Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa „Tadeusz” w Krynicy-Zdroju, czyli gratka dla doświadczonych rowerzystów

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 11,1 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy Tadeusz

Krynicka Organizacja Turystyczna

Autor trasy

Krynicka Organizacja Turystyczna

Trzeba przyznać, że przemierzający Polskę rowerzyści mają sporo miejsc do zwiedzenia. Wybierając się do Małopolski, nie sposób jest nie zatrzymać się w Krynicy-Zdroju. Miejscowość znana jest głównie z wydobywanych tutaj od ponad 200 lat wód mineralnych i leczniczych. Ostatnimi czasy miasteczko zyskało także miano „raju dla rowerzystów”, z uwagi na fakt, że biegnie tędy osiem szlaków o łącznej długości 125 kilometrów. Ze względu na ich zróżnicowanie każdy może wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał jego oczekiwaniom. Trasa „Tadeusz” należy do tych z rodzaju wymagających, niemniej jednak jej wysokie położenie odwdzięcza się przepięknymi widokami. 

Trasa „Tadeusz” to 11-kilometrowy szlak dla doświadczonych rowerzystów.Trasa „Tadeusz” to 11-kilometrowy szlak dla doświadczonych rowerzystów.

Trasa nie dla każdego

Trasa rowerowa „Tadeusz” to jeden z ośmiu nowo powstałych szlaków w okolicy Krynicy-Zdroju. Z uwagi na jej wysokie położenie – na drodze prowadzącej z Góry Parkowej w stronę Huzarów, jest ona bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Na szlaku możemy podziwiać przepiękne, rozpościerające się wokół widoki. To idealna propozycja dla doświadczonych rowerzystów, którym niestraszne są trudniejsze podjazdy i liczne zjazdy, dające masę satysfakcji. Jeśli szukasz nowych wyzwań, „Tadeusz” będzie idealnym wyborem!

Rowerzyści mają do pokonania ponad 11-kilometrowy odcinek, wiodący przez pobliskie lasy. Przejechanie całego dystansu zajmuje około godziny i dwudziestu minut.

Droga poprowadzi rowerzystów przez zalesione tereny.Droga poprowadzi rowerzystów przez zalesione tereny.

Jakim rowerem najlepiej wybrać się w trasę?

Z uwagi na fakt, że przeważająca część szlaku wiedzie drogą szutrową, zdecydowanie polecamy wybrać rower górski. Ten świetnie sprawdzi się w trudnym terenie, gdzie nie zabraknie zarówno wymagających podjazdów, jak i stromych zjazdów. Trasa prowadzi również przez betonowe fragmenty drogi, z którymi MTB powinien sobie bez problemu poradzić.

Witaj przygodo!

Już czas wyruszyć w drogę. Trasa „Tadeusz” rozpoczyna się na deptaku w Krynicy-Zdroju i od razu prowadzi nas po utwardzonej ścieżce VeloKrynica, na której możemy wypróbować możliwości naszego roweru. Po wjechaniu w teren czekają na nas różnorodne widoki, przez kostkowane trasy, po łąki i lasy. Pierwsze kilometry to raczej płaskie odcinki, głównie szutrowe.

Mniej więcej w połowie trasy zaczynają się poważniejsze podjazdy, które zaprowadzą nas do Źródełka Miłości, znanego nie tylko z leczniczego wpływu wody na organizm, ale także z legendy. Do owego źródła można również trafić, wybierając się na szlak „Słotwinka”. Zdecydowanie nagrodą za rowerową wspinaczkę może być wypoczynek na Górze Parkowej. Polana z widokiem na góry z pewnością zrekompensuje trudy podróży.

Idealnym miejscem na odpoczynek będzie Góra Parkowa.Idealnym miejscem na odpoczynek będzie Góra Parkowa.

Na trasie „Tadeusz” mamy również okazję, aby zobaczyć niezwykle klimatyczne i uświęcone miejsce, jakim jest Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów. To dobry moment na chwilę kontemplacji przed kolejnym etapem zmagań, nawet dla osób, które nie są wyjątkowo uduchowione. Trasa „Tadeusz” ma swój koniec na krynickim deptaku nieopodal Informacji Turystycznej.

Mapa i ślad GPX

Jak dojechać i wrócić z trasy?

Trasa „Tadeusz” ma swój początek oraz koniec na deptaku w Krynicy-Zdroju, w okolicach Informacji Turystycznej. Dla posiadaczy samochodów osobowych dojazd do miasta jest bardzo wygodny. Krynica-Zdrój położona jest zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa. Jeśli korzystasz z publicznej komunikacji również mamy dla Ciebie dobre wieści – dzięki licznym połączeniom zarówno kolejowym, jak i autobusowym, bez problemu trafisz na miejsce. Jeśli jednak z miejscowości, w której mieszkasz, nie ma bezpośredniego połączenia, proponujemy dojazd do Nowego Sącza, co 30 minut odjeżdża stamtąd autobus do Krynicy.

Rowerzyści startują na krynickim deptaku, nieopodal Informacji Turystycznej.

Atrakcje do zwiedzenia na trasie

Szlak „Tadeusz”, jak już wspomnieliśmy, nie należy do najłatwiejszych, dlatego koniecznie zaplanuj sobie postoje, by odpocząć i przy okazji poobcować z naturą, a tej z pewnością nie brakuje na 11-kilometrowym odcinku. Warto również zatrzymać się, chociażby z uwagi na miejsca godne zobaczenia. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Was zainteresować.

