Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy Kryniczanka

Krynicka Organizacja Turystyczna

Autor trasy

Krynicka Organizacja Turystyczna 

Krynica-Zdrój to miasteczko znane przede wszystkim z wydobywanych od ponad 200 lat wód mineralnych i leczniczych. Jednak od tego roku ta niepozorna miejscowość w województwie małopolskim zyskała jeszcze jedną, chlubną łatkę: raju dla rowerzystów. Sieć przenikających się, zróżnicowanych tras o łącznej długości 125 km, to gratka dla fanów MTB z każdego zakątku kraju. W naszym cyklu artykułów zabierzemy Was w wirtualną podróż po rowerowej Krynicy. Na początek przyjrzymy się niezwykle urokliwej trasie, jaką bez wątpienia jest „Kryniczanka”.


Deptak w Krynicy Zdrój

Położone w malowniczej dolinie uzdrowisko Krynica-Zdrój znalazło się na radarze miłośników aktywnego wypoczynku. Wszystko za sprawą realizowanego tam wielofazowego projektu, mającego wykorzystać naturalny potencjał kryjący się w regionie. W ramach rozwoju infrastruktury rowerowej w przeciągu ostatnich kilku miesięcy udostępniono 8 zróżnicowanych tras, nawiązujących swoimi nazwami do znanych krynicznych źródeł wody mineralnej:

 • Kryniczanka
 • Zuber
 • Słotwinka
 • Tadeusz
 • Mieczysław
 • Jan
 • Józef
 • Karol

Jaki rower najlepiej sprawdzi się na trasach w Krynicy-Zdroju?

Każda z nich oferuje inne wyzwania, jednak łączy je jedna wspólna cecha: to trasy typowo dla rowerów górskich (MTB). Przeznaczone są także dla doświadczonych rowerzystów, którzy wiedzą, jak radzić sobie z trudniejszymi odcinkami, intensywnymi podjazdami czy technicznymi zjazdami.

Natura najlepszą inspiracją

Założeniem tras było wykorzystanie naturalnego potencjału kryjącego się w regionie Beskidu Sądeckiego. Dlatego też przebiegają one przede wszystkim po terenach zalesionych, z dala od szos, samochodów i zgiełku. Łączą ze sobą obecnie wykorzystywane i historyczne źródła wody, dając także dostęp do tych, do tej pory mniej uczęszczanych, jak chociażby Źródełko Miłości.

Trasy krynickie to co najmniej kilka dni aktywnego wypoczynku dla miłośników rowerowej jazdy. Same drogi są stosunkowo szerokie (ok. 3 metrów) i składają się głównie z odcinków szutrowych wraz z profesjonalną betonową ścieżką rowerową VeloKrynica.

Niezależnie od tego, na którą trasę MTB się zdecydujemy, startuje ona zawsze z krynickiego deptaka. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które planują prosto z pociągu wskoczyć na swój rower i ruszyć na podbój Beskidu. Płyta główna zlokalizowana jest w samym centrum miasteczka, a dotrzeć możemy do niej także za pośrednictwem VeloKrynica (czyli wyjątkowej, 12-kilometrowej trasy rowerowej prowadzącej z Muszyny).

Nie zwlekając, przyjrzyjmy się rowerowej trasie „Kryniczanka” i zobaczmy, co może zaoferować spragnionym przygód rowerzystom:

Kryniczanka 

Kryniczanka swoją nazwę zawdzięcza jednej z najbardziej rozpoznawalnych wód mineralnych w naszym kraju, wydobywanej z odkrytego w 1793 roku Źródła Głównego. Obecnie rocznie rozlewa się ponad 13 milionów litrów tego zdrowotnego płynu. Tak bogata historia musiała doczekać się uhonorowania podczas powstawania nowych tras rowerowych.

ścieżka rowerowa krynica zdrój

Szlak Kryniczanka zaczyna się na płycie deptaka, w okolicy Informacji Turystycznej. Pierwsze kilometry pokonujemy równą VeloKrynica, która wyprowadza nas poza tereny miejskie. Po drodze można oczywiście podziwiać wyjątkowo piękną architekturę budynków znajdujących się nad rzeką – robi ona wrażenie, szczególnie jeśli pierwszy raz odwiedzamy uzdrowisko.

Prawdziwa zabawa rozpoczyna się jednak dopiero po opuszczeniu centrum. Tu przywitają nas rozległe połacie łąk z widokiem na góry, które stanowią dopiero przedsmak ciągnącej się przez 9 km trasy. 

