Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dobrać rower dla dziecka?

Data aktualizacji: 21-04-2021

Zakup roweru dziecięcego zarówno dla rodzica, jak i przyszłego posiadacza jest wielkim wydarzeniem. Nie ma się co dziwić. Dzieci lubią dostawać prezenty, a ich opiekunowie cieszą się, jak dodatkowo zachęcają one do aktywności. Zanim jednak dwa kółka staną się najlepszym towarzyszem każdej wolnej chwili, trzeba dokonać wyboru, który może przyprawiać o zawrót głowy. Co kupić i jak dobrać rowerek dla dziecka?

dziewczynka jadąca na rowerze młodzieżowymRowery młodzieżowe są „mini” kopią wersji dla dorosłych.

Już od najmłodszych lat dzieci powinny uczyć się opanowania jazdy na rowerze, bo cały proces nauki wcale nie należy do najprostszych. Na początek maluchy można zabierać na przejażdżki w przyczepce rowerowej, by poznawać uroki wspólnych wycieczek. Gdy dziecko podrośnie, przychodzi czas na pierwszy rower, który niestety nie będzie rósł wraz ze swoim właścicielem. Co kilka lat trzeba będzie go wymieniać na większy.

Jaki rower dla dziecka?

Jaki rower dla 3 latka, a jaki dla 7 latka? Jaki kupić, kiedy dziecko ma 10 lat? Z wyborem pasującego roweru nie jest wcale tak łatwo. Na początek najlepsze będą jeździki, a z czasem rowerki biegowe. To na nich przyszli rowerzyści uczą się łapania równowagi, koordynacji, co przyda się w momencie przesiadki na modele z pedałami. Dobrą opcją są też rowerki dziecięce z kółkami bocznymi, np. Fogo Milano. 

Dziecko w ten sposób poznaje samą ideę poruszania się na rowerze, ale gdy nie potrafi jeszcze samodzielnie jeździć, ma podporę chroniącą przed upadkiem.

Psychologowie twierdzą, że w wieku 3-4 lat dzieci są na takim etapie rozwoju, że są w stanie opanować zdolność pedałowania i koordynacji. Kółka boczne mogą wtedy okazać się zbędne. Rower dla pięciolatka to jedna z pierwszych wersji, przypominająca model dla dorosłych, jak Romet Rambler 20 Kid 1, na którym dziecko może poruszać się nawet do 8 roku życia. Na późniejszym okresie rozwoju mamy do wyboru młodzieżowe wersje rowerów, idealne dla nastolatków. Przykładem, jest chociażby Vitta marki Dema.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Dzieci i młodzież będące nawet w tym samym wieku różnią się wzrostem, więc mogą oni nie jeździć na podobnym modelu jak rówieśnik, a co dopiero kiedy różnica wynosi kilka lat. Kupując rower, rodzice powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza wzrost – również długość rąk i nóg, a także umiejętności i możliwości fizyczne swoich pociech.

Jedną z najprostszych metod doboru roweru dziecięcego jest zmierzenie długości od wewnętrznej strony jego nóg i obliczenie przekroku. Jak to zrobić? Ustawiamy dziecko w skarpetkach na płaskim i równym podłożu. Umieszczamy małą książkę pomiędzy nogami, możliwie jak najwyżej. Dokonujemy pomiaru od górnej krawędzi książki do podłoża. Im niższy przekrok, tym wsiadanie i zsiadanie będzie łatwiejsze, co jest kluczowe zwłaszcza na początku nauki.

Należy jednak pamiętać, że długość przekroju podawana jest zwykle w przybliżeniu i każdy z producentów może ten parametr obliczać nieco inaczej. Dlatego też może on nie pasować do każdej marki i typu roweru.

Dane co do wzrostu, wieku dziecka i tego jaki typ, rozmiar kół i ramy wybrać są różne. Podawane są one zazwyczaj w bardziej orientacyjnie. Jeżeli mamy wątpliwości np. rower 14 cali, na jaki wzrost będzie odpowiedni, poniżej przedstawimy tabelę poglądową.

Rozmiary kół rowerowych dla dzieci

Rozmiar roweru dla dziecka ma znaczenie również w przypadku wielkości kół. Modele dla dzieci, podobnie jak dla dorosłych określamy w calach. Zaczynają się one od 12, a kończą na 24-27,5. Szerzej zostały one opisane w powyższej tabeli. W ten sposób możemy mniej więcej określić, np. jaki kupić rower dla 3 latka. Ile cali powinny wynosić koła? Dla takiego wieku najlepiej sprawdzają się rowerki biegowe z 12-calowymi kołami, ale również te z kółkami bocznymi.

