Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim

Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 dni
Dystans 450 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Województwo kujawsko-pomorskie nie bez przyczyny skutecznie promuje się hasłem „Konstelacje dobrych miejsc”. Gotyckie zabytki, wspaniałe muzea etnograficzne, bajeczna przyroda i mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku pozwalają znaleźć coś dla siebie każdemu. Amatorzy jazdy na rowerze mają możliwość odwiedzenia najpiękniejszych zakątków Kujaw i Pomorza na swoich dwóch kółkach. 

Piękne krajobrazy na Wiślanej Trasie Rowerowej w województwie kujawsko-pomorskim.Cudowne krajobrazy na  WTR.

Wiślana Trasa Rowerowa – fascynujący szlak po obu stronach województwa kujawsko-pomorskiego

Trasa Rowerowa Wiślana, która została stworzona przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, biegnie po obu stronach rzeki. Około 450 km szlak w znaczącej części stanowią drogi asfaltowe o niskim natężeniu ruchu, ścieżki rowerowe lub pieszo-rowerowe. Trasa została wyznaczona w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej rzeki i obejmowała najpiękniejsze odcinki.  Przygotowując się do jej pokonania musimy wziąć pod uwagę fakt, że część drogi stanowią odcinki polne i leśne o nieuregulowanej nawierzchni. 

Podczas przygotowań do Wiślanej Trasy Rowerowej mapa może okazać się bardzo przydatna. W dużej mierze szlak został oznaczony pomarańczowymi tabliczkami. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. W wielu miejscach na trasie brakuje drogowskazów, stąd warto podczas jazdy posiłkować się nawigacją. 

Wiślana Trasa Rowerowa przebiega przez całą długość województwa kujawsko-pomorskiego po obu stronach Wisły. Nie jest jednak pętlą. Trasę możemy rozpocząć niezależnie po prawym bądź lewym brzegu rzeki i połączyć ją na jednym z mostów we: Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Świeciu lub Grudziądzu. Do dyspozycji mamy także przeprawę promową w Nieszawie. Łącząc szlaki warto zapisać ślad GPX Wiślanej Trasy Rowerowej tak, aby w przyszłości móc przejechać pozostałe fragmenty. Po zakończeniu wyprawy w kujawsko-pomorskim bez problemu przejedziemy dalej na północ, ku ujściu Wisły. 

PRZEBIEG TRASY PRAWOBRZEŻNEJ

Dobrzyń nad Wisłą – Bobrowniki  – Toruń – Rzęczkowo – Czarże – Chełmno – Podwiesk – Grudziądz – Wielki Wełcz

Prawobrzeżna część szlaku wynosi 212 km. Rozpoczyna się w Dobrzyniu nad Wisłą i kończy w miejscowości Wielki Wełcz w okolicy Grudziądza. W dużej mierze pokrywa się z turystycznym Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego. Na naszej trasie, oprócz zapierających dech w piersiach widoków natury, będziemy mieli styczność z jednymi z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zabytków średniowiecznych.  Ciekawszym etapem trasy jest ten z Ostromecka do Chełmna. Możesz o nim przeczytać w artykule „Z Bydgoszczy do Chełmna przez sady i winnice”.  O innych atrakcjach na tej części trasy znajdziesz informacje w dalszej części artykułu. 

Panorama Torunia i Wisły z lewobrzeżnej części miasta.Widok na Wisłę i panoramę Starego Miasta w Toruniu.

Kończąc przygodę w województwie kujawsko-pomorskim, możemy kontynuować podróż Rowerową Trasą Wiślaną przez woj. pomorskie. Szlak biegnie przez tereny Powiśla, a następnie Żuławy Malborskie i Mierzeję Wiślaną, aby zakończyć się w Delcie Wisły i na Wyspie Sobieszewskiej. Możemy także, po pierwszym pomorskim etapie trasy w Kwidzyniu, skierować się w stronę granicy z Rosją. Prowadzi tędy międzynarodowa trasa EuroRouteR1 (szlak rowerowy zielony).

PRZEBIEG TRASY LEWOBRZEŻNEJ

Skoki Małe – Włocławek – Nieszawa – Ciechocinek – Przyłubie – Solec Kujawski – Bydgoszcz – Topolno – Świecie – Sartowice – Michale – Nowe – Kozielec

Lewobrzeżny szlak jest nieco dłuższy od prawego. 238-kilometrową trasę rozpoczynamy w Sokach Małych pod Włocławkiem i kończymy w Kozielcu pod Nowem. Na szlaku czekają na nas zupełnie inne atrakcje niż po prawobrzeżnej stronie. To malowniczy Włocławek, wspaniałe tężnie w Ciechocinku czy przemysłowa Bydgoszcz. Chętni dodatkowych wrażeń mogą kontynuować jazdę czarnym szlakiem rowerowym po dolinie dolnej Wisły. Trasa ta prowadzi aż do Tczewa w woj. pomorskim. Dalej Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi przez Kociewie.

