Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie małopolskim

Region Małopolska
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 136 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Piach 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Na ponad 1000 kilometrach długości Wisła łączy Polskę od Beskidów po Bałtyk. Przebiega przez osiem województw, które scala jedna z najdłuższych tras rowerowych w kraju – Wiślana Trasa Rowerowa. Skrupulatnie zaplanowany projekt od kilku lat jest w trakcie realizacji. Ukończono dotychczas odcinki pomorski, kujawsko-pomorski, śląski i małopolski.  

Natura na trasie rowerowej.Na trasie można podziwiać piękną przyrodę oraz urokliwe zabytki.

Mapa i ślad GPX

Wiślana trasa rowerowa po województwie małopolskim – opis trasy

Małopolska część Wiślanej Trasy Rowerowej należy do grupy ośmiu ścieżek Velo Małopolska (część z nich jest na etapie projektu). Łączy wschód z zachodem województwa i przecina się z VeloDunajec łączącym północ z południem. Wyróżniają się one wysokim standardem. Pretendują do uzyskania prestiżowego certyfikatu EuroVelo.

Bardzo komfortowy, ok. 230-kilometrowy odcinek, wiodący przez Małopolskę, pokonasz w trzy dni. Trasa, chociaż w przeważającej części przebiega drogami asfaltowymi, ze względu na swoją długość polecana jest przede wszystkim doświadczonym rowerzystom. Przygodę po Małopolsce rozpoczniesz w Jawiszowicach. Kolejno głównymi punktami na drodze będą Skawina, opactwo w Tyńcu, Kraków (przejazd po Bulwarach Wiślanych), Niepołomice i malownicze Zalipie. Zakończysz na przystanku Wiślana Trasa Rowerowa Szczucin. Trasa nie jest pętlą, więc decydując się startować w innym miejscu niż proponowany przez organizatorów, najpewniej całkowicie pominiesz wybraną część szlaku. Musisz być przygotowany na kilka utrudnień po drodze. W miejscowościach Kamień i Tyniec wyzwaniem będą strome, ale krótkie podjazdy. Poza tym, jest też kilka niedługich odcinków szutrowych: w okolicy stawów w Brzeszczach, w Oświęcimiu oraz w Kopance.

Doskonałe oznakowanie trasy nie pozwala się zgubić. Podczas jazdy będziesz mijać wyraziste, pomarańczowe tabliczki R4. Niestety, organizator nie oznaczył jednocześnie miejsc, które warto zwiedzić na trasie. Jeżeli zależy Ci nie tylko na kontemplacji natury, warto wcześniej zaplanować tę część podróży. Nasze propozycje znajdziesz w dalszej części artykułu.

Nad Wisłą szlaki rowerowe będą prowadzić w przeważającej większości poza obszarami zabudowanymi, wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Jazda będzie nie tylko wygodna, ale i bezpieczna. Nie będziesz narażony na częste mijanie się z autami i wdychanie dużej ilości samochodowych spalin.

Sukiennice w Krakowie.Kraków nie tylko stanowi jedną z głównych atrakcji na trasie, ale również jest doskonale skomunikowany z całą Polską.

Dojazd do trasy

Bez problemu na Wiślaną Trasę Rowerową dojedziesz pociągiem. Szlak wjedzie przy kilku ważnych w regionie stacjach kolejowych – Oświęcim, Kraków Główny, Węgrzce Wielkie, Staniątki.

Łatwo dotrzeć na trasę z niemal każdego miejsca w Polsce wybierając PKP Kraków Główny. Decydując się na rozpoczęcie jazdy ze stolicy województwa, będziesz mógł bez zbędnego przemieszczania się po mieście trafić na Wiślaną Trasę Rowerową. Na tyłach stacji znajduje się ścieżka rowerowa, którą można bezpośrednio dojechać do WTR.

Kraków Główny jest bardzo dobrze skomunikowany. Tuż obok dworca kolejowego, niemal połączony z nim, stoi dworzec autobusowy. Podróż z rowerem umożliwiają tylko wybrani przewoźnicy m.in.: FlixBus w większości swoich autobusów ma przygotowane uchwyty. Bilet dla roweru kupujesz online, zaznaczając odpowiednią opcję.

Wiedz, że wybierając podróż autem przez Małopolskę, trasy rowerowe biegną pośród wielu miejscowości, w których możesz komfortowo dołączyć do Wiślanej Trasy Rowerowej. Jest przynajmniej 20 punktów przesiadkowych, co pozwala na łatwy dojazd z każdej strony kraju czy wygodne skrócenie drogi dla osób dysponujących mniejszym zapasem czasu lub mniej doświadczonych.

