Okulary fotochromowe – jak działają?

Data aktualizacji: 26-07-2019

Okulary rowerowe przydają się o każdej porze dnia i nocy. Nawet po zmroku trudno się obyć bez osłony oczu – szczególnie latem napotkamy mrowie insektów, które tylko czekają, aby uderzyć w nasze powieki. A są jeszcze inne przeszkody, takie jak piasek, pył i gałęzie. Co zrobić, gdy chcemy nosić te same okulary rowerowe w słoneczny dzień i wtedy, gdy jest ciemniej? 

Pierwsza opcja jest taka, że możemy zatrzymywać się przy każdej zmianie oświetlenia. Trzeba wtedy założyć nowe soczewki, które przystosują nas do nowych warunków. Drugie rozwiązanie jest prostsze – wystarczy na samym początku założyć odpowiedni model. Pozwolą nam na to tylko fotochromy.

Okulary fotochromowe

Czym są okulary fotochromowe? Posiadają one soczewki, które dostosowują się do warunków oświetlenia. Nie wszyscy kolarze wybierają okulary fotochromowe na rower – czy warto je stosować? Wszystko zależy od tego, w jak skrajnych warunkach i na jakim obszarze chcemy jeździć.

Soczewki fotochromowe pozwalają szybko przystosować się do zmiennych warunków. To dobry sposób na wiosenną i jesienną pogodę.

Fotochromy to świetny wybór dla rowerzystów MTB, ponieważ przy dość częstym wjeżdżaniu i wydostawaniu się z lasu nie ma czasu na zmianę soczewki. Okulary fotochromowe są doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim, jeśli czyste niebo przeplata się z zachmurzonym. Podczas takich przejażdżek soczewki będą ściemniały się automatycznie, gdy promienie dadzą o sobie znać.

Działa to też odwrotnie – rozjaśnią się, gdy słońce będzie schowane za obłoczkiem. Dzięki temu okulary fotochromowe sportowe szybko się dostosowują do zmiennych warunków. Ich szkła są często wyposażone w podobne technologie, podobnie jak standardowe modelowe. Świetny przykład stanowią okulary fotochromowe rowerowe Uvex Sportstyle 706 V z powłoką zapobiegającą zaparowywaniu i powstawaniu rys.

Zakres przepuszczalności światła takich soczewek jest jednak ograniczony. Często zaczyna się od około 20%, a kończy np. na 70-80%. O czym mówią nam te liczby? Przy maksymalnym nasłonecznieniu nie zyskamy większej ochrony niż najniższa wartość transmisji. Szkło nie stanie się też całkowicie przezroczyste po zachodzie słońca. Wystarczy porównać przepuszczalność z innymi modelami – na najbardziej nasłonecznione trasy wybierzemy raczej soczewkę z transmisją rzędu kilkunastu procent.

Jeśli chodzi o night biking, to oczywiście bardziej przydane będą okulary rowerowe z przezroczystym – czy też prawie przezroczystym – szkłem. Przepuszczalność rzędu 93% sprawia, że widzimy nieprzyciemniony obraz, zyskując jednocześnie antyrefleksyjne działanie i skuteczną ochronę przed owadami.

Okulary rowerowe Eyen Pacesetter posiadają wymienne szkła, dzięki czemu możemy zastosować soczewki fotochromowe.

Warto połączyć zalety modeli z wymiennym szkłem i fotochromową soczewką. Dobrym przykładem są okulary Eyen Pacesetter – wybierając je mamy w komplecie kilka różnych soczewek: przezroczystych, ciemnych i pomarańczowych. To już dobry sposób na uniwersalne okulary, ale dobierając dodatkowo szkła fotochromowe dedykowane temu modelowi, zyskujemy większą wszechstronność. Możemy przez większość czasu jeździć w fotochromach, ale w zapasie mieć soczewki przezroczyste – które przydają się po zmroku – oraz szkła ciemne na najbardziej nasłonecznione trasy. Warto być gotowym na wszystko!

Fotochromy – jak działają?

Jak działają okulary fotochromowe? Co jest takiego w soczewkach, że ściemniają się i rozjaśniają jak na zawołanie? Zacznijmy od budowy okularów fotochromowych. Ich soczewki wykonuje się ze szkła, poliwęglanu lub plastiku. W przypadku tradycyjnych fotochromów fale słoneczne – a dokładniej te z zakresu promieniowania ultrafioletowego – trafiają na cząsteczki, które zmieniają absorpcję światła. Innowacją mogą być soczewki fotochromowe, które reagują nie na UV, a na światło widzialne. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim tradycyjne okulary fotochromatyczne nie były odpowiednie dla kierowców – chyba, że kierowali kabrioletem.

Dodatkową zaletą nowych fotochromów ma być też podobno szybkość reakcji. Okulary fotochromowe czułe na światło widzialne posiadają cząsteczki halogenków srebra, np. jego chlorku. W innym przypadku to związki organiczne powodują ściemnienie. Zmienia się kształt związków węgla i ilość pochłanianego światła. Gdy zabraknie promieni, cząsteczki wracają do stanu początkowego, ale nie jest to błyskawiczny proces. Fotochromy szybciej się ściemniają niż stają przezroczyste.

Wpływ na działanie okularów ma także temperatura. Soczewki ściemniają się najszybciej w temperaturze 21-23°C. Im wyższa temperatura tym szkła fotochromowe mniej się ściemnią, w wyniku czego w bardzo gorące dni okulary fotochromatyczne nie dorównają standardowym soczewkom przeciwsłonecznym.

Okulary fotochromowe Oakley są wyposażone w filtry UV i wygodne oraz lekkie ramki z materiału Unobtainium.
Zapisz ALT TEXT
Okulary fotochromowe Oakley są wyposażone w filtry UV i wygodne oraz lekkie ramki z materiału Unobtainium.

Czy fotochromy chronią przed UV? Oczywiście tak – mniejsza przepuszczalność fal oznacza lepszą ochronę. W przypadku okularów fotochromowych jest więc ona tym większa, im bardziej intensywne jest nasłonecznienie. Skuteczną ochronę przez falami ultrafioletowymi zapewniają na przykład okulary fotochromowe Oakley EVZero. Posiadają one dodatkową powłokę Plutonite z filtrem UV, dzięki czemu można mieć pewność, że ochrona jest najwyższa.

Okulary korekcyjne fotochromowe

Jakie okulary na rower wybrać, jeśli zależy nam również na korekcji wzroku? Najlepszym wyborem będą właśnie fotochromy, ponieważ ciężko wyposażyć się w kilka różnych soczewek korekcyjnych na zmienne warunki. Okulary fotochromowe ze specjalnym szkłem pozwolą zadbać o odpowiednie widzenie i ochronę przed światłem słonecznym.

Zapraszamy do artykułu, w którym opisaliśmy test okularów Uvex. Warto przeczytać, na co zwracają uwagę ambitni kolarze, którym zależy na lekkiej ramce, efektywnej wentylacji i nie tylko!

Sprawdź: