Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

Data aktualizacji: 29-07-2021

Kupno jednośladu to poważna decyzja. Prawdopodobnie zostanie on z nami na lata, dlatego już na etapie wyboru konkretnego modelu warto zapoznać się z pewnymi zasadami decydującymi o tym, czy będziemy z niego zadowoleni. Wiele osób zastanawia się, jakie rozmiary ram rowerów będą dla nich odpowiednie. To bardzo istotna kwestia wpływająca zarówno na komfort, jak i efektywność jazdy. Źle dobrane gabaryty znacznie utrudnią przyjęcie właściwej pozycji, co w konsekwencji prowadzić może do dużego dyskomfortu. Po przeczytaniu naszego artykułu nauczysz się sprawdzać, jaki rozmiar ramy będzie najlepszy dla Ciebie, więc jeżeli zastanawiasz się, jak dopasować rower – zapraszamy do lektury!

Aby w pełni cieszyć się jazdą, rama musi być dobrze dopasowana do wzrostu rowerzysty. Pomagają w tym specjalne tabele z rozmiarami.

Rozmiary ramy roweru – jaki wybrać?

To, jak dobrać rozmiar roweru zależy w dużej mierze od preferencji danego rowerzysty. To bez znaczenia, że jeden użytkownik dobrze czuje się z wybraną geometrią i wielkością, ponieważ drugiemu kolarzowi mogą one nie pasować. Dostępna regulacja dotyczy na ogół wsporników siodełka i kierownicy, ale rama pozostaje taka sama, dlatego warto wybrać ją raz a dobrze. To element, do którego można dobrać potem osprzęt i dodatki – trudno zrobić to na odwrót.

Sam osprzęt nie zagwarantuje właściwej wygody. W sferze zachowania optymalnego komfortu, od dobrych przerzutek ważniejsza jest rama we właściwym rozmiarze i o pasującej nam geometrii. Jeśli będzie zbyt wysoka, nie będziemy w stanie pedałować, a niedopasowana długość może spowodować ból pleców. Kolarz powinien dobrać jej wielkość do swojego wzrostu. Geometria musi być dostosowana do proporcji ciała, dzięki czemu rowerzysta będzie mógł cieszyć się z użytkowania jednośladu i docenić jakość pozostałych komponentów.

Przy wyborze roweru, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób będziemy najczęściej z niego korzystać. Inny wybierzemy do sportowych treningów, inny do rekreacyjnych przejażdżek. Do pierwszego typu przyda się mniejszy rower z krótszą główką ramy. Drugi wariant powinien natomiast mieć wyższą główkę dla większego komfortu.

Poszczególne typy jednośladów różnią się między sobą kształtem ramy – jedna będzie odpowiednia w tych przeznaczonych do jazdy górskiej, w trudnym terenie, a osobna w dedykowanych do poruszania się po szosie czy szutrach. Dlatego w pierwszych podawane są wymiary rury podsiodłowej w calach, a w drugich górnej w centymetrach.

W doborze optymalnego dla Ciebie rozmiaru pomogą Ci nasze infografiki w dalszej części artykułu. Należy jednak pamiętać, że informacje w nich zawarte są orientacyjne i uśrednione. Przed zakupem warto zapoznać się jeszcze z oficjalną tabelą rozmiarów podaną przez konkretnego producenta.

Rozmiar ramy roweru do wzrostu – tabela

Każda marka tworząca rowery posiada nieco odmienny opis ramy rowerowej. Niektórzy producenci podają rozmiary w calach, inni w centymetrach, a pozostali oznaczają je literami: np. od S po XL. Istotne jest, aby dokładnie sprawdzić poszczególne długości w tabeli. W ten sposób dobierzemy model idealnie dopasowany do naszej sylwetki, a to przełoży się na wygodę i satysfakcję z zakupu jednośladu. W dalszej części artykułu przygotowaliśmy zestawienie z uogólnionymi danymi. Znajdziesz w nich informacje, które są zgodne z tabelami rozmiarowymi ram większości producentów. Dowiesz się z nich, że:

  • Rama 17 cali – na jaki wzrost? W MTB pasuje na około 165-175 cm.
  • Jaki rozmiar ramy do wzrostu 180 cm? 54-56 cm w przypadku rowerów szosowych lub graveli, a także 19 cali w MTB.

Jak dobrać rower do wzrostu?

Kupując pierwszy rower, warto wiedzieć, jak zmierzyć rozmiar ramy. W tym celu można posłużyć się wzorem, który ułatwi dobór. Aby tego dokonać, należy zmierzyć długość wewnętrzną nogi - od pachwiny po piętę, czyli tzw. przekrok. Następnie wykonuje się proste mnożenie. Oto pełna instrukcja:

Stajemy prosto oparci o ścianę i dokonujemy pomiaru.

Otrzymany wynik mnożymy przez następujące wartości:

  • Rowery MTB z kołami 26” - 27,5”: wynik x 0,57,
  • Rowery MTB z kołami 29”: wynik x 0,6,
  • Rowery szosowe i gravele: wynik x 0,66
  • Rowery miejskie, trekkingowe, crossowe: wynik x 0,63.

