Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa Zuber – MTB wśród leśnych okolic Krynicy-Zdroju

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?

Zuber – opis trasy

Krynicka Organizacja Turystyczna

Autor trasy

Krynicka Organizacja Turystyczna

Zuber to jedna z 8 tras rowerowych, jakie zaczynają się i kończą w Krynicy-Zdroju. Wszystkie one wywodzą swoje miana od znajdujących się na obszarze miejscowości źródeł, z których wydobywa się naturalne wody lecznicze. Ta konkretna, tajemniczo brzmiąca nazwa pochodzi od nazwiska profesora Rudolfa Zubera, pomysłodawcy wykonania pierwszych odwiertów, które zapoczątkowały pozyskiwanie wody źródlanej Zuber.

 Leśna droga.Zuber poprowadzi nas m.in. przez tereny leśne.Spośród wszystkich krynickich szlaków rowerowych wyznaczonych przez Krynicką Organizację Turystyczną, Zuber jest jednym z najdłuższych i jednocześnie najbardziej wymagających, o czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do przejazdu nim. Absolutnie nie jest to dobre miejsce na wyprawę rodzinną ani dla amatorów. Aby komfortowo i bezpiecznie pokonać tę trasę konieczne jest doświadczenie rowerowe oraz dość wyrobiona kondycja – przeszło 22 km w warunkach górskich potrafi dać się we znaki nawet regularnie jeżdżącym.

Jakim rowerem się wybrać?

Jedynym słusznym wyborem w przypadku trasy Zuber będzie rower górski. Ten typ jednośladów, jak sama jego nazwa wskazuje, jest najlepiej przystosowany do pokonywania pagórkowatych leśnych i górskich terenów, z którymi w Krynicy-Zdroju będziemy mieli do czynienia. Na nawierzchni szutrowej, która przeważa na trasie, MTB poradzi sobie doskonale, a fragment prowadzący przez beton, nie powinien również stanowić poważnego problemu.

Okolica prezentuje się naprawdę wspaniale.

Trasa Zuber rozciąga się po paśmie Jaworzyny. Przewyższenia sięgają tutaj 633 m w górę i 610 m w dół. W przeciwieństwie do innych krynickich szlaków np. Kryniczanki nie przebiega on początkowo przez obszary miejskie, a niemal od razu zanurzamy się w teren, przecinając zbocze Góry Parkowej. Następnie czeka nas przeprawa przez lasek, w którym znajdziemy tablice edukacyjne i naturalne źródełka.

Po pokonaniu zalesionego odcinka wjeżdżamy na utwardzoną nawierzchnię, na której możemy poczuć trochę prędkości. Trzeba jednak uważać na przejazd kolejowy.

Przejazd kolejowy na utwardzonej nawierzchni trasy rowerowej Zuber.Przejazd kolejowy na utwardzanej nawierzchni, po pierwszym fragmencie trasy.

Po krótkiej przejażdżce po betonowej ścieżce rowerowej VeloKrynica i przez dolinę Czarny Potok ponownie wracamy na leśny szlak. Na trasie napotkamy m.in. kolejkę gondolową czy niesamowity taras widokowy z 50-metrową wieżą. Szczególnie ta druga atrakcja jest warta uwagi, ponieważ jest to największa tego typu drewniana konstrukcja na świecie, do której prowadzi niezapomniana trasa spacerowa kładkami na wysokości koron drzew. To zdecydowanie należy zobaczyć.

50-metrowa drewniana wieża na trasie Zuber.Główna atrakcja trasy – drewniane kładki i 50-metrowa wieża pośród koron drzew.

Po wyruszeniu w dalszą drogę natrafimy na ścieżkę na Przełęcz Krzyżową, z której skierujemy się z powrotem do Krynicy. Przełęcz może być doskonałym miejscem na wypoczynek, jeśli mamy ochotę posiedzieć na rozległej polanie.

Mapa i ślad GPX

Jak dojechać u wrócić z trasy?

Dzięki temu, że Krynica-Zdrój jest miastem nastawionym na turystykę, istnieje wiele połączeń komunikacyjnych pozwalających tam dotrzeć. Niestety przez ulokowanie na mapie polski, może to być podróż pełna przesiadek i niezbyt wygodna, jeśli nie poruszamy się samochodem.

Zainteresowanym doradzamy sprawdzić, czy nie korzystniej dotrzeć najpierw do Nowego Sącza, skąd autobusem można dojechać już bezpośrednio do miasteczka uzdrowiskowego.

