Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

Data aktualizacji: 14-04-2020

Zakup właściwego kasku dla dziecka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie dobieraliśmy tej części ekwipunku. Jest tak dlatego, że kask dla najmłodszych powinien spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a do tego nie tylko być ładny, ale i komfortowy. Jaki model będzie najlepszy? Skorzystaj z naszych praktycznych porad i dowiedz się, co musisz wiedzieć w tej kwestii.

mama zakładająca kaski rowerowe dziecięce swoim córkomNoszenie kasku nie musi być nieprzyjemnym obowiązkiem.

Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?

Aby zakupić odpowiedni kask rowerowy dziecięcy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Uwzględnienie ich pomoże nam sprawnie dokonać udanego wyboru.

Po pierwsze, kaski dla dzieci powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, spełniające wymogi bezpieczeństwa ustalone w Unii Europejskiej. Świadczą o tym oznaczenia CE, które zwykle znajdują się wewnątrz kasków. Co więcej, muszą one dodatkowo przestrzegać norm EN 1078 (dla kasków rowerowych) i EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7. roku życia). 

Ważne, żeby model nie był powypadkowy, a nowy i pochodził od sprawdzonych producentów. Z tego powodu odradzamy kupowanie z drugiej ręki i na bazarach. Kaski rowerowe dla dzieci zakupione w takich miejscach często wyglądają pięknie i profesjonalnie, ale przy uderzeniu rozpadają się, nie chroniąc tego, co najważniejsze. Nawet lekkie pęknięcie kasku dyskwalifikuje go z dalszego użytkowania, ponieważ kolejne trafienie w to samo miejsce lub obok może nie uchronić głowy przed urazem!

Pamiętajmy, że dziecko musi czuć się w kasku komfortowo. Jeśli jest malutkie, to niestety samo nie powie co jest nie tak. Najlepiej więc uważnie obserwować jego reakcje i w razie zaciskania zębów czy dźwiękowych oznak niezadowolenia – regulować kask. Aby kupić dobry kask dziecięcy, warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry.

Żeby nie obciążać kręgów szyjnych i chronić delikatny układ kostny, kask dla dziecka musi być lekki. Dzięki temu po kilku godzinach nie rozboli go szyja, nie będzie się szybko męczyć, ani walczyć z przechylającą się głową. To zabezpieczy nas przed narzekaniami i da więcej frajdy podczas wspólnych jazd!

Kask dziecięcy rowerowy powinien być wentylowany. Specjalnie zastosowane do tego celu otwory w skorupie (im jest ich więcej, tym lepiej) sprawiają, że jest on bardziej przewiewny. Warto też zwrócić uwagę na ich wielkość. Jeśli są duże, mogą być mniej liczne. Jeśli chcemy docieplić kask zimą, to możemy dodatkowo nałożyć dziecku delikatną czapeczkę pod spód. 

Ostatnia, ale nie mniej ważna jest kwestia estetyczna, która może zaważyć na wszystkim. Kaski dziecięce produkuje się dzisiaj w bardzo różnych wersjach kolorystycznych, więc mogą stanowić miły dla oka dodatek, co z pewnością zachęci dziecko do ich noszenia.


Czy kask na rower jest obowiązkowy u dzieci?

Najnowsze polskie przepisy rowerowe nie nakładają na żadnego rowerzystę, niezależnie od wieku, obowiązku noszenia kasku.

Czy wobec tego trzeba mieć kask na rowerze? Pamiętajmy, że kości naszych pociech nie są jeszcze w pełni rozwinięte (także twarzoczaszki), a wszelkie ich uszkodzenia mogą mieć negatywne skutki w przyszłości. Do tego ci najmłodsi – dopiero co uczący się jeździć na rowerze, często się wywracają, nie mają rozwiniętej równowagi i mechanizmów reakcji (nie każde dziecko upadając wyciąga przed siebie ręce). Na dodatek za późno wyczuwają niebezpieczeństwo i nie mają wyobrażenia o konsekwencji niektórych ruchów. Jako rodzice jesteśmy zobowiązani zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego na pytanie „Czy dziecko musi mieć kask na rowerze?”, odpowiadamy zawsze „Tak, zakładajcie kaski!” Niezależnie od tego, czy przejazd odbywa się w foteliku, na przyczepce, czy samodzielnie np. na rowerku biegowym.

