Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Z Piwnicznej przez Eliaszówkę – w drodze na sam szczyt!

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 21,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 80%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Edward Borek

Pilot i przewodnik wycieczek, popularyzator regionu, zasłużony za pracę wśród młodzieży. Oprócz turystyki rowerowej wspomógł m.in. rozwój lokalnego narciarstwa.

Przedstawiona trasa została zaczerpnięta z opublikowanego w 2018 roku przewodnika rowerowego – „Sądecko-spiskie wycieczki rowerowe” wydanego przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Wybierając się w Karpaty Zachodnie, warto zobaczyć Beskid Sądecki. To pasmo górskie, które z uwagi na przebiegające tędy liczne szlaki jest chętnie odwiedzane przez turystów. Wiodą tędy także trudne i wymagające odpowiedniej kondycji trasy rowerowe MTB przeznaczone, dla doświadczonych rowerzystów. Chcesz sprawdzić swoje możliwości? Zobacz co czeka Cię w drodze z Piwnicznej przez Eliaszówkę!

Na szlaku na Obidzę.Trasa z Piwnicznej przez Eliaszówkę to szlak dla doświadczonych rowerzystów.

Mapa i ślad GPX

Z Piwnicznej przez Eliaszówkę – opis trasy

Trasa rowerowa z Piwnicznej przez Eliaszówkę liczy zaledwie 21,4 km długości. Choć nie jest to długi szlak, to zdecydowanie należy do najbardziej wymagających. Dedykowany jest wyłącznie doświadczonym rowerzystom. Trasa zaczyna się i kończy w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Z uwagi na fakt, że stanowi pętlę, swoją przygodę możemy rozpocząć z dowolnego miejsca. Mimo iż droga z Piwnicznej przez Eliaszówkę nie jest częścią żadnego większego szlaku, warto ją pokonać.

Orientacyjny przebieg trasy z Piwnicznej przez Eliaszówkę prowadzi przez:

Piwniczna-Zdrój (353 m n.p.m.) – Kosarzyska (496 m n.p.m.) – Sucha Dolina (676 m n.p.m.) – Przełęcz Obidza (921 m n.p.m.) – Eliaszówka (1024 m n.p.m.) – Piwowary (668 m n.p.m.) – Piwniczna-Zdrój (353 m n.p.m.)

Etap 1 – z Piwnicznej na Przełęcz Obidza

Trasa rozpoczyna się na rynku w Piwnicznej-Zdroju, skąd kierujemy się ulicą Daszyńskiego do Muszyny. Po przejechaniu ok. 400 metrów dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie przed mostem należy skręcić w prawo. Następnie droga wiedzie wzdłuż rzeki Poprad oraz stromych stoków Parku Węgielnik (498 m n.p.m.). Warto zatrzymać się i dotrzeć na sam szczyt. Liczna sieć ścieżek prowadzi na górę widokową, która została zagospodarowana z myślą o turystach. Znajdują się tam również odrestaurowane okopy pochodzące z okresu II wojny światowej. Przejeżdżający przez park rowerzyści mają też możliwość zobaczyć pomnik bitwy pod Grunwaldem oraz figurę Matki Boskiej.

Mijamy Park Węgielnik, by pokonać kolejno potok Czercz. Na rozdrożu skręcamy w prawo, w ul. Szczawnicką, stąd 800-metrowy odcinek drogi zaprowadzi nas do skrzyżowania przy ujściu potoku Czercz, gdzie następnie skręcimy lekko w lewo. Droga wiedzie nas w dół z Eliszówki do Piwnicznej. Kolejno mijamy zwężenie doliny, by dotrzeć do kolejnego rozdroża. Następnie wjeżdżamy w leśny odcinek doliny.

Pokonując kilkaset metrów drogi, dojeżdżamy do ośrodka wypoczynkowego Smrek. Na końcu doliny znajduje się schronisko harcerskie. Dalej trasa zaprowadzi nas do samego centrum Kosarzysk. Zatrzymując się w tej miejscowości, polecamy zobaczyć kamienny Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pochodzący z 1976 roku. Z uwagi na fakt, że w mieście znajdują się sklepy oraz restauracje mamy możliwość kupić prowiant na dalszą drogę lub skosztować lokalnej kuchni. Skręcając w lewo, trasa wiedzie do Zamakowiska, następnie betonową drogą dojeżdżamy do przysiółków Trześniowy Groń i Podbukowiec. Wyjeżdżając z doliny, warto zatrzymać się, chociażby na chwilę, by zobaczyć dom słynnej aktorki Danuty Szaflarskiej.

Na szlaku na Obidzę.Na szlaku na Obidzę czekają na rowerzystów piękne widoki.

