Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Data aktualizacji: 04-03-2021

Pytanie o to, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego, powinno być jednym z pierwszych, które zadamy sobie przed przystąpieniem do wyboru nowego modelu. Choć mnogość kształtów, wzorów i kolorów może łatwo odwrócić naszą uwagę, to przed zakupem musimy mieć pewność, że wybrany przez nas produkt będzie leżał perfekcyjnie. 

rowerzysta MTB w kaskuOdpowiednio dobrany rozmiar kasku rowerowego gwarantuje nam bezpieczeństwo na trasie.

Rozmiary kasków rowerowych – dlaczego są tak ważne?

Wyobraź sobie, że masz na nogach za małe obuwie. Jest Ci niewygodnie, czujesz ucisk oraz ból związany z obcieraną skórą. Jednocześnie trudno jest skoncentrować myśli na czymkolwiek innym. A co, jeśli wybierzesz za duży rozmiar? Stopy ciągle wypadają z butów i trudno jest robić kolejne kroki. W obu sytuacjach, obuwie – choćby było najbardziej designerskie i najlepszej jakości – nie spełnia swojej funkcji. Niestety musimy przygotować się na to samo, gdy nasz kask na rower ma zły rozmiar. Tylko właściwie dobrany model wypełni swoje zadanie, jakim jest ochrona głowy podczas jazdy. Za mały lub za duży będzie powodował dyskomfort.

Odpowiedni wybór kasku ma ogromne znaczenie niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym kolarzem, czy Twój jednoślad służy Ci podczas weekendowych, rekreacyjnych wycieczek. Z pewnością odczujesz różnicę na własnej skórze.

Jak dobrać kask rowerowy?

Najczęściej rozmiary podawane są za pomocą standardowych oznaczeń – od najmniejszego XS do największego XXL i odpowiadają różnym zakresom obwodu głowy. Zwykle oscylują one w graniach od 48 do nawet 62 cm. Kaski rowerowe dla dorosłych dostępne są w tak szerokiej rozmiarówce, aby możliwe było idealne dopasowanie modelu do naszej anatomii.

Najlepszą metodą doboru jest jednak kierowanie się nie tylko wskazaniami producenta, ale przede wszystkim sprawdzenie, jak produkt leży na naszej głowie. Czaszka każdego człowieka ma nie tylko inny rozmiar, ale co równie istotne – kształt. Nawet jeśli zgodnie z danymi, konkretny model powinien pasować jak ulał, może się okazać, że nie odpowiada nam jego wyprofilowanie. Dlatego przed ostatecznym wyborem warto przymierzyć kilka wariantów, aby znaleźć ten, w którym czujemy się najbardziej komfortowo. Stanowczo odradzamy nabywanie kasku bez mierzenia.  

Jeśli decydujemy się na zakup przez Internet najlepiej zamówić kilka interesujących nas produktów, a następnie zwrócić te, które nie spełniły naszych oczekiwań. 

Rodzice szczególnie powinni mieć na uwadze rozmiary kasków rowerowych dla dzieci. Jeżeli pociechom będzie niewygodnie, może być ciężko namówić je do aktywności. Chodzi też o ich bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę, iż młodzi kolarze wciąż rosną, rozmiary im dedykowane – XS/S, S/M, M/L, obejmują większe zakresy obwodu głowy. Wystarczy je odpowiednio wyregulować, by dziecko mogło korzystać z kasku przez dłuższy czas.

Dobrym przykładem jest seria kasków Kellys Acey. Oferuje ona zarówno szeroki wybór kolorów, spośród których pociecha może wybrać swój ulubiony, jak i łatwo dostępny dla rodzica system dopasowania, umożliwiający sprawne dostosowanie modelu do głowy malucha. Zagadnienie doboru kasku dla dziecka omówiliśmy szczegółowo w osobnym artykule.

wnętrze kasku rowerowegoWiele osób nie wie, jak zmierzyć obwód głowy, by dobrać najodpowiedniejszy rozmiar kasku.

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Łatwo się pomylić, zrobić to niedokładnie itd., skutkiem czego zmuszeni będziemy wymienić produkt na inny. Dlatego warto zastosować się do kilku cennych rad i oszczędzić sobie kłopotu.

Żeby określić rozmiar głowy, najwygodniej będzie użyć miary krawieckiej. Jeśli takowej nie mamy, możemy skorzystać ze zwykłego sznurka, na którym zaznaczymy wielkość, a następnie zmierzymy go zwykłą linijką.