Ścieżka rowerowa nad Wisłą – mapa punktów przesiadkowych z samochodu na rower:

  • Harmęże (przy kościele)
  • Oświęcim
  • Mętków (przy orliku)
  • Jankowice (przy moście)
  • Okleśna (przy boisku)
  • Kamień (przy boisku)
  • Łączany (przy elektrowni)
  • Facimiech
  • Tyniec
  • Kraków
  • Brzegi (przy Campus Misericordiae)
  • Grabie (przy stadionie)
  • Niepołomice
  • Ispina
  • Uście Solne (rynek)
  • Kopacze Wielkie
  • Wietrzychowice
  • Siedliszowice
  • Ujście Jezuickie (przy Miejscu Obsługi Rowerzystów)
  • Szczucin

Atrakcje na trasie

Kierując się na Oświęcim, mijać będziesz wspaniały kompleks stawów w Brzeszczach. To jeden z trzech znajdujących się na szlaku obszarów objętych programem Natura 2000. Kompleks kilkunastu jezior o łącznej powierzchni 160 ha powstał pod koniec XV wieku. Stawy stanowiły przez setki lat podstawę życia dla okolicznych mieszkańców. Dzisiaj, chociaż straciły na znaczeniu gospodarczym, nadal są ważnym obszarem. Jadąc przez Brzeszcze, będziesz mógł nie tylko zwiedzić miejscowość oraz odpocząć nad wodą, ale przede wszystkim zobaczyć ptactwo rzadko spotykane i cenne. Jeziora dają schronienie wielu gatunkom, w tym 20 będącym pod specjalną ochroną.

Wiślana Trasa Rowerowa Oświęcim-Kraków jest pełna zabytków i ciekawych miejsc. Godnym rozważenia rozwiązaniem wydaje się być przeznaczenie na ten etap więcej czasu. Trasa Rowerowa przez Oświęcim pokazuje miasto inne, niż te, które znamy z przekazów medialnych. Okazuje się, że znacznie mniej popularne centrum jest również godne uwagi. Dziś mało kto wie, że to miejscowość z wielowiekową historią – powstała w XII wieku i była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Starówka w Oświęcimiu została wytyczona już w średniowieczu. Wokół głównego rynku stały wówczas drewniane budynki. Dziś możemy podziwiać wspaniałe kamienice z XIX wieku. Obecnie działa tu wiele lokali gastronomicznych, więc będzie to doskonały punkt na odpoczynek i regenerację. Będąc w mieście, koniecznie musisz zobaczyć Zamek Piastowski. Wyróżnia go wybudowana w stylu gotyckim wieża (XII wiek) oraz rozplanowany na planie prostokąta zamek z XVI wieku. W latach 30. XX wieku budowle połączono łącznikiem. Na wzgórzu zamkowym zobaczysz także zachowane fragmenty murów obronnych.

Będąc na miejscu, warto poświęcić czas na zadumę i udać się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, by zobaczyć były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, w którym życie straciło 1,1 mln osób. Zwiedzanie bez edukatora (przewodnika) jest bezpłatne, jednak, ze względu na dużą liczbę turystów, obowiązuje internetowa rezerwacja biletów. Aby poznać cały obiekt, potrzebujesz ok. 3,5 h.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu.

Jadąc trasą rowerową do Tyńca nie można ominąć opactwa benedyktynów. Niegdyś Tyniec był wsią w okolicach grodu Kraka, dziś stanowi jego integralną część. Dojeżdżając tu trasą Oświęcim-Kraków odległość 58 km pokonasz w około 3 h. Warto zatem odpocząć i zwiedzić najstarszy, istniejący polski klasztor. Zobaczysz, jak obiekt zmieniał się na przestrzeni stuleci. W kościele tuż obok gotyckiego prezbiterium stoi barokowa nawa główna, zobaczysz również bogactwo rokokowych zdobień. Na zewnątrz możesz podziwiać średniowieczne krużganki i renesansowy ogród.

Na Wiślanej Trasie Rowerowej Kraków jest największym miastem, a szlak biegnie przez jego środek – bulwarami. Trudno wybrać kilka z mnóstwa ciekawych miejsc do zwiedzenia. Spacer po Starym Mieście, wejście do podziemia Sukiennic, odsłuchanie w południe hymnu z wieży kościoła Mariackiego, kroczenie korytarzami Wawelu, obiad w którejś z urokliwych knajpek na Kazimierzu czy poznanie historii Fabryki Schindlera… jeden dzień to zdecydowanie za mało. Planując, pamiętaj że bilety do niemal każdego krakowskiego muzeum najlepiej kupić z wyprzedzeniem online, ponieważ ze względu na dużą ilość turystów ich liczba jest mocno ograniczona.

