Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

Data aktualizacji: 05-12-2022

Zakup właściwego kasku dla dziecka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie dobieraliśmy tej części ekwipunku. Jest tak dlatego, że kask dla najmłodszych powinien spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a do tego nie tylko być ładny, ale i komfortowy. Jaki model będzie najlepszy dla 2-latka, a jaki dla 4-latka lub starszego dziecka? Skorzystaj z naszych praktycznych porad.

rodzina na wycieczce rowerowej.Noszenie kasku nie musi być nieprzyjemnym obowiązkiem.

Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?

Aby zakupić odpowiedni kask rowerowy dziecięcy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Uwzględnienie ich pomoże nam sprawnie dokonać udanego wyboru.

Po pierwsze, bezpieczne kaski dla dzieci mają odpowiednie certyfikaty, które poświadczają zgodność z wymogami bezpieczeństwa ustalonymi w Unii Europejskiej. Świadczą o tym oznaczenia CE, które zwykle znajdują się wewnątrz kasków. Co więcej, muszą one dodatkowo przestrzegać norm EN 1078 (dla kasków rowerowych) i EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7. roku życia).

Jaki rowerek biegowy dla 2 latka?

Ważne, żeby model nie był powypadkowy, a nowy i pochodził od sprawdzonego producentów. Marki szczególnie godne zaufania to: Abus, Lazer, MET, UVEX oraz HJC, czyli w większość firmy oferujące również najwyższej jakości sprzęt dla profesjonalnych kolarzy. Wyjątkiem są producenci specjalizujący się w projektowaniu akcesoriów czy rowerów dla dzieci, czyli Woom albo Hamax.

Zdecydowanie odradzamy kupowanie z drugiej ręki lub w supermarketach. Najtańsze kaski rowerowe dla dzieci zakupione w takich miejscach często wyglądają pięknie i profesjonalnie, ale przy uderzeniu rozpadają się, nie chroniąc tego, co najważniejsze. Nawet lekkie pęknięcie kasku dyskwalifikuje go z dalszego użytkowania, ponieważ skorupa o uszkodzonej strukturze wewnętrznej może nie uchronić głowy przed urazem!

Szukasz polecanych modeli? Przejdź bezpośrednio do rankingu dziecięcych kasków rowerowych w ostatniej części artykułu.

Czy kask na rower jest obowiązkowy u dzieci?

Najnowsze polskie przepisy rowerowe nie nakładają na żadnego rowerzystę, niezależnie od wieku, obowiązku noszenia kasku.

Czy wobec tego dziecko powinno mieć kask na rowerze? Pamiętajmy, że kości naszych pociech nie są jeszcze w pełni rozwinięte (także twarzoczaszki), a wszelkie ich uszkodzenia mogą mieć negatywne skutki w przyszłości. Do tego ci najmłodsi – dopiero w trakcie nauki jazdy na rowerze, często się wywracają, nie mają rozwiniętej równowagi i mechanizmów reakcji (nie każde dziecko upadając wyciąga przed siebie ręce). Na dodatek za późno wyczuwają niebezpieczeństwo i nie mają wyobrażenia o konsekwencji niektórych ruchów.

Jako rodzice jesteśmy zobowiązani zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego na pytanie „Czy dziecko musi mieć kask na rowerze?”, odpowiadamy zawsze „Tak, zakładajcie kaski!” Niezależnie od tego, czy jazda na rowerze z dzieckiem w foteliku albo przyczepce, czy samodzielna podróż np. na rowerku biegowym.

dziecko na hulajnodzeRozmiar i waga kasku dziecięcego są kluczowe.

Jaki rozmiar kasku dla dziecka?

Pamiętajmy, że dziecko musi czuć się komfortowo. Wybierając kask dla 2 latka, nie możemy liczyć na to, że sam powie nam, czy wszystko dobrze pasuje. Najlepiej więc uważnie obserwować jego reakcje i w razie zaciskania zębów czy dźwiękowych oznak niezadowolenia – regulować kask. 

Lekkie rowery dziecięce – przegląd oferty

Żeby nie obciążać kręgów szyjnych i chronić delikatny układ kostny, najlepszym wyborem są lekkie kaski dziecięce. Dzięki obniżonej masie po kilku godzinach zabawy młodego kolarza nie rozboli szyja, nie będzie się szybko męczyć, ani walczyć z przechylającą się głową. To zabezpieczy nas przed narzekaniami i da więcej frajdy podczas wspólnych podróży!

