Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Triki na BMX – jak je robić?

Data aktualizacji: 11-08-2021

BMX to popularny rodzaj roweru wyczynowego, który nierzadko widywany jest na ulicach miast. Chętnie wybierany jest ze względu na to, że jest nie tylko środkiem transportu, ale przede wszystkim pojazdem, na którym można przekraczać własne granice. W artykule przedstawiamy podstawowe triki na BMX i podpowiadamy, jak je wykonać. Zdradzamy także, o czym trzeba pamiętać, będąc na początku swojej przygody.  

chłopak robiący trik na rowerze BMXTriki na BMX-ie naprawdę robią wrażenie.

BMX do trików– dla kogo?

BMX do trików to dobry wybór dla każdego, kto fascynuje się ekstremalnymi odmianami kolarstwa. Mimo że tego typu modele nie wydają się szczególnie zaawansowane – brakuje im przerzutek i zazwyczaj mamy do czynienia z tylko jednym hamulcem, to są stworzone do jazdy wyczynowej i umożliwiają robienie widowiskowych ewolucji. Sprawdzą się na torze do dirt jumpingu czy w skateparku. Początkowe triki na BMX-ach nie wymagają trenowania na specjalnie przygotowanych do tego placach. Ważniejsze jest zaangażowanie i cierpliwość, które pozwolą na opanowywanie coraz bardziej skomplikowanych manewrów.

Tego typu modele chętnie wybierają nastolatkowie i dorośli – zarówno amatorzy, jak i zawodowcy – ale nie tylko oni mogą z nich korzystać. Rower BMX dla dziecka może być skuteczną zachętą do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, często w gronie rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Początkowo może służyć po prostu do szkolenia umiejętności jazdy na jednośladzie, chociażby dlatego, że jego prosta konstrukcja jest łatwa w obsłudze. Z czasem malec może zacząć odkrywać drzemiący w tych dwóch kółkach potencjał. Kiedy zauważy, że pierwsze, proste triki BMX zaczynają mu wychodzić, raczej nie będzie konieczności namawiania go do wyjścia z domu.

Triki na BMX dla początkujących – jak zacząć?

Najważniejsza zasada brzmi: trening czyni mistrza! Rozpoczynając swoją przygodę z BMX-em do trików trzeba być uzbrojonym w cierpliwość, ponieważ nie każdy manewr opanujemy od razu. Do niektórych z nich będziemy zmuszeni zrobić naprawdę wiele podejść, zanim zaczną nam wychodzić. Jeżeli efekty naszych starań nie będą od razu zadowalające, nie można się poddawać – zamiast tego z pozytywnym nastawieniem podchodźmy do kolejnych prób. Pamiętajmy, że nie tylko powinniśmy wiedzieć, jak robić triki na BMX-ach oraz dużo trenować, ale i wykazać się wytrwałością. Połączenie tych elementów przyniesie nam najlepsze rezultaty.

Ważne, aby nie zaczynać od nauki najbardziej skomplikowanych ewolucji, bo możemy łatwo się zniechęcić. Lepiej wziąć na pierwszy ogień dość łatwe manewry i stopniowo zwiększać ich trudność. Świetnym pomysłem jest nauka od bardziej doświadczonych osób, które nie tylko pokażą nam różne techniki, ale i będą w stanie wskazać, nad czym jeszcze musimy popracować. Warto też oglądać filmy instruktażowe, których w Internecie nie brakuje.

Niżej opisujemy przykładowe triki BMX dla początkujących.

Track stand, czyli stójka

Chcąc wskazać najłatwiejsze triki na BMX, pewnie wiele osób wymieniłoby tzw. stójkę. Polega ona na ustaniu na rowerze oraz pozostaniu w tej pozycji. Inaczej pisząc, chodzi o utrzymywanie równowagi podczas stania w miejscu. Jak to osiągnąć? Zaczynamy od ustawienia korb w pozycji poziomej, czyli równolegle do podłoża. Następnie stajemy na pedałach – mając z przodu mocniejszą naszym zdaniem nogę – i przenosimy ciało w stronę kierownicy. Możemy lekko wykręcić kierownicę w kierunku słabszej nogi. Reszta to sztuka balansowania ciałem, przy czym możemy minimalnie ruszać pedałami czy pomagać sobie hamulcem, aby nieco przedłużyć czas trwania triku. 

Brzmi prosto, prawda? Jednak teoria teorią, ale to praktyka czyni mistrza.

chłopak wykonujący stójkę na BMX-ieStójka to podstawowy trik na BMX.

Fakie, czyli jazda tyłem

Czego jeszcze warto się nauczyć, jeżeli posiadamy rower typu BMX? Trik dla początkujących, którego nie mogło tu zabraknąć to jazda tyłem. Bez tej umiejętności możemy mieć trudności z wykonaniem kilku trudniejszych akrobacji.