Na trasie znajduje się kilka miejsc wartych zobaczenia.
Wśród atrakcji na trasie „Słotwinka” znajdują się:

  • Źródełko Miłości
  • Góra Parkowa
  • Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów

Zdrój „Tadeusz” swoją nazwę zawdzięcza wybitnemu lekarzowi dr. Tadeuszowi Tempce, który specjalizował się w hematologii, niemniej jednak jego ogromną pasją była balneologia. Leczenie balneologiczne wykorzystuje w procesie terapii, profilaktyki oraz rehabilitacji naturalne surowce mające korzystny wpływ na nasze zdrowie. Za sprawą propagowania balneoterapii, Tadeusz Tempka w znaczący sposób przyczynił się do wzrostu popularności wodnego uzdrowiska w Krynicy. Lecznicza woda mineralna „Tadeusz” to 0,39% szczawa, wodorowęglanowo-wapniowa, metakrzemowa, żelazista. Stosuje się ją przede wszystkim w niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza, w chorobach układu trawienia, dróg moczowych i nerek, dolegliwości reumatologicznych, nadczynności tarczycy czy osteoporozie.

Źródełko Miłości umiejscowione jest na trasie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na stokach Góry Parkowej. Znajduje się bezpośrednio na szlaku „Tadeusz”, dzięki czemu nie musisz zbaczać z drogi, aby tutaj trafić. Woda znajdująca się w źródle ma właściwości lecznicze – to szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapienno-żelazista. Polecana jest w szczególności dla osób, którym doskwierają różnego rodzaju choroby układu pokarmowego oraz krążenia. Ma ona także pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy. Z samym miejscem wiąże się legenda, która głosi, że ten, kto napije się wody ze źródełka, w najbliższym czasie będzie miał duże powodzenie w miłości.

Jedno ze źródełek wody mineralnej na trasie rowerowej.

Góra Parkowa liczy 742 metry wysokości. Mieści się w Pasmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim na terenie Krynicy-Zdroju. Turyści u samej góry, na jej szczycie mogą odpocząć i zrelaksować się, podziwiając przepiękne widoki. Znajdujący się tam Park Zdrojowy, o łącznej powierzchni sześćdziesięciu hektarów, ma do zaoferowania masę ścieżek zdrowia, altanek czy stawów. Na szczycie Góry Parkowej nie brakuje również szlaków turystycznych oraz toru saneczkowego. Na górę wjedziesz koleją linowo-terenową. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów położone jest na zachodnim stoku Góry Parkowej. To właśnie tutaj znajduje się figura Najświętszej Maryi Panny Królowej Krynickich Zdrojów wokół, której licznie gromadzą się kuracjusze.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojwe

Doświadczony rowerzysta na pokonanie trasy „Tadeusz” potrzebuje około półtorej godziny. Pamiętajmy jednak, że nawet najwytrwalszym należy się odpoczynek, dlatego nie zapomnij o postojach! Z uwagi na fakt, że szlak w większości biegnie przez tereny leśne, najlepszym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie zakwaterowania w Krynicy-Zdroju. W mieście znajdują się liczne hotele, kwatery prywatne, czy pensjonaty. Bez problemu znajdziesz miejsce, które będzie odpowiadało twoim indywidualnym potrzebom. Dla osób, które preferują nocleg na łonie natury, polecamy pola namiotowe w okolicy Góry Parkowej.

Praktyczne wskazówki

Trasa „Tadeusz” na tablicach i w przewodnikach została oznaczona kolorem czarnym. Wszystko po to, aby przybywający do Krynicy-Zdroju turyści oraz rowerzyści byli odpowiednio poinformowani. Oznakowanie to jedno, warto mieć przy sobie również mapę, tę odbierzesz bezpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej. Możesz pobrać ją także na telefon po uprzednim zeskanowaniu kodu QR. 

Nie daj się zaskoczyć na trasie, koniecznie sprawdź rower przed startem.
Pamiętaj, aby wyruszając w trasę koniecznie sprawdzić rower. Warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy, w którego skład wchodzą klucze, łatki do dętek czy pompka, to wszystko na wypadek ewentualnej awarii na szlaku. Jeśli dojdzie do większej usterki – nie przejmuj się, na terenie Krynicy-Zdroju znajdują się serwisy rowerowe. W miasteczku istnieje również możliwość wypożyczenia jednośladu. To świetne rozwiązanie dla osób przyjeżdżających do uzdrowiska na wakacje.

Nie zapomnij o kasku! Ten co prawda nie jest obowiązkowy, niemniej jednak ochroni Twoją głowę przed uderzeniem. Nie zapomnij także o bidonie z wodą. Odpowiednie nawadnianie się na szlaku to podstawa. Zabierz ze sobą również batony energetyczne. Z pogodą nigdy nic nie wiadomo, dlatego warto mieć w plecaku kurtkę przeciwdeszczową bądź ciepłą bluzę na wypadek niespodziewanego załamania pogody.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa warta wysiłku – Mieczysław w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Zuber – MTB wśród leśnych okolic Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Krótka, ale wymagająca „Słotwinka”, czyli trasa rowerowa w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 4,6 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Szuter 65%
Co oznaczają parametry trasy?