Kask dziecięcy rowerowy powinien być wentylowany. Specjalnie zastosowane do tego celu otwory w skorupie (im jest ich więcej, tym lepiej) sprawiają, że jest on bardziej przewiewny. Warto też zwrócić uwagę na ich wielkość. Jeśli są duże, mogą być mniej liczne. Jeśli chcemy docieplić kask zimą, to możemy dodatkowo nałożyć dziecku czapkę lub sportową chustę.

Ostatnia, ale nie mniej ważna jest kwestia estetyczna, która może zaważyć na wszystkim. Kaski dziecięce produkuje się dzisiaj w bardzo różnych wersjach kolorystycznych, więc mogą stanowić miły dla oka dodatek, co z pewnością zachęci dziecko do ich noszenia.

Nastolatkowie na rowerach.Dla młodzieży warto poszukać większych rozmiarów kasków dziecięcych, ponieważ często są one tańsze od modeli przeznaczonych dla dorosłych.

Rozmiary kasków dla dzieci

Kwestia doboru rozmiaru kasku do obwodu głowy u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłych. Duży wybór modeli dostępnych u producentów pozwala na łatwe dopasowanie odpowiedniego egzemplarza. Najmniejsze wersje pasują na głowy o obwodzie od 45 do 50 cm, czyli kaski dla 2 latków lub nieco starszych dzieci. 

Warto szukać dla dzieci modeli znajdujących się w dolnej granicy rozpiętości rozmiarowej. To gwarantuje dłuższe użytkowanie, ponieważ głowa nie rośnie tak szybko, jak reszta ciała. Małym dzieciom zmienia się kask średnio co 2 lata, a starszym od 3 do 5 lat. 

Jeżeli wybrany przez nas model będzie minimalnie zbyt luźny – za pomocą specjalnego pokrętła można go idealnie dopasować. Pamiętajmy jednak, żeby nie kupować za dużego kasku, na tzw. „zapas” – ten sprzęt musi być przylegający do głowy, inaczej przestaje spełniać swoje funkcje.

Uwaga na zbyt duże rozpiętości w rozmiarach! Standardowo kaski reguluje się o około 5 cm. 59 cm to już rozmiar dorosłego mężczyzny.

Wybór pierwszego kasku dla dziecka to spore wyzwanie. Jeśli najmniejszy kask rowerowy dla dziecka wciąż jest za duży, będziemy musieli chwilę poczekać z rowerowymi wojażami całą rodziną. Należy uważać także z wagą – dla najmłodszych dzieci najlepiej wybrać modele o masie około 200 g, a dla 10-latków maksymalnie 300-gramowe.

Jaki rower na komunię?

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku u dziecka?

Nie wiesz jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka? Bez obaw! Czy chodzi o obwód głowy rocznego dziecka, 2-latka czy 4-latka – mierzymy je tak samo. Warto co kilka lat powtórzyć tę czynność, żeby upewnić się, że pociecha nie wyrosła z dotychczasowego modelu. To proste!

 • Zmierz głowę dziecka centymetrem krawieckim w jej najszerszym miejscu, czyli około 1 cm nad brwiami. Miarę rozłóż równo dookoła. Pilnuj, aby się nie przekrzywiła. Ma przylegać do skóry, ale się nie opinać.
 • Otrzymana wynik to dokładny obwód głowy dziecka, więc i rozmiar kasku!

Uwaga! Jeśli nie masz centymetra krawieckiego, możesz zmierzyć głowę sznurkiem, a ten za pomocą linijki.

Orzeszek czy wentylowana skorupa? Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Jeśli zastanawiacie się jaki kask rowerowy dla dziecka powinniście wybrać, to zwróćcie uwagę, że w sklepie natkniecie się na ich dwa typy.

Tak zwany „orzeszek” kształtem przypomina łupinę. Ma silnie rozbudowaną i płaską część tylną, która ma chronić potylicę przed skutkami wywrotki na twardym podłożu, np. na chodniku. Ten typ nadaje się świetnie do fotelików rowerowych, gdzie dziecko musi mieć możliwość wygodnego ułożenia głowy na oparciu. Charakteryzuje go dość zwarta budowa, więc ma mniej otworów wentylacyjnych, co sprawia, że jest stosunkowo ciężki i ciepły. 