Jedziemy w górę doliny Czercza. Po ok. 1,3 km odcinku drogi dojeżdżamy do parkingu w miejscowości Sucha Dolina. Stąd kierujemy się w prawo pod stoki Wielkiego Rogacza, trasa wiedzie stromą asfaltową drogą, by następnie poprowadzić nas w górę wśród jodłowych lasów. Wyjeżdżamy na rozległą polanę, następnie po naszej prawej stronie znajduje się Ski Hotel – to idealne miejsce, w którym zregenerujemy siły na dalszą podróż. Kolejno wjeżdżamy w las jodłowy, skąd bardzo strome zakola poprowadzą nas do polany Obidzy.

Dalej jedziemy po betonowej drodze – w tym miejscu wiedzie również czerwony szlak turystyczny od Piwnicznej do Jaworek. Następnie mijamy schronisko Bacówka na Obidzy – to idealne miejsce na dłuższy odpoczynek. Kolejno podjeżdżamy ok. 400 m na rozdroże pełne drogowskazów. W lewo szlaki – zielony pieszy i niebieski narciarski prowadzą na Eliaszówkę. Tutaj ważna wskazówka, jeśli zrobiliśmy sobie odpoczynek w Bacówce na Obidzy, skręcamy w lewo. Jeżeli chcesz odpocząć, skręć w prawo, ok. 200 metrów dalej znajdują się wiaty turystyczne.

Etap 2 – Szlakiem narciarskim na szczyt Eliaszówki

Skręcamy w lewo, zjeżdżając łagodnie w dół, by wjechać do lasu, z którego droga prowadzi na płaski graniczny grzbiet. Wjeżdżamy na trasę narciarstwa biegowego, jedziemy ok. 100 metrów w kierunku południowo-wschodnim i kierujemy się na spiętrzenie grzbietu (902 m n.p.m.). Tutaj następuje zmiana kierunku jazdy na południe. Zjeżdżamy na siodło, gdzie ponownie zmieniamy kierunek na południowy wschód. W tym miejscu rozpoczyna się ok. 200-metrowy lekko stromy podjazd. Stąd kierujemy się falistym grzbietem granicznym na południowy wschód. Zjeżdżamy po krótkim progu terenowym i docieramy do drogi leśnej, która ponownie łączy się ze szlakiem zielonym.

Widok z Obidzy na Dolinę Popradu.Z Obidzy na Dolinę Popradu rozciąga się piękna panorama.

Po ok. 400 m dojeżdżamy do miejsca zwanego Górne Stacje, gdzie znajduje się ławeczka oraz tablice dydaktyczne. Dalej jedziemy falistym grzbietem granicznym, by kolejno skręcić w kierunku południowo-wschodnim. Po ok. 500 m odcinku stromej i krętej drogi podjeżdżamy pod szczyt Eliaszówki. Kolejne 100 m grzbietowego spłaszczenia, gdzie trasa ponownie wznosi się stromo. Eliaszówka ma 1024 m n.p.m., na górze znajduje się wieża widokowa ze stojącą obok wiatą turystyczną. Warto było się pomęczyć dla takich widoków.

Etap 3 – w drodze powrotnej do Piwnicznej-Zdroju

Z wierzchołka Eliaszówki kierujemy się na wschód, gdzie trasa prowadzi nas zielonym szlakiem pieszym. Po ok. 2,1 km dojeżdżamy do siodełka Magury (863 m n.p.m.). Po drodze mijamy trzy strome spadki, które są rozdzielone fragmentami grzbietu. Zdecydowanie najtrudniejszy jest pierwszy próg poniżej wierzchołka. Na Magurach skręcamy w lewo i dojeżdżamy do schroniska Chata na Magórach, gdzie możemy się zatrzymać na zasłużony odpoczynek. Kolejno przejeżdżamy polanę podszczytową i rozpoczynamy zjazd przez las. Jedziemy falistym grzbietem. Następnie kierujemy się na drogę, która biegnie pasem granicznym. Wjeżdżamy na polanki, gdzie po obu stronach możemy zachwycać się pięknymi widokami. Z lewej - dolina Zaczerczyka, z prawej - Pilhovčika. Kolejno 2 km od rozdroża szlaków na Magurach dojeżdżamy do Piwowarówki. Zaraz po tym, jak ją miniemy, na polanie Cerhla odbijamy w lewo. Docieramy do rozwidlenia, gdzie skręcamy w prawo. Stromym zjazdem przez wschodni grzbiet Bucznika dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo. Po ok. 1,3 km jesteśmy na ulicy Szczawnickiej w dolinie Czercza. Do centrum Piwnicznej wracamy ulicami Szczawnicką i Daszyńskiego.

