Okulary sportowe korekcyjne

Data aktualizacji: 23-10-2019

Zwykłe okulary korekcyjne mogą znacznie utrudniać uprawianie różnych dyscyplin sportowych. Nie tylko obniżają poziom komfortu i przeszkadzają w osiąganiu lepszych wyników, ale są też potencjalną przyczyną poważnych kontuzji. Problem rozwiązują specjalne okulary korekcyjne dla sportowców. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Sport? Nie w zwykłych okularach

Tradycyjne okulary korekcyjne nie nadają się do uprawiania większości dyscyplin sportowych. Przede wszystkim dlatego, że są niewygodne. Ciężkie szkła i nieprzystosowane do aktywności ruchowej oprawki powodują, że okulary często zsuwają się z nosa lub spadają. Łatwo je wówczas uszkodzić.

Trening lub występ na zawodach mogą też utrudnić mokre lub zaparowane szkła okularów. To bardzo częsty problem przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Brak dostatecznej widoczności na boisku czy wyścigowej trasie praktycznie wyklucza udział w rywalizacji, może też spowodować poważny wypadek.

Tradycyjne okulary powodują też inne zagrożenia. Są zbudowane z dość kruchych materiałów, a ich konstrukcja powoduje, że w razie uderzenia mogą być przyczyną urazów twarzy lub oczu.

Jazda w okularach sportowych jest bezpieczniejsza niż w zwykłych

Te same problemy dotyczą też najmłodszych sportowców z wadami wzroku. Pamiętajmy, że nawet mniej aktywne sportowo dzieci regularnie ćwiczą na lekcjach wychowania fizycznego. Zwykłe szkła mogą stanowić dla nich wówczas poważne zagrożenie.

Wiele osób z wadą wzroku w ogóle rezygnuje z używania okularów korekcyjnych podczas aktywności ruchowej. To błąd. Brak szkieł korekcyjnych osłabia bowiem spostrzegawczość, opóźnia reakcje i powoduje trudności w poprawnej ocenie sytuacji na sportowej arenie. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na sportowe wyniki.

Postaw na okulary sportowe korekcyjne

Rozwiązaniem problemów zawodników z wadą wzroku są specjalne okulary sportowe, które wyposażono w szkła korekcyjne. Chodzi o produkty o specjalnej konstrukcji, które są wykonane z ultralekkiego tworzywa sztucznego. Takie okulary:

  • dobrze trzymają się na swoim miejscu,
  • są odporne na upadki i uderzenia,
  • nie uciskają wrażliwych punktów na głowie,
  • zmniejszają ryzyko obrażeń w razie wypadku.

Okulary sportowe powinny być wyposażone w filtr UV

Na co zwrócić uwagę wybierając korekcyjne oprawki sportowe? Przede wszystkim upewnijmy się, że pasują do naszej twarzy oraz że zapewniają dobre pole widzenia. Powinny też być wyposażone w filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dobre okulary sportowe będą też mieć specjalną powłokę zapobiegającą zaparowywaniu szkieł.

Okulary do uprawiania sportu powinny też być wyposażone antypoślizgowe zauszniki. Niektóre modele dają możliwość wymiany tych elementów na elastyczną opaskę. Praktycznym wyposażeniem są też osłony boczne, chroniące przed wiatrem, owadami oraz rażącym słońcem. Przyda się też bloker spływającego z czoła potu. Ważne, by oprawki zapewniały swobodną cyrkulację powietrza – do tego potrzebne będą otwory wentylacyjne.

Rodzaje okularów sportowych

Jakie okulary sportowe z korekcją wybrać? Możemy zdecydować się oczywiście na sportowe oprawki z zainstalowanymi w nich szkłami korekcyjnymi. Innym sposobem jest zakup uniwersalnych okularów sportowych, które zostały wyposażone przez producenta w specjalną wkładkę korekcyjną. Wkładkę należy zanieść do optyka, by wstawił w nią soczewki odpowiednie dla określonej wady wzroku. W taką opcję wyposażone są np. modele Accent Onyx oraz Eyen Glance.

Okulary sportowe z wkładką korekcyjną

Rodzaj okularów sportowych zależy też od okoliczności, w jakich trenujemy. W pomieszczeniach zamkniętych wystarczą nam ochronne okulary sportowe z przejrzystymi szkłami. Na zewnątrz najczęściej zastosujemy okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Poziom przyciemnienia szkieł powinien zależeć od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Im więcej światła, tym stopień zaciemnienia będzie większy.

Czy oznacza to, że powinniśmy zakupić kilka różnych par okularów sportowych? Niekoniecznie. Niektóre uniwersalne modele – także te wyposażone we wkładki korekcyjne – posiadają kilka szkieł, które można swobodnie przekładać, w zależności od zmieniających się warunków. W taką możliwość dają np. okulary Accent Wind. To niezwykle wygodne rozwiązanie.

Rodzaj szkieł i kształt oprawek zależy też od dyscypliny sportowej. Na przykład w sportach drużynowych, w których często dochodzi do kontaktu z przeciwnikiem, najlepiej sprawdzą się okulary z bardzo wytrzymałej ramki mocowanej na opasce. W sportach wodnych warto zastosować okulary sportowe polaryzacyjne, które eliminują promienie świetlne odbijające się od błyszczących powierzchni. Okulary korekcyjne na rower lub okulary do biegania to zwykle okulary przeciwsłoneczne. Po zmroku na dwóch kółkach sprawdzą się szkła w kolorze żółtym, które poprawiają widoczność. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są też specjalne okulary korekcyjne sportowe dla dzieci.

Z okularów sportowych powinny też korzystać dzieci