Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dobrać rower dla dziecka?

Data aktualizacji: 13-06-2022

Trafny dobór roweru dla dziecka to klucz do zadowolenia z faktu jego posiadania i samej jazdy. Za mały, za duży, zbyt ciężki lub nieatrakcyjnie wyglądający – spełnienie nawet jednego z tych czynników może skutecznie zniechęceniem do niej, a nie o to przecież chodzi. Na pierwszym miejscu muszą być wygoda, bezpieczeństwo i radość, a te gwarantuje właściwie idealnie dopasowany rowerek dla małego dziecka.

dziewczynka jadąca na rowerze młodzieżowymRowery dziecięce są „mini” kopią wersji dla dorosłych.

Już od najmłodszych lat dzieci powinny uczyć się opanowania jazdy na rowerze, bo cały proces nauki wcale nie należy do najprostszych. Na początek maluchy można zabierać na przejażdżki w przyczepce rowerowej, by poznawać uroki wspólnych wycieczek. Gdy pociecha podrośnie, przychodzi czas na pierwszy, własny egzemplarz, który trzeba będzie jednak wymienić za kilka lat. Jeden rozmiar roweru dla dziecka nie posłuży na całe dzieciństwo. Wzrost pociechy co jakiś czas zmienia się. Z wiekiem przybywa też nowych umiejętności, przydatnych do samodzielnej jazdy. Z tych względów chociażby rozmiary rowerów dla dzieci są różne – od 12 do 24-calowych obręczy, a te mniejsze mają dodatkowe kółka boczne.

Od jakiego wieku można rozpocząć rowerową przygodę?

Posadzenie dziecka na siodełku rowerowym zwykle jest indywidualną kwestią, a zwłaszcza w temacie, kiedy najlepiej to zrobić. Istotną rolę odgrywa tutaj tempo rozwoju psychomotorycznego, a także umiejętności samodzielnego utrzymywania się na dwóch nogach i stabilnego chodzenia. Z tych faktów zdają sobie sprawę producenci rowerków dziecięcych, którzy proponują rozpoczęcie przygody z nimi już od wieku 2 lat. 

Wcześniej – przed drugimi urodzinami – do zabawy najlepsze będą jeździki, a następnie rowerki biegowe. Przesiadka na te drugie modele daje ogromne korzyści rozwojowe – zdolność balansowania ciałem, poprawę koordynacji ruchowej i uczenie się utrzymywania równowagi. Dzięki temu zyskały na ogromnej popularności, a wielu rodziców ich zakup traktuje jako priorytetowy. To, jak nauczyć dziecko jazdy na „biegówce” oraz jaki model wybrać, dowiesz się z naszego bloga.

Kolejny w kolejności będzie mały rower z kółkami bocznymi. Tak naprawdę przygodę na nim także może rozpocząć już 2-latek, zaczynając od modelu dziecięcego z 12-calowymi obręczami, ale przyjmuje się, że 3-4 letnia pociecha wyciągnie z lekcji najwięcej korzyści. Nauczy się pedałować, obsługiwać hamulec, a wraz z pojawianiem się nowych umiejętności, dodatkowe podpory można odczepić, zostawiając typowy jednoślad.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Przyjęło się, że dobór roweru do wzrostu dziecka jest słuszny i pozwala dobrze spasować go z przyszłym użytkownikiem. Sugerowanie się wiekiem nie będzie precyzyjnym wyznacznikiem, gdyż nawet wśród rówieśników może panować duża rozbieżność wysokości, a co dopiero, kiedy różnica wieku wynosi kilka lat. Rodzice powinni wziąć pod uwagę również długość rąk i nóg, a także umiejętności oraz możliwości fizyczne swoich pociech.

Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?

Jedną z najprostszych metod doboru jest zmierzenie długości nóg od wewnętrznej strony razem z butami i obliczenie przekroku. 

Jak to zrobić? Ustawiamy dziecko na płaskim i równym podłożu. Umieszczamy małą książkę pomiędzy nogami, możliwie jak najwyżej. Dokonujemy pomiaru od górnej krawędzi książki do podłoża. Mniejszy przekrok idzie w parze z mniejszym rozmiarem kół rowerowych. Do wzrostu może pasować też kilka wariantów (12, 14, 16, 18, 24 cale), dlatego producenci podają zalecany zakres wysokości przyszłego użytkownika, a także wyliczony przekrok.