Trudności na trasie

  • Złe oznakowanie trasy
  • Zła nawierzchnia po deszczu
  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Najlepszym środkiem transportu, który pomoże nam, dostać się na trasę będzie, oczywiście samochód. Ten zostawisz na dużym parkingu w Suchej Dolinie. Jeśli jednak nie masz możliwości dojazdu autem, możesz skorzystać z kolei. Do Piwnicznej-Zdroju prowadzą połączenia regionalne. Niemniej jednak nie brakuje także pociągów dalekobieżnych, którymi dotrzemy na miejsce zarówno z centralnej, jak i północnej części Polski. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z połączeń krajowych do Krakowa lub Tarnowa. Z tych miast bezpośrednio na trasę dostaniemy się kolejami regionalnych przewoźników.

Atrakcje na trasie

Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie wyruszając w trasę z Piwnicznej przez Eliaszówkę!

  • Rynek w Piwnicznej- Zdroju otaczają kamienice pochodzące z XIX i XX wieku, ponadto można tam zobaczyć również murowany Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1889 r., w którym znajduje się najstarszy zabytek miejscowości – dzwon z Maasen z 1523 r.
  • Park Węgielnik oferuje przygotowane z myślą o turystach ścieżki rekreacyjne wraz z licznymi udogodnieniami w postaci schodów i poręczy wykonanych z drewna. Na szczycie znajduje się pomnik bitwy pod Grunwaldem i figura Matki Boskiej.
  • Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to kamienna katedra pochodząca z 1976 r.
  • Domek Danuty Szaflarskiej w Kosarzykach, miejscowości, z której pochodziła znana wszystkim aktorka. Zagrała w ponad stu filmach.
  • Dolina Czercza – malownicze miejsce, idealne na odpoczynek po męczącej trasie.
  • Eliaszówka – punkt widokowy znajdujący się na szczycie, to świetna atrakcja dla turystów, którzy odwiedzają ten region Polski.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie z Piwnicznej przez Eliaszówkę nie brakuje licznych miejsc postojowych. Jeśli zapragniemy zwiedzić ten region Polski i zostać na kilka dni, w Piwnicznej-Zdroju znajduje się wiele kwater oraz pensjonatów. W miejscowości są także hotele oraz wille. Dla tych, którzy chcieliby poobcować z naturą polecamy liczne pola namiotowe znajdujące się w ścisłym centrum miejscowości.

Widok z Piwowarówki 

Na trasie warto zaplanować postój, by zregenerować siły w jednym z dwóch schronisk – Bacówce na Obidzy lub Chacie na Magórach. W korycie Czercza oraz na Obidzy, na samym początku narciarskich tras biegowych, znajdują się także wiaty turystyczne, gdzie odsapniemy podczas pokonywania trasy.

Gdzie zjeść

W Piwnicznej-Zdroju znajduje się kilka restauracji. Warto zaplanować tutaj odpoczynek i zregenerować siły. To również świetna okazja, aby spróbować lokalnej kuchni. Wśród polecanych miejsc znajduje się m.in. „Czarna Owca”; „Pijalnia Artystyczna”; a także „Restauracja Leśny Dwór”.

Dobrze wiedzieć

Czerwony szlak z Piwnicznej do Jaworek jest najstarszą trasą oznakowaną w Beskidach. Jego powstanie datuje się na 1906 rok.

W czasie II wojny światowej szlaki kurierskie, które biegną przez Suchą Dolinę i Eliaszówkę były najważniejszymi w okupowanej Polsce. To właśnie tędy przechodził słynny dziś kurier Jan Karski. Został schwytany na Słowacji, gdzie odbito go z nowosądeckiego szpitala.

Praktyczne wskazówki

Ze względu na to, że sklepy znajdują się głównie w Piwnicznej-Zdroju polecamy zabrać ze sobą prowiant na drogę. Nie zapomnij także o bidonie z wodą! W związku z pokonywaniem licznych wzniesień warto dobrać również odzież przystosowaną do zróżnicowanych warunków pogodowych. Nie pozwól, aby zaskoczył Cię deszcz lub wiatr, koniecznie zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową!

Wyruszając w trasę z Piwnicznej przez Eliaszówkę należy pamiętać, że sprawny rower to absolutna podstawa podczas pokonywania tak wymagającego szlaku. Ci, którzy zdecydują się go pokonać obowiązkowo muszą wybrać rower górski – wszystko z uwagi na panujące warunki na drodze. W trosce o swoje zdrowie załóż kask rowerowy, który ochroni głowę w razie upadku.

Trasa rowerowa z Piwnicznej przez Eliaszówkę jest wymagająca i trudna do pokonania, tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać, dlatego dobrze jest mieć przy sobie apteczkę, narzędzia oraz dętkę, na wypadek przebicia opony. Boisz się, że zabłądzisz? Zabierz ze sobą nawigację GPS lub mapy, dzięki którym poczujesz się pewnie.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Zuber – MTB wśród leśnych okolic Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa adrenalina na Górze Żar
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Piach 30%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 2 h
Dystans 35,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej – uroki Beskidu Sądeckiego
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 38,6 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?