Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Ścieżka rowerowa Bydgoszcz – Koronowo

Region Kujawy
Typ roweru Trekking, Gravel, Cross, MTB
Czas 1 h
Dystans 17,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 13%, Szuter 67%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Trasa rowerowa Bydgoszcz-Koronowo - opis trasy

Początkujący miłośnicy rowerowych wycieczek często mają problemy ze znalezieniem malowniczej trasy, odpowiadającej ich umiejętnościom. Niestety wiele popularnych szlaków wymaga przynajmniej średniego zaawansowania, by móc komfortowo je pokonać, więc nie nadają się dla amatorów. Dla nich ciekawą propozycją może być położona na Kujawach 20 km trasa z Bydgoszczy do Koronowa, przez Tryszczyn, Gościeradz i Okole.

Most kolejki wąskotorowej pod Koronowem.Główną atrakcją trasy jest przejazd starym mostem kolejki wąskotorowej.Ścieżka rowerowa rozpoczyna się na wyjeździe z Bydgoszczy, od skrzyżowania ulicy Koronowskiej i Opławiec. Można trafić tam licznymi połączeniami komunikacji miejskiej lub drogą rowerową wyznaczoną wzdłuż ulicy Koronowskiej. Do samego miasta bez większych problemów można dostać się połączeniami kolejowymi z prawie każdego miejsca w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że z samego Koronowa najlepiej powrócić rowerem do Bydgoszczy.

Na trasie znajdują się dwa punkty postojowe – pierwszy w lesie przed Tryszczynem (na 3 km), a drugi przed wiaduktem kolejki (16 km).

Początkowe 4 km ścieżki prowadzą przez wygodny do przemieszczania się szuter dobrej jakości, który nie powinien w nikim wzbudzić poczucia dyskomfortu. Wokół rowerzystę otaczają lasy, a teren jest nieco pofalowany. Następnie, już przed samym Tryszczynem, trasa staje się niestety mniej atrakcyjna. Zmuszeni jesteśmy podróżować wzdłuż ruchliwej szosy po fragmencie wykonanym z kostki, a to wszystko na otwartym terenie. Szczęśliwie ten etap ma jedynie ok. 4 km i kończy się we wsi Tryszczyn, słynącej w okolicy z licznych sadów. W miejscowości znajduje się również elektrownia wodna i klasztor karmelitek bosych. Wieś to dobre miejsce na krótki postój i przerwę na posiłek czy uzupełnienie płynów.

Przejazd przez dawny most kolejki wąskotorowej na trasie Bydgoszcz - Koronowo.Most dawnej kolejki wąskotorowej to idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

Droga przez sady i główna atrakcja!

Kiedy wyjedzie się już z Tryszczyna, trasa powoli wchodzi w swój najciekawszy odcinek. Najpierw przez ok. 1,5 km prowadzi między sadami, co jest znacznie przyjemniejsze niż jazda przy szosie. Nawierzchnia na tym etapie jest asfaltowa, dzięki czemu dodatkowo jedzie się niezwykle lekko.

Następnie szlak prowadzi przy drodze krajowej nr 25 i tak aż do Gościeradza, w którym to w końcu od niej odbija. Dalszą jazdę kontynuujemy asfaltową trasą aż do Koronowa. Jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy i najciekawszy etap wycieczki.

W samym Gościeradzu, jeśli nie jesteśmy nastawieni tylko na szybkie pokonywanie trasy, warto zrobić sobie przystanek. W miejscowości znajduje się warty zobaczenia dworek Leona Wyczółkowskiego, w którym znany artysta mieszkał przez wiele lat, aż do swojej śmierci. Wyczółkowski został zresztą pochowany w pobliskim Wtelnie. Posiadłość znajduje się obecnie w prywatnych rękach i podziwiać można ją tylko z zewnątrz.

Kontynuując wycieczkę w stronę Koronowa, trasa prowadzi głównie przez las, częściowo przez teren wsi Okole. Droga nachyla się i podąża wzdłuż brzegu doliny Brdy, docierając aż do mostu dawnej kolejki wąskotorowej, stanowiącego główną atrakcję na trasie rowerowej Bydgoszcz – Koronowo. Przed konstrukcją znajduje się drugi i ostatni punkt przystankowy na tej trasie. Rzeczywiście warto z niego skorzystać i poświęcić chwilę, by przyjrzeć się rozpościerającej się z tego miejsca panoramie oraz samemu mostowi. Jest to prawdopodobnie najwyższa tego typu przeprawa w całej Europie, a widok z niej naprawdę robi wrażenie!