Trudności na trasie

  • Zła nawierzchnia po deszczu

Dojazd do trasy

Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz to najważniejsze węzły przesiadkowe w województwie. Bez problemu dotrzesz do nich koleją niemal z każdego miejsca w Polsce. Cena za przewóz roweru różni się w zależności od wybranego przewoźnika. 

Jeżeli planujesz podróż autobusem, transport roweru może być utrudniony. Nie każdy przewoźnik decyduje się udostępniać tę usługę. Większość FlixBusów umożliwia zabranie ze sobą dwóch kółek. Duża część floty posiada uchwyt na rowery z tyłu (konieczna rezerwacja miejsca przy zakupie biletu). W pozostałych, rower może być transportowany na zasadzie „bagażu specjalnego” (również podlega rezerwacji). Wówczas będzie podróżował w bagażniku głównym. Przewoźnik deklaruje, że może zabrać maksymalnie 5 pojazdów w jednym autobusie i każdy z nich nie może przekraczać wagi 20 kg. Koszt usługi to obecnie ok. 40 zł.

Kolejki gondolowe umożliwiają dotarcie do punktów startowych. 

Bez problemu na trasę możemy dojechać autem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie parkowanie w okolicy centrum miast lub dworców. Niestety, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Jedną z bardziej ekonomicznych opcji jest parkowanie w okolicy bydgoskiego lotniska na prywatnym parkingu. Za 6-dniowy postój zapłacimy około 100 zł.

Atrakcje na trasie

Wiślana Trasa Rowerowa przebiega przez większość ciekawych turystycznie miejsc Kujaw i Pomorza. Zarówno prawo- jak i lewobrzeżna część szlaku dostarczy niezapomnianych wrażeń miłośnikom historii. Co ważne, każda z nich pozwoli poznać region z zupełnie innej perspektywy. Warto podkreślić, że  zwiedzanie nie nadwyręży portfela. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Prawobrzeżny etap trasy charakteryzuje przede wszystkim zabudowa średniowieczna. Jednym z najciekawszych miejsc jest Stare Miasto w Toruniu. W jego centralnym punkcie stoi Ratusz Staromiejski, tuż obok pomnik Mikołaja Kopernika. Aby zobaczyć przepiękną panoramę miasta, możesz wejść na Wieżę Ratuszową (czynna codziennie, wstęp: 17 zł bilet normalny, 12 zł ulgowy). Spacerując po starówce warto zobaczyć Dwór Artusa (możliwość bezpłatnego obejrzenia parteru budynku), katedrę Świętojańską, Ruiny Zamku Krzyżackiego (bilety: 9 zł normalny, 6 zł ulgowy), Krzywą Wieżę oraz odpocząć na Bulwarach Filadelfijskich. Miłośnicy zwiedzania mogą wybierać wśród bogatej oferty Muzeum Okręgowego (we środy bezpłatny wstęp na wystawy stałe) oraz interaktywnych muzeów prywatnych  (np. Dom Legend Toruńskich i Żywego Muzeum Piernika - warto wcześniej zarezerwować bilety!). 

Jednym z ciekawszych miejsc na historycznej mapie Torunia jest zamek Dybowski, położony po lewej stronie Wisły. Zbudowany w XV wieku przez Władysława Jagiełłę, dziś jest ruiną. Zachowane zostały mury obwodowe, wieża bramna i obwarowania. Przez wiele lat obiekt był dostępny dla turystów bez ograniczeń, jednak od 2019 roku przed planowaną wizytą warto skontaktować się z zarządzającą zamkiem Fundacją "Zamek Dybów i Gród Nieszawa", gdyż udostępniany jest do zwiedzania w nieregularnych godzinach.

Panorama Grudziądza. 

Podczas czterodniowej Wiślanej Trasy Rowerowej noclegi możemy spędzić w miejscach wyjątkowych. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku jest jednym z nich. W klasycystycznym Pałacu Nowym czeka na turystów zaplecze hotelowe (od 150 zł za pokój jednoosobowy) i restauracja. Odpoczynek w parku krajobrazowym możemy połączyć ze zwiedzaniem Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Wystawa udostępniana jest zwiedzającym w barokowym Pałacu Starym bezpłatnie od wtorku do niedzieli. 

Wiślana Trasa Rowerowa biegnie przez kujawsko-pomorskie miasto zakochanych, czyli Chełmno. To niewielkie, romantyczne miasteczko, w którym znajdują się relikwie św. Walentego. Imponująca zabudowa sprawia, że nazywane jest często małym Krakowem. Jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków jest, przebudowany z gotyckiego na renesansowy, Ratusz. W jego wnętrzach obecnie znajduje się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Czwartki są dniami bezpłatnego zwiedzania, w pozostałe dni bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł. 

