Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak wybrać okulary korekcyjne na rower?

Data aktualizacji: 05-05-2021

Osoby borykające się z wadami wzroku często zastanawiają się, jakie okulary na rower wybrać. Zwykłe szkła korekcyjne zdecydowanie nie są przystosowane do kolarstwa, a ich użytkowanie podczas jazdy jest wręcz niebezpieczne. Nie tylko obniżają poziom komfortu i przeszkadzają w osiąganiu lepszych wyników, ale są też potencjalną przyczyną poważnych urazów. Problem rozwiązują specjalne okulary korekcyjne dla rowerzystów. Dlaczego warto w nie zainwestować i co takiego w sobie mają? We współpracy z Bartoszem Huzarskim – zawodnikiem zawodowego peletonu, przygotowaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Bartosz Huzarski na rowerze szosowymOkulary sportowe korekcyjne to ogromne ułatwienie dla zawodników z wadą wzroku

Każdy rowerzysta cierpiący na krótko- lub dalekowzroczność czy astygmatyzm powinien wyposażyć się w odpowiednie okulary, które nie tylko zaoferują mu właściwą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC, czy czynnikami mechanicznymi, ale również zagwarantują adekwatną korekcję wady wzroku i prawidłowe widzenie. Zapewnić to mogą okulary sportowe z wkładką korekcyjną.

Czym charakteryzują się okulary korekcyjne na rower?

Okulary sportowe z korekcją to nieliczne modele, które znacznie różnią się od swoich standardowych odpowiedników. Te, których używamy w życiu codziennym, mają zdecydowanie słabsze oprawki, mogące nie wytrzymać obciążeń związanych z szybką jazdą. Nie oferują też tak samo wysokiego poziomu komfortu. Największą wadą są jednak szkła, które w razie upadku stwarzają poważne zagrożenie. Ich pęknięcie może doprowadzić do uszkodzenia oczu, a nawet całkowitej utraty wzroku!

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku modeli sportowych. Są one dostosowane do uprawiania aktywności, co oznacza, że producenci wzięli pod uwagę ewentualne upadki, dzięki czemu niebezpieczeństwo uszkodzenia przez nie oczu jest znacznie mniejsze. Zarówno soczewki, jak i oprawki są odpowiednio wytrzymałe. Obudowa jest także właściwie wyprofilowana, a noski i zauszniki wykonane z solidnych materiałów. Oznacza to, że nawet wielogodzinna jazda podczas długodystansowych wycieczek nie stwarza problemów ani dyskomfortu. Warto więc zainwestować trochę pieniędzy i zdecydować się na zakup modeli dostosowanych do uprawiania sportu.

W zależności od preferencji do wyboru mamy między innymi okulary korekcyjne z polaryzacją, które chronią przed refleksami i są szczególnie polecane dla rowerzystów. Można też wybierać między szkłami o różnych kolorach, np. przezroczyste lub żółte – do jazdy wieczorem i w nocy, ciemne – do poruszania się w słonecznie dni.

Zapytaliśmy Bartosza Huzarskiego o to, co sądzi o okularach korekcyjnych na rower. Odpowiedział w następujący sposób:

„Niestety, niewiele jest opcji założenia szkieł korekcyjnych do okularów kolarskich. Jeżeli ktoś nie toleruje soczewek, ma dość wąskie pole wyboru ramek, do których może zainstalować szkła korekcyjne. Możliwości takie daje między innymi Rudy Project.”

Kolarze stawiający na uniwersalność powinni wziąć pod uwagę szybki fotochromatyczne. Właśnie z takich, a dokładnie z modelu Rudy Project Cutline, korzysta Bartosz Huzarski. 

Posiadają one mocne oprawki, wymienne soczewki i automatycznie dostosowują się do aktualnie panujących warunków oświetleniowych. Więcej o tym, jak działają okulary fotochromowe, możecie poczytać w osobnym artykule na naszej stronie.