Czaszkę owijamy dokładnie tak, aby taśma miarki przylegała do skóry, ale nie na tyle ciasno, byśmy czuli ucisk, czy uwieranie. Obwód głowy należy sprawdzić w jej najszerszym miejscu. Te zazwyczaj znajduje się na linii prowadzącej tuż nad skronią i uchem. Z przodu z kolei mieści się ono ok. 1-2 cm nad brwiami. Dla pewności warto dokonać kilku pomiarów i wybrać ten, który wskazał najwyższą wartość. Zwróć przy tym także uwagę, aby trzymać centymetr w linii poziomej tak, aby miara była rozłożona równo i się nie skręcała.

Otrzymany wynik należy porównać z danymi dostarczonymi przez producenta i zakupić pasujący model. Jeżeli okaże się, że żaden idealnie nie odpowiada naszym potrzebom, nie ma się co martwić, z pomocą przychodzą różne systemy dopasowania kasku.

Uwaga! Jeżeli szukasz modelu na zimę i planujesz nosić pod nim czapkę, warto doliczyć 1 cm do wartości uzyskanej po pomiarze głowy. Niemniej jednak pamiętaj, że każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Jest to zależne od grubości czapki, w przypadku wyjątkowo ciepłych wariantów, może być potrzebna jeszcze większa przestrzeń.

dziecko w kasku na rowerku biegowymRozmiar kasku rowerowego ma znaczenie niezależnie od tego, jaki rodzaj jazdy preferujemy.

Regulacja kasku rowerowego

Każda głowa jest inna, dlatego może okazać się, że mieścimy się np. między rozmiarem L a XL. W takim przypadku lepiej zdecydować się na większy model i zaufać systemowi regulacji. Umożliwia on dokładne dopasowanie – istotne jest więc nie tylko to, jaki rozmiar kasku rowerowego wybierzemy, ale i jak przystosujemy go do naszej anatomii. Pokrętło regulacyjne pozwala na idealne dostosowanie kasku do głowy w kilku ruchach. Zakres, w jakim możemy modyfikować rozmiar, wynosi przeważnie od 3 do 5 cm.

Nie można też zapomnieć o paskach stabilizujących – powinny być one zawsze zapięte! Dzięki nim podczas upadku kask nie zsunie się z głowy i będzie ją chronić. Konieczne jest jednak zadbanie o ich prawidłowe ustawienie. Złe może przynieść więcej szkód niż korzyści.

O czym trzeba pamiętać? Po pierwsze, paski muszą schodzić się tuż pod uszami. Po drugie, klamrę powinno się mieć ciasno zapiętą. Nie na tyle, by powodowała ona dyskomfort, czy wręcz uczucie duszenia, ale nie może nie przylegać do szyi. Takie umocowanie nie zapewni wystarczającej stabilności, a zwisający pasek łatwo przypadkiem o coś zaczepić.

Prawidłowo przeprowadzona regulacja kasku rowerowego sprawi, że będzie Ci w nim wygodnie. Nic nie może uciskać lub obcierać, trzeba pamiętać, że model z czasem się nie ułoży. Nie powinien on też przechylać się na którąś ze stron. To, że kask jest idealnie do nas dopasowany, poznamy po tym, że nawet bez zapięcia, pozostanie na swoim miejscu, gdy się pochylimy, czy poruszamy głową.

Rodzaje kasków – czy są ważniejsze niż rozmiar?

Ogromny wybór modeli z jednej strony pozwala znaleźć dokładnie to, czego potrzebujemy, a z drugiej może być źródłem pytań, na temat tego, jaki kask rowerowy wybrać, aby był dla nas odpowiedni. Przede wszystkim w tej kwestii nie należy uznawać kompromisów – w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Jeśli w planach mamy ekstremalną jazdę i niezbędny jest nam kask rowerowy full face, to poświęćmy nieco czasu na to, by znaleźć ten idealny – również pod względem rozmiaru. Połączenie konkretnych właściwości, takich jak budowa, system wentylacji czy materiał, z którego model został wykonany, wraz z odpowiednim dopasowaniem sprawi, że będziesz gotowy na najtrudniejsze trasy. Nawet jeżeli interesuje Cię tylko prosty kask na rower miejski, powinieneś dobrać taki, który nie tylko dobrze leży na głowie, ale i ma właściwości, które wpłyną na Twój komfort.