Jeśli posługujemy się miarką w systemie metrycznym, to pamiętajmy, że aby otrzymać rozmiar ramy w calach, musimy podzielić wynik przez 2,54.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest przymierzenie roweru. Niestety, nie zawsze mamy możliwość, aby spędzić kilka godzin na poszukiwaniu właściwego modelu stacjonarnie. Niekoniecznie też znajdziemy na miejscu wymarzony przez nas egzemplarz. Aby upewnić się, że w odpowiedni sposób oszacowaliśmy rozmiar, możemy przymierzyć pojazd należący do kogoś bliskiego. Wystarczy potem sprawdzić dany model na stronie i wziąć poprawkę, kiedy wysokość lub długość były niewystarczające. Dzięki temu uzyskuje się zarys, który przybliży do właściwego wyboru. Odnalezienie odpowiedniego rozmiaru ramy roweru przychodzi z łatwością, gdy nabieramy kolarskiego doświadczenia. Zakup każdego kolejnego jednośladu na pewno będzie łatwiejszy.

Rozmiary ram rowerowych szosowych i graveli

Rowery gravel i szosowe przeznaczone są dla osób, które lubią szybką, dynamiczną jazdę. Ich konstrukcja umożliwia osiąganie dużych prędkości oraz wykręcanie naprawdę dobrych wyników. Geometria jednośladu musi być idealnie dopasowana do ciała kolarza, tak aby cała energia była przekazywana na koło. Powinna także umożliwiać przyjęcie właściwej, poprawiającej aerodynamikę pozycji.

Tabela - dobór rozmiaru ramy roweru gravel, szosowego i przełajowegoTabela przedstawiająca rozmiary ram rowerów szosowych, gravelowych i przełajowych - dla kobiet i dla mężczyzn. 

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar ramy gravel lub szosowej, musisz wziąć pod uwagę długość rury górnej – mierzonej od środka główki ramy do środka połączenia z rurą podsiodłową lub od środka główki ramy do sztycy. Producenci zwykle stosują jeden z dwóch podanych sposobów. Bardziej pochylona pozycja wymaga krótszej rury górnej i dłuższego mostka. Istotna jest także wysokość główki ramy. Im jest ona niższa, tym pozycja może być bardziej sportowa.

Jak wybrać rozmiar ramy MTB?

Rozmiar ramy w rowerze MTB wpływa na prędkość przemierzania górzystego i leśnego terenu. Kolarz powinien zwrócić uwagę na kąt rury podsiodłowej. Jeśli jest on stromy, a rowerzysta znajduje się bliżej przodu, to w pozycji siedzącej łatwiej jest podjeżdżać. Długość rury podsiodłowej ma małe znaczenie w przypadku sztycy regulowanej, której popularność w rowerach MTB stale rośnie.

Tabela - dobór rozmiaru ramy MTB 29Tabela przedstawiająca rozmiary ram rowerów MTB o rozmiarze kół 29" - dla kobiet i dla mężczyzn.

Dla początkujących, a także dla osób niższych, istotny jest przekrok, czyli długość mierzona od górnej rury do ziemi. Warto zwrócić na niego uwagę, jeżeli chcemy praktykować dirt. Bez względu na planowany rodzaj aktywności, należy mieć baczenie na długość górnej rury, czyli równoległą do ziemi odległość między główką ramy a osią sztycy i zadbać o to, aby gwarantowała ona wygodną jazdę. Parametr określa, jak bardzo wyciągnięta będzie pozycja rowerzysty pod kątem wzrostu.

Dwa najczęściej podawane parametry to Reach i Stack. Ten pierwszy to odległość poprowadzona poziomo od główki ramy, aż do miejsca, pod którym znajduje się mechanizm korbowy. To cecha ważna, jeśli jedziemy na stojąco. Stack jest poprowadzony pionowo od pedałów, aż po wysokość mostka. Razem te dwa parametry określają, jak wyprostowana będzie pozycja na stojąco. Ma to znaczenie w przypadku różnych dyscyplin MTB. Proporcja między tymi dwoma wymiarami zmienia się zgodnie z trendami panującymi w danym rodzaju jazdy. Często zdarza się, że trudno jest znaleźć jednoślad spełniający powyższe kryteria, dlatego wielu rowerzystów decyduje się na zakup ramy i samodzielnie dobiera do niej osprzęt.

Jak dobrać rozmiary ram rowerowych miejskich, trekkingowych i crossowych?

Stosunkowo najłatwiej jest kupić rower crossowy, miejski lub turystyczny, na których siedzi się w pozycji prawie wyprostowanej. Przeglądając katalogi, odkryjemy, że powyższe rodzaje produkowane są zazwyczaj w 3-4 wielkościach ramy dla danego modelu. Co więcej, jeśli chodzi o rower trekkingowy, rozmiar ramy oznaczany jest zazwyczaj za pomocą określonego przez producentów przedziału wzrostu kolarza dla danego wariantu jednośladu. To duże ułatwienie.

