Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Bike fitting – rower szyty na miarę

Data aktualizacji: 18-06-2020

Im ktoś dłużej jeździ na rowerze, tym bardziej zdaje sobie sprawę, jak istotną kwestią jest dokładne dopasowanie swojej pozycji. Podczas krótkich, rekreacyjnych przejażdżek można nie odczuć różnicy, ale jeśli chce się jeździć regularnie, na bardziej zaawansowanych trasach, warto zainteresować się bike fittingiem.

Koniecznie sprawdź nasz film o bikefittingu, który nagraliśmy we współpracy z Velolab z Gdańska!

Co to jest bike fitting?

Najprościej mówiąc, jak można łatwo wywnioskować z samej nazwy, oznacza on dopasowanie roweru pod własne preferencje. W pewnym stopniu każdy rowerzysta wykonuje bike fitting samemu, dobierając rozmiar ramy, kół czy regulując siodełko tak, aby jeździło się komfortowo. Jednakże nie wszyscy mają wystarczającą wiedzę, by zdawać sobie sprawę, jakie ułożenie poszczególnych elementów jednośladu będzie najkorzystniejsze. Pozycja na rowerze powinna być nie tylko wygodna, ale i umożliwiająca wydajną jazdę oraz, co bardzo ważne, minimalizowała ryzyko wystąpienia kontuzji. Dzięki przemyślanemu dopasowaniu roweru do swojej anatomii można uniknąć m.in. bólu kolan, pleców, szyi czy ramion, które tak często doskwierają kolarzom.

kolarz pokazany od przodu na rowerze jadący po asfalcieOdpowiednie ustawienie pedałów oraz dobór obuwia pozwala jeździć znacznie efektywniej.

Prawidłowa pozycja na rowerze jest elementem koniecznym do wprowadzenia, jeśli w dłuższej perspektywie nie chcemy narażać swojego zdrowia na uszczerbek. Podstawowe porady na ten temat zawarliśmy w artykule poświęconemu w całości temu zagadnieniu.

Gdzie zrobić bike fitting?

Jeszcze do niedawna mało kto myślał nad profesjonalnym dopasowywaniem roweru do własnych potrzeb. Zawodowcy w tym celu udawali się za granicę, podczas gdy pozostali rowerzyści nie mogli sobie na to pozwolić, albo nawet nie mieli świadomości, że taka możliwość istnieje. Obecnie spopularyzowało się to na tyle, że w Polsce działa kilka firm świadczących usługi w tym zakresie z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod diagnostycznych.

Barierą uniemożliwiającą skorzystanie z ich pomocy może być jednak dostępność, duża odległość do najbliższych specjalistów oraz koszty takiej usługi. Alternatywą jest poszukanie emerytowanych, zawodowych kolarzy oraz innych osób o profesjonalnej wiedzy, które pomogą dopasować rower do naszej sylwetki. Jeśli komuś nie pozostają inne możliwości, a dysponuje czasem i odrobiną samozaparcia, może spróbować działać na własną rękę, metodą prób i błędów oraz poszerzając swoją wiedzę poprzez zapoznanie się z fachowymi publikacjami na ten temat. Rzecz jasna trudno porównywać to do usług zawodowych bike fitterów.

kolarz na rowerze SpecializedPodczas bike fittingu wykonuje się nie tylko pomiary statyczne, ale i dynamiczne.Jak przeprowadza się bike fitting?

Profesjonalny bike fitting składa się z szeregu czynności mających za zadanie pomóc w optymalnym dopasowaniu roweru do użytkownika. W zależności od firmy korzysta się z odmiennych narzędzi, jednak większość badań pozostaje niezmienna.

Podczas bike fittingu wykonuje się pomiary statyczne oraz dynamiczne rowerzysty, które pozwalają dobrać do możliwości biomechanicznych ciała oraz stylu jazdy, odpowiednie parametry jednośladu. Najczęściej dopasowanie roweru poprzedza wywiad fizjoterapeutyczny przeprowadzany przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w dziedzinie. Dzięki niemu osoby odpowiedzialne za dopasowanie roweru pod użytkownika uzyskują wstępne informacje na temat stylu jazdy cyklisty, doświadczenia, obciążeń treningowych czy przebytych kontuzji.

W następnej kolejności zaczyna się dopiero właściwe ustawianie roweru. Analizowane są parametry fizyczne rowerzysty oraz określa się jego możliwości motoryczne. Dokładne wykonanie pomiarów oraz specjalistyczna konsultacja pozwalają ustalić jaki rozmiar ramy, szerokość siodła oraz kierownicy pozwolą na zoptymalizowanie użytkowania roweru.

Pomiary dynamiczne bike fitterzy przeprowadzają przy pomocy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, np. kamer i systemów komputerowych lub trójwymiarowych danych zbieranych dzięki sensorom umieszczonym na ciele rowerzysty.

Ostatnim elementem jest ustawienie bloków w butach oraz konsultacja w kwestii doboru wkładek do obuwia. Wszystkie zebrane dane pozwalają skompletować raport określający, jak powinien zostać wyregulowany rower, by dało zająć się na nim najodpowiedniejszą pozycję.

jadący kolarz na zawodachBike fitting jest nieodzownym elementem pracy profesjonalnych zawodników.Ile kosztuje bike fitting?

Na zakończenie, nie sposób nie poruszyć kwestii kosztów takiej usługi. Pomimo tego, że jest ona coraz popularniejsza, wciąż bardzo daleko jej do bycia powszechnie spotykaną, nie licząc rzecz jasna środowiska profesjonalnych kolarzy, stąd ceny nie należą do najniższych.

Za bike fitting zainteresowanym przyjdzie zapłacić od 500 do nawet 1500 zł, w zależności od szczegółowości badań, które w jego trakcie będą przeprowadzane. Znaczenie może mieć również umiejscowienie firmy. Kompleksowy bike fitting w Warszawie i innych dużych miastach prawdopodobnie będzie droższy niż w mniej popularnych regionach Polski. Na cenę wpływać może również to czy firma dopasowywać będzie gotowy rower, czy razem z klientem dopiero wybierać komponenty.

Bike fitting nie kosztuje mało, jednak czy ok. 600 zł to kwota nie do przyjęcia? Dla kompletnego amatora jeżdżącego rekreacyjnie raczej tak, biorąc pod uwagę, że można za to niemalże kupić kolejny rower. Jeśli jednak ktoś zamierza regularnie trenować czy startować w zawodach warto to przemyśleć. Jest to wydatek, którego można podjąć się tylko raz, a gdy kupujemy drogi rower, to oczekujemy, że będzie nas w pełni satysfakcjonował. Decydując się na zaawansowany jednoślad, te kilkaset złotych dodatkowego wydatku także nie odgrywa już tak dużej roli.