Rozmiary rowerów dla dzieci w wieku szkolnym są nieco większe. Producenci oferują wówczas rowery 20-calowe, na których najmłodsi mogą jeździć spokojnie kilka lat. Na wyposażeniu coraz częściej można spotkać pierwsze przerzutki, ułatwiające poruszanie się. Jednoślady z kołami 24 i 26 – calowymi to tzw. młodzieżowe wersje, wzorowane na modelach dla dorosłych. Takie najczęściej dostawało się na I komunię i jeździło na nich nawet, jak nie było się już dzieckiem.

Od kiedy rowerek biegowy?

Każdy maluch rozwija się inaczej i trudno jest jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy czas na naukę jazdy na rowerze. Jednak już jak najwcześniej można zaszczepiać w najmłodszych rowerowego ducha, wybierając model biegowy.

dziecko na rowerku biegowymRowerek biegowy - jeden z pierwszych modeli dla najmłodszych.

Rowerek biegowy trójkołowy

Na początek rowerową przygodę warto rozpocząć od jeździków. Dla zapewnienia stabilizacji poruszają się one na trzech lub czterech kółkach, a prosta czynność odpychania sprawia niemałą frajdę. Są one przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia. Przykładami mogą być chociażby modele Puky Wutsch i Puky Fitsch. Posiada on wygodne, ergonomicznie ukształtowane siodełko i bezpieczne uchwyty. Taki rowerek biegowy trzykołowy lub czterokołowy pozwala rozwijać motorykę w sposób intuicyjny, dlatego na początek jest on idealny.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze biegowym?

Kiedy dziecko ma około dwóch lat, rodzice decydują się na zakup rowerka biegowego, np. PUKY LR M. To świetna opcja na ćwiczenie równowagi i koordynacji, aby później nauczyć się poprawnie pedałować. Zalet jest o wiele więcej: bazują na naturalnych odruchach chodzenia, ważą niewiele, a niektórzy uważają, że są lepsze niż rowerki z bocznymi kółkami.

Naukę na rowerku biegowym – tylko pod opieką dorosłych, najlepiej rozpocząć na płaskim terenie, równej trawie lub powierzchni wyłożonej, np. tartanem. Można ją znaleźć na placach zabaw czy boiskach. Dlaczego? Jeżeli dziecko przewróciłoby się, upadek byłby mniej bolesny. Unikajmy ruchliwych ulic czy chodników, zjazdów i podjazdów. 

Warto pamiętać również o bezpieczeństwie – kask dla dziecka od najmłodszych lat pozwoli na wyrobienie dobrych nawyków na przyszłość. Jednocześnie może to być dodatek, który wpadnie dziecku w oko – wystarczy zdecydować się na kolorowy motyw. Przykładowo marka ABUS ma ich wiele w swojej ofercie.

Załóżmy dziecku również wygodne, pełne buty, aby stopa w nich nie ślizgała się – klapki odpadają! Początkowo możemy asekurować dziecko, idąc obok niego lub podtrzymując, jeżeli nie czuje się ono pewnie. To pomoże też nauczyć małych rowerzystów kontroli nad rowerkiem biegowym. Najmłodsi bardzo szybko „złapią”, o co chodzi i będą coraz częściej starały się siedzieć wygodnie na siodełku i odpychać nogami. Ostatnim etapem jest nauka rozpędzania się i stopniowo unoszenia nóg, aby ćwiczyć złapanie równowagi.

Rowerek biegowy drewniany

Lepiej kupić rowerek zbudowany na metalowej ramie czy wykonany z drewna? Pewnie niejeden rodzic zadawał sobie to pytanie. Ten drugi może być lżejszy niż standardowe modele i wizualnie nawet ładniejszy. Są one również mocne i wytrzymałe, gdyż wykonane są z wytrzymałego drewna, odpornego na zmienne warunki pogodowe. Niestety, mają one również wadę – zazwyczaj drewniany rowerek biegowy nie posiada regulacji wysokości położenia siodełka, na co należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.

dziecko na drewnianym rowerku biegowymDrewniany rowerek biegowy również jest dobrym pomysłem.

Rowerek biegowy dla dziewczynki

Dzieci „kupują oczami”, czyli wybierają to, co im się najbardziej podoba. Rower musi przypaść do gustu małym cyklistom, najlepiej, jak jest kolorowy. Ulubiony kolor różowy dla dziewczynek znajdziemy w rowerku biegowym Kross Kido. 

Dodatkowo marka Creme, produkująca stylowe rowery dla dorosłych oferuje mniejsze wersje dla dzieci. Modele z linii Creme Mia spodobają się każdej dziewczynce, ze względu na delikatne, pastelowe barwy i wiklinowe koszyczki na ramie. Ważą one niewiele ponad 4 kilogramy i pasują dla dzieci ze wzrostem od 80 do 108 cm.