Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Krótka, ale wymagająca „Słotwinka”, czyli trasa rowerowa w Krynicy-Zdroju

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 4,6 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Szuter 65%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy Słotwinka

Krynicka Organizacja Turystyczna

Autor trasy

Krynicka Organizacja Turystyczna

Wielu rowerzystów przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, odkrywając nowe miejsca, aby aktywnie spędzić czas, a trzeba przyznać – jest ich co niemiara. Jeśli planujesz wybrać się w regiony małopolski, koniecznie odwiedź Krynicę-Zdrój, która ma sporo do zaoferowania dla miłośników dwóch kółek. Tak się składa, że w jej okolicy znajduje się cała sieć różnorodnych tras. Jedną z nich jest „Słotwinka”. Najkrótsza ze wszystkich nowo powstałych tam szlaków rowerowych, ale mimo to jest jak najbardziej godna uwagi.

Trasa „Słotwinka”  to 4,6-kilometrowy szlak dla doświadczonych rowerzystów.Gratka dla doświadczonych rowerzystów

Trasa rowerowa „Słotwinka” jest najkrótszym z nowych szlaków, jakie powstały w okolicy Krynicy-Zdroju. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nie ma ona wiele do zaoferowania, jest wręcz przeciwnie. To świetna propozycja dla osób, które mają ochotę na trochę trudniejsze podjazdy i satysfakcjonujące zjazdy, a dysponują ograniczonym czasem. „Słotwinka” okaże się strzałem w dziesiątkę.

Rowerzyści mają do pokonania 4,6-kilometrowy odcinek trasy wiodący przez pobliskie lasy. Szlak jest jednym z tych, które nie należą do najłatwiejszych, jego przejechanie zajmuje zazwyczaj około 40 minut. To zdecydowanie propozycja dla doświadczonego rowerzysty.

Trasa wiedzie przez zalesione tereny, dzięki czemu możemy poobcować z naturą.Trasa wiedzie przez zalesione tereny, dzięki czemu możemy poobcować z naturą.

Jakim rowerem najlepiej się wybrać?

Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie MTB. Świetnie sprawdzi się na trudnych podjazdach i stromych zjazdach. Trasa „Słotwnika” to w większości droga szutrowa, zatem rower górski idealnie poradzi sobie z tego typu nawierzchnią.

Czas wyruszyć w drogę!

Trasa rozpoczyna się na deptaku w Krynicy. Już na samym starcie rowerzysta ma do pokonania podjazd o 278 metrach przewyższenia. To nie lada gratka dla fanów MTB szukających nowych wyzwań. Tutaj podobnie jak w przypadku trasy Zuber, mijamy niezwykle urokliwe zbocza Góry Parkowej, która wśród turystów cieszy się sporą popularnością.

Minąwszy ją, zmierzamy w kierunku południowego wschodu. W trakcie pokonywania leśnych ścieżek natrafić możemy na tabliczkę informującą nas o Źródełku Miłości. Jeśli masz więcej czasu, możesz zjechać z trasy i odwiedzić to wbrew pozorom mało uczęszczane przez turystów, ale bardzo klimatyczne miejsce.

Rower MTB świetnie poradzi sobie na szutrowej nawierzchni.Rower MTB świetnie poradzi sobie na szutrowej nawierzchni.

Następnie trasa „Słotwinka” poprowadzi nas łukiem w kierunku najwyższego punktu na szlaku. To niewątpliwie najtrudniejszy moment, bowiem podjeżdżamy na wzniesienie, które liczy 736 m n.p.m. Następnie ścieżka zawiedzie nas aż do utwardzonej nawierzchni, na której będziemy mogli trochę przyspieszyć. Kolejno trasa poprowadzi na drogę powrotną do centrum miasteczka.

Mapa i ślad GPX

Jak dojechać i wrócić z trasy

Trasa „Słotwinka” rozpoczyna się i kończy na deptaku w Krynicy-Zdroju w okolicach Informacji Turystycznej. Sam dojazd do miasta jest bardzo wygodny. Posiadacze samochodów osobowych nie będą mieli większych problemów, ponieważ Krynica-Zdrój położona jest w odległości około dwóch godzin drogi od Krakowa. Nie brakuje również licznych połączeń kolejowych oraz autobusowych. Jeśli jednak z miejscowości, w której mieszkamy, nie ma bezpośredniego połączenia, tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd do Nowego Sącza, z którego średnio co 30 minut odjeżdża autobus do Krynicy. 

Deptak w Krynicy Zdroju, to tutaj rozpoczyna się i kończy trasa.

Atrakcje do zwiedzenia na trasie

Trasa „Słotwinka” to wymagający szlak, niemniej jednak nie samą jazdą żyje rowerzysta. Warto poobcować trochę z naturą, a tej nie brakuje na 4,6-kilometrowej trasie. Poza tym sporo osób przybywa tutaj z uwagi na ciekawe miejsca, które mijamy po drodze. Godnych uwagi jest również kilka obiektów, do których łatwo dotrzesz, zbaczając lekko z trasy.