Koniec trasy i odpoczynek w Koronowie

Po przejechaniu przez stary most kolejki wąskotorowej już zaledwie po kilometrze dotrzemy do celu podróży – Koronowa. Niestety tam szlak się kończy, a tak jak wspominaliśmy na początku, trasa rowerowa nie została skonstruowana, tak by stanowić pętlę, pozostaje więc powrót tą samą drogą i podziwianie jeszcze raz mijanych już widoków.

Nawet jeśli nie zdecydowaliśmy się na wcześniejsze postoje, warto w samym Koronowie zatrzymać się na odpoczynek. W mieście znajdziemy kilka miejsc, w których można wypić kawę czy zjeść obiad i odpocząć, co istotne, szczególnie gdy w drogę wybraliśmy się całą rodziną. Ponadto odwiedzając Koronowo, można zainteresować się gotycką bazyliką kolegiacką pw. Wniebowzięcia NMP, przebudowaną częściowo w stylu barokowym. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione, a centralnym punktem ołtarza jest obraz Bartłomieja Strobla. Budynek niegdyś wchodził w skład opactwa cystersów, którego pozostała część została zagospodarowana na zakład karny – czynny do dzisiaj.

Ponadto miłośnicy pływania oraz spędzania czasu nad wodą, mogą, już po ukończeniu trasy rowerowej, dodatkowo udać się na wypoczynek nad Zalew Koronowski i dopiero po krótszej lub dłuższej przerwie ruszyć w drogę powrotną. Do najpopularniejszego miejsca nad rozlewiskiem – Pieczysk – prowadzi ścieżka rowerowa.

Pieczyska nad Zalewem Koronowskim.Po przejechaniu trasy Bydgoszcz – Koronowo, warto odpocząć nad Zalewem Koronowskim.

Wady i zalety trasy rowerowej Bydgoszcz – Koronowo:

+ dobra nawierzchnia;

+ przystępna dla początkujących;

+ przyjazna rodzinom;

+ miejsca postojowe;

- brak pętli (choć wszystko wskazuje, że może się to wkrótce zmienić);

- fragmenty trasy znajdujące się w sąsiedztwie szosy.

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Zalew Koronowski i inne atrakcje, które warto zobaczyć

  • dworek Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu
  • most po kolejce wąskotorowej
  • Bazylika Koronowska
  • Zalew Koronowski

Będąc już w Koronowie, grzechem byłoby niezobaczenie tamtejszej bazyliki.

Praktyczne wskazówki

Ze spokojnym pokonaniem ścieżki rowerowej Bydgoszcz – Koronowo nie powinien mieć praktycznie nikt większego problemu. To doskonała trasa na rekreacyjną wycieczkę, nie tylko samemu, ale nawet z całą rodziną. Przeważająca większość podróży upływać będzie w towarzystwie leśnego krajobrazu, a wiele jej odcinków wybudowano jako wydzieloną drogę na trasie dawnej kolejki wąskotorowej.

Na trasie między Bydgoszczą a Koronowem poradzi sobie tak naprawdę dowolny rower, choć najbardziej optymalne będą: trekking, gravel, cross lub MTB. Zdecydowana większość prowadzi dobrze ubitym szutrem, a reszta to asfalt oraz kostka bezfazowa.

Ze względu na familijny charakter trasy oraz stosunkowo krótki dystans, podczas jazdy nie powinny się przydać żadne specjalistyczne sprzęty. Rzecz jasna zawsze warto mieć ze sobą bidon lub bukłak, by uzupełnić płyny, szczególne w letnie, upalne dni oraz kask rowerowy, bez którego nie powinno się wyruszać nawet w najprostszą z tras. Co więcej, gdy istnieje ryzyko, że może nas zastać zmierzch (np. w drodze powrotnej) – przyda się oświetlenie rowerowe.

Pomimo niewielkich rozmiarów, trasa rowerowa prowadzi po zróżnicowanych nawierzchniach.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Bydgoszcz – Kamieniołom Piechcin
Region Kujawy
Typ roweru Szosa, Trekking, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 107 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Chełmna przez sady i winnice
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 84 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Sopotu rowerem
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 186 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 dni
Dystans 450 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?