Natomiast klasyczny kask rowerowy dziecięcy naśladuje formą modele dla dorosłych. Ma bardziej wydłużony, aerodynamiczny kształt o urozmaiconej strukturze, która ma chronić głowę także przed uderzeniami przednimi i bocznymi. Jest lekki i przewiewny.

Po wyborze kasku, który spełnia wszelkie oczekiwania, należy go dopasować:

 • Załóż rozpięty kask na głowę dziecka. Powinien szczelnie przylegać, ale się nie opinać. Podczas poruszania głową kask nie może spadać.
 • Jeśli kask nie przylega dokładnie – wyreguluj obwód pokrętłem. 
 • Następnie dopasuj długość pasków bocznych. Po regulacji powinny schodzić się pod uszami w litery „Y”.
 • Zapnij pasek pod brodą – powinien delikatnie przylegać do skóry.


Ostatnie poprawki!

1. Po założeniu kasku, chwyć za niego. Jeśli dziecko może obracać głową, to jest za luźny.

2. Głowa musi wypełnić całą przestrzeń kasku, ale nie może być ciasno – sprawdź czy dziecko się nie krzywi, nie dotyka skroni.

3. Kask powinien osiąść kilka centymetrów nad oczami. Nie może się na nie zsuwać.

4. Uważaj, żeby podczas regulacji obwodu nie wkręcić włosów dziecka. 

Identyczne kaski dla dzieci i ich rodziców? Świetny pomysł!

Tego unikaj! Częste błędy w noszeniu kasku i ich konsekwencje

Rodzice są dziś bardzo świadomi potrzeb swoich pociech i inwestują często niemałe pieniądze w nowoczesny i modny sprzęt. Niestety nawet najlepszy kask dziecięcy nie chroni przed urazem głowy, jeśli jest źle założony lub niedopasowany. Oto kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas użytkowania kasków rowerowych dla dzieci i ich konsekwencje:

 • czoło odsłonięte, kask odchylony – brak ochrony płata czołowego;
 • kask przed zapięciem nie trzyma się głowy – zła regulacja obwodu, skutkuje brakiem amortyzacji;
 • rozpięte paski – kask spadnie w razie upadku;
 • paski boczne odstają, nie schodzą się pod uszami – kask przemieści się w razie uderzenia;
 • niedopasowane zapięcie dolne – kask przemieści się w razie uderzenia.

UWAGA! Źle dopasowany kask może nie tylko nie ochronić głowy, ale wręcz narazić ją na większe urazy podczas wypadku!

Od jakiego wieku dziecko może nosić kask rowerowy?

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje 12 miesiąc życia jako graniczny, kiedy możemy zacząć jeździć z maluchem rowerem. Wstrząsy podczas jazdy mogą bowiem negatywnie wpłynąć na rozwój jego kręgosłupa. W Polsce zaleca się monitorowanie postawy dziecka – jeśli potrafi stabilnie siedzieć i utrzymać wyprostowaną głowę, to może bez przeszkód podróżować rowerem z rodzicami. Niemowlęta wożone są w przyczepkach, natomiast dzieci około drugiego roku życia zwykle sadzane są w foteliku. Należy uważnie obserwować swoje szkraby, aby mieć pewność, że nadszedł właściwy moment na wybór kasku dla dziecka i rodzinną przejażdżkę.

Nowoczesne technologie w kaskach rowerowych dla dzieci

Nawet, jeśli kupujemy kask rowerowy dla rocznego dziecka, powinniśmy sprawdzić zastosowane w nim technologie. Rynek jest pełen ciekawych rozwiązań, które mają usprawnić użytkowanie kasków. Istnieje całe mnóstwo systemów regulacji (np. Zoom Evo Kids, Mini Loc, Autofit, progressive lock, fit-to-head). Najbardziej przydatne są jednak takie rozwiązania, jak:

 • MIPS – dodatkowy system ochrony mózgu podczas uderzenia,
 • IAS – system pozwalający na optymalną regulację kasku w obwodzie,
 • Fast Adapting System (FAS) – sprzączki bocznych pasków umożliwiające szybką i dokładną regulację. 
 • Możliwa obsługa jedną ręką. Zabezpiecza przed powstawaniem luzów.