łąka na tle gór

Wyzwanie zaczyna się, gdy wjeżdżamy do lasu, w którym poza wspaniałymi okolicznościami przyrody spotkamy także liczne podjazdy, by ostatecznie w okolicach miejscowości Tylicz osiągnąć poziom 771 m n.p.m. 

polana na Górze Parkowej

Wisienką na torcie jest znajdująca się kilka kilometrów dalej polanka widokowa, z której można podziwiać majestatyczne góry i wypocząć przed powrotem do miasta.

Mapa i ślad GPX

Jak dojechać i wrócić z trasy

Trasa „Kryniczanka” startuje z miejskiego deptaka, dokładniej z okolic Informacji Turystycznej, i tutaj również domyka się pętla. Do samego miasteczka dojazd jest bardzo wygodny. Położone jest ono około 2 godzin drogi samochodem od Krakowa. Do Krynicy można się dostać także licznymi połączeniami autobusowymi i kolejowymi.

Atrakcje do zobaczenia na trasie

Choć większość trasy przebiega przez rozłożyste łąki i gęste lasy, to na trasie „Kryniczanka” znajduje się kilka ciekawych punktów, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Przede wszystkim będzie to Góra Parkowa, która nie bez przyczyny jest miejscem chętnie uczęszczanym przez przebywających w Krynicy-Zdroju turystów, ale także samych mieszkańców. Miejsce ma niesamowitą aurę, pozwala wypocząć i rozkoszować się górskim powietrzem, a wszystko to w towarzystwie zapierających dech w piersiach widoków. 

Jeśli sama „Kryniczanka” to dla nas za mało aktywności fizycznej, to podążając ścieżką dotrzemy także do parku linowego, przy którym można przypiąć rower i oddać się w pełni rozrywce. Zabawa jest przednia, szczególnie jeśli mamy do niej towarzystwo. Dostępnych jest 9 tras linowych i dwie zjazdowe.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca noclegowe

Przejechanie trasy „Kryniczanka” zajmie doświadczonemu rowerzyście nieco ponad godzinę. Jeśli planujemy po drodze wypoczynek na polanie lub pomniejsze postoje, trzeba oczywiście doliczyć je do czasu wycieczki. Jednak ze względu na stosunkowo krótką pętlę, ale także jej przebieg głównie po terenach zalesionych, najwygodniej zakwaterowanie zapewnić sobie w samej Krynicy-Zdrój. Jako popularne uzdrowisko miasteczko posiada liczne dostępne hotele, wille oraz pensjonaty o różnych standardach, a co za tym idzie także cenach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników bliższego kontaktu z naturą dostępne są także pola namiotowe zlokalizowane wokół Góry Parkowej.

Praktyczne wskazówki

Rowerowe trasy w Krynicy-Zdroju są świetnie oznakowane. Przypisano im kolory, które pomagają identyfikować poszczególne szlaki na wszystkich tablicach i przewodnikach:

 • Kryniczanka – trasa niebieska
 • Zuber – trasa zielona
 • Słotwinka – trasa fioletowa
 • Tadeusz – trasa czarna
 • Mieczysław – trasa brązowa
 • Jan – trasa pomarańczowa
 • Józef – trasa czerwona
 • Karol – trasa żółta

W Informacji Turystycznej, znajdującej się na deptaku w centrum miasteczka, dostępne są darmowe broszury z mapami poszczególnych szlaków. Dla rowerzystów preferujących bardziej nowoczesne podejście, znajdują się tam kody QR, za pomocą których możemy pobrać na telefon interaktywne mapy. To przydatne rozwiązanie, zwłaszcza że niektóre trasy się ze sobą przecinają, co może powodować małe zamieszanie, jeśli pokonujemy je pierwszy raz. Kody QR znajdziemy także na tablicach informacyjnych.

W Krynicy dostępne są aż 3 wypożyczalnie i serwisy rowerowe. Przy wcześniejszym kontakcie telefonicznym możemy także zamówić dostawę roweru do wskazanego przez nas punktu, jeśli chcemy połączyć wędrówkę z jazdą, lub najpierw skorzystać chociażby z kolei.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa warta wysiłku – Mieczysław w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 2 h
Dystans 35,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Doliną Roztoki na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 30,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 90%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Piwnicznej przez Eliaszówkę – w drodze na sam szczyt!
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 21,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 80%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?