Atrakcje warte zobaczenia

Odwiedzając Krynicę-Zdrój, aby przejechać się tamtejszymi trasami rowerowymi, warto również przyjrzeć się lokalnym atrakcjom. Miasteczko tłumnie odwiedzane przez kuracjuszy samo w sobie jest bardzo urokliwe i zachęcające do relaksujących spacerów po dniu pełnym rowerowych zmagań.

Swoje kroki na pewno warto skierować ku dwóm oryginalnym muzeom: Nikifora oraz zabawek. Pierwsze z nich ulokowane w willi „Romanówka” i poświęcone zostało Nikiforowi Krynickiemu. Był to malarz prymitywista, jeden z czołowych przedstawicieli tego nurtu w Polsce. Sama placówka jest również całkiem atrakcyjna, gdyż willę zbudowano w szwajcarskim stylu.

Z kolei muzeum zabawek „Bajka” to gratka dla wszystkich, którzy chcą na chwilę wrócić do lat dzieciństwa. Znalazły się tam ponad 3 tysiące eksponatów pochodzące ze wszystkich epok historycznych.

W Krynicy-Zdroju do zobaczenia jest również szereg zabytkowych świątyń w tym chyba najciekawsza – drewniana dawna Cerkiew Opieki Bogurodzicy (obecnie kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa).

Jeżeli ktoś ma za to ochotę na nieco dalsze wędrówki, może zainteresować się Bacówką PTTK pod Wierchomlą. To górskie schronisko turystyczne mieszczące się w przebudowanym spichlerzu położone jest na wysokości 895 m n.p.m.

Najciekawsze atrakcje:

  • muzeum Nikifora
  • muzeum zabawek „Bajka
  • dawna Cerkiew Opieki Bogurodzicy
  • bacówka PTTK pod Wierchomlą

Okolica oferuje wiele ciekawych atrakcji.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe

Zuber, tak jak i inne trasy w Krynicy-Zdroju, jest poprowadzony w taki sposób, by miłośnicy pedałowania bez przeszkód znaleźli dogodne miejsca do odpoczynku na trasie. W zależności od preferencji można skorzystać z jednego z punktów gastronomiczno-wypoczynkowych lub odprężyć się na świeżym powietrzu, podziwiając otaczającą nas przyrodę.

Z kolei, jeśli planujemy zatrzymać się na dłużej, najlepiej zrobić to bezpośrednio w Krynicy-Zdroju. Trasa Zuber oraz wszelkie pozostałe wyznaczone ścieżki mają swój początek i koniec właśnie w tej miejscowości, będzie więc to najwygodniejszy wybór dla osób pragnących nie ograniczać się tylko do przejechania jednego szlaku. Dodatkowo za sprawą popularności tej miejscowości, nikt nie powinien mieć problemu z noclegiem w warunkach dostosowanych do jego potrzeb i zasobności portfela. W Krynicy-Zdroju znajdziemy zarówno hotele i kurorty o standardzie premium, jak i prywatne kwatery czy pokoje na wynajem.

Praktyczne wskazówki

Trasy rowerowe są świetnie oznakowane, każda ma nadany konkretny kolor, aby zapobiec ewentualnej pomyłce, ponieważ niektóre z nich się przecinają ze sobą. Zuberowi została przypisana barwa zielona. Ponadto w miejscach szczególnie niebezpiecznych czy krzyżujących się z innymi drogami, przez co łatwo źle skręcić, umieszczono konkretne ostrzeżenia namalowane żółtą, fluorescencyjną farbą.

Osoby chcące się zapoznać z dokładnym przebiegiem trasy jeszcze przed jej rozpoczęciem, mogą również w punkcie informacji turystycznej znajdującym się w centrum miasta, dostać darmowe broszury z mapą Zubera. Funkcjonuje one także w wersji elektronicznej, wystarczy zeskanować tylko odpowiedni kod QR z ulotki lub dowolnej napotkanej na trasie tablicy informacyjnej.

Co ciekawe, jeśli ktoś, np. z powodu ciężkiego bagażu nie chce brać do Krynicy-Zdroju własnego jednośladu, rower można wypożyczyć na miejscu w jednym z trzech takich punktów. Na ich stanie znajdują się nawet rowery elektryczne!

W Krynicy-Zdroju funkcjonują również serwisy, które pomogą nam w razie awarii naszego roweru. Warto jednak, mimo wszystko zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, tak na wszelki wypadek.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa warta wysiłku – Mieczysław w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Krótka, ale wymagająca „Słotwinka”, czyli trasa rowerowa w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 4,6 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Szuter 65%
Co oznaczają parametry trasy?