Przydatne mogą okazać się również: antybakteryjna wyściółka, daszek doczepiany lub zintegrowany, elementy odblaskowe, moskitiery w otworach wentylacyjnych, a także dostosowanie kasku do mocowania lampek LED.

Ranking dziecięcych kasków rowerowych

Przygotowaliśmy listę kilku lekkich i spełniających normy bezpieczeństwa kasków dla najmłodszych. Podzieliliśmy je na modele polecane dla młodszych i trochę starszych dzieci.

Polecane kaski dla 2-latków

ABUS Youn-I 2.0 – świetnie wentylowany model od jednego z najsłynniejszych producentów. Z tyłu zastosowano pokrętło regulacyjne Zoom Ace Evo, które pozwala na lepsze dopasowanie kasku do mniejszej głowy. Z tyłu znajduje się poprawiające widoczność światło LED.

WOOM Kids – konstrukcja od producenta specjalizującego się w projektowaniu dziecięcych rowerków. Dlatego, jak można się spodziewać, atutem tego kasku jest ergonomiczny kształt. Głęboka skorupa, precyzyjny system dopasowania oraz zestaw wkładek amortyzujących zapewniają maksymalny komfort noszenia. Magnetyczne zapięcie magnetyczne Fidlock ułatwia dociskanie klamry.

HAMAX Skydive – lekki model z możliwością łatwej regulacji paska pod szyją. Bardzo dobrze sprawdzi się jako pierwszy kask dla dziecka. 8 szerokich kanałów wentylacyjnych zapewnia odpowiednią wentylację, natomiast wewnętrzna siatka chroni przed dostawaniem się pod skorupę owadów.

Jaki rower dla 3 latka wybrać?

Polecane kaski rowerowe dla starszych dzieci (4-7 lat)

LAZER Bob+ – niedrogi kask dziecięcy z oferty firmy dostarczającej sprzęt profesjonalnym kolarzom szosowym. Rozmiar one-size będzie odpowiednim wyborem na głowy o obwodzie od 46 do 53 cm, dlatego może pasować dzieciom przez kilka sezonów – np. od 3 do 6 roku życia.

Giro Tremor – model dziecięcy, który wygląda identycznie, jak wiele kasków MTB (np. Giro Verce), co pozwala najmłodszym rowerzystom naśladować swoich rodziców. Wydłużony daszek zapewnia dodatkową ochronę oczu i twarzy.

UVEX Oyo – typowy orzeszek z poprawioną wentylacją i wbudowaną lampką na potylicy. Nadaje się nie tylko do jazdy na rowerze, ale będzie pasował również na rolki, hulajnogę czy deskorolkę.

Jaki rower dla 6 latka?

Więcej dziecięcych kasków od sprawdzonych producentów:

POLECAMY

PREZENTY

5,0

9 opinii

314 ,99 zł
Cena katalogowa: 315 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,9

12 opinii

199 ,99 zł
Cena katalogowa: 249,99 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,9

12 opinii

79 ,99 zł
-11% Najniższa cena: 89,99 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,5

2 opinie

79 ,99 zł
Cena katalogowa: 139 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,7

3 opinie

109 ,99 zł
Cena katalogowa: 139 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,7

6 opinii

125 ,99 zł
-10% Najniższa cena: 139,99 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

5,0

2 opinie

139 ,99 zł
Cena katalogowa: 250 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

5,0

2 opinie

159 ,99 zł
Cena katalogowa: 190 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

5,0

4 opinie

159 ,99 zł
-11% Najniższa cena: 179,99 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

179 ,99 zł
-10% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,0

1 opinia

189 ,99 zł
Cena katalogowa: 269,99 zł
Dostawa GRATIS

OKAZJE

5,0

1 opinia

219 ,99 zł
-12% Najniższa cena: 249,99 zł
Dostawa GRATIS

PREZENTY

5,0

8 opinii

149 ,99 zł
-29% Najniższa cena: 209,99 zł
Dostawa GRATIS
5,0

2 opinie

199 ,99 zł
-13% Najniższa cena: 229,99 zł
Dostawa GRATIS
207 ,99 zł
-20% Najniższa cena: 259,99 zł
Dostawa GRATIS
319 ,99 zł
Cena katalogowa: 379,90 zł
Dostawa GRATIS