Kluczem do sukcesu jest nauczenie się utrzymywania równowagi podczas pedałowania w inną niż zazwyczaj stronę oraz przenoszenie ciężaru ciała na nogi. Aby udało się to zrobić, zdecydowanie należy sporo ćwiczyć, w czym początkowo może nam ktoś pomagać, stabilizując rower. Dzięki treningowi po najechaniu na rampę i zjeździe tyłem uda nam się zachować niezachwianą sylwetkę.

Fakie można zakończyć tzw. wywijką, czyli obróceniem roweru i zmianą kierunku jazdy (z tyłu do przodu).

Wheelie – jak jeździć na tylnym kole?

Jazda na tylnym kole na pewno budzi zainteresowanie wszystkich tych, którzy mają na celowniku łatwe triki na BMX. Jednak choć ten manewr wydaje się bardzo prosty, to jego opanowanie zdecydowanie wymaga czasu i znalezienia idealnego punktu równowagi. Przechodząc do sedna – jak zrobić wheelie na rowerze?

Ruszamy, siedząc na siodełku. Następnie lekko przechylamy się do przodu. Krok kolejny to wyprostowanie rąk i pociągnięcie kierownicy (używając do tego całego ciała), czemu powinno towarzyszyć mocne oparcie się o pedały. Aby utrzymać się w tej pozie, należy mocno dociskać pedały oraz używać hamulca, gdy tylko poczujemy, że za mocno przechylamy się do tyłu. Często zaleca się, żeby manetkę wciskać jednym palcem, zazwyczaj wskazującym, dzięki czemu chwyt kierownicy jest pewniejszy. Co ważne, trenując ten trik warto nauczyć się zeskakiwania z roweru, co uchroni nas przed wywrotką na plecy.

Kiedy wheelie na rowerze będziemy mieć już opanowany, możemy spróbować czegoś trudniejszego – manuala. Ten trik również polega na jeździe na tylnym kole, ale tym razem to siła naszych mięśni odpowiadać będzie za utrzymanie równowagi – nie można wspierać się hamulcem ani pedałować.

Bunny hop – wyskok rowerem

Jednym z popularniejszych, a zarazem podstawowych trików na BXM jest tzw. bunny hop, pozwalający na efektowne pokonywanie przeszkód. Za sprawą siły naszych mięśni odrywamy rower od podłoża, dzięki czemu możemy wskakiwać na krawężniki czy stopnie. W osobnym artkule specjaliści marki FOX radzą, jak skakać na rowerze.

W filmach z serii HASHTAG EXTREME! pokazaliśmy także, jak bezpiecznie nauczyć się następujących trików na BMX-ie:

Triki na rowerze BMX – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, jak trudne wyzwania przed sobą stawiamy, trzeba mieć na względzie bezpieczeństwo. W związku z tym po pierwsze – trenujmy tylko w miejscach, gdzie nie będziemy stwarzali zagrożenia dla siebie, jak i innych. Po drugie, nawet ćwicząc najprostsze triki na BMX pamiętajmy, że mogą zdarzyć nam się mniej lub bardziej groźne wywrotki, na co należy być przygotowanym.

Najważniejszym elementem wyposażenia jest chroniący głowę kask na BMX. Osoby jeżdżące na BMX-ach często decydują się na tzw. orzeszki. Ich największą zaletą jest duża wytrzymałość. Okaże się ona bezcenna przy silnym uderzeniu o twarde podłoże, co niestety może przytrafić się każdemu trenującemu, niezależnie od stopnia zaawansowania jego umiejętności. Co prawda modele o dość zabudowanej konstrukcji bywają stosunkowo ciężkie, mówi się także o ich słabej wentylacji, niemniej, jeśli nie pokonujemy dalekich tras, sprawdzą się one bardzo dobrze.

Ochraniacze na kolana i łokcie to równie przydatne akcesoria, które z pewnością docenimy wykonując poszczególne triki. BMX to jednoślad, którym możemy jeździć zarówno po asfalcie, jak i ubitym gruncie, dlatego nietrudno o siniaki czy otarcia. Obecnie sprzedawane modele są przeważnie lekkie i przewiewne, zatem w ferworze sportowych emocji szybko zapomnimy o ich obecności.

Poza tym z pewnością poczujemy się bezpieczniej, jeśli wykonując triki rowerowe na BMX-ie będziemy mieć pełną kontrolę nad jednośladem. W tym przypadku pomogą nam rękawiczki rowerowe, dzięki którym chwyt kierownicy jest pewniejszy, nawet jeśli dłoń się spoci.