Gdy miniesz Kraków, powrócisz na łono natury. Z przyjemnością, z dala od miejskiego zgiełku, będziesz jechać obszarami Natura 2000. Najpierw Puszczą Niepołomicką, później Rezerwatem Wiślisko Kobyle.

Puszcza Niepołomicka pamięta czasy rządów Piastów. Kiedy stolica Polski została przeniesiona do Krakowa, kolejni królowie i książęta przyjeżdżali tu, by brać udział w wystawnych polowaniach. Dziś niemym świadkiem historii jest zamek królewski. Jadąc puszczą, przy odrobinie szczęścia spotkasz sarny, jelenie i dziki. W uroczysku Poszyna, które znajduje się w samym sercu Puszczy Niepołomickiej, możesz odwiedzić Ośrodek Hodowli Żubrów.

Rezerwat Wiślisko Kobyle stanowi północny kraniec Puszczy Niepołomickiej. To wspaniały rezerwat wodny starorzecza Wisły, który chroni rzadkie rośliny wodne oraz ptasie siedliska. Został powołany do istnienia w latach 70. ubiegłego wieku.

Przy ujściu Wisły, w gminie Szczurowo, będziesz przejeżdżać przez Uście Solne. Chociaż w średniowieczu uzyskało prawa miejskie, odebrano mu je w latach 30. ubiegłego wieku. Możesz zatrzymać się tu na chwilę, by zwiedzić zabytkowy kościół, cmentarz z okresu I wojny światowej i odpocząć na tutejszym rynku.

Pod koniec trasy, w Szczucinie, warto zatrzymać się, by odwiedzić skansen i Muzeum Historii Drogownictwa. Obiekt prowadzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad gromadzi zabytki drogownictwa z terenu całej Polski. Dowiesz się tu, jak kiedyś tworzono drogi i mosty oraz zobaczysz maszyny, jakich w tym celu używano. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Zalipie – na pewno nie raz o nim słyszałeś, jako o najpiękniejszej wsi w Polsce. Wyjątkowe, ręcznie malowane, kolorowe kwiaty na drewnianych chatach są wyróżnikiem Zalipia. Tradycja malowania domostw pochodzi z XX wieku, a stała się szczególnie popularna po II wojnie światowej. Chociaż wiele budynków jest bardzo ładnych, za największe atrakcje uznawane są: Dom Malarek, Zagroda Felicji Curułowej i kościół parafialny.

Trasa obfituje w piękne widoki.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na 230-kilometrowym, małopolskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej zostały bardzo dobrze przygotowane strefy odpoczynku. Miejsca Obsługi Rowerzystów rozlokowane zostały na całym szlaku, co kilkanaście kilometrów. W każdym z 11 punktów znajdują się stoły do spożywania posiłków, grille, toalety, mapy oraz wiaty dające schronienie przed deszczem. Znajdziesz tu także mobilne punkty naprawy rowerów z podstawowymi narzędziami. Punkty MOR powstały w miejscowościach: Brzeszcze, Oświęcim, Gromiec, Rozkochów, Łączany, Niepołomice, Ispina, Kopacze Wielkie, Ujście Jezuickie, Pawłów, Szczucin.

Wybierając się na trasę, warto dobrze zaplanować noclegi. Pokonanie całego małopolskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej powinno zająć doświadczonemu rowerzyście około trzech dni. Na trasie znajdziesz wiele miejsc noclegowych od wygodnych, nowoczesnych hoteli po tanie pensjonaty czy domy pielgrzyma. Jeżeli podróżujemy latem, dobrym rozwiązaniem jest wybór pól namiotowych. Dla przykładu bezpłatne znajduje się niemal naprzeciwko zabytkowego dworu we wsi Dołęga, w którym obecnie funkcjonuje muzeum. Mały kemping działa także w Wadowicach. Na uwagę zasługuje również Hotel Galicja w Oświęcimiu, w którym dla gości korzystających z restauracji przygotowano stojaki na rowery. Jest tam także dostępny sprzęt do serwisowania rowerów oraz wymiany opon, co pozwoli uporać się z usterkami.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Niebieski Art Hotel &Spaul. Flisacka 3
30-114 Kraków
+48 12 297 40 00
okokokok
Szkolne Schronisko w Krakowieul. Grochowa 21
30- 731 Kraków
+48 697 66 18 66
okokokok
Villa Astraul. Olszewskiego 28
32- 600 Oświęcim
+48 691 747 488
okokokok
Old Tree Villa & Restaurantul. Zgodna 1
32- 600 Oświęcim
+48 33 841 11 21
okokokok
Hotel Kolnaul. Kolna 2
30- 381 Kraków
+48 12 252 40 59
okokokok
Hotel GalicjaUl. gen. Dąbrowskiego 119
32-600 Oświęcim
+48 338 436 115
okokokok

