Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Data aktualizacji: 11-02-2020

Pytanie o to, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego, powinno być jednym z pierwszych, jakie zadamy sobie przed przystąpieniem do wyboru nowego modelu. Choć mnogość kształtów, wzorów i kolorów może łatwe odwrócić od tego naszą uwagę, to przed zakupem musimy mieć pewność, że wybrany przez nas produkt będzie leżał perfekcyjnie. 

Rozmiar kasku rowerowego ma znaczenie niezależnie od tego, jaki rodzaj jazdy preferujemy.Rozmiar kasku rowerowego ma znaczenie niezależnie od tego, jaki rodzaj jazdy preferujemy.

Rozmiar kasku rowerowego – dlaczego jest tak ważny?

Wyobraź sobie, że masz na nogach za małe obuwie. Jest Ci niewygodne, czujesz ucisk oraz ból związany z obcieraną skórą. Jednocześnie trudno jest skoncentrować myśli na czymkolwiek innym. A co, jeśli wybierzesz za duży rozmiar? Stopy ciągle wypadają z butów i trudno jest robić kolejne kroki. W obu sytuacjach, obuwie – choćby było najbardziej designerskie i najlepszej jakości, nie spełnia swojej funkcji. Musimy przygotować się na analogiczną sytuację, gdy nasz kask na rower ma zły rozmiar. Tylko właściwie dobrany wypełni swoje zadanie, jakim jest ochrona głowy podczas jazdy. Za mały lub za duży będzie powodował dyskomfort, a także przyczyni się do spadku treningowej motywacji.

Odpowiedni wybór kasku ma ogromne znaczenie niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym kolarzem, czy Twój jednoślad służy Ci podczas weekendowych, rekreacyjnych wycieczek. Z pewnością odczujesz to na własnej skórze.

Dobór kasku rowerowego

Najczęściej rozmiary kasków podawane za pomocą oznaczeń XS-XXL, które odpowiadają różnym zakresom obwodu głowy. Kaski rowerowe dla dorosłych dostępne są w szerokiej rozmiarówce, co pozwala na idealne dopasowanie modelu do naszej anatomii. Najlepszą metodą doboru tego akcesorium jest jednak kierowanie się nie tylko wskazaniami producenta, ale przede wszystkim sprawdzenie, jak ono leży na naszej głowie. Przed ostatecznym wyborem warto przymierzyć kilka modeli aby znaleźć ten, w którym czujemy się najbardziej komfortowo. W przypadku zakupów przez Internet wystarczy zamówić kilka interesujących nas produktów, a następnie zwrócić te, które nie spełniły naszych oczekiwań.

Rodzice szczególnie powinni mieć na uwadze rozmiary kasków rowerowych dla dzieci. Jeżeli pociechom będzie niewygodnie, możemy mieć trudność z namówieniem ich do aktywności. Chodzi też o ich bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę, iż młodzi kolarze wciąż rosną, rozmiary im dedykowane – XS/S, S/M, M/L, obejmują większy zakres obwodu głowy. Wystarczy je odpowiednio wyregulować, by dziecko mogło korzystać z kasku przez dłuższy czas. 

Przykładowo seria kasków Kellys Acey oferuje zarówno szeroki wybór kolorów, spośród których pociecha może wybrać swój ulubiony, jak i łatwo dostępny dla rodzica system dopasowania.

Jak zmierzyć obwód głowy

Żeby określić rozmiar głowy, najwygodniej będzie użyć miary krawieckiej. Zmierz obwód w najszerszym miejscu, który zazwyczaj znajduje się na linii prowadzącej tuż na skroniami i uszami. Zwróć przy tym uwagę, aby trzymać centymetr w linii poziomej, a także by nie uciskał on skóry.


Rodzaje kasków rowerowych – czy są ważniejsze niż rozmiar?

Ogromny wybór modeli z jednej strony pozwala znaleźć dokładnie to, czego potrzebujemy, a z drugiej może być źródłem pytań, na temat tego, jaki kask rowerowy wybrać, aby był dla nas odpowiedni. Podstawową zasadą powinno być to, aby nie iść na kompromisy – w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Jeżeli w planach mamy ekstremalną jazdę, i niezbędny jest nam kask rowerowy full face, to poświęćmy nieco czasu na to, by znaleźć ten idealny – również pod względem rozmiaru. Połączenie konkretnych właściwości, takich jak budowa, system wentylacji czy materiał, z którego akcesorium zostało wykonane, wraz z odpowiednim dopasowaniem sprawi, że będziesz gotowy nawet na najtrudniejsze trasy. Nawet jeżeli interesuje Cię prosty kask na rower miejski, powinieneś dobrać taki, który nie tylko dobrze leży, ale i ma właściwości, które wpłyną na Twój komfort.

Rozmiar kasku rowerowego ma znaczenie niezależnie od tego, jaki rodzaj jazdy preferujemy.

Regulacja kasku rowerowego

Każda głowa jest inna, dlatego producenci stosują systemy, które zapewniają najlepsze dopasowanie – istotne jest nie tylko to, jaki rozmiar kasku rowerowego wybierzemy, ale i jak przystosujemy go do naszej anatomii. Pokrętło regulacyjne pozwala na idealne dostosowanie kasku do głowy w kilku ruchach. Nie można też zapomnieć paskach, które ustabilizują akcesorium – podczas upadku nie zsunie się ono z głowy i będzie ją chronić. Paski powinny też schodzić się tuż pod uszami, a klamra pod szyją nie może być ściągnięta ani zbyt słabo, ani zbyt mocno.

Prawidłowo przeprowadzona regulacja kasku rowerowego sprawi, że będzie Ci w nim wygodnie – nic nie może uciskać lub obcierać. Nie może on też przechylać się na którąś ze stron, powinien być nieruchomy, także podczas mocniejszych ruchów głową.