Bartosz Huzarski ubrany na czarno, siedzący na żółtym rowerze na drodzeOkulary nie tylko korygują wadę wzroku, ale także chronią przed słońcem, owadami i kamykami

Jak widać, możliwości jest wiele. Najważniejsze jednak, aby dobrać taki wariant, który zapewni nam największy komfort i bezpieczeństwo. Przed zakupem koniecznie upewnij się, że produkt, który Cię zainteresował, wyposażony jest w filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Model powinien być też dobrze dopasowany do głowy. Bardzo przydatną zaletę stanowi również specjalna powłoka chroniąca przed zaparowywaniem soczewek. To czynnik, który ma ogromny wpływ na poprawę komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Podsumowując, okulary korekcyjne sportowe mają następujące zalety:

  • dobrze trzymają się na twarzy,
  • są odporne na upadki i uderzenia,
  • nie uciskają wrażliwych punktów na głowie,
  • zmniejszają ryzyko obrażeń w razie wypadku.

Okulary sportowe korekcyjne – jaki rodzaj wybrać?

Jakie okulary sportowe z korekcją wybrać? Do dyspozycji mamy kilka wariantów.

Możemy zdecydować się między innymi na sportowe oprawki z zainstalowanymi w nich szkłami korekcyjnymi. Tego typu wariantów jest jednak niewiele, niestety, raczej nie ma też możliwości samodzielnego dorobienia soczewek korekcyjnych do dowolnego rodzaju modelu, a przyczynę takiego stanu rzeczy wyjaśnił nam Bartosz Huzarski:

„Szybki w okularach dla rowerzystów są bardzo cienkie, mocowane w unikatowy sposób, różny dla każdego modelu nawet tej samej marki! Ramki są delikatne, a kształty tak odmienne, że praktycznie nie ma możliwości dorobienia szkieł korekcyjnych we własnym zakresie.”

Dlatego popularnym sposobem są okulary rowerowe korekcyjne, które zostały wyposażone przez producenta w specjalną wkładkę korekcyjną. Wkładkę należy zanieść do optyka, by wstawił w nią soczewki odpowiednie dla określonej wady wzroku. W taką opcję wyposażone są np. modele Rudy Project Cutline, Accent Onyx oraz Eyen Glance. To rozwiązanie, które pozwala uniknąć korzystania z soczewek i jest bardzo chętnie stosowane przez wielu rowerzystów.

Warto wspomnieć, że zaletą wkładek korekcyjnych jest możliwość stosowania ich w różnych modelach okularów danego producenta. Przykładem mogą być te produkowane przez Rudy Project i przeznaczone zarówno do modelu Tralyx, jak i Cutline, czy jeszcze bardziej uniwersalne, pasujące do wariantów Keyblade, Rydon, Propulse oraz Rydon Slim. Dzięki temu decyzja o zmianie okularów nie wymaga kupowania nowych adapterów i wstawiania do nich nowych szkieł korekcyjnych.

Wybór okularów sportowych zależy też od okoliczności, w jakich trenujemy. W pomieszczeniach zamkniętych wystarczą nam ochronne okulary sportowe z przejrzystymi szkłami. Na zewnątrz najczęściej zastosujemy okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Poziom przyciemnienia szkieł powinien zależeć od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Im więcej światła, tym stopień zaciemnienia będzie większy.

Czy oznacza to, że powinniśmy zakupić kilka różnych par okularów sportowych? Niekoniecznie. Niektóre uniwersalne modele – także te wyposażone we wkładki korekcyjne – posiadają kilka szkieł, które można swobodnie przekładać, w zależności od zmieniających się warunków. W taką możliwość dają np. okulary Rudy Project Cutline. To niezwykle wygodne rozwiązanie.


Ile kosztują okulary korekcyjne? Wszystko zależy od wybranego modelu. Przy zakupie warto jednak pamiętać, że przy odpowiednim użytkowaniu posłużą nam dobrych kilka lat, a ich zadaniem jest ochrona jednego z najważniejszych zmysłów, jakim jest wzrok. Dobrym wyborem będą modele od popularnych producentów. Dają one gwarancję właściwego zabezpieczenia oczu i trwałości, a zastosowane technologie znacznie zwiększają komfort jazdy.

Artykuł powstał we współpracy z doświadczonym kolarzem, zawodnikiem z profesjonalnego peletonu – Bartoszem Huzarskim. Brał on udział w największych międzynarodowych zawodach, takich jak Giro d’Italia czy Vuelta de Espana.