Podpis obrazu Jedno ze źródełek wody mineralnej znajdujące się na trasie rowerowej.
Wśród atrakcji na trasie „Słotwinka” znajduje się:

  • Pijalnia wody źródlanej
  • Góra Parkowa
  • Źródło Miłości

„Słotwinka” to znana woda źródlana, która odwiedzającym Krynicę-Zdrój turystom kojarzy się przede wszystkim z najstarszą w miasteczku pijalnią, znajdującą się w parku Słotwińskiego. Wyruszając w trasę, koniecznie zajrzyj w to miejsce, chociażby dlatego, że jeszcze do niedawna obiekt od kilkunastu lat był nieczynny dla zwiedzających.

Pijalnia Słotwinka jest najstarszym obiektem, który zachował się w uzdrowisku. Powstała ponad 200 lat temu, w 1806 roku. Niemal 60 lat później jej budynek został przeniesiony w miejsce, w którym znajduje się obecnie, mianowicie w Parku Słotwińskiego. Zarówno sam park, jak i Pijalnię wpisano do rejestru zabytków. Warto wiedzieć, że pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku obiekt przeszedł renowację. Można było z niego korzystać wyłącznie sezonowo, od 1 czerwca do końca września. Jeszcze do niedawna Pijalnia stała nieczynna przez kilkanaście lat, a teraz zyskała drugie życie. Postanowiono zdjąć deski z okien, a także odnowiono schody. We wnętrzu pojawiła się ekspozycja fotografii, prezentujących uzdrowisko.

Góra Parkowa to szczyt liczący 742 metry wysokości, znajdujący się w Pasmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim na terenie Krynicy-Zdroju. Na górze znajduje się sześćdziesięciohektarowy Park Zdrojowy, który słynie ze ścieżek spacerowych, altanek, czy stawów. Są tam również dwa szlaki turystyczne oraz tor saneczkowy. Na szczyt wjedziesz koleją linowo-terenową, skąd rozpościera się niesamowity widok. Zatem warto odwiedzić to miejsce, głównie z uwagi na fakt, że jest to teren rekreacyjny, spacerowy oraz sportowy. Jednym zdaniem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródełko Miłości znajduje się na trasie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na stokach Góry Parkowej. Trafisz tam, jadąc za znakami znajdującymi się na szlaku żółtym i niebieskim. Za szczytem góry, obie trasy rozwidlają się, przechodząc właśnie obok Źródełka Miłości. Legenda głosi, że ten, kto napije się z niego wody, w najbliższym czasie będzie miał duże powodzenie w miłości. Woda ma również właściwości lecznicze, bowiem jest to słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapienno-żelazista. Jest ona szczególnie polecana osobom chorującym na różnego rodzaju choroby układu krążenia czy pokarmowego. Pozytywnie wpływa również na zaburzenia centralnego układu nerwowego.

Gdzie się zatrzymać na trasie – miejsca postojowe

Pokonanie trasy „Słotwinka” zajmuje doświadczonemu rowerzyście około 40 minut. Niemniej jednak możemy zaplanować po drodze drobny odpoczynek, ten trzeba dodatkowo doliczyć do czasu trwania wycieczki. Z uwagi na fakt, że trasa „Słotwinka” jest najkrótszym szlakiem wiodącym głównie przez tereny leśne, najlepiej, jeśli zarezerwujemy sobie zakwaterowanie w Krynicy-Zdroju. Znajdują się tutaj liczne hotele, pensjonaty, czy wille, co za tym idzie, każdy znajdzie pobyt dopasowany indywidualnie do swoich potrzeb. Z kolei te osoby, które wolą nocleg pod chmurką, blisko natury, polecamy pola namiotowe zlokalizowane w obrębie Góry Parkowej.

W Krynicy-Zdroju nie brakuje hoteli, kwater czy pensjonatów.

Praktyczne wskazówki

Trasa „Słotwinka” to szlak fioletowy, zatem tym kolorem została oznaczona zarówno na tablicach, jak i przewodnikach. Wszystko po to, aby przybywający do Krynicy-Zdroju turyści byli dobrze poinformowani. Mimo oznakowania szlaku powinniśmy mieć przy sobie mapę. Punkt Informacji Turystycznej w Krynicy-Zdroju udostępnia bezpłatne egzemplarze dla wszystkich turystów. Istnieje również możliwość pobrania jej na telefon po uprzednim zeskanowaniu kodu QR.

Wyprawa nie wymaga od rowerzysty specjalnego przygotowania. Niemniej jednak zanim wyruszysz w trasę, obowiązkowo sprawdź rower. Mimo wszystko warto mieć pod ręką zestaw naprawczy zawierający klucze, łatki do dętek czy pompkę, na wypadek nieskomplikowanej awarii. W przypadku większej usterki, w Krynicy-Zdroju znajdują się serwisy rowerowe. Jeśli akurat przebywasz tutaj na wakacjach, a chciałbyś zwiedzić okolicę, to istnieje również możliwość wypożyczenia jednośladu.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą przede wszystkim kask, który, mimo że nie należy do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty, to ochroni on głowę przed uderzeniem. Na trasie trzeba się odpowiednio nawadniać, dlatego weź ze sobą bidony z wodą. Nie powinno zabraknąć również kurtki przeciwdeszczowej czy cieplejszej bluzy, w razie niesprzyjającej pogody.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa warta wysiłku – Mieczysław w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Zuber – MTB wśród leśnych okolic Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?