Będąc w Chełmnie polecamy odwiedzić zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia. Położony na skraju wysokiej skarpy pradoliny Wisły, jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków ziemi chełmińskiej. Otwarty dla zwiedzających codziennie w wyznaczonych godzinach. Ze względu na całodzienną adorację kościół udostępniany tylko w celach modlitewnych. 

Nim wjedziemy Wiślaną Trasą Rowerową na pomorskie odcinki lub wybierzemy się na drugą stronę Wisły w kujawsko-pomorskim, warto zatrzymać się w Grudziądzu. Imponujące murowane spichlerze, bazylika św. Mikołaja, Brama Wodna czy Kamienica pod Łabędziem to jedne z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. W odróżnieniu do Torunia, tutaj ruiny zamku krzyżackiego udostępnione są zwiedzającym bezpłatnie. 

O ile większość prawobrzeżnej Wiślanej Trasy Rowerowej biegnie Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego, o tyle lewobrzeżna jest znacznie bardziej zróżnicowana. Zwiedzanie warto rozpocząć już we Włocławku. Bulwary Wiślane, powstałe w 1840 roku, obecnie są jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców i turystów. Zagospodarowany teren bulwarów stanowi integralną część szlaku. Będąc w tym miejscu warto odpocząć na tarasie widokowym lub odwiedzić oddział Etnograficznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Muzeum czynne od wtorku do niedzieli. Piątek jest dniem darmowego wejścia, w pozostałe dni bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. 

Jadąc lewobrzeżną częścią trasy nie sposób nie odpocząć w Ciechocinku. Wspaniały Park Zdrojowy, imponujący zespół tężni i warzelnia soli stanowią doskonałą bazę wypoczynkową nie tylko dla kuracjuszy. Odrestaurowane tereny zielone, urokliwe kawiarenki i niesamowity klimat udziela się każdemu turyście. Obecnie, ze względu na trwający remont jednej z tężni, wstęp na teren tężniowy jest bezpłatny. Chętni do oglądania panoramy Ciechocinka z tarasu widokowego oraz wejścia do Groty Solankowej muszą zakupić bilety w cenie 5 zł normalny i 2,50 zł ulgowy. Obiekty dostępne codziennie w godzinach 10:00-16:00.

Oglądając Wiślaną Trasę Rowerową w google maps, warto zwrócić uwagę na, położone kilka kilometrów od głównej trasy szlaku, charakterystyczne śródmieście w Bydgoszczy. Oryginalna zabudowa z XIX w. wyraźnie pokazuje, jak miasto zmieniało się na przestrzeni lat i w krótkim czasie stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Kościół klarysek, hotel pod Orłem, kamienica przy ul. Gdańskiej 27 z zabytkową windą, dom towarowy "Jedynak", budynek radia PiK czy reprezentacyjna zabudowa przy ul. Cieszkowskiego to tylko jedne z wielu obiektów, na które warto zwrócić uwagę. Jeżeli będziesz w Bydgoszczy w niedzielę warto odwiedzić Frymark. Ten wyjątkowy targ produktów ekologicznych, regionalnych i rękodzieła pokochali mieszkańcy miasta. Bez trudu znajdziesz go na samym początku śródmieścia, przy ul. Gdańskiej 8. Czynny w godzinach 10:00-14:00.

Most na Wiśle we Włoclawku. 

Chociaż Stare Miasto w Bydgoszczy nie jest tak imponujące, jak starówki po prawobrzeżnej części trasy, warto wstąpić tu ze względu na wyjątkową Wyspę Młyńską. Położona w centrum miasta, nad rzeką Brdą, wyspa jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku bydgoszczan. Możesz tu urządzić piknik, wypożyczyć sprzęt wodny, zwiedzać (w czwartki wstęp bezpłatny na wystawy stałe; wstęp na wystawy czasowe biletowany) czy popłynąć Tramwajem Wodnym przez Kanał Bydgoski. W sezonie letnim często odbywają się tu koncerty czy festiwale Food Trucków.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa szlaku przebiega przez popularne wśród turystów miejscowości. Bez większego problemu znajdziesz nocleg dostosowany do twoich preferencji i budżetu. Najwygodniej zaplanować odpoczynek w znajdujących się dokładnie w połowie trasy Bydgoszczy lub Toruniu. Warto pokusić się o wybór miejsc wyjątkowych. Jednym z nich jest zacumowany Dom na wodzie na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej. Równie oryginalnym rozwiązaniem okazuje się pole namiotowe, umiejscowione niemal w centrum Torunia. Hotel i Camping Tramp znajdują się po lewej stronie Wisły. Dzięki bliskości punktu widokowego, możemy spędzić romantyczny wieczór z widokiem na panoramę Starego Miasta. 