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku u dziecka?

Nie wiesz jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka? Bez obaw! Czy chodzi o obwód głowy rocznego dziecka, 2-latka czy 4-latka – mierzymy je tak samo. Warto co kilka lat powtórzyć tę czynność, żeby upewnić się, czy pociecha nie wyrosła z dotychczasowego modelu. To proste!

 • Zmierz głowę dziecka centymetrem krawieckim w jej najszerszym miejscu, czyli około 1 cm nad brwiami.
 • Miarę rozłóż równo dookoła. Pilnuj, aby się nie przekrzywiła. Ma przylegać do skóry, ale się nie opinać.
 • Otrzymana ilość centymetrów to dokładny rozmiar głowy dziecka, więc i kasku!

Uwaga!

1. Jeśli nie masz centymetra krawieckiego, możesz zmierzyć głowę sznurkiem, a ten za pomocą linijki.

2. Wybierz kask o większej rozpiętości rozmiarowej. To gwarantuje dłuższe użytkowanie, ponieważ głowa nie rośnie tak szybko, jak reszta ciała. Małym dzieciom zmienia się kask średnio co 2 lata, a starszym od 3 do 5 lat. 

3. Jeżeli wybrany przez nas model będzie minimalnie zbyt luźny – za pomocą specjalnego pokrętła można go idealnie dopasować. Pamiętajmy jednak, żeby nie kupować za dużego kasku, na tzw. „zapas” – ten sprzęt musi być dopasowany do głowy, inaczej przestaje spełniać swoje funkcje.

4. Uwaga na zbyt duże rozpiętości w rozmiarach! Standardowo kaski reguluje się o około 5 cm. 59 cm to już rozmiar dorosłego mężczyzny.

Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Jeśli zastanawiacie się jaki kask rowerowy dla dziecka powinniście wybrać, to zwróćcie na początek uwagę, że w sklepie natkniecie się na dwa podstawowe typy.

Tak zwany „orzeszek” kształtem przypomina łupinę. Ma silnie rozbudowaną i płaską część tylną, która ma chronić potylicę przed wywrotką na twardym podłożu, np. na chodniku. Ten typ nadaje się świetnie do fotelików rowerowych, gdzie dziecko musi mieć możliwość wygodnego ułożenia głowy na oparciu. Charakteryzuje go dość zwarta budowa, więc ma mniej otworów wentylacyjnych, co sprawia, że jest stosunkowo ciężki i ciepły. 


Natomiast klasyczny kask rowerowy dziecięcy naśladuje formą modele dla dorosłych. Ma bardziej wydłużony, aerodynamiczny kształt o urozmaiconej strukturze, która ma chronić głowę także przed uderzeniami przednimi i bocznymi. Jest lekki i przewiewny.

Po wyborze kasku, który spełnia wszelkie oczekiwania, należy go dopasować:

 • Załóż rozpięty kask na głowę dziecka. Powinien szczelnie przylegać, ale się nie opinać. Podczas poruszania głową kask nie może spadać.
 • Jeśli kask nie przylega dokładnie – wyreguluj obwód pokrętłem. 
 • Następnie dopasuj długość pasków bocznych. Po regulacji powinny schodzić się pod uszami w litery „Y”.
 • Zapnij pasek pod brodą – powinien delikatnie przylegać do skóry.

Rada!

1. Po założeniu kasku, chwyć za niego. Jeśli dziecko może obracać głową, to jest za luźny.

2. Głowa musi wypełnić całą przestrzeń kasku, ale nie może być ciasno – sprawdź czy dziecko się nie krzywi, nie dotyka skroni.

3. Kask powinien osiąść kilka centymetrów nad oczami. Nie może się na nie zsuwać.

4. Uważaj, żeby podczas regulacji obwodu nie wkręcić włosów dziecka. 

Kupujemy kask dziecięcy – rozmiar i waga

Wybór pierwszego kasku dla dziecka to spore wyzwanie. Tak naprawdę, ograniczają nas przede wszystkim dostępne wielkości i stopień rozwoju naszego malucha. Oferty sklepów prezentują standardową rozpiętość rozmiarową od około 45 do 58 cm. Jeśli najmniejszy kask rowerowy dla dziecka wciąż jest za mały, będziemy musieli chwilę poczekać z rowerowymi wojażami całą rodziną. Należy uważać także z wagą – dla najmłodszych dzieci najlepiej wybrać modele o masie około 200 g, a dla 10-latków maksymalnie 300-gramowe.