Gdzie zjeść

Małopolski szlak jest bardzo dobrze przygotowany. Na ścieżce rowerowej wzdłuż Wisły w każdym Miejscu Odpoczynku Rowerzystów znajduje się grill. Dzięki temu możesz w komfortowych warunkach zjeść ciepły posiłek, nie tracąc czasu na poszukiwanie knajpki z wolnym stolikiem. Docenisz to szczególnie, gdy wybierzesz się na trasę w szczycie sezonu turystycznego.

Po drodze bez problemu znajdziesz mnóstwo małych, lokalnych sklepów, w których uzupełnisz zapasy i… przygotujesz się do grillowania. Na pewno nikt nie odmówi także napełnienia bidonów wodą.

Jadąc trasą rowerowa Kraków-Niepołomice, można zaplanować dłuższy postój na posiłek właśnie w Niepołomicach. Miejscowość słynie z dobrej kuchni. Domowy obiad zjesz na Starym Rynku w "Jakubowych Smakach", w "Via Farina" przy ul. Kościuszki posmakujesz kuchni włoskiej, a w "Bonie" (ul. Zamkowa) kuchni polskiej. "Czas na lody", "Lodowa manufaktura" czy "Ambrozja. Salon z lodami" to jedne z lokali, które udowadniają, że Niepołomice mają świetne, tradycyjne lodziarnie.

Na ścieżce znajdującej się obok Niepołomic, będziesz mijać przydrożny bar przyjazny rowerzystom, o łatwej do zapamiętania nazwie "Zwał jak zwał". Zjesz tu coś na słono lub słodko, danie z grilla, napijesz się dobrego bezalkoholowego piwa i bez zbędnej zwłoki, będziesz mógł wyruszyć w dalszą drogę.

Dobrze wiedzieć

Rowerem wzdłuż Wisły przejedziesz bez większych problemów, ponieważ 85% trasy biegnie po nawierzchni asfaltowej. Pozostała część to szuter. Planując wyprawę zwróć uwagę na prowadzone roboty budowlane, które przebiegają na części odcinków. Pomoże Ci to, jeżeli będzie konieczne, wytyczyć objazdy lub rozsądnie wytypować miejsca postojowe. Na Wiślanym Szlaku Rowerowym co kilkanaście kilometrów znajdują się przygotowane Miejsca Odpoczynku Rowerzystów, gdzie znajdziesz mapę małopolskiej Wiślanej Trasy Rowerowej. Zaznaczono na niej bieg drogi oraz wszystkie stacje.

Praktyczne wskazówki

Nadwiślański szlak rowerowy przez Małopolskę biegnie w okolicy miejsc odpowiednich do biwakowania. Jeżeli nie chcesz nocować w hotelach czy pensjonatach, warto zabrać ze sobą namiot. Bez problemu znajdziesz komfortowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Po drodze jest wiele punktów, w których bezpłatnie skorzystasz z narzędzi do naprawy roweru. Nie ma więc konieczności pakowania dodatkowego bagażu. Wystarczy podstawowy zestaw, który pomoże dojechać Ci do punktu.

Na każdą, a szczególnie tak długą trasę, zabierz kask, apteczkę z podstawowymi medykamentami oraz zaplanuj odpowiednią ilość pożywienia i wody, tak aby wystarczyły do najbliższego postoju. Dobrze mieć ze sobą mapę i nawigację, które pomogą wrócić na szlak, jeżeli (celowo lub nie) opuścisz główną drogę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa „Tadeusz” w Krynicy-Zdroju, czyli gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 11,1 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?
Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 2 h
Dystans 35,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce, czyli Velo Dunajec
Region Małopolska
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 237 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Jaworzno — Pustynia Błędowska, czyli niezwykłości przyrody w jeden dzień
Region Śląsk, Małopolska
Typ roweru MTB, Szosa
Czas 5 h
Dystans 92 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?