Tabela - dobór rozmiaru ramy roweru miejskiego, trekkingowego i crossowegoTabela przedstawiająca rozmiary ram rowerów miejskich, trekkingowych i crossowych - dla kobiet i dla mężczyzn.

Wybrać odpowiedni rozmiar jest jeszcze prościej, gdy kupujemy rower miejski. Często nie posiada on górnej rury ramy, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Takie modele niejednokrotnie mają tylko dwa rozmiary: M i L.

W przypadku trekkingów częściej spotkamy numerację od S do XL. Tajemnicze wielkości, takie jak 48, 50, 52, 54, 56, przedstawiały dawniej dokładną długość rury podsiodłowej w głównym trójkącie ramy. Dziś bywa, że są to wartości umowne, ale pokazują w przybliżeniu, jaki rozmiar ramy trekkingowej wybrać.

Rozmiary ram rowerów dla dzieci

Rowery dla najmłodszych często występują w jednym rozmiarze. Nie jest to wybór na całe lata, ponieważ dziecko rośnie, choć i tak producenci dodają możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy. Sklepy internetowe podpowiadają, jaki model będzie najlepszy dla dziecka o danym wzroście. Dodatkowo sugerują też przedział wiekowy, na wypadek, gdyby ktoś chciał sprawić niezapowiedziany prezent, bez pytania o wzrost szybko rosnącej pociechy.

Dla większego dziecka, którego wzrost osiągnie niedługo 150 cm, odpowiedni będzie rower na 24-calowych lub 26-calowych kołach. Producenci rozróżniają czasem te dwa rozmiary jednego modelu jako S i M. 

Szukając roweru dla swojej pociechy, możesz zapoznać się z radami, jakie zawarliśmy w artykule o tym, jak dobrać rower dla dziecka.

Jak dobrać rower, czyli czym jest Bikefitting?

W kwestii doboru właściwego rozmiaru ramy warto wspomnieć także o bikefittingu. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów powstaje coraz więcej profesjonalnych pracowni, które oferują tę usługę. Proces zaczyna się od dokładnego zmierzenia rowerzysty. Następnie kolarz ubierany jest w czujniki i siada na ruchomym modelu ramy rowerowej. Po analizach biomechanicznych otrzymuje się wytyczne co do przyjmowanej sylwetki, dzięki której pedałowanie będzie najefektywniejsze lub maksymalnie wygodne. Informacje mogą dotyczyć też minimalizacji oporu aerodynamicznego.

Mężczyzna na rowerzeNa bikefitting decydują się profesjonalni kolarze.

Takie doradztwo daje możliwość wyboru idealnego rozmiaru ramy i ustawienia poszczególnych komponentów, niestety na razie jest bardzo drogie. Z tego powodu korzystają z niego raczej profesjonalni kolarze, dla których każdy element dający przewagę ma ogromne znaczenie. Na szczęście w internecie, między innymi na stronie CentrumRowerowe.pl, znajdziemy dużo dokładnych kalkulatorów rozmiaru ram rowerowych. Najbardziej rozbudowane narzędzia pozwalają wybrać dokładny podtyp roweru, np. XC, a nie tylko rower górski

Zależnie od konkretnego konfiguratora, konieczne będzie podanie samego wzrostu, a czasem również długości kończyn górnych i dolnych, goleni, czy przedramion. W efekcie otrzymamy najlepszy dla nas zakres rozmiarów ram, a niekiedy nawet rysunek poglądowy z optymalną geometrią roweru.

Skorzystaj z kalkulatora ramy rowerowej na stronie CentrumRowerowe.pl!

Na stronie sklepu CentrumRowerowe.pl dostępne jest łatwe w obsłudze i bardzo praktyczne narzędzie – kalkulator ramy, dzięki któremu w prosty sposób sprawdzimy, czy będzie ona dla nas odpowiednia. Wystarczy wejść w kartę interesującego nas modelu i kliknąć odnośnik „Dopasuj rozmiar ramy i sprawdź geometrię”.

 

Zostaniemy przeniesieni do specjalnej sekcji „Geometria ramy”. Tam w puste pole należy wpisać nasz wzrost i kliknąć przycisk „Przelicz”.

 

Następnie ukaże się nam oś, na której zaznaczony zostanie rozmiar ramy roweru dopasowany do wzrostu. Tabela poniżej przedstawia dokładne parametry, takie jak długości i kąty poszczególnych rur. Co więcej, kalkulator rowerowy oznaczy, która wersja lepiej sprawdzi się podczas jazdy sportowej i wyczynowej, a która będzie właściwym wyborem do rekreacyjnych, turystycznych przejażdżek.

 

W ten wygodny sposób dowiemy się, czy dany gabaryt roweru zapewni nam właściwy komfort i będzie dobrze dopasowany do naszego stylu jazdy.