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje 12 miesiąc życia jako graniczny, kiedy możemy zacząć jeździć z maluchem rowerem. Wstrząsy podczas jazdy mogą bowiem negatywnie wpłynąć na rozwój jego kręgosłupa. W Polsce zaleca się monitorowanie postawy dziecka – jeśli potrafi stabilnie siedzieć i utrzymać wyprostowaną głowę, to może bez przeszkód podróżować rowerem z rodzicami. Niemowlęta wożone są w przyczepkach, natomiast dzieci około drugiego roku życia zwykle sadzane są w foteliku. Należy uważnie obserwować swoje szkraby, aby mieć pewność, że nadszedł właściwy moment na wybór kasku dla dziecka i rodzinną przejażdżkę.

Mała dziewczynka w rowerowym kasku dziecięcym Rozmiar i waga kasku dziecięcego są kluczowe.

Częste błędy w noszeniu kasku i ich konsekwencje

Rodzice są dziś bardzo świadomi potrzeb swoich pociech i inwestują często niemałe pieniądze w nowoczesny i modny sprzęt. Niestety nawet najlepszy kask dziecięcy nie chroni przed urazem głowy, jeśli jest źle założony lub niedopasowany. Oto kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas użytkowania kasków rowerowych dla dzieci i ich konsekwencje:

 • czoło odsłonięte, kask odchylony – brak ochrony płata czołowego;
 • kask przed zapięciem nie trzyma się głowy – zła regulacja obwodu, skutkuje brakiem amortyzacji;
 • rozpięte paski – kask spadnie w razie upadku;
 • paski boczne odstają, nie schodzą się pod uszami – kask przemieści się w razie uderzenia;
 • niedopasowane zapięcie dolne – kask przemieści się w razie uderzenia.

UWAGAŹle dopasowany kask może nie tylko nie ochronić głowy, ale wręcz narazić ją na większe urazy podczas wypadku!

Nowoczesne technologie w kaskach rowerowych dla dzieci

Nawet, jeśli kupujemy kask rowerowy dla rocznego dziecka, powinniśmy sprawdzić zastosowane w nim technologie. Rynek jest pełen ciekawych rozwiązań, które mają usprawnić użytkowanie kasków. Istnieje całe mnóstwo systemów regulacji (np. Zoom Evo Kids, Mini Loc, Autofit, progressive lock, fit-to-head). Najbardziej przydatne są jednak takie rozwiązania, jak:

 • MIPS – dodatkowy system ochrony mózgu podczas uderzenia,

 • IAS – system pozwalający na optymalną regulację kasku w obwodzie,

 • Monomatic – zamek blokujący wypięcie się przez dziecko jedną ręką,

 • Fast Adapting System (FAS) – sprzączki bocznych pasków umożliwiające szybką i dokładną regulację. 

 • Możliwa obsługa jedną ręką. Zabezpiecza przed powstawaniem luzów.

Z pewnością warto zwrócić też uwagę na kask rowerowy z odpinaną szczęką, czyli typu fullface. To w pełni zabudowana propozycja dla aktywnych, o wysokiej odporności na uszkodzenia, także oddolne. Szczękę zawsze można zdjąć i w ten sposób odciążyć kask.

Z kolei technologia inmold polega na trwałym połączeniu warstw kasku, w którym wysokiej jakości polistyren, tzw. pianka EPS, wstrzykiwana jest do trwałej i odpornej na wstrząsy skorupy. W efekcie powstaje lekka, ale bardzo wytrzymała i stabilna konstrukcja.

Przydatne mogą okazać się również: antybakteryjna wyściółka, daszek doczepiany lub zintegrowany, elementy odblaskowe, moskitiery w otworach wentylacyjnych, a także dostosowanie kasku do mocowania lampek LED.