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Restauracja Ostromecka+ pokoje gościnneul. Bydgoska 8
86-070 Ostromecko
602 797 026
oknookok
Hotel ETERul. Szpitalna 4
87-100 Toruń
+48 785 904 904
okokokok

Gdzie zjeść

Ze względu na położenie geograficzne i historię, kuchnia regionu jest ściśle związana z tradycją wielkopolską i kociewską. W niemal każdej regionalnej restauracji w listopadzie można spróbować gęsiny przygotowywanej na wiele sposobów.

Będąc w okolicach toruńskiej Starówki warto zajrzeć do odwiedzanych przez artystów Kurantów, klimatycznej restauracji Sznyt na Winklu lub do Jana Olbrachta. W tym ostatnim oprócz regionalnej kuchni, możemy spróbować warzonego na miejscu, rzemieślniczego piwa. 

W Bydgoszczy o koneserów domowej kuchni najlepiej zadba obsługa Katarynki. Fani eksperymentów kulinarnych pokochają położoną tuż obok Karrambę, a wegetarianie i weganie rozsmakują się w Naturalnej, Falli, Vegabie czy kawiarni ZaPałka. Amatorzy regionalnego piwa nie będą zawiedzeni. Warzelnia Piwa Bydgoszcz to tylko jedna z możliwości. Wiele pubów docenia małe, lokalne browary regionalne, np.: w Prologu możemy spróbować złotego trunku z Tlenia w Borach Tucholskich.

Dobrze wiedzieć

Większość, około ¾ trasy, stanowią komfortowe, asfaltowane nawierzchnie. Chociaż szlak, jako całość, uznawany jest za łatwy, musimy być przygotowani na to, że niektóre jego odcinki mogą sprawiać nam trudność. 

Wiślana Trasa Rowerowa została wytyczona możliwie najbliżej rzeki. Po intensywnych opadach deszczu powinniśmy być przygotowani na konieczność częściowej, samodzielnej korekty trasy. Możliwe są bowiem okresowe podtopienia. Warto zatem zabrać ze sobą nawigację oraz tradycyjną mapę. Na szlaku bez problemu kupisz ją w Punktach Informacji Turystycznej lub księgarniach w każdym z większych miast. 

Drogi szutrowe i piaszczyste mogą dać się we znaki szczególnie sakwiarzom. Powinni spodziewać się kilku utrudnień na piaszczystych odcinkach leśnych. Warto zachować szczególną czujność m.in.:

  • Na początku lewobrzeżnej części trasy w lesie za wsią Dąb Polski. 
  • Po wyjeździe z Ciechocinka, za miejscowością Karczemka znajduje się trudny, piaszczysty podjazd. 
  • W lesie na toruńskim Rudaku.

Praktyczne wskazówki

Wiślana Trasa Rowerowa w kujawsko-pomorskim to około 450 km zróżnicowanej trasy. Właśnie dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie roweru oraz przemyślane, kompaktowe spakowanie bagażu. 

W przypadku tak długiej trasy priorytetem jest zadbanie o stan naszego pojazdu. Oprócz standardowego przeglądu technicznego, warto zadbać o ogumienie. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie przygotowanie opon o średniej grubości, ze stosunkowo dużym bieżnikiem i gładkim paskiem po środku. Jeżeli jedziemy z nowymi sakwami, to warto najpierw wypróbować je na krótszej trasie. 

Na wyprawę warto spakować podstawowe narzędzia (zestaw kluczy, zapasową dętkę, zestaw do flekowania, pompkę czy łyżkę do zdejmowania opony). W Bydgoszczy i Toruniu mamy szansę trafić na trasie na mobilne stacje naprawcze, zlokalizowane w okolicy stacji rowerów miejskich. 

Pamiętaj, aby w Twoim bagażu nie zabrakło dobrze wyposażonej apteczki. Znaczna część trasy przebiega przez małe miejscowości i lasy, gdzie dostęp do opatrunków i medykamentów może być znacznie utrudniony. Warto także pamiętać o spakowaniu odpowiedniej ilości gotówki, gdyż nie wszędzie realizowane są płatności kartą. Do tego kilka rzeczy osobistych, ubrania na zmianę, płaszcz przeciwdeszczowy, przekąski oraz woda mineralna i możesz ruszać na podbój Kujaw i Pomorza!

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Bydgoszcz – Kamieniołom Piechcin
Region Kujawy
Typ roweru Szosa, Trekking, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 107 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Chełmna przez sady i winnice
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 84 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Sopotu rowerem
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 186 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wyrusz z nami w trasę rowerową z Barcina do Gołąbek!
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 33,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?