Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Maraton Północ – Południe od morskiej bryzy po tatrzańskie krajobrazy w trzy dni

Data aktualizacji: 10-05-2023

Wrzesień to tradycyjnie czas na kulminację sezonu ultramaratonów. Nie inaczej jest w bieżącym roku. Stowarzyszenie Koło Ultra po raz ósmy przygotowało interesującą propozycję dla miłośników rajdów długodystansowych. Morska bryza i piękna panorama Tatr podczas jednego wydarzenia rowerowego? To musi być Maraton Północ — Południe. 

Rowerzyści w peletonie wyjeżdżają z Helu.Wspólny przejazd po Mierzei Helskiej jest tradycją MPP.

MPP ma już za sobą siedem edycji i co roku jego trasa gromadzi na starcie entuzjastów naprawdę epickich wyzwań. Perspektywa przejechania 1000 km w limicie czasowym 72 godzin musi pobudzać wyobraźnię. Na dokładkę jest jeszcze suma ponad 10000 m wspinaczki na dystansie. To wszystko sprawiło, że dotychczas prawie 600 uczestników wzięło udział w tej wielogodzinnej rywalizacji z dystansem i swoimi słabościami.

Atrakcje ósmej edycji Maratonu Północ — Południe

Tegoroczna odsłona ultramaratonu rozpocznie się tradycyjnie od przejazdu przez Hel w drugi weekend września. Po opuszczeniu półwyspu rozpoczyna się prawdziwa rywalizacja. Wstęga szosy prowadzi przez kaszubskie pagórki, by następnie wieść przez stosunkowo płaskie województwa kujawsko-pomorskie i łódzkie.

Kolarze podjeżdżający pod górę na szosie.Piękne krajobrazy oraz wymagające podjazdy to nieodłączny element każdego Maratonu Północ — Południe.

W okolicach 700 km pojawiają się bardziej zróżnicowane fragmenty i rozpoczynają się podjazdy. Końcówka to już gratka dla wytrawnych górali. Po kolejnych stu kilometrach trzeba przełożyć na napęd całą moc, aby cieszyć się z upragnionego ukończenia Maratonu Północ — Południe.

Szczegóły trasy można zobaczyć poniżej:

Dla kogo ta impreza?

Każdy miłośnik połykania kilometrów może na tym ultramaratonie znaleźć coś dla siebie. Masz pokonane odpowiednie dystanse i chcesz poznać cały przekrój polskich krajobrazów? Dobrze trafiłeś. Ze względu na nawierzchnię oraz profil trasy, a także limit czasowy, preferowane są szosówki, ale warunkiem niezbędnym jest tylko posiadanie roweru napędzanego wyłącznie siłą mięśni. W bieżącym roku nie odbywa się kwalifikacja do startu, jak to miało miejsce w kilku wcześniejszych edycjach.

Rowerzysta na szosie pośród pól.Wstęga szosy wiedzie również poprzez sielankowe równiny.

Organizator zastrzega sobie jednak prawo do sprawdzenia udokumentowanego przejazdu w formule non-stop dystansu min. 500 km, w razie wątpliwości dotyczących szans na ukończenie rywalizacji. Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność, dlatego też dopuszcza się do startu osoby pełnoletnie bądź powyżej 16 roku życia, jeśli opiekun podpisze stosowne oświadczenie.

Najważniejsze informacje

Przejazd przez Półwysep Helski zaplanowany jest na 09.09.2023. Organizatorzy ustawili limit czasowy dla rywalizacji na 72 godziny. Rywalizacja odbywa się na zasadzie samowystarczalności i równych szans, co oznacza, że dozwolona jest tylko wzajemna pomoc uczestników maratonu. Dopuszcza się rezerwację noclegów dopiero po rozpoczęciu imprezy w miejscach ogólnodostępnych dla wszystkich osób biorących udział w ultramaratonie. Podobnie sytuacja wygląda w razie konieczności skorzystania z serwisu rowerowego czy sklepu na trasie. Niedozwolone są przepaki oraz wsparcie pojazdu technicznego. Zapisy rozpoczęły się 01.11.2023 i jak do tej pory zgromadziły rekordową ilość chętnych. Do ustanowionego limitu 150 osób pozostało naprawdę niewiele.

Rowerzyści stający na starcie zobowiązani są do posiadania sprawnego pojazdu spełniającego kryteria dopuszczenia w myśl kodeksu drogowego.

Partnerem tegorocznej edycji zostało CentrumRowerowe.pl, które ufundowało bony na zakupy w sklepie dla każdego uczestnika MPP.

Co w pakiecie startowym?

  • logger GPS oraz możliwość śledzenia trasy na bieżąco poprzez udostępnioną witrynę;
  • transport 1 szt. plecaka na metę maratonu;
  • ubezpieczenie NNW;
  • świadczenie bazy maratonu;
  • upominek od Stowarzyszenia Koło Ultra;
  • posiłek regeneracyjny na mecie.

Każdy uczestnik, który ukończy Maraton Północ — Południe w limicie czasu otrzyma również pamiątkowy medal oraz koszulkę.