowerów. Stowarzyszenie Koło Ultra dołożyło do swojego portfolio nowy cykl wydarzeń pod nazwą Gravelowe Trio KU w skład którego wchodzi m.in. tegoroczna nowość – maraton SKAV200.

Tryptyk zorganizowany przez Stowarzyszenie Koło Ultra składa się z rozpoczynającego cykl maratonu SKAV200, następnym wydarzeniem jest Kresy Bike Adventure na Roztoczu, a zwieńczeniem wszystkiego posiadający już kilkuletnią historię Poland Gravel Race

Gravelowe Trio KU, to dobry plan na sezon 2023. Ponad 200 km na trasie SKAV200 w maju, to swego rodzaju preludium i sprawdzenie własnych sił przed rozpoczynającym się sezonem. Po drobnej regeneracji organizatorzy proponują 400 km na najdłuższe dni w roku (23 –24 czerwca) spędzone na Roztoczu w ramach KRESY Bike Adventure, a Poland Gravel Race organizowany w pierwszych dniach sierpnia stanowi swego rodzaju podsumowanie. Zachętę do zaliczenia kompletu wyzwań stanowi zestaw medali tworzący spójną kolekcję i dołączony do niego stojak, który będzie czekał na mecie na uczestników wszystkich trzech imprez.

Chociaż SKAV200 debiutuje na mapie wydarzeń w 2023 roku, to patrząc na doświadczenie organizatorów w tego typu imprezach, można być spokojnym, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Piekny widok z trasy w kierunku Babiej Góry.SKAV200 to przede wszystkim obcowanie z przyrodą i piękne widoki z trasy.

Trasa w telegraficznym skrócie

Dystans około 220 km może nie jest niczym niezwykłym w kategorii maratonów, ale suma przewyższeń 3400 metrów oraz limit czasowy 24 godzin już robią wrażenie. Z tego powodu SKAV200 to propozycja dla rowerzystów, którzy mają doświadczenie z podobnym dystansem, lub brali udział w dłuższych wyprawach. 

Baza imprezy zaplanowana będzie na terenie Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a po drodze zobaczymy wszystko, co najciekawsze w okolicy. Przejazd będzie przebiegał w zlewiskach rzek Skawinki oraz Skawy. Start i metę wyznaczono w mieście Skawina, stąd inspiracja dla nazwy imprezy wydaje się oczywista. Wiele duktów leśnych przeplatających się z pięknymi fragmentami widokowymi sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Drogi biegnące przez Pogórze Wielickie w tym wzgórze Chorzyny pozwalają dostrzec m.in., Babią Górę, Lanckoronę czy Beskidy Makowski i Wyspowy.

Przeważająca część dystansu wiedzie po utwardzonych drogach szutrowych, poza tym występują również nawierzchnie asfaltowe, dlatego organizatorzy zalecają rower gravelowy, trekkingowy, górski, crossowy lub wyprawowy.

Maraton rowerowy SKAV200 to nie tylko wielogodzinny wysiłek, ale często też próba charakteru. Nie da się go pokonać, wstając z kanapy. Dystans 220 kilometrów i dobowy limit czasowy sprawiają, że wyzwanie wydaje się dobrym początkiem przygody z wyścigami długodystansowymi. Tym, co należy zauważyć, jest jednak suma przewyższeń na trasie. 3400 m może sprawić odrobinę kłopotów kolarzom bez takiego doświadczenia.

Gravel na leśnym szlakuGravel sprawdzi się wyśmienicie na trasie maratonu i pozwoli na delektowanie sie przyrodą.

Pakiet startowy, czyli co i za ile?

Każdy uczestnik SKAV200 w ramach pakietu startowego otrzymuje:

  • monitoring GPS i możliwość śledzenia przebiegu imprezy na żywo w Internecie,
  • ubezpieczenie NNW,
  • świadczenia bazy Maratonu,
  • obsługę medialną,
  • upominek od Koło Ultra.

Dla osób, które zameldowały się na mecie, przewidziane są:

  • posiłek regeneracyjny,
  • medal (warunkiem jest ukończenie maratonu w wyznaczonym limicie czasowym).

Wysokość wpisowego 300 PLN

Najważniejsze zasady SKAV200

Uczestnictwo w maratonie rowerowym to wyzwanie, kształtujące charakter i wytrzymałość, ale też pozwalające odkryć możliwości posiadanego sprzętu. Organizatorzy tak zaplanowali trasę, że sprawdzą się na niej nie tylko gravele, chociaż powinny poradzić sobie najlepiej. Najważniejszy jest sprawny jednoślad napędzany wyłącznie siłą mięśni. Formuła samowystarczalności, która przyświeca imprezie, zabrania wspomagania się wcześniej zorganizowanym serwisem zewnętrznym czy inną pomocą techniczną. Wszelkie usterki, mogące pojawić się po drodze należy usunąć samemu, dopuszczalna, a nawet wskazana jest ewentualna pomoc innych uczestników.

Widok z trasy na zabytkowe zabudowania.Oprócz wspaniałej przyrody, na trasie można podziwiać również historyczną architekturę.


Dla wyrównania szans wszystkich uczestników imprezy organizatorzy pozwalają na organizację ewentualnych noclegów dopiero po starcie maratonu i tylko w miejscach dostępnych dla wszystkich uczestników.

O udziale w imprezie decyduje kolejność wpłat.

Dodatkowe informacje

SKAV200 został objęty honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Partnerem wydarzenia jest CentrumRowerowe.pl, które oferuje bon na zakupy w ramach pakietu startowego.

Trasa

Urozmaicony teren oraz obcowanie z przyrodą to wszystko oferuje maraton rowerowy SKAV200. Dzięki orientacyjnej mapie możesz zaplanować postój czy okolice na nocleg. Ostateczny przebieg trasy może ulec zmianie, dlatego warto zwracać uwagę na datę aktualizacji umieszczoną w udostepnionym pliku. 

Organizatorzy SKAV200

SKAV200 to kolejny z wyścigów długodystansowych w portfolio Stowarzyszenia Koło Ultra. Historia tej organizacji non-profit sięga 2019 roku, jednak jej założyciele już wcześniej zdobywali wspólne doświadczenia przy współtworzeniu maratonów rowerowych. W aktualnym roku poza Gravelowym Trio KU zapraszają również na Maraton Północ Południe, Krwawą Pętlę, Maraton Podróżnika czy też Beskidzkiego Zbója.