Dane co do wzrostu, wieku, a także typu, rozmiaru kół oraz ramy modelu są różne. Podawane są one zazwyczaj bardziej orientacyjnie. Jeżeli mamy wątpliwości np. rower 14 cali, na jaki wzrost będzie odpowiedni, poniżej przedstawimy tabelę poglądową, obrazującą rozmiary rowerów dla dzieci wraz z przybliżonymi wyliczeniami co do wieku i wzrostu.  

Rozmiar roweru dla dziecka, a wielkość kół

Rozmiar roweru dla dziecka zależy również od wielkości kół. Modele dla najmłodszych, podobnie jak dla dorosłych, określamy w calach. Zaczynają się one od 12, a kończą na 24. Szerzej zostały one opisane w powyższej tabeli, ale nietrudno domyśleć się, że im starsza pociecha, tym na większych kołach będzie jednoślad. Dzięki temu możemy mniej więcej określić, np. jaki kupić rower dla 2-3 latka, a jaki sprawdzi się dziecku w wieku szkolnym.

Szczególnie w tym drugim przypadku mamy większe pole wyboru i dość spory rozrzut w kwestii wielkości obręczy – od 16,18 do nawet 24 cali. W tym przedziale będzie mieścił się też komunijny rower z przerzutkami dla dziecka.

Rodzice stopniowo zaobserwują, że po pewnym czasie posiadany model będzie trzeba zastąpić nieco większym. Rozmiarów rowerów dziecięcych jest tak dużo, że zdecydowanie odradzamy kupowanie go na tzw. „przyszłość”. Praktykowanie tej metody może nawet zniechęcić malucha do jazdy. Lepiej podstawić na taki, który ma możliwość regulacji kierownicy i siodełka, więc zostanie z pociechą na dłużej. Jeżeli mały użytkownik wyrośnie z rowerka, można podarować go kolejnemu smykowi z rodziny lub po prostu sprzedać. 

Rower dziecięcy dopasowany do potrzeb

Jeżeli już wiemy, jaki rozmiar roweru dla dziecka będzie tym najodpowiedniejszym, pora jeszcze lepiej spasować go z przyszłym użytkownikiem. Oznacza to odpowiedzi na kilka pytań, przybliżających do wyboru tego jedynego, najodpowiedniejszego modelu.

Kółka boczne, czy nie? Na początkowym etapie jazdy na rowerze, kółka boczne są bardzo praktyczne. Zapewniają maluchom poczucie stabilizacji, zwłaszcza tym, którzy ćwiczą swoją równowagę. Modele z takim dodatkiem są też bezpieczne, a w każdej chwili można je przerobić na wersje dwukołowe.

Aluminium czy stal? Wybierając model mający ramę wykonaną z pierwszego z wymienionych materiałów, mamy większą pewność, że będzie to lekki rower. Stalowe konstrukcje są wytrzymałe, ale też z reguły cięższe, co wpływa na ogólną masę jednośladu. Jeżeli ten będzie ważył dużo, to zarazem stanie się też nieporęczny, uciążliwy w użytkowaniu i może zniechęcić do jazdy.

Model MTB, miejski, a może BMX? Im starsza pociecha, tym więcej typów jednośladów ma ona do wyboru. Głównie dziewczynki będą zainteresowane stylowymi rowerami miejskimi, a dwa pozostałe spowodują szybsze bicie serca u chłopców. Ci zazwyczaj lubią sportową jazdę, nutkę adrenaliny, a przy tym i świetną zabawę, więc co, jak nie BMX i MTB dla dzieci im to zaoferują.

Jakie akcesoria? Sam rower to jednak nie wszystko. Kiedy ten ma na wyposażeniu dodatki takie jak odblaski, dzwonek, koszyk czy bagażnik, z pewnością dla niejednych jest atrakcyjniejszy. Zwłaszcza kilkulatkowie, który lubią zabierać na przejażdżki zabawki, ucieszą się z dodatkowego miejsca na swoje skarby.

Zobacz dziecięce rowery crossowe z naszej oferty:

5,0

1 opinia

1 349  zł 1349
Dostawa GRATIS
1 499 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką -7%
1 399  zł 1399
Dostawa GRATIS
1 649 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką -3%
1 599  zł 1599
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
4,5

4 opinie

2 349  zł 2349
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
2 619 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką -5%
2 499  zł 2499
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
5,0

1 opinia

2 559  zł 2559
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
5,0

3 opinie

2 649  zł 2649
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS
3 099  zł 3099
Raty 10